• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zaplanuj dziecku bezpieczne wakacje - poradnik

Katarzyna Mikołajczyk
17 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wakacje za pasem, dlatego podpowiadamy rodzicom, na co zwrócić uwagę podczas wyszukiwania ofert letnich dla dzieci. Wakacje za pasem, dlatego podpowiadamy rodzicom, na co zwrócić uwagę podczas wyszukiwania ofert letnich dla dzieci.

Obozy wakacyjne, kolonie, półkolonie - letnie oferty wyjazdowe dla dzieci kuszą nie tylko atrakcjami ale i ceną. Tymczasem najważniejsze jest to, by wybrać dziecku wypoczynek odpowiedzialnie, zapewniając mu przede wszystkim właściwą opiekę.



Czy twoje dziecko uczestniczy w zorganizowanych formach wakacyjnego wypoczynku?

Wakacje coraz bliżej, dlatego z myślą o rodzicach, którzy chcą wysłać dziecko na kolonie lub półkolonie, a nie wybrali jeszcze właściwej oferty, stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Wybierając formę wypoczynku dla dziecka powinniśmy uwzględnić jego zainteresowania, potrzeby i możliwości. Warto więc zaprosić je do wspólnego działania już na samym początku. Poszukiwania ofert wakacyjnych ułatwi na pewno nasza wyszukiwarka, w której znajdziemy propozycje zarówno wyjazdów, jak i propozycji spędzenia wakacji w mieście.

Sprawdzamy organizatora

Jeśli chcesz mieć pewność, że miejsce, w którym przebywać będzie twoje dziecko spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa, a kadra opiekunów ma odpowiednie kwalifikacje sprawdź, czy organizator wypoczynku jest zarejestrowany na stronie MEN.

Warto wiedzieć, że poza wpisem do rejestru MEN, organizator powinien być ujęty w spisie organizatorów turystycznych - dzięki temu mamy pewność, że posiada ważną gwarancję ubezpieczeniową lub bankową, co w razie jego niewypłacalności zagwarantuje uczestnikom wyjazdu bezpieczny powrót do domu.

Obowiązek rejestracji w kuratorium i wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych dotyczy także takich organizatorów, jak kluby, parafie, stowarzyszenia, fundacje itp. - chyba, że wyjazd organizowany jest wyłącznie dla uczniów lub członków danej placówki lub podmiotu i nie przynosi żadnych zysków (nawet takich, które w całości mają zostać przekazane na cele statutowe).

Szczegółowa oferta zajęć

Jeśli organizator w swojej ofercie pisze enigmatycznie o "wielu atrakcjach", "czasie na zabawę" lub "wolnych chwilach" - upewnij się, że ma pomysł, jak je podopiecznym zorganizować. Niestety, w niektórych przypadkach oznacza to, że kadra nie ma pomysłu czym wypełnić czas i liczy na inwencję samych dzieci. Gorzej, gdy w tzw. wolnym czasie opieka nad dziećmi sprawowana będzie symbolicznie. Trzeba pamiętać, że nuda jest złym doradcą, a wyobraźnia dzieci nie zna granic, co czasem może okazać się niebezpieczne.

Karta zgłoszenia to ważne źródło informacji

Uważnie i szczegółowo wypełniajmy kartę zgłoszenia uczestnictwa w obozie, koloniach czy półkoloniach. Powinna zawierać dokładne informacje umożliwiające organizatorom kontakt z rodzicami dziecka (jeśli podczas pobytu dziecka na koloniach planujemy wyjazd, niezbędna jest informacja o planowanym miejscu naszego pobytu w tym czasie), a także dane na temat stanu zdrowia dziecka i ewentualnie o przyjmowanych lekach. Wybierajmy organizatorów, którzy wymagają od nas podania takich danych - to znak, że bezpieczeństwo naszego dziecka jest dla nich ważne.

A jak przygotować do wyprawy same dziecko? Ważny jest odpowiedni bagaż

Jeśli wysyłamy dziecko na kolonie lub obóz dopilnujmy, by było odpowiednio spakowane. Bądźmy pewni, że w jego bagażu nie zabrakło niezbędnych ubrań i środków higieny osobistej. Leki, które dziecko przyjmuje powinny zostać przekazane wychowawcy wraz z pisemną informacją, jak je stosować. Pamiętajmy, by wyposażyć dziecko w krem z filtrem UV i nakrycie głowy - pozwoli to uniknąć niebezpiecznych poparzeń. Nawet jeśli dziecko uczestniczy jedynie w półkoloniach powinniśmy mieć pewność, że podczas wycieczek będzie miało przy sobie wszystko, co potrzebne. Dlatego, jeśli organizator przewiduje w programie wyprawy na plażę, zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe - zadbajmy, by nasz maluch miał przykrytą głowę i skórę zabezpieczoną filtrem.

Przetrenujmy z dzieckiem "sytuację awaryjną"

Dziecko także powinno zostać przeszkolone, jak zachować się w razie niespodziewanych okoliczności: odłączenia się od grupy, złego samopoczucia, zgubienia pieniędzy, dokumentów lub innych przedmiotów itp. Nawet najmłodszy uczestnik zorganizowanego wypoczynku powinien potrafić podać kilka najważniejszych informacji na swój temat: jak się nazywa, gdzie mieszka, z kim teraz powinien być (np. "jestem na wycieczce z dziećmi z parafii X" lub "jestem na koloniach w ośrodku Y"). Dziecko przyjmujące na stałe leki powinno móc udzielić takiej informacji (z prośbą o kontakt z jego rodzicami), dobrze też, by znało numer telefonu mamy i taty. Najmłodszych warto wyposażyć w karteczkę z podstawowymi danymi i sposobem skontaktowania się z opiekunami, którą będzie nosiło np. w małym plecaczku z kanapką i piciem zabieranym na wycieczki.
Ważne, by dzieci wiedziały, do kogo zwrócić się z razie kłopotów, a także jak zachować się w sytuacji zagrożenia (również ze strony obcych ludzi).

Można też skontrolować stan pojazdu

Kiedy chcemy mieć pewność, że dzieci dotrą bezpiecznie na miejsce wypoczynku lub bez ryzyka wyjadą w ramach półkolonii na jednodniową wycieczkę - możemy poprosić o skontrolowanie stanu pojazdu.

W tym celu musimy skontaktować się z najbliższą jednostką ruchu drogowego, a patrol policji przyjedzie i skontroluje pojazd oraz trzeźwość kierowcy. W Gdyni zgłaszamy takie zapotrzebowanie pod nr (58) 66 21 622 (dzień lub dwa dni przed planowaną wycieczką), w Sopocie możemy zgłosić się z prośbą o skontrolowanie autokaru do Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego pod nr (58) 52 16 289, a w Gdańsku do Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego pod nr (58) 32 16 947 lub (58) 32 16 945.

Policja zachęca, by kontroli poddawać wszystkie autokary przewożące dzieci. Najlepiej, by kontrola była przeprowadzona bezpośrednio przed wyjazdem. Umówić się na nią trzeba parę dni wcześniej, warto też uzbroić się w cierpliwość: może to potrwać około godziny.

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej dostępny jest też Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku. Jeśli chcemy mieć pewność, że wakacje naszego dziecka niczym nas (a tym bardziej jego) nie zaskoczą, możemy skorzystać z przygotowanych tam porad i sugestii.

Warto też pamiętać, że czasem najlepszą drogą do dokonania trafnego wyboru jest skorzystanie z rekomendacji innych, zadowolonych uczestników wypoczynku: dzieci znajomych, kolegów z klasy, sąsiadów.

Miejsca

Opinie (8) 2 zablokowane

  • Wakacje. (3)

    Ceny półkolonii w Gdańsku są z kosmosu. Wydać 300-500 zł na 5 dni to za dużo.

    • 18 3

    • Ja znalazłem coś fajnego dla swojego dziecka

      fb.com/sacados - zapisy i szczegóły

      • 0 1

    • Nic za darmo

      Po pierwsze to bez przesady - są tansze np. za 250 zł, są i droższe (np. tenisowe), ale wybór jest spory zarówno ze względu na atrakcje dla dzieci, jak i własnie-cenę. Inna sprawa, że pamietajmy, że nie płacimy tylko za atrakcje i zajęcia dla dzieci, ale też za całodzienną opiekę! A tej nikt nie podejmie się za darmo;))
      Tanio nie jest, ale warto dziecko gdziekolwiek dać - to jego wakacje i przeżycia.
      Są też darmowe półkolonie w Gdańsku - trudno się tam dostać, ale są!

      • 3 0

    • Te 300 - 500 za 5 dni pomnóż prze 8-9 godzin wynik podziel i zobaczysz ile na godzinę
      płacisz , od tego odejmij posiłki , sale , wycieczki , zajęcia , bilety , materiały i
      pewnie wyjdzie iż dziecku nie zapewnisz tego nawet indywidualnie

      trzeba spojrzeć na ofertę co ona zawiera , jak tylko opieka to fakt , ale niektóre oferty które przeglądałem są naprawdę OK

      wszystko dla tych co się interesują wydać pieniądze łatwo ...wydać z sensem .. :) trudniej ...

      • 2 0

  • Stan pojazdu a nawiedzeni rodzice. (1)

    Bzdura z tym sprawdzaniem, kierowcy stoją w kolejkach za autokarem od 6 a policjant sprawdza im trzeźwość i światła. Tyle to możesz sam atestowany alkomat i poproszę włączyć światła to kierowca cię ucałuje w nagrodę. O tym nikt nie mówi by rodzice poczuli się spełnieni.

    • 2 0

    • bo na 10 dni 1000 to tanio a 500na 5 to drogo ...

      matematycy z językami ....

      dotyczy tego tekstu :" u nas na obozie "

      • 0 0

  • Kolonie z doświadczenia. (1)

    Uważam, że należałoby uświadomić rodzicom, aby dali dzieciom "święty spokój" podczas trwania turnusu np. telefony w ciągu dnia i w porze nocnej, dowożenie żywności, odwiedziny prawie codziennie i obserwacje życia kolonijnego z zaułka. Dzieci są rozstrojone i wytrącone z życia kolonijnego, często skarżą się wychowawcom na takie zachowania rodziców. Zrobić większe rozeznanie przed wyjazdem i więcej zaufania do wychowawców.
    Ps. Nie zawsze droższe kolonie są lepsze.

    • 6 1

    • a u nas na obozie...

      ...zakaz telefonów - dzieciaki dzwonią z telefonów kadry, rodzice przyjeżdżają na ostatni weekend i wszyscy są zadowoleni :) praktykujemy to od kilku lat, sprawdza się w 100% :)
      a kwota......udaje nam się organizować obóz językowo sportowy na 10 dni za 1000zł - sami oceńcie, czy to dużo :)

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (4 opinie)

(4 opinie)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane