• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Samotny rodzic jest faworyzowany w rekrutacji do przedszkola? Wciąż brakuje miejsc

Dominika Majewska, Wioleta Stolarska
8 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Czy trójmiejskie samorządy powinny zmienić kryteria przyznawania miejsc w publicznych przedszkolach? Tego zdania jest część rodziców. Czy trójmiejskie samorządy powinny zmienić kryteria przyznawania miejsc w publicznych przedszkolach? Tego zdania jest część rodziców.

1,5 tys. rodziców z Gdańska i Gdyni nie zobaczyło swojego nazwiska na liście zakwalifikowanych do publicznych przedszkoli po pierwszej turze rekrutacji. Niektórzy z nich coraz głośniej krytykują obecny system naliczania punktów podczas naboru do placówek zarządzanych przez samorządy. - Dlaczego samotni rodzice mają pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli? I kto sprawdza, czy naprawdę wychowują dziecko w pojedynkę - pyta mama 3-latka z Gdańska.



Czy uważasz, że kryteria przyjmowania do przedszkoli w Trójmieście powinny być zmienione?

O tym, jakie czynniki decydują o pierwszeństwie przy przyznawaniu miejsca w przedszkolu publicznym decyduje ustawodawca. Według wielu rodziców niektóre kryteria nie są obiektywne, a coraz częściej grupą uprzywilejowaną niesłusznie stają się osoby samotnie wychowujące dziecko.

- Dlaczego jedynym dokumentem na poświadczenie samotnego wychowywania dziecka jest oświadczenie rodzica, tego nie można przecież zweryfikować. Sytuacja jest tym bardziej niezrozumiała, że jak wskazują statystyki, obecnie średnio od 25 do 40 proc. dzieci pochodzi ze związków nieformalnych - twierdzi nasza czytelniczka, mama 3-latka z Gdańska.
W praktyce rodzice samotnie wychowujący dzieci, podczas ubiegania się o miejsce w przedszkolu, muszą wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem w przypadku rozwodu lub śmierci małżonka. Dodatkowo muszą przedłożyć oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem.

To oświadczenie obowiązkowe również w przypadku osób ze statusem panny i kawalera. Ten obowiązek również wynika z prawa oświatowego, które określa dokumenty potwierdzające spełnienie kryterium. Według wielu rodziców samo oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka to za mało i samo w sobie nie stanowi dowodu.

- Są przedszkola, gdzie na 25-osobową grupę 3-latków nie dostało się żadne dziecko, które miało mniej niż 32 punkty [właśnie tyle otrzymują rodzice samotnie wychowujący dziecko - red.]. Z informacji z przedszkoli wiem, że większość z nich to właśnie dzieci "samotnych rodziców". Czy naprawdę tyle dzieci w Gdańsku pochodzi z niepełnych rodzin? - dopytuje mama 3-latka.
Więcej punktów za samotne wychowanie niż za pracę rodziców

Zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe (Dz. U. 2017.59) W postępowaniu rekrutacyjnym najwięcej punktów dostają osoby z wielodzietnej rodziny, z niepełnosprawnym dzieckiem lub w przypadku, kiedy jeden z rodziców albo z rodzeństwa okaże orzeczenie o niepełnosprawności oraz w przypadku wychowywania dziecka z pieczy zastępczej. Równie wysoko punktowane jest samotne wychowywanie dziecka.

Podobnie jest w Sopocie, tyle że tutaj miasto zdołało zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w przedszkolach już w pierwszej turze, stąd problem kurortu dotyczy obecnie w mniejszym stopniu.

Jak zauważa nasza czytelniczka, żeby wyrównać szanse rodziców, więcej punktów powinno być przyznawanych również za inne, bardziej obiektywne czynniki, tj. zamieszkanie dziecka w obwodzie przedszkola, do którego rodzic aplikuje.

Obecnie Gdańsk i Gdynia biorą pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym również ten element, ale można za niego dostać znacznie mniej punktów niż za wspomniane samotne wychowywanie dziecka czy okazanie oświadczenia o wielodzietności. Podobnie jest w przypadku rodziców pracujących. Samorządy premiują czynnych zawodowo opiekunów, ale punkty przyznane z tego tytułu również plasują rodziców w ogonie kolejki po miejsce w przedszkolu.

- My mamy 3-letnie dziecko i oboje pracujemy, ale niestety taka sytuacja chyba tylko zmniejsza nasze szanse w ubieganiu się o miejsce w publicznym przedszkolu - mówi tata 3-latka.
Gdańsk wykupi brakujące miejsca?

Do 1 czerwca rodzice mieli czas, aby potwierdzić wolę wyboru przedszkola dla swojego dziecka. Ci rodzice, których dzieci na pierwszym etapie nie dostały się do wybranej placówki mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 12 czerwca o godz. 9.00. Rekrutacja odbywać się będzie również za pośrednictwem Gdańskiej Platformy Edukacyjnej.

- Po pierwszym etapie widzimy, że zapotrzebowanie na miejsca w placówkach w południowych dzielnicach Gdańska jest duże. Dlatego też w rekrutacji uzupełniającej dostępnych będzie ponad 500 miejsc, właśnie w tej części miasta - mówi Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej. - W przedszkolach w pozostałych rejonach są natomiast cały czas dostępne miejsca - z pierwszego etapu mamy ich do dyspozycji blisko 440. Proszę rodziców, aby rozważyli każdą opcję wyboru placówki dla swojego dziecka np. w pobliżu miejsca pracy czy bliskości dziadków lub opiekunów - dodaje Kowalczuk.
Rekrutacja uzupełniająca zakończy się 19 czerwca o godz. 15.00. Listy kandydatów zakwalifikowanych zostaną podane do publicznej wiadomości 26 czerwca o godz. 12.00.

- Jesteśmy przygotowani, gdyby była taka konieczność, wykupić miejsca w przedszkolach i punktach przedszkolnych niepublicznych po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej - podkreśla prezydent Kowalczuk.

Miejsca

Opinie (173) 3 zablokowane

  • (19)

    A przepraszam, jak miałoby być? Samotny rodzic miałby być szykanowany?
    Logiczne, że samotny bardziej potrzebuje wsparcia, bo nie ma drugiej osoby do pomocy.

    • 46 126

    • (2)

      Każdy jest kowalem własnego losu , więc skoro nie potrafiłeś/łaś się dogadać z partnerem mając na uwadze wyższe dobro dziecka ( pomijam patologicznego ojca alkoholika oraz wdowy) a nie właśny spokój i własne dobro to teraz dlaczego inni mają równierz ponosić konswkwencje twojch decyzji

      • 59 30

      • tylko że takie ala"patologie" niepełne rodziny lub niesformalizowane są faworyzowane z przyjeciach do przedszkoli.

        • 38 5

      • Naucz sie debilu czytac ze zrozumieniem. Gdzie w powyzszym komentarzu jest napisane, ze jego autor jest samotny??
        A głupie rady o byciu kowalem własnego losu dawaj swoim przygłupim dzieciom, choć mam nadzieję, ze się nie rozmnażasz.

        • 9 18

    • To powiem ci jak pani minister

      znajdź sobie kogoś i nie będziesz samotn-a/y

      • 20 7

    • (7)

      Nie no bo rodzice którzy pracują po 8h + droga w jedną i drugą str. co często daje nawet Koło 10h. Oni maja jakaś pomoc? Mają zostawić dziecko samo? Samotny nie różni się niczym od pełnej rodziny. My też musimy pracować.

      • 77 4

      • (3)

        Różni się :D Samotni są faworyzowani przez państwo ;)

        • 43 4

        • nie są! nie mam 500+, nie mam żadnej ulgi podatkowej 0 NIC> (2)

          wiec nie gadaj GŁUPOT!

          • 11 22

          • To za mało się starasz, albo niepotrzebnie pracujesz :)
            Załatw sobie alimenty przez sąd i egzekucję u komornika. Zrezygnuj z pracy i...
            Ta da! 500+, fundusz alimentacyjny 500 zł, zasiłki rodzinne przynajmniej 120 zł, dodatki mieszkaniowe, stypendia socjalne (nawet i 700 zł) do tego zasiłki celowe i okresowe, żyć nie umierać :)
            Frajerzy pracują, cwaniaki kombinują ;)

            • 20 6

          • a jednak są

            "Osoba samotnie wychowująca dziecko ma prawo korzystać z preferencyjnej formy rozliczenia, który pozwala jej uznać dziecko jako członka rodziny i rozliczyć się łącznie z nim. Wspólne rozliczenie z dzieckiem nie wymaga, by dziecko faktycznie zarabiało - samotny rodzic wypełniając zeznanie roczne, skorzysta z preferencji i zapłaci podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów. Tym samym może skorzystać z niższej stawki podatku, w stosunku do tej, którą zastosowałby, rozliczając się samemu, a także odliczyć podwójnie kwotę wolną od podatku." za PIT.pl
            Okazuje się, że jednak są i mają ulgę podatkową (no może nie ulgę, ale jednak podatek mogą obniżyć).

            • 5 0

      • (1)

        Bardzo ciesze się, że Twoje dziecko ma kochającą mamusię i tatusia i mam nadzieje, że w najbliższym czasie się to nie zmieni, ale może trochę zrozumienia? Bo co byś mówił/mówiła gdyby los tak zadecydował, że któreś z Was by zgineło w wypadku samochodowym? Nie mowa tu o pracy i czasie a potrzebie dziecka i każdy rodzic chce dla niego jak najlepiej. I samotny rodzic różni się bardzo od pełnej rodziny. Ale ewidentnie nawet nie znasz ani jednej takiej osoby skoro piszesz takie głupoty.

        • 14 13

        • moim zdaniem rodziny tych, którzy serio zginęli przedwcześnie mogłyby liczyć na priorytet, ale żyjący ze sobą na kocią łapę?

          • 24 0

      • "Samotny nie różni się niczym od pełnej rodziny" - to powinien mieć tyle samo pkt. w czasie rekrutacji

        • 7 0

    • te samotne dziunie to co? niepokalane dziewice a ich dzieciaki to: z niepokalanego poczecia sie biora (2)

      patologia rodzi patologie,chyba ze do wojny się szykujemy to,mozna zrozumieć ten dotowany przyrost bachorów. Nikt tak nie płodzi dzieci jak samotne matki.

      • 29 9

      • wojna trochę się zmieniła i doktryna marszałka żukowa o wysyłaniu ludzi aż tym drugim skonczy sie amunicja też już nieaktualna. tu chodzi o problem z brakiem wpływów do budżetu ;) niby całe życie płaciłeś a jak przyjdzie co do czego to z braku nowych podatników możesz dostać figę

        • 3 0

      • opowiem ci kawał o dziuniach

        Samotna matka ma ośmiu synów i wszyscy mają takie same imiona.
        Sąsiadka się pyta:
        - Jak ty na nich wołasz, że wiedzą o którego chodzi?
        - Normalnie! Po nazwisku!

        I tyle w temacie samotnych dziuń.

        • 19 4

    • Tak? Ciekawe

      ile tych matek jest faktycznie samotnych?

      • 12 0

    • no no

      O ile samotny rodzic jest faktycznie samotny a nie sciemnia bo nie ma slubu bo tak mu wygodniej i uwaza ze mu sie miejsce nalezy. Załosne

      • 8 1

    • było dawać duży frajerowi... po za niefortunnie losowi

      ..A ilu oszustów jest co niby samotni a żyją w zwiazku

      • 0 1

    • skuteczna weryfikacja

      Tylko sprawdź które są faktycznie samotne a które tylko z nazwy. Jest tutaj taka jedna, ma fagasa, wykorzystuje go do wszystkiego, ten düren kwiatki jej przynosił, na wycieczki zagraniczne zabierał, inny samochód kupił, remonty według jej fanaberii robił, rzneli się nocami aż sąsiadów budzili a sąsiadom każe mówić w razie wizyt z mopsu ze jest samotna bo pobiera dodatek na mieszkanie "dla samotnych matek". Ja się tylko zastanawiam czy Bogu właśnie takie zakłamane złodziejki, kombinatorki, cwaniaczki wykorzystujące ludzi się podobają..

      • 0 0

  • Jest to niesprawiedliwe (3)

    za samotne wychowywanie dziecka również powinno być 8pkt, bo czym taka osoba się różni od sytuacji gdy oboje rodziców pracuje?

    • 70 19

    • No roznica jest

      Mianowicie taka, ze jak jest 2 rodzicow to jeden moze zrezygnowac z pracy. Ot zalosna polityka tego panstwa.

      • 11 19

    • Nie, to nie jest niesprawiedliwe

      Różni się tym, że jest sam. Nie wiesz, nie pisz. Byłam w związku teraz jestem samotnie wychowująca-nie ma porównania, jest ciężko i tyle. kto nie był w takiej sytuacji-ten nie ma pojęcia jak jest. I nikomu tego nie życzę.

      • 8 9

    • różni się

      np. mama pracuje 9-17 , a tata pracuje w godzinach 7-15 więc dziecko może odprowadzić do przedszkola mama na 8.30 a odbiera tata o 15.30 , więc dziecko zyskuje kilka godzin z rodzicem( np.2-3h) zamiast siedzieć w przedszkolu ( lub świetlicy) a rodzice oszczędzają do tego trochę kasy.

      Do tego dwoje rodziców ma w ciągu roku do dyspozycji 2x26 dni urlopu a samotny rodzic tylko 26 dni urlopu co nawet na wakacje nie starcza , nie mówiąc już o finansowym aspekcie opłacenia półkoloni i obozów aby dziecko nie zostało bez opieki.

      • 5 4

  • (6)

    jedynym kryterium dostania sie do przedszkola powinno byc zaswiadczenie ze rodzic samotny czy nie pracuje.

    • 8 23

    • (1)

      i co z tego - skoro ja potrafię żyć jak człowiek w pełnej rodzinie a nie wale w rogi a potem rozwód to dlatego mam mniejsze szanse - żyje przykładnie i jestem na przegranej pozycji - bo jakaś lalunia nie umiała oprzeć się szefowi i ona jest teraz uprzywilejowana ? przecież to promowanie patologi a nie rodziny !

      • 32 9

      • To samo robią zasiłki - promują i nagradzają patologię :)
        Widocznie państwo lubi patologie, skoro je promuje.

        • 18 1

    • (3)

      samotne rodzicielstwo niech bedzie chociaz udokumentowane zaswiadczeniem z sadu o wniosku o alimenty.

      • 17 0

      • (2)

        Pracowalam w przedszkolu. Wiekszosc dzieci samotnych matek byla odbierana przez... mezczyzn.

        • 24 1

        • (1)

          Ojciec nie miał odebranych praw rodzicielskich więc miał do tego prawo. Po rozwodzie nie można już dziecka z przedszkola odebrać??? Alimenty można płacić dobrowolnie jak strony się dogadają.

          • 6 12

          • Skoro może odbierać dziecko z przedszkola, to znaczy że współwychowuje

            czyli nie mamy do czynienia z "samotnie wychowującym rodzicem". Czy to jasne?

            • 27 1

  • (10)

    Pierwszeństwo powinny mieć dzieci, których rodzice pracują.
    Bezrobotni po co mają dawać dzieci do przedszkola?

    • 144 13

    • święta Prawda....BRAWO.!!!!!!!

      • 31 4

    • (2)

      Po to aby pójść do pracy

      • 20 17

      • Chyba na libację.
        Bezrobotny do pracy, dobre sobie...

        • 13 6

      • Dostanie przedszkole a kto sprawdzi czy poszła do pracy czy do kosmetyczki bo mieszka z bogatym partnerem i ma alimenty duze

        • 7 2

    • to bezrobocie często fikcyjne, by miec ubezpieczenie zdrowotne (1)

      panie sprzątają na czarno,
      mężczyźni na budowie na czarno, albo remonty mieszkań

      • 15 2

      • Tym bardziej taka patologia nie powinna być premiowana miejscem w żłobku czy przedszkolu. Dlaczego tracić mają na tym normalnie, legalnie pracujący ludzie płacący podatki i utrzymujący z nich publiczne placówki?

