• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Adopcja dziecka - jak to wygląda w praktyce?

Elżbieta Michalak
10 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Myślisz o tym, by zaadoptować dziecko? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zobacz, co należy zrobić i jak długo trwa procedura adopcyjna. Myślisz o tym, by zaadoptować dziecko? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zobacz, co należy zrobić i jak długo trwa procedura adopcyjna.

Rocznie trójmiejskie ośrodki adopcyjne umieszczają w rodzinach adopcyjnych ok. 60-70 dzieci. Procedura jest długa, a rodziny lub osoby samotne, które decydują się na adopcję, muszą podjąć szereg działań, niezbędnych do jej rozpoczęcia. Co należy zrobić i ile w Trójmieście czeka się na ukochane dziecko?



Czy zdecydował(a)byś się na adopcję dziecka?

Decyzja o adopcji powinna być dobrze przemyślana. Przyjmując dziecko do rodziny bierzemy za nie pełną odpowiedzialność i zobowiązujemy się do stworzenia mu prawdziwie kochającego domu. Dlatego tak ważna jest świadomość rodziców.

- Decyzja o adopcji nie jest jednorazowa, to cały proces, a jego etapy często nie są łatwe, tak jak niełatwe jest wychowanie dziecka. O świadomej decyzji mówimy wtedy, kiedy rodzice pogodzili się z myślą, że nie mogą mieć własnych, biologicznych dzieci. To pomoże uniknąć rozczarowań i pozwoli pokochać zaadoptowane dziecko takim, jakie ono jest - tłumaczy Magdalena Chrzan-Dętkoś, psycholog dziecięcy z Ośrodka Psychoterapii Initio.

Zdanie to popiera także Grażyna Bruska, dyrektor Ośrodka Adopcyjnego Fundacji Dla Rodziny. - Trudności rodzicielskie są na wszystkich poziomach, dlatego rodzic musi wykazać się odpowiedzialnością i świadomością. Ci, którzy na poważnie myślą o adopcji nie powinni niczego ukrywać. Zdarzyło się raz, że ojciec rodziny, która starała się o dziecko, był analfabetą. Wyszło to dopiero podczas spotkań indywidualnych i warsztatów. Byliśmy zmuszeni zakończyć współpracę - opowiada pani Grażyna.

Chętni do adopcji powinni uzbroić się w cierpliwość. Procedury adopcyjne są ściśle określone przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej i nie można ich przyspieszyć.

Jak rozpocząć starania o dziecko? Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do wybranego ośrodka adopcyjnego. W Trójmieście funkcjonują obecnie dwa takie ośrodki, publiczny, Pomorski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Gdańsku oraz niepubliczny Ośrodek Adopcyjny Fundacji "Dla Rodziny", zlokalizowany na Morenie.

- Rodziców, którzy są zainteresowani adopcją zapraszamy na spotkanie informacyjne, które nie jest zobowiązujące. Wyjaśniamy, na czym polega i jak przebiega procedura kwalifikacyjna. Dopiero po spotkaniu rodzina podejmuje decyzję, czy chce podjąć z nami współpracę - tłumaczy Anna Kadzikiewicz, pedagog z Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu procedury kandydaci muszą złożyć formularz zgłoszeniowy i dostarczyć komplet dokumentów, m.in. życiorys, zaświadczenie o niekaralności (czasem sam ośrodek występuje o ten dokument), zaświadczenia lekarskie (o stanie zdrowia od lekarza rodzinnego, zaświadczenie od lekarza specjalisty w przypadku schorzeń przewlekłych, zaświadczenie z konsultacji psychiatrycznej), zaświadczenie o dochodach, odpis skróconego aktu małżeństwa lub aktu urodzenia (w przypadku osób nie pozostających w związku) oraz kilka zdjęć rodziny.

Następnie rodzice przechodzą przez proces kwalifikacyjno-diagnostyczny. Obejmuje on wywiad w miejscu zamieszkania przyszłych rodziców oraz szereg szkoleń, warsztatów i badań na terenie ośrodka.

- W naszym ośrodku szkolenia trwają ok. 3 miesięcy. To cykl czterogodzinnych spotkań, które odbywają się raz w tygodniu - mówi Anna Kadzikiewicz.

Przeprowadzany jest też wywiad adopcyjny, proces diagnostyczny i badania pedagogiczno-psychologiczne. To konieczność, która pozwala pracownikom ośrodka poznać przyszłych rodziców na tyle, by w późniejszym czasie móc zaproponować rodzinie dziecko.

- Ma to być rodzina stabilna, kochająca się, z dużym pokładem prawidłowych małżeńskich relacji - tłumaczy Grażyna Bruska. - Dlatego badamy motywację do adopcji, prowadzimy spotkania indywidualne, testy i diagnozy psychologiczno-pedagogiczne. Zdarza się też, ze rodzina sama rezygnuje, bo relacje partnerów nie okazują się na tyle zdrowe, by przyjąć i wychować wspólnie dziecko. Częściej mamy jednak pozytywne doświadczenia i radość rodziców, którzy zabierają swoje pociechy do domów.

Nie zawsze badania przebiegają w pozytywnej i miłej atmosferze. - Na drodze adopcyjnej spotkała mnie niemiła sytuacja. Podczas badań u lekarza psychiatry lekarka, nie unosząc zbyt głowy znad papierów, zapytała mnie i męża czy naprawdę chcemy adoptować obce dziecko. Po czym dodała, że ona czasem ma ochotę zatłuc własne - opowiada Agnieszka z Gdańska, mama 7-letniego Kuby. - To nie było miłe doświadczenie - dodaje.

Jeżeli rodzice przejdą cały etap kwalifikacyjny, czekają na propozycję dziecka. Zanim się z nim spotkają zapoznawani są z całą dokumentacją na jego temat: opinią psychologa, lekarzy, opisem charakteru i wyglądu. Ma to pomóc podjąć rodzicom decyzję o ewentualnym spotkaniu. Jeżeli wyrażą zgodę, ośrodek aranżuje takie spotkanie w miejscu, w którym przebywa dziecko, przy asyście opiekunów malca. Takich spotkań jest więcej, ponieważ to czas, kiedy rodzice i dziecko poznają się, oswajają i nawiązują więź. Na tym etapie składany jest też wniosek o przysposobienie do wydziału rodzinnego Sądu Rejonowego. Ośrodek pomaga przyszłym rodzicom skompletować niezbędne dokumenty, po czym wysyła je do sądu.

Ile czasu zajmuje przejście przez cały proces adopcyjny? Na szkolenie czeka się w Trójmieście nawet pół roku, proces kwalifikacyjny trwa od 6-9 miesięcy, do tego doliczyć trzeba oczekiwanie na dziecko (w Trójmieście nawet do 2 lat) oraz czas procedury sądowej. Cierpliwość jest zatem niezbędna. Zdarza się natomiast, że w przypadku rodzin otwartych na przyjęcie dziecka starszego niż 2 lata, rodzin, które nie określają wyraźnie płci, ani innych predyspozycji dziecka, proces trwa krócej i może zamknąć się w roku.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (173) ponad 20 zablokowanych

  • CIESZA WAS ROZPATRZ I LZY TYCH NIESLUSZNIE ZABRANYCH DZIECI ZAPCPR WIELICZKA ODDAL DZIECKO DO ADOPCJI BEZ UTALONEGOI OJCOSTWA BEZ PRAWOMOCNEGO WYROKU SADOWEGO CO SIE TAM STALO DZIECKU OJCIEC DZIECKA WALCZY O UZNANIE DZIECKA JUZ 1 ROK W 21 WIEKU ADOPTUJECIE DZICI NIEE MACIE SUMIENIA 9 Z NICH JEST ZABRONYCH NIESLUSZNIE NIEDDLUGO BRAKNIE DZIECI U RODZIN KOLEJNNY POMYSL PO JAK ROBIC KASE

    • 0 3

  • Jak najbardziej

    • 0 0

  • Ludzie wy nie wiecie co piszecie...Przeszlam przez proces adopcyjny w polsce naszym kraju i wcale nie bylo tak zle. Mam wspanialego mądrego syna i jestem najszczęśliwszą kobietą na świecie.

    • 8 0

  • byle nie ośrodek w Gdańsku na Hallera

    nie polecam ośrodka na Hallera w Gdańsku. Traktują tam oczekujących na dziecko bardzo poniżająco. Panie próbują pozbawić człowieka swojej godności i mieszają go z błotem.

    • 2 1

  • świadectwo

    Jestem Jennifer Logan z Kanady, od ponad 13 lat mojego małżeństwa Mam stara się zajść w ciążę, to prawie się mojemu mężowi rozwieść się mnie, bo moja mama, teściowa planuje się mu kolejną żonę, ja zawsze płacze codziennego życia małżeńskiego, ponieważ moja droga na dół. Moja mama, teściowa wykonane mój mąż wierzy, że przyczyną była z nas jest w stanie rodzić, i zawsze był płacz, moje serce zostało rozbite na kawałki. Mój mąż i ja widząc specjalisty płodności. Zrobiliśmy jedną IUI bez powodzenia. Mój mąż ma spermy, która idzie w górę iw dół, lekarz zalecił mu biorąc postępować suplement, który robi w ciągu 5 lat bez zmian w sytuacji, mój mąż, który ma liczyć niskie spermy? To po prostu wydaje mi się, że jeśli plemniki są w stanie zapłodnić jajo nie będzie miało znaczenia, ile są produkowane. Byłem oszustwo 13,400 USD na przyjęcie dziecka, ja natknąłem się na tego potężnego maga pisowni tworzą Nigeria on-line, który ujrzałem liczbę zeznań jak on pomóc tak wielu z nich, więc wysłałem DR. AGBO z poczty i powiedziałem mu wszystkie moje smutki i ból odparł mnie i zapytać mnie nie płakać więcej, że będzie on pomóc, wysłał mi kilka wskazówek i ostrożność dr. IBEBHO (rzucający czar) wykonywanych praw rytualnych i kupiłem kilka rzeczy do wykonania prawa i powiedział mi, żeby uprawiać seks z mężem w ciągu 2 tygodniowej w ten sposób poczułem zawroty głowy i poszłam do lekarza i to było potwierdzić, że byłem ciąży dzięki DR. AGBO pisowni świątynię teraz jestem matką odbijając chłopca i radość została przywrócona do mojego małżeńskiego życia i jestem bardzo szczęśliwy, nie więcej stresu od matki in-law. Jeśli ktoś potrzebuje takiej pomocy nie czekać cały czas życia, aby uzyskać pomoc w uzyskaniu ciąży kontaktowe DR. IBEBHO teraz w jego osobistym {email: dribebhoHerbaltemple@gmail.com}

    • 0 0

  • Adopcja

    Adoptowalam dwojke dzieci a po zaklimatyzowaniu ich urodzilam wlasne ,ale niczego nie zaluje

    • 2 0

  • Obce ,swoje, prawdziwe.

    Jestem mamą adopcyjną dwóch wspaniałych Córek. W naszym słowniku pojęcie prawdziwa mamą czy prawdziwe dziecko przeszło przeobrażenia. Moje dzieci wiedzą, że mają mamy biologiczne i mamy prawdziwe. Prawdziwa mamą, zawsze wie co ma zrobić w każdej sytuacji. Prawdziwi rodzice znają swoje dziecko, podążają za nim, trafnie rozpoznają potrzeby dziecka, ustawiają granice i mówią prawdę. W zamian zbierają żniwo, z którego można upiec pyszny, zdrowy chleb. Nie jestem idealna i za to dziękuję losowi.

    • 1 0

  • Chcemy zaadoptowac

    Wraz z mezem bardzo chcielibysmy zaadoptowac dziecko nie mamy wspolnych dzieci ale kazde z nas ma dziecko z poprzedniego zwiazku.Nasze dxieci to kawalerowie 16 i 20 lat.Brakuje nam malego szczescia

    • 0 0

  • geny

    To nie prawda!!!!! Ja jestem DDA mam nerwice i pelno zlosci i nie zgadzam sie ze jestem zlym czlowiekiem!!??

    • 1 0

  • Tak zdecydowala bym się na adopcje

    każde dziecko zasługuje na kochającą rodzinę.Mamy chłopca chorego ,ale mi mo to chcielibyśmy zaadaptować dziecko....

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane