• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nocne podglądanie Wszechświata

Jak wyglądają kratery na Księżycu? Gdzie rodzą się i umierają gwiazdy? Czy da się dostrzec odległe światy, czyli inne galaktyki? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na te wszystkie pytania nie możesz przegapić "Nocnego podglądania Wszechświata" w Centrum Hewelianum!

Perseidy, zwane popularnie "spadającymi gwiazdami" można oglądać w lipcu i wrześniu, jednak apogeum tego zjawiska przypada na połowę sierpnia. Dlatego z myślą o miłośnikach astronomii i sympatykach wszystkiego, co we Wszechświecie piszczy zapraszamy na imprezę "Nocne podglądanie Wszechświata", która odbędzie się w dniach od 9 do 14 sierpnia na majdanie w Centrum Hewelianum od 21:00 do północy. Wstęp jest bezpłatny.

Od czerwieni do ciemności

Przez sześć nocy latarnie na terenie Centrum Hewelianum będą oklejone czerwoną folią, by jeszcze lepiej obserwować "spadające gwiazdy".

- Czerwone światło jest mniej inwazyjne niż białe. Astronomowie używają podczas obserwacji właśnie światła o barwie czerwonej, ponieważ wówczas nasze oczy szybciej się przyzwyczajają do ciemności - mówi Patrycja Pakońska, astronom z Centrum Hewelianum. - Zachęcamy też osoby, które planują wziąć ze sobą latarkę, również do jej zaklejenia.

Wspólnie zliczmy Perseidy

Oglądanie gwiazd, to nie wszystko, trzeba je jeszcze policzyć.

- Rój Perseidów to fragmenciki komety (niektóre z nich są wielkości ziarenek piasku), które pozostają po jej "spacerze" wokół Słońca - dodaje astronom.- Następnie Ziemia przelatuje w obszarze, gdzie kometa "naśmieciła" i odłamki skalne pozostałe po komecie wlatują w naszą atmosferę, gdzie ulegają spaleniu. Dlatego możemy obserwować "świetlne nici". Podczas tych kilku nocy, jeśli tylko pogoda pozwoli, postaramy się zliczyć ile ich dało się zaobserwować. Żeby ułatwić Wam patrzenie w niebo na naszym głównym placu - majdanie zostaną ustawione leżaki (ilość ograniczona warto, więc wziąć własną karimatę lub składane krzesełko). Każdy uczestnik dostanie swoją kartę obserwacyjną i będzie mógł notować wszelkie obserwacje, a w szczególności zarejestrowane meteory.

Galaktyki i kratery na Księżycu

Niezależnie od pogody podczas "Nocnego podglądania Wszechświata" zapraszamy na pokazy w mobilnym planetarium "Gwiezdny Ogród". Podczas seansu "Zagadka Perseidów" zobaczymy m.in. film "O tym czy gwiazdy spadają" (seanse o pełnych godzinach od 21 do północy, liczba miejsc na każdy seans ograniczona - 30 osób). Kolejną atrakcją, która odbędzie się niezależnie od pogody, będzie projekcja animacji agencji kosmicznej ESA o misji Rosetta w sali nr 29 (tzw. Sali Marii Skłodowskiej - Curie). Film będzie wyświetlany przez cały czas. "Nocne podglądanie Wszechświata" zaczyna się codziennie od 9 do 14 sierpnia od 21:00 i potrwa do północy.

Wstęp jest wolny.

Przeczytaj także

Opinie

  • pokaz
    kwi 20-31.05
    g. 15:00
    Gdańsk, Teatr Szekspirowski
    Zwiedzanie GTS
  • wykład , warsztaty , pokaz
    kwi 21
    niedziela, g. 11:00
    Gdynia, Experyment
    Dzień Ziemi 2024