Wiadomości

30 lat Konwencji o prawach dziecka. Dzieci projektowały place zabaw w Gdyni

Najmłodsi mieszkańcy Gdyni projektowali przestrzeń miejską - dokładnie place zabaw, które sami przecież znają najlepiej. Pomysły stworzone podczas warsztatów przez dzieci powstaną w formie projektu 3D i być może zostaną zrealizowane. To jeden z elementów kilkudniowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka, na które zaprosiła Gdynia Rodzinna.Czy oferta bezpłatnych zajęć dodatkowych dla najmłodszych w Trójmieście jest zadowalająca?

tak, jest dużo propozycji 19%
jest sporo propozycji, niestety większość w czasie, kiedy dzieci są w przedszkolu/szkole 46%
raczej nie ma w czym wybierać 35%
zakończona Łącznie głosów: 46
W warsztatach wzięły udział dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni-Dąbrowie, które - jako użytkownicy placów zabaw - na papier przelewały swoje pomysły.

- Pokazaliśmy dzieciom różne place zabaw. Zaskakujące jest to, że dzieciom niekoniecznie podobały się tradycyjne, kolorowe przestrzenie. Bardziej przypadły im do gustu place zabaw, które są przemyślane przez projektantów. Takie, które pobudzają ich aktywność, są w jakimś stopniu tajemnicze i zachęcają dzieci do dalszej zabawy - mówi Aneta Śramska-Piątek, prowadząca warsztaty z pracowni Piątek Design.
Najmłodsi gdynianie mieli okazję zapoznać się również z profesjonalnym projektem trzeciego etapu parku Centralnego, który będzie przestrzenią dla zarówno najmłodszych mieszkańców, jak i tych najstarszych.

Czytaj też: Nowa przestrzeń dla rodzin w Gdyni

- Dzieci podczas warsztatów poznają oczekiwania różnych mieszkańców, także tych z niepełnosprawnością - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, który opowiedział, jak w praktyce przebiega projektowanie przestrzeni miejskiej.
Pomysły stworzone podczas warsztatów przez młodych gdynian w formie projektu 3D zostaną przedstawione prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi.

Imprezy dla dzieci w Trójmieście


30 lat Konwencji o prawach dzieckaWarsztaty z projektowania przestrzeni miejskiej dla dzieci to jeden z elementów kilkudniowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka. 16 polskich miast i ponad 3 tys. placówek edukacyjnych dołączyło do inicjatywy UNICEF Polska i organizują obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

Konwencja o prawach dziecka została uchwalona 20 listopada 1989 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.


Obchody 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka w Gdyni potrwają do 23 listopada. W tym czasie zaplanowano bezpłatne: spotkania, warsztaty, wykłady, projekcje spotu, przedstawienie teatralne oraz inne atrakcje - wszystkie związane z tematyką praw dziecka.

- Przygotowaliśmy bogatą ofertę z okazji Obchodów 30-lecia Konwencji o prawach dziecka. Jednym z wydarzeń są warsztaty z projektowania placów zabaw. Pokazujemy dzieciom, jak wygląda proces projektowy, ale także słuchamy ich opinii na ten temat - podkreśla Beata Szadziul, naczelnikWydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni.
Również Gdańsk i Sopot biorą udział w obchodach 30-lecia Konwencji o prawach dziecka. UNICEF co roku zachęca samorządy do uczczenia tego wydarzenia przez podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej. W Gdańsku na niebiesko podświetlony został wiadukt przy ulicy Kościuszki - iluminacja zostanie wyłączona 21 listopada rano. W Sopocie budynek Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki oraz siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej w Sopocie będą podświetlone na niebiesko.

Opinie (10) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • żłobki/klubiki (2) Dzień dobry, Ten post skierowany jest do rodziców małych pociech, jak również tych którzy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sylwia

 • Higiena siusiaka (2) Mamy chłopców,poradzcie proszę.synek ma prawie 5 lat. dopiero od niedawna mozna odciągnąć...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama chlopca

 • Jasnobrązowe plamienia... (3) Dziewczyny wiem,że nie jesteście lekarzami,ale może chociaż wysłuchacie...w litych orzeslzam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Ileostomia u noworodka Czy są tu mamy dzieciaczków z wyłonioną stomią na jelicie cienkim?Synek kilka dni temu mial...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: talka

wszystkie tematy »