        • 15 7

    • W celu pujścia do pracy

      • 0 2

    • Po to zeby isc do pracy? Nie każdego stać na nianke i nie każdy ma możliwość z kims z rodziny zostawić dziecko

      • 2 0

    • Każde dziecko ma prawo do przedszkola, bez względu na to kim są jego rodzice.

      • 0 0

    • l.

      bo to zeby isc do pracy głąbie. nie kazdy ma z kim zostawic dziecko i nie każdego stać na nianke.

      • 1 0

  • 110 a nie 32 punkty (5)

    samotny rodzic dostaje 110 a nie 32 punkty mamo 3-latka

    • 5 6

    • Artykuł kłamliwy

      Bzdury piszecie 32 punkty to pikuś. w Gdyni żeby tyle zdobyć wystarczyło że oboje rodziców pracowało, jeden rodzic odprowadzał podatek w gdyni, a dziecko było zapisane do przedszkola na cały dzień plus przedszkole najbliżej miejsca zamieszkania dawało łącznie 35 punktów!!!!

      • 6 0

    • Samotne wychowywanie - 110 pkt (2)

      Kryteria ustawowe - brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego.
      (mają jednakową wartość punktową i brane są pod uwagę łącznie) jest to m. i. samotne wychowywanie dziecka i daje 110 pkt, tak samo jak wielodzietność, niepełnosprawność rodzica, dziecka, rodzeństwa i objęcie pieczą zastępczą.

      • 7 2

      • Niby demokracja, ale są równi i równiejsi...

        • 9 0

      • jakie kurna punkty co jeszce numerki bedą wydawac? wystarczy przedszkola pobudowac

        • 7 0

    • zależy w jakim mieście : w gdańsku 32 pkt za samotne wychowywanie dziecka, obydwoje rodziców pracujących 8pkt

      • 4 0

  • Powinno się promować zdrowe normalne rodziny tym samym promując zdrowe podejście do życia a nie przywileje dla patologi po rozwodach w katolickim chrześcijańskim kraju

    • 55 26

  • zróbcie z tym coś! (10)

    Rodzic samotnie wychowuje dziecko? Przecież to w większość ściema! Dzieci żyją w szczęśliwych konkubinatach a ich matki ściemniają że samotnie wychowują dziecko... Proszę dołączyć decyzję o przyznaniu alimentów, to prawdziwy dowód.

    • 137 12

    • ale pojechał znam ludzi co żyją razem i one mają alimenty bo tak kombinują,

      • 10 4

    • (4)

      a jak ojciec płaci polubownie????

      • 6 8

      • niech pisze oświadczenie (3)

        następie niech skarbówka zweryfikuje

        uczciwi będą spać spokojnie

        • 9 0

        • (2)

          Alimenty nie są opodatkowane

          • 1 1

          • Sorry, US nic nie zweryfikuje. (1)

            Świadczenia alimentacyjne wypłacane na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia pozostają zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tak wynika z art. art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT.

            • 2 0

            • no bo te pieniadze i tak juz zostały opodatkowane - przeciez rodzic placacy alimenty oplacil juz od nich dochodowy, zus i reszte. zresztą i tak jeszcze 23% pójdzie w kibel, tzn. w VAT (i ew. akcyze jak mama pali fajki i/lub pije wódke)

              • 0 0

    • prawdziwy dowód to świadectwo zgonu jednego z rodziców (1)

      nie ma przeszkód aby rodzice nie żyjące w związku obojga uczestniczyli w wychowaniu dzieci, i nie powinna to być żadna podstawa do przywilejów.

      • 33 6

      • masz rację o ile jeszcze ktoś wymyli sprawny system egzekwowania obowiązków obojga rodziców wobec dzieci.

        ja np. jestem samotną matka z 3 dzieci - z wyboru , bo nas bił.
        Alimentów mam 0zł , pomocy tez nie mam żadnej od "tatusia" , a sąd dla dobra dzieci sugeruje abyśmy wrócili do siebie więc rozwodu też nie mam.

        Całe szczęście ,że przedszkolne rukrutacje mnie już nie dotyczą........i mam tylko codzienne problemy

        • 2 0

    • No niekoniecznie, można przeciez samotnie wychowywać i nie mieć przyznanych alimentów!

      • 7 0

    • Nie tylko matki sciemniaja. Aby zmaksymalizowac ilosc punktow w przypadku gdy matka nie parcuje, bardziej "oplaca" sie byc samotnym pracujacym ojcem i jeszcze zameldowac sie u znajomych mieszkajacych blizej przedszkola. To niestety nie jest moja wyobraznia...

      • 0 0

  • (12)

    Moja kolezanka jest po rozwodzie, dostaje alimenty, nie pracuje. Zeszla sie z ex wiec nie jest samotna. W dokumentach podala, ze jest samotną matką i dziecko dostalo się do przedszkola.

    • 59 2

    • idz i podkabluj z głębi serca, a nie pi*w necie swoje żale (6)

      • 6 16

      • (4)

        Bo taki jest formularz. My, żyjąc bez ślubu (nie mamy zamiaru go brać) przy wypełnianiu zostaliśmy zapytani czy żyjemy w związku małżeńskim. Więc mogliśmy odpowiedzieć tylko zgodnie z prawdą, że nie. Mieszkamy razem, mamy wspólny kredyt, dwójkę dzieci ale przez "system" jesteśmy traktowani jako rodzice samotnie wychowujący dzieci. Owszem, niesprawiedliwe względem małżeństw, ale pretensje należy mieć do systemu naboru a nie rodziców wypełniających dokumenty zgodnie ze stanem faktycznym.

        • 6 21

        • (2)

          Co za bzdura. Kolejni kombinatorzy. Ja też żyję w "konkubinacie", wstrętne określenie tak na marginesie, ale do głowy mi nie przyszło żeby pisać we wniosku, że jestem samotną matką! Nie mogłabym w oczy spojrzeć kobietom tam pracującym gdybyśmy z ojcem córki wspólnie przychodzili ją odebrać. Wpisałam we wniosku prawdę i córka i tak się dostała.

          • 18 1

          • czemu wstrętne określenie? (1)

            a jak chcesz taki związek określić? małżeństwo? czy jak? to weź ślub. Cywilny, jeśli wierząca - nie praktykująca. A jak nie, to bądź sobie dalej konkubiną. O krzesło też masz pretensje, że nazwane jest krzesło?

            • 5 6

            • Nie ma to jak odwrócić kota ogonem i między słowami obrazić tych, którzy żyją w związkach partnerskich. Wyobraź sobie, że w różnych instytucjach wiedzą o co chodzi i uznają to określenie

              • 0 3

        • I o tym jest w£asnie mowa by kryteria były sprawiedliwe

          • 0 0

      • fajna z ciebie koleżanka. Żal d*** ściska?

        • 0 6

    • cdn

      ciekawe jaki żal tobie d..e sciska?

      • 0 1

    • i właśnie przez takie ombinatorki, ci prawdziwie samotnie wychowujęcy (2)

      uważani są za oszustów. Owszem zgadzam się, że mnóstwo kobitek kłamie i kombinuje, ale są też tacy, którzy są PRAWDZIWYMI samotnymi rodzicami - różnie w życiu bywa. Ja jestem samotnie wychowującą dwójkę dzieci matką po przejściach i obecnie już po rozwodzie. Czy Ty drogi czytelniku naprawdę chciałbyś być na moim miejscu i każdego dnia bać się, że stracisz pracę, nie będziesz miał za co opłacić rachunków , jedzenia i odzieży dla dzieci, nie opłacisz wynajmowanego mieszkania i cię z niego wrzucą, że auto tak się popsuło, że trzeba było grata sprzedać za grosze, bo nikt o zdrowych zmysłach by go nie kupił. Że nie stać Cię na żadnego "nowego" grata, że każdego dnia przed pracą 1,5 godziny zajmuje ci odwiezienie autobusami dwójkę dzieci do dwóch różnych placówek i dojechanie potem do pracy, a po pracy pędem po dzieci, z duszą na ramieniu czy nie utkniesz w korku i zdążysz zanim zamkną żłobek i przedszkole? I potem znów 1,5-2 godziny autobusami do domu. Naprawdę drogi czytelniku chciałbyś się ze mną zamienić? Nie znasz mnie i "nie chodzisz w moich butach" i proszę nie wsadzaj mnie do worka z tymi, którzy kombinują. Ja każdego dnia walczę o normalność dla siebie i moich dzieci. Nikomu nie życzę takiej egzystencji z dnia na dzień ciągle w pośpiechu i strachu o dzień jutrzejszy. w trach, że któregoś dnia coś może mi się stać i moje dzieci zostaną zupełnie same, przerażone i bezbronne.

      • 4 1

      • Życie to nie bajka (1)

        Te problemy dotyczą też wielu rodzin i małżeństw. Każdy się boi o pracę, dzieci.

        • 1 0

        • zgadza się, ale..

          jeśli dwójka rodziców ma pracę i nawet jeden z nich ją straci to jest jeszcze druga pensja i wsparcie drugiej osoby, a co jeśli to stanie się samotnemu rodzicowi? wszystko jedno czy samotnej matce czy samotnemu ojcu. W takim przypadku jest jednak trochę inaczej. Na co dzień ze wszystkim zmagasz się sam bez wsparcia, w ciągłym stresie, lęku. Zasypiając myślisz sobie - jutro nowy dzień, na pewno będzie lepiej i..... starasz się w to wierzyć z całych sił, bo inaczej zwariujesz, a przecież Twoje dzieci mają tylko Ciebie, nie mają drugiego rodzica do wsparcia... i szkoda, że życie to nie bajka. Oczywiście nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale też nikt nawet nie wspomniał, że będzie tak chol...ernie trudno.

          • 1 0

    • Brawo ona

      • 1 1

  • Samotny rodzic (1)

    wcale nie musi być faworyzowany,teraz moda taka że młodzi mieszkają razem,mają dzieci,i wcale nie spieszno im do jakichkolwiek małżeńskich związków,są to rodzice single z wyboru,znam takich co mają dziecko,matka rzekomo samotnie wychowująca ich dziecko,wszędzie rozpowiada że jest matką samotnie wychowującą dziecko a w rzeczywistości to;mieszkają razem,mają dwa mieszkania,jedno wynajmują,oboję pracują i zajmują się dzieckiem,daj Boże żeby wszystkie były takie samotne i miały takie warunki do życia w takiej samotności,ale dlaczego inne samotne z przymusu są traktowane tak samo,to trzeba koniecznie uporządkować a nie biadolić że tak jest.

    • 61 0

    • nieoceniajcie bo prawdziwe tragedie dzieją się "po cichu" i "za zamknietymi drzwiami"

      Ja mam sąsiadów - małżeństwo 2 dzieci , z tym że starsze jest z poprzedniego związku żony.

      Niby pełna rodzina , a jednak on ( mąż) nie uznaje starszego dziecka bo nie jest jego, nie finansuje jego utrzymania choć mieszkają pod jednym dachem , nie ingeruje i nie angażuje się w wychowanie bo uważa że ma tylko jedno dziecko.

      Łatwo oceniać,ale ta kobieta próbując stworzyć dom dzieciom zapewnie nie spodziewała się ,że tak to może wyglądać. A w praktyce w stosunku do starszego dziecka to jest jak zwykły samotnie wychowujący rodzic bo jej mąż nie kiwnie palcem , nawet gdy ona leżała w szpitalu to wywiózł starsze dziecko do babci bo on się zajmuje swoim.

      • 1 0

  • Zawsze tak było że patologia miała większe prawa niż ludzie uczciwi. (1)

    Trzeba się rozwieść , przylać żonie i dziecku i zaraz się miejsce znajdzie.
    To że ktoś jest samotny czy nie, nie powinno mieć wpływu na rekrutację. To są prywatne sprawy i nie powinno nikogo interesować.

    • 75 4

    • Bo przedszkola powinny być prywatne

      Wtedy nie byłoby takich problemów. Oczywiście zaraz powiesz, że "nie stać" - a na utrzymywanie zarówno przedszkola, jak i urzędników to już stać? A może oni są zatrudnieni za darmo?
      Myślicie, że unikniecie podatków a będziecie pławić się w socjalu. Tymczasem rzeczywistość jest odwrotna - to może i czas zacząć odwrotnie myśleć?

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (4 opinie)

(4 opinie)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane