Wiadomości

stat

4. Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Po raz czwarty startuje Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku - tym razem pod hasłem "Cuda i widy!". W ciągu pięciu festiwalowych dni na najmłodszych czytelników czeka sporo literackich atrakcji: czytanki po zachodzie słońca w nietypowych miejscach, różnego rodzaju warsztaty: czytelniczo-plastyczne, animacji, ilustracji i teatralne, a także gra miejska, spektakl, wystawa, spotkania z pisarzami i ilustratorami oraz konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy.Festiwal Literatury dla Dzieci od czterech lat odbywa się w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Burza Mózgów z Krakowa, a współorganizatorem edycji w Gdańsku - Instytut Kultury Miejskiej. Festiwalowi towarzyszy ponadto konkurs na Najlepszą Polską Książkę Roku, która otrzyma nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego.

- Dzieciństwo to często ostatnia szansa na zarażenie człowieka literaturą a pokazywanie jej jako atrakcyjnej, rozwijającej czy też po prostu praktycznej formy spędzania wolnego czasu pozwala wciągnąć młodego człowieka do odwiedzania i współtworzenia literackich światów. Na festiwalu pokazujemy książki najnowsze, wybierając z bardzo bogatej oferty krajowego rynku (co często samo w sobie jest dla rodziców bardzo trudne), ale nie unikamy klasyki, zwłaszcza tej w nowych wydaniach, gównie polskiej poezji oraz prozy światowej. Istotne jest też dla nas prezentowanie nowoczesnych form pracy z literaturą, stąd konferencje dla nauczycieli i bibliotekarzy. Pokazujemy też, że kontakt z książką, z fabułą to nie tylko czytanie, to także sztuki plastyczne, happeningi, film, muzyka i teatr - zapowiada Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Jakie są najciekawsze punkty programu?- Program budujemy w oparciu o najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, stawiamy też na interdyscyplinarność, pokazujemy literaturę jako źródło innych sztuk. Festiwal jest propozycją dla dzieci w różnym wieku: od 2-12 lat, i każdy tu może znaleźć coś dla siebie. Dużym powodzeniem cieszą się "Czytanki po zmroku", świetnie zapowiada się też wystawa "Poczet polskich królowych" w Centrum św. Jana oraz spotkania z najpopularniejszymi autorami - Anną Dziewit-Meller, Michałem Szczygielskim czy Michałem Rusinkiem. Zawsze gorąco zapraszamy do najbardziej dynamicznej formy kontaktu z literaturą - literackiej gry miejskiej, do której oryginalne scenariusze powstają każdego roku. Gra "Łata pirata" odbędzie się sobotę, są jeszcze wolne miejsca i cenne nagrody do zdobycia - zachęca do udziału Łukasz Dębski.
Morska gra miejska na suchym lądzie "Łata Pirata" startuje i kończy się w Instytucie Kultury Miejskiej, w sobotę 10 listopada, w godzinach 12:00-15:00. Zapisy: gra_gdansk@fldd.pl.

Literatura wychodzi w miastoJedną z największych atrakcji festiwalu jest cykl spotkań "Czytanki po zachodzie słońca", który zabierze dzieci i młodzież w nietypowe miejsca: na Stadion Energa Gdańsk, do Opery Bałtyckiej czy Sztuki Wyboru we Wrzeszczu.

- Festiwal w każdym z miast poszukuje atrakcyjnych lokalizacji, często obywa się w miejscach na co dzień niedostępnych albo zupełnie niekojarzących się z literaturą. To z jednej strony bardzo podnosi atrakcyjność takich spotkań, nam udaje się w ten sposób pokazać literaturę jako nośnik niezwykle pojemny treściowo, pełen kontekstów i odniesień. Czytaliśmy między innymi w Warszawskiej Fabryce Wedla (przy taśmie produkującej ptasie mleczko), w salonie luksusowych samochodów, na dachu krakowskiego Sheratona czy w zoo. Z drugiej strony, jak się okazuje, instytucje i podmioty prywatne bardzo chętnie z nami współpracują, zawsze dodają coś od siebie z korzyścią dla każdej ze stron - wyjaśnia Dębski.
W Operze Bałtyckiej książkę "Kacper w operze" przeczytają artyści związani z tą sceną, "Od Bahdaja do Podsiadły - pierwsza polska antologia tekstów sportowych" przeczyta dziennikarz sportowy - Włodzimierz Machnikowski na Stadionie Energa Gdańsk, zaś "Trudna sztuka wyboru, czyli 10 najlepszych wierszy dla dzieci" zaprezentuje w Sztuce Wyboru kontrabasista jazzowy i kompozytor - Olo Walicki. Wszystkie czytanki w godz. 19:00 - 20:00.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Spotkania autorskie, warsztaty i inne atrakcjeWśród wydarzeń festiwalowych nie może zabraknąć spotkań z autorami książek dla dzieci. Porozmawiamy więc z Anną Czerwińską-Rydel (autorką serii życiorysów sławnych ludzi, między innymi Marii Skłodowskiej-Curie, Janusza Korczaka czy Mikołaja Kopernika), Barbarą Gawryluk ("O śwince Tutu i innych zwierzakach"), Jackiem Frąsiem (autorem książek i komiksów), Anną Kaszubą-Dębską (malarką, ilustratorką, projektantką książek i autorką filmów animowanych), doktorem biologii ewolucyjnej oraz zoologii - Szymonem Drobniakiem,, z Melanią Kapelusz (wokół książki "Mitologia. Przygody słowiańskich bogów"), Anną Dziewit-Meller (dziennikarką radiową i tv, pisarką, wokalistką i gitarzystką), a także z Marcinem Szczygielskim oraz Michałem Rusinkiem.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2018 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2018 r. fot. mat.promocyjne/IKM
Ponadto odbędą się warsztaty czytelniczo-plastyczne wokół książki "Zwierzyniec" (wyd. Dwie Siostry) z Angeliką Madurai i Karoliną Grabarczyk-Chochołek, warsztaty lalkarskie z Anną Kaszubą-Dębską (oraz wystawa jej prac), spotkanie i warsztaty na temat rozmaitych technik ilustracyjnych z Agnieszką Żelewską, o drzewach i roślinach - warsztaty z Piotrem Sochą, warsztaty animacji przygotowane przez festiwal Kino w Trampkach dla Dzieci i Młodzieży oraz warsztaty teatralne dla dzieci na podstawie picture booka pt. "Pewnego razu w Londynie".

Festiwal zainauguruje we wtorek o godz.19 spektakl Teatru Wariate "Baśń o grającym imbryku". Dzień później będzie miała miejsce konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy zatytułowana "Gruba kreska i ciemna plama - czyli o ilustracjach, komiksie i picture bookach".

Cały program festiwalu dostępny jest TU.

Festiwal odbędzie się dzięki wsparciu crowdfundingowemuFestiwal odbędzie się, choć jego losy były zagrożone. Jeszcze kilka miesięcy temu losy festiwalu stały pod znakiem zapytania. Organizatorzy z powodu braku dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która corocznie stanowiła blisko 70 proc. budżetu imprezy, wymyślili akcję crowdfundingową, czyli finansowanie społecznościowe, polegające na zbiórce pieniędzy, w trakcie której można przeznaczyć na wsparcie wydarzenia dowolną kwotę - nawet symboliczną złotówkę.

- Festiwal po raz pierwszy nie otrzymał dotacji z MKiDN, jednak bardzo zależało nam na jego przetrwaniu - ma już 5-letnią tradycję i przede wszystkim wierną publiczność. Odbywa się w największych miastach Polski i jest największą tego typu imprezą w Europie. Decyzja ministerstwa jest dla nas niezrozumiała, mam nadzieję, że w roku 2019, tak jak to było dotychczas, będziemy mogli liczyć na dofinansowanie. Festiwal udaje się zrealizować dzięki wsparciu samorządów instytucji - finansowemu, organizacyjnemu i produkcyjnemu. Gdyby nie współpraca i zaangażowanie ze strony Instytutu Kultury Miejskiej Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku by się po prostu nie odbył - tłumaczy Łukasz Dębski.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r.
Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 2017 r. fot. B. Bańka/IKM

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Apteki niedziele niehandlowe Gdynia Ktore apteki sa czynne w niedziele niehandlowe w miescie Gdynia?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • światełko do nieba dzisiaj.... (2) Gdzieś usłyszałam, że dziś jest światełko do nieba.... Ale nie umiem znaleźć żadnego info...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Ania

 • Test obciążenia glukozą w ciąży,... (4) Drogie mamy, muszę wykonać test na tzw cukrzycę w ciąży. Podpowiedzcie mi gdzie najlepiej go...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Reklamacja agd w Lidlu Witam. Miesiąc temu kupiłam z Lidla wyciskarkę do cytrusów w prezencie. Niestety w czasie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zajęcia dla kobiet w ciąży Wiecie gdzie są jakieś zajęcia/gimnastyka dla kobiet w ciąży bezpłatnie albo za małe...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • Usg genetyczne (2) Czy któraś robiła usg genetyczne u dr Gawła na nfz? Jak wrażenia. Ja właśnie dotarłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama 3

 • sklepy w dzień pogrzebu (2) Czy sklepy są otwarte normalnke jutro, w dzień pogrzebu Prezydenta? Chodzi mi o Lidl,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ???

 • Szczepienie noworodków (5) Matki noworodków Mam pytania. Czy konieczne jest szczepienie dziecka zaraz po urodzeniu, czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sebastiana

 • Badanie USG Byłam na badaniu prenatalnym u dr . Szczerze polecam . wszystko pokazane , wyjaśnione , miła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta E

 • klub malucha mali odkrywcy wejherowska (2) mamusie, możecie się podzielic opinia o tym klubie malucha? świat małego odkrywcy gdynia...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Ccc reklamacje (4) Buty po 4 tygodniach użytkowania pomatszczons skóra i popękana reklamacja odrzucona bo nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edit

 • Sobota 19.01 (2) Słuchajcie czy wszystko tego dnia jest zamknięte w Gdańsku? Bo wiem że kina i place zabaw...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Gdzie planujecie porod? (5) Hej ja mam termin na 25 kwiecień gdzie planujecie rodzic? Co z porodowka na klinicznej?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

 • Szczepienie noworodków Wzw B (5) Czy ktoś się orientuje czy w szpitalach dalej szczepią noworodki preparatem Euvax ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • rehabilitacja dzieci (4) Proszę o polecenie fizjoterapeuty pracującego z niemowlętami z dojazdem do domu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Praca dyplomowa (6) Drogie Panie Bardzo proszę o poświęcenie kilku minut i wypełnienie calkowicie anonimowej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • zarobki w sieciowkach (11) zaczynam się zastanawiać nad zmianą pracy i chciałabym się dowiedzieć jakie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: gościowi 1234

 • Zwolnienie lekarskie na praktykach (2) Czy zus może przyjść skątrolowac do domu ucznia ktury ma zwolnienie lekarskie z praktyk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Albert

 • gdzie szukać pracy? (2) Dziewczyny, wiem że to nie tu, ale sądzę że Wy jednak możecie posiadać taką wiedzę. Szukam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Fundusz mieszkań na wynajem Witam korzysta ktoś może z funduszu mieszkań i chciałby powiedzieć coś więcej o tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Oliwia

 • Zamienię pieluszki rozmiar 3 (3) Moze ktoras mama bylaby zainteresowana wymiana? Zostaly mi 3 pelne paczki pampers active...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • czy przekazujecie 1%swojego podatku (10) Jak w temacie.czy przekazujecie komuś 1%swojego podatku?Czy jest to osoba prywatna tzn np...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Robert Wójtowicz [URL]https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-c...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Grażyna

 • Ułożenie pośladkowe: CC umówione... (2) Witajcie, Czy macie może aktualną wiedzę czy w jakimś szpitali w 3city można umówić się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ona

 • Egzamin (7) Ja jutro zdaje jestem trochę podenerwowana , podchodzę po raz czwarty nie wiem jak to będzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Misia

 • Jestem trochę pogubiona (4) Mam obecnie 22 lata, studiuję pedagogikę specjalną. W związku ze studiami mam obowiązek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aniela

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »