• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Pana Technika

Zapraszamy do zapisywania się na cykl warsztatów w ramach Akademii Pana Technika! Wejdź w świat elektronicznych eksperymentów!

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Warsztaty te odkryją przed Wami twórczą stronę techniki. Zyskacie na nich moce, aby tajemnicze rzeczy ot tak się działy. Opanujecie podstawową wiedzę o konstruowaniu, lutowaniu, czy programowaniu oraz poznajcie wiele obco brzmiących słów, jak, np.: Arduino, LOFI Robot czy kodowanie. Niech Was nie ogarną wątpliwości, że to nie dla Was! W Akademii Pana Technika doświadczycie tego, że niesamowity świat technicznych możliwości jest, w gruncie rzeczy, dostępny dla wszystkich.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne i odbywają się w przestrzeni interaktywnej wystawy Akademia Pana Technika

Zapisy: Prosimy o pobranie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://centrumdesignu.gdynia.pl, wypełnienie, oraz przesłanie w wersji elektronicznej na adres: akademiatechnika@gmail.com.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Lokalizacja: Pomorski Park Naukowo- Technologiczny Gdynia, galeria Centrum Designu Gdynia
BUDYNEK III, piętro 1, Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia
Prowadzący: Sebastian Bednarek
Mecenas: Centrum Designu Gdynia - Pomorski Park Naukowo -Technologiczny Gdynia

Zapraszamy również do zapisywania się na zwiedzanie wystawy z ekipą Akademii. Napisz do nas na adres akademiatechnika@gmail.com a z pewnością odezwiemy się. Pamiętaj, że grupa może liczyć maksymalnie 15 osób.

INSTRUMENT Z CZEGOKOLWIEK
Data: 7, 13*, 21, 23*, 25 lutego 2016

Wiek uczestników: 9 - 15 lat
Czas trwania: 3-4 godziny
Liczba miejsc: 15
Godziny startu: w weekendy oraz 11 lutego godzina 11.00, w pozostałe dni godzina 10.00
*Warsztaty rodzinne, uczestniczą dzieci i rodzice.

Grać można na wszystkim, naprawdę! Wykorzystując proste w obsłudze elektroniczne sterowniki będziemy tworzyć instrumenty z czego tylko będziecie chcieli. W trakcie warsztatu szybko i sprawnie wejdziecie w świat elektronicznych eksperymentów, by samodzielnie kreować na polu muzycznym i dźwiękowym. Poznamy podstawy programowania i wykorzystania elektronicznych czujników, użyjemy kontrolera ARDUINO i MaKey MaKey, kilku kabli oraz darmowego oprogramowania komputerowego.
Uwaga! Narobimy dużo wesołego hałasu!

LOFI ROBOT-ZRÓB SOBIE ROBOTA DO POMOCY
Terminy warsztatów: 6*, 16*, 20 lutego 2016

Wiek uczestników: 7 - 15 lat
Czas trwania: 3-4 godziny
Liczba miejsc: 15
Godziny startu: w weekendy oraz 11 lutego godzina 11.00, w pozostałe dni godzina 10.00
*Warsztaty rodzinne, uczestniczą dzieci i rodzice.

Na warsztatach będziemy budować proste pojazdy i spróbujemy zaprojektować i zmontować robota pomocnego w domowych obowiązkach. Poznacie przyjaznego i prostego w obsłudze LOFI Robota, czyli system do samodzielnego konstruowania. Przy okazji świetnej zabawy doświadczycie obsługi elektronicznych czujników, programowania oraz konstruowania ruchomych mechanizmów.

PROGRAMOWANIE BLOKOWE czyli kodowanie jak układnie klocków.
Terminy warsztatów: 9, 19 lutego 2016
Wiek uczestników: 10 - 15 lat
Czas trwania: 3-4 godziny
Liczba miejsc: 15
Godziny startu: w weekendy oraz 11 lutego godzina 11.00, w pozostałe dni godzina 10.00

Na czas zajęć zmienimy się w małych programistów, poznając podstawowe pojęcia związane z kodowaniem. Użyjemy do tego celu doskonałego narzędzia: programu SCRATCH. Spróbujemy ożywić nasze konstrukcje za pomocą kodów, połączamy zestawy LOFI Robot za pomocą kabla USB, by móc komunikować się z naszym mikrokontrolerem. Przekonacie się, że dzięki technologiom Open Source robotyka może być prosta i dostępna.

RECYKLING MAŁEGO ELEKTRONIKA
Terminy warsztatów: 14, 28 lutego 2016

Wiek uczestników: 9-14 lat
Czas trwania: 3-4 godziny
Liczba miejsc: 15
Godziny startu: w weekendy oraz 11 lutego godzina 11.00, w pozostałe dni godzina 10.00

Wy przynosicie puste kartony, pudełka, plastikowe butelki, reklamówki... mogą też być latarki. My przynosimy mikrokontrolery, kable i inne moduły. Co z tego powstanie? To zależy tylko od was! Podczas zajęć będziemy wymyślali i budowali obiekty, których kontrola będzie zależała od pomysłowości wykorzystania czujników i innych elementów elektronicznych.

Stwórzmy wspólnie przedziwne elektroniczne konstrukcje na bazie recyklingowych materiałów.
UWAGA: Na warsztaty należy przynieść materiały do recyklingu, takie jak: pudełka kartonowe, rolki do nawijania papieru toaletowego, kartki, plastikowe butelki, reklamówki, korki, kapsle, itd.

SZKOLENIE NAUCZYCIELI, CZYLI ROBOTY (RÓWNIEŻ) DLA HUMANISTÓW
Terminy warsztatów: 11,18 lutego 2016

Wiek uczestników: 25-100 lat
Czas trwania: 3 godziny
Liczba miejsc: 15
Godziny startu: w weekendy oraz 11 lutego godzina 11.00, w pozostałe dni godzina 10.00


Rosnące zainteresowanie nauczycieli robotyką i kodowaniem wynika w dużej mierze z ogólnoświatowego trendu wprowadzania nauki programowania do szkół, ponieważ zaczynają być one postrzegana jako umiejętność tak samo niezbędna w codziennym życiu jak język angielski. Podczas zajęć będziemy pracowali na zestawach LOFI Robot. Jest to narzędzie wykorzystywane w edukacji, oferuje nie tylko system do konstruowania robotów i maszyn, ale również ma pomysł i konkretne rozwiązania, pozwalające na uczenie programowania. Poznamy metodę pracy opartą o LOFI Robot edubox tj. pakiet szkoleniowy z propozycją scenariuszy zajęć oraz instrukcję, jak konstruować roboty. Sugestie te w połączeniu z zestawem edukacyjnym tworzą kompleksowe narzędzie do nauki programowania w szkołach podstawowych. Poznamy także inne rozwiązanie z nurtu Open Source by pokazać, że współczesne nauczanie w prosty sposób może być powiązane z nowymi technologiami.

ZBUDUJ KONTROLERY PRZY UŻYCIU TECHNOLOGII ANALIZY OBRAZU
Terminy warsztatów: 17,27 lutego 2016
Wiek uczestników: 10-15 lat
Czas trwania: 3-4 godziny
Liczba miejsc: 15

Zajęcia będą odsłaniały arkana skomplikowanego technologicznie zjawiska analizy obrazu. Za pomocą laptopa, mikrokontrolera i konstrukcji zbudowanej w oparciu o zestaw klocków LOFI Robot będziemy tworzyli interaktywne projekty, których kontrola będzie odbywała się za pomocą rejestrowanego na żywo obrazu wideo. Nie obędzie się tu bez kodowania. Użyjemy prostego programu SCRATCH by komunikować się z LOFI Robot Brain-em. Zobaczcie sami jak łatwo samemu stworzyć tak zaawansowane projekty.

RODZINNY SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO WYSTAWIE
Terminy warsztatów: 12*,24* lutego 2016

Wiek uczestników: 10-15 lat
Czas trwania: 1 godzina
Maksymalna liczba uczestników: 20
Godziny startu: godzina 16.00 i 17.00

*Warsztaty rodzinne, uczestniczą dzieci i rodzice.
Spotkajcie się z ekipą Akademii Pana Technika i wspólnie zgłębiajcie tajniki tego niezwykłego mieszkania. Pytajcie: Jak to działa? Po co? Dociekajcie i kombinujcie! Z pewnością przyjdą Wam do głowy pomysły na techniczne konstrukcje, które usprawnią Wasze domostwa.

Sebastian Bednarek (prowadzący warsztaty). Z wykształcenia pedagog, humanista, współtwórca programu edukacyjnego LOFI Robota, realizuje zajęcia szkolne i warsztatowe z obszaru podstaw programowania. Właściciel mobilnej pracowni edukacyjno-warsztatowej CREATIVELAB, w której prowadzi warsztaty z obszaru oprogramowania muzycznego oraz form dźwiękowych opartych na użyciu nowych technologii. Samouk i eksperymentator, człowiek głęboko przekonany, że metoda warsztatowa to sposób na uwrażliwianie i odkrywanie świata przez dzieci i młodzież. Pasjonat zjawisk oczywistych i tych "nieco" bardziej ukrytych. Prywatnie ojciec dwójki dzieci.

Opinie