• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

5-latek będzie uczył się języków obcych

Elżbieta Michalak
10 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Zgodnie z nową podstawą programową, od 2015 r. wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym będą obowiązkowo uczestniczyły w nauce języka obcego. Zgodnie z nową podstawą programową, od 2015 r. wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym będą obowiązkowo uczestniczyły w nauce języka obcego.

Od września 2015 r. wszystkie pięciolatki będą brały udział w bezpłatnych i obowiązkowych zajęciach języka obcego - to wynik nowelizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, podpisanej już przez minister edukacji, Joannę Kluzik-Rostkowską. Jak na zmianę przygotowują się trójmiejskie samorządy?



Nauka języka obcego w przedszkolu to:

Zmiany wprowadzać można już od 1 września 2014 r. - choć dopiero od 2015 r. będą obowiązkowe. Do tej pory o tym, czy w przedszkolu pięciolatek będzie uczył się języka obcego zdecydują dyrektorzy przedszkoli (a właściwie organ prowadzący placówkę, czyli samorząd).

Jak do nowej podstawy programowej przygotowują się trójmiejskie samorządy?

Sopot jest bez wątpienia w najbardziej uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ każda placówka już teraz ma w swojej ofercie język angielski.

- Zajęcia z angielskiego prowadzimy w ramach tzw. zajęć dodatkowych we wszystkich sopockich przedszkolach - mówi Piotr Płocki, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Sopocie. - Są one w całości finansowane przez miasto, dzięki czemu rodzice nie ponoszą dodatkowych kosztów. Dyrektorzy zatrudniają na podstawie Karty Nauczyciela cztery osoby z zewnątrz, które posiadają wszelkie kwalifikacje wymagane do nauki angielskiego w przedszkolu.

W Gdańsku trwają obecnie prace przygotowawcze - prowadzone są rozmowy z dyrektorami i nauczycielami przedszkolnymi, których urzędnicy zachęcają do podnoszenia własnych kwalifikacji. Miasto na tzw. cele dokształceń w placówkach oświatowych otrzymuje rokrocznie odpowiednią kwotę. W przypadku przedszkoli w Gdańsku, w roku budżetowym 2014, kwota ta wyniosła prawie 219 tys. (1 proc. od naliczanych wynagrodzeń).

- Próbujemy inspirować pedagogów do podniesienia kwalifikacji i robienia kolejnych fakultetów - mówi Piotr Kowalczuk, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Chcielibyśmy jak najlepiej przygotować naszą kadrę, dać jej możliwość podniesienia kwalifikacji i nie zatrudniać nowych nauczycieli.

Podobne plany ma Gdynia, choć i tu w wielu przedszkolach dzieci już uczą się angielskiego.

- Zachęcamy nauczycieli, by się dokształcali, dlatego w tym roku zwiększyliśmy kwotę dofinansowania na ten cel dla pracowników gdyńskich przedszkoli - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Wynosi ona obecnie 1,5 tys. zł za semestr studiów podyplomowych.

Aby dać czas na dostosowanie się placówek do nowej podstawy programowej MEN postanowiło złagodzić przepisy określające kwalifikacje nauczycieli przedszkolnych, dając tym samym szansę wszystkim, którzy chcieliby się doszkolić. Dlatego zgodnie z ustawą, do 31 sierpnia 2020 r. będzie możliwe uzupełnienie kwalifikacji w zakresie wczesnego nauczania języka obcego.

Nie wiadomo, ile godzin języka obcego przewiduje podstawa programowa. Jak wyjaśnia MEN prawo nie określa, ile czasu nauczyciel powinien poświęcić na realizacje poszczególnych obszarów zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

- Umiejętności i wiadomości, które powinno opanować dziecko kończące edukację przedszkolną z poszczególnych obszarów przenikają się nawzajem i trudno określić, ile czasu nauczyciel powinien poświęcić na dane zajęcia - tłumaczy Joanna Debek, rzecznik prasowy ministra edukacji narodowej. - Jednak, nauczyciele planując pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą muszą brać pod uwagę zapis w podstawie programowej wskazujący, że różnego typu zajęcia dydaktyczne, w rozliczeniu tygodniowym, mogą zajmować najwyżej 1/5 czasu przebywania dzieci w przedszkolu.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że spośród wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, nauką języka obcego zorganizowaną przez placówki wychowania przedszkolnego objętych jest około 34 proc. wszystkich wychowanków.

- Proponowana zmiana pozwolić ma na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w omawianym zakresie - dodaje Joanna Debek.

Zdaniem ministerstwa ma ona również przygotować dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym, a przede wszystkim oswoić je z jego brzmieniem, wprowadzić elementy nauki rozumienia ze słuchu oraz szlifować mowę, tak, by w szkole było dziecku łatwiej.

Od 2015 r. wszystkie przedszkola będą musiały zapewnić pięciolatkom możliwość nauki języka obcego, a od 1 września 2017 r. obowiązek ten rozszerzony zostanie na wszystkie korzystające z wychowania przedszkolnego dzieci - trzy- i czterolatki.
Elżbieta Michalak

Opinie (78) 1 zablokowana

  • Niesamowite ! Są idioci którzy ubolewają że dziecko pozna podstawy angielskiego w przedszkolu (1)

    • 11 4

    • taa... i FCE na koniec machnie

      • 1 2

  • wioleta (1)

    Tylko ktos sobie kase nabije.
    Jezeli z dzieckiem rodxice mowia po polsku to pol godz dziennie nauki nic nie daje

    • 2 6

    • Taaa .....jasne

      • 0 2

  • Nie no, powariowali, język obcy zamiast rachunku prawdopodobieństwa ?

    A całkowanie, a gdzie matematyka finansowa ? A teoria względności i chemia organiczna ? Że nie wspomnę o wychowaniu seksualnym. To obowiązkowe zajęcia dla przedszkolaków.
    Zacznijcie może od uczenia ich podstaw polskiego, bo za 1 pokolenie polska język wymrzeć !

    • 5 0

  • Zabieranie dzieciństwa i nic więcej!

    Syn (dorosły już) , uczył się j.angielskiego dodatkowo w kasach od IV-do VIII, po dwie godz. lekcyjne tygodniowo, w grupie 12 -to osobowej ..To wystarczyło na tyle, by w szkole średniej mieć już same oceny bdb, na studiach również Obecnie zawodowo posługuje się , trudniejszym już ,bo" technicznym". j.angielskim -bez problemu... A ja bardzo się cieszę, że swoje szczęśliwe dzieciństwo spędzał tam gdzie powinien, czyli na: łyżwach, boiskach, drzewach i rowerze....

    • 4 2

  • polska szkoła jest jakimś tworem edukacyjnym bez sensu

    Tak powinno być a nie potem są mega braki w edukacji, jak ja musiałem mojego syna przez całe liceum doszkalać i opłacać kursy w Speak UP bo inaczej by sobie nie poradził, w ogóle poziom nauczania w polskich szkołach jest skandaliczny i cały system powinien się zmienić przede wszytkim powinni zlikwidować gimnazja bo to wylęgarnia patologii

    • 1 0

  • I bardzo dobrze

    I bardzo dobrze, że w końcu poszli po rozum do głowy, a nie potem zbierać cięgi za nieudolną edukację jak ja teraz, że od początku liceum syn chodzi na zajęcia dodatkowe w speak up bo w szkole nie są w stanie porządnie przyłożyć się do prowadzenia zajęć...

    • 1 0

  • Dobry pomysł tylko pewnie będzie to w większości gramatyka a słówek mało. Później takiemu wydaje się ,że umie język obcy jedzie za granicę i nie może się dogadać ale za to umiem powiedzieć gramatycznie doskonale parę zdań z tabelki

    • 0 0

  • angielski dla niepełnosprawnych intelektualnie

    Wszystko rozumiem, ale coś tu jest nie tak. Istnieją przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych , często nie mówią nawet w języku polskim!!!
    Nikt się nad tym nie zastanowił , że dla tych dzieci to będzie swoisty koszmar. Nie dość ,że uczą się rozumienia rodzimego języka to nagle ktoś będzie przemawiał mową bełkotliwą i obcą .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane