wiadomości

stat

Po tygodniu nowej tury 500 plus ponad 11,5 tys. wniosków. "Kolejki mniejsze niż w ubiegłym roku"

Od 1 sierpnia można składać wnioski o otrzymanie świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500+".
Od 1 sierpnia można składać wnioski o otrzymanie świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500+". fot. fotolia/Westend61

- Jesteśmy przygotowani, że pod koniec wakacji osób, które będą chciały złożyć wnioski osobiście w siedzibie urzędu będzie więcej - mówią urzędnicy, którzy przyznają, że w sprawie nowej tury 500 plus tłumów w urzędach jak na razie nie widać. Po pierwszym tygodniu od rozpoczęcia naboru trójmiejskie samorządy przyjęły ponad 11,5 tys. wniosków, z kolei w ubiegłym roku podczas pierwszego tygodnia przyjęto ponad 19 tys. wniosków.Czy program 500 plus ma pozytywne efekty?

tak, to bardzo duża pomoc dla wielu rodzin

41%

tak, ale prawdziwe efekty pomocy odczuwają rodziny, które mają więcej niż trójkę dzieci

8%

nie zawsze, taka pomoc finansowa powoduje często, że ludzie rezygnują z pracy

13%

nie, powoduje tylko zadłużanie państwa, a ludzie, którzy dostają to świadczenie żyją na jego koszt

38%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 339
Od ponad roku osoby mające co najmniej dwójkę dzieci mogą korzystać ze wsparcia programu 500 plus. Każde z nich dostaje 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

Osoby pobierające świadczenie wychowawcze w ramach rządowego programu "Rodzina 500+" we wrześniu 2017 r. otrzymają ostatnią wypłatę za upływający okres zasiłkowy. Aby od 1 października nadal dostawać pomoc z programu, konieczne jest złożenie nowego wniosku na nowy okres świadczeniowy 2017/2018. Nowe wnioski trójmiejskie samorządy zaczęły przyjmować już 1 sierpnia.

Do nowego okresu świadczeniowego przygotowywano się od wielu miesięcy. Sprawdziliśmy, jak wyglądają prace w Gdańsku, Gdyni i Sopocie podczas przyjmowania nowej puli zgłoszeń.

W Gdańsku najwięcej wniosków złożonych elektronicznie

W Gdańsku od 1 do 8 sierpnia 2017 r. do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 7,6 tys. wniosków, rok wcześniej w pierwszym tygodniu naboru od 1 do 8 kwietnia 2016 r. gdańszczanie złożyli ponad 12,5 tys. wniosków o świadczenie 500 plus.

- Widoczna różnica liczby wniosków złożonych w analogicznym okresie wynika z tego, że w zeszłym roku świadczenie 500+ było przyznawane po raz pierwszy, więc osoby chcące otrzymać wypłatę świadczenia w możliwie krótkim terminie zdecydowały się na złożenie wniosków w pierwszych dniach kwietnia. W tym roku sytuacja jest zupełnie inna, ponieważ wnioski przyjmowane są jeszcze w trakcie wypłacania świadczeń, które zostały przyznane w ubiegłym roku. To komfortowa sytuacja, umożliwiająca wybór dogodnego terminu złożenia wniosku - wyjaśnia Anna Iwanowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Dane statystyczne pokazują, że najwięcej z nich zostało złożonych w formie elektronicznej.

- Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń największy ruch odnotowali 1 sierpnia. Tego dnia osobiście wnioski o różne świadczenia złożyło ponad 600 osób, z czego 407 dotyczyło świadczenia 500 plus. Wśród osób, które skorzystały z tradycyjnej formy składania wniosków, niewątpliwie największą popularnością cieszył się główny punkt obsługi, mieszczący się przy ul. 3 Maja 9, do którego wpłynęło ponad 400 wniosków o świadczenia - mówi Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Jak przekonuje, w kolejnych dniach liczba osób odwiedzających punkty obsługi ustabilizowała się, a przyjmowanie wniosków odbywa się sprawnie.

- Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń skupiają się nie tylko na przyjmowaniu wniosków, ale również na ich sprawnym rozpatrywaniu. Do dnia 4 sierpnia wydane zostały 523 decyzje administracyjne. W przypadku kolejnych 569 wniosków zostało zakończone postępowanie oraz przygotowane zostały projekty decyzji - podkreśla Kulewicz.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE, GDZIE I W JAKICH GODZINACH MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSKI W GDAŃSKU

W Sopocie więcej stanowisk, dłuższe godziny przyjmowania wniosków

W Sopocie w pierwszym tygodniu przyjmowania wniosków na nowy okres świadczeniowy, od 1 do 8 sierpnia przyjęto 261 wniosków, w tym 161 elektronicznie. W ubiegłym roku, w analogicznym czasie wpłynęło 551 wniosków, w tym 268 elektronicznie.

- Równolegle weryfikujemy wnioski i wydajemy decyzje administracyjne przyznające świadczenie wychowawcze. Wydanych zostało już 95 decyzji. Dzięki temu, że zwiększyliśmy liczbę stanowisk oraz wydłużyliśmy godziny przyjęć interesantów, wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus przyjmowane są płynie, bez kolejek. Na bieżąco monitorujemy sytuację i w razie potrzeby będziemy reagować - informuje Natasza Ligocka-Świerk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS Sopot.

Jak dodaje, niestety od kilku dni występują problemy z weryfikacją wniosków poprzez system Empatia, co opóźnia proces wydawania decyzji.

- Z uwagi na okres wakacyjny ruch w chwili obecnej jest mniejszy niż w początkowym okresie składania wniosków w 2016 r. Przewidujemy, że większe zainteresowanie związane ze składaniem wniosków na nowy okres świadczeniowy będzie przypadało na drugą połowę sierpnia i wrzesień - ocenia Ligocka-Świerk.

Mieszkańcy Sopotu mogą składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS Sopot, al. Niepodległości 876, w następujących godzinach: poniedziałek w godz. 10-17, wtorek-czwartek w godz. 9-14, piątek (w sierpniu) 7.30-14.

Kolejek z ubiegłego roku nie widać

W Gdyni w pierwszym tygodniu przyjęto łącznie 3507 wniosków (w tym 1196 papierowych i 2311 elektronicznych). W ubiegłym roku w okresie 1-8.04 wpłynęło ich 6207.

- Kolejek takich jak w ubiegłym roku, kiedy program był nowością, nie ma. Z jednej strony spora część składających wnioski ma już ubiegłoroczne doświadczenie i podchodzi do tematu o wiele spokojniej, a z drugiej my, wychodząc naprzeciw pracującym mieszkańcom wydłużyliśmy godziny przyjmowania wniosków - dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i w czwartki do godz. 18. Zwiększyliśmy też obsadę osobową. Jesteśmy przygotowani, że pod koniec wakacji osób, które będą chciały złożyć wnioski osobiście w siedzibie urzędu, będzie więcej - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Ministerstwo wprowadziło zmiany

Żeby otrzymać świadczenie na dziecko nie trzeba spełniać warunków kryterium dochodowego, nie liczy się też kolejność zgłoszeń. Te same zasady, z drobnymi zmianami, będą obowiązywały również w okresie zasiłkowym 2017/2018. Teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło uszczelnić system tak, by nie dochodziło do wyłudzania świadczenia, gdy ono nie przysługuje.

Czytaj więcej: Nowy nabór do programu 500 plus. Podpowiadamy, gdzie i kiedy składać wnioski

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (159)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane