Wiadomości

stat

A ja nie idę do Komunii Świętej

Maj to czas komunii i ... prezentów, na które dzieci czekają najbardziej. Są jednak tacy, którzy do Komunii Świętej nie przystępują.
Maj to czas komunii i ... prezentów, na które dzieci czekają najbardziej. Są jednak tacy, którzy do Komunii Świętej nie przystępują. fot. Maciej Kosycarz/KFP

W maju nie wszystkie dzieci pójdą do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice tłumaczą, że dziś odmienność religijna w szkole nie prowadzi do odrzucenia lub napiętnowania. Czy rzeczywiście?Czy puścił(a)byś dziecko do Komunii Świętej wbrew swoim przekonaniom?

tak, jeśli bardzo by chciało i widziało w tym coś więcej niż prezenty czy przyjęcie

40%

raczej tak, ale dopiero, gdy moje dziecko byłoby większe i świadome swojej decyzji

35%

nie, chciał(a)bym, by moje dziecko było takiego samego wyznania jak ja

25%
Decyzję o tym, czy dziecko przystąpi do Komunii Św. najczęściej podejmują rodzice lub opiekunowie dziecka.

- Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że to decyzja bardzo przemyślana i świadoma, która zostaje nie tyle przekazana dziecku, a dokładnie z nim przedyskutowana - mówi Iwona van Buuren, psycholog z Akademii Rozwoju Rodziny Pozytywka.

Najczęstszym powodem nieprzystąpienia dziecka do Pierwszej Komunii są odmienne przekonania religijne jego rodziców. Dlatego właśnie na komunię nie zdecydowała się Ania z Zaspy, mama 8-letniej Nikoli, która jako jedyna w klasie nie przystąpi do Komunii Świętej.

- Jesteśmy osobami wierzącymi, ale innego wyznania. Nie to jednak przesądziło o naszej decyzji. Moim zdaniem dziecko w wieku 7 czy 8 lat jest zbyt małe, by świadomie przystąpić do Komunii i przyjąć sakrament Ducha Świętego - tłumaczy Ania. - Fakt, nie znam dziecka, które nie chciałoby pójść do Komunii, wiem natomiast dlaczego. Kusi je cała otoczka, w którą obrosło to wydarzenie - prezenty, goście i przyjęcie. Moja córka też pytała, dlaczego nie będzie mogła założyć białej sukni. Tłumaczyliśmy jej wtedy, że nie o to w tym chodzi.

Podobnie myśli Ola ze Stogów, mama siedmioletniego Antoniego.

- Jesteśmy ateistami. Moje dziecko nie było chrzczone i raczej nie pójdzie do komunii, choć ostateczna decyzja będzie należała do niego. Antoni nie chodzi też na lekcje religii i uważam, ze to dobre rozwiązanie. W domu i tak uczymy go religioznawstwa, rozmawiamy o tym, czym są religie, czego dotyczą i jak bardzo się od siebie różnią - przyznaje Ola. - Tłumaczymy Antoniemu również to, że sakrament jest poważnym zobowiązaniem, a prezenty, to tylko część ceremonii i syn może je od nas otrzymać ot tak, bez powodu.

Dzieci nieprzystępujące do komunii znajdują się w mniejszości. O to, jak działa na nie negatywna decyzja rodzica, który nie pozwala im razem z innymi uczestniczyć w przygotowaniach komunijnych, zapytaliśmy zarówno psychologa, jak i rodziców dzieci, które znajdują się w takiej sytuacji.

- Zjawisko odmienności powoli się zmienia. Ten, kto nie chodzi na religię nie jest już postrzegany jako ktoś gorszy - zapewnia Iwona van Buuren. - Dzieci mają większą świadomość różnic, dzięki czemu są bardziej tolerancyjne. Mało tego, w dzisiejszych czasach dzieci są obarczone wieloma obowiązkami, zajęciami pozaszkolnymi, dodatkowymi lekcjami, a przygotowania do Komunii to kolejne wyzwanie. Dlatego dzieci, które nie muszą uczestniczyć w tych przygotowaniach często postrzegane są przez kolegów jako "szczęściarze" mający więcej wolnego czasu i swobody - dodaje.

Magda, mama 7-letniej Zuzi, na podjęcie decyzji o komunii ma jeszcze rok, ale mimo to temat w domu pojawił się już dużo wcześniej. W klasie jej córki kilkoro uczniów nie chodzi na religię i nie będzie przystępowało do Komunii Świętej. Rodziców cieszy to, że inne dzieci nie podchodzą do tego krytycznie i nie wyśmiewają się z nich.

- Jesteśmy rodziną wierzącą, mamy ślub kościelny, ale do kościoła chodzimy rzadko. Kiedy w przedszkolu pojawiła się religia, zapytaliśmy Zuzię, czy chce na nią chodzić. Odmówiła. Tak samo było, kiedy poszła do szkoły - opowiada Magda. - Niedawno jednak Zuzia przyszła do mnie i powiedziała, że może mogłaby zacząć chodzić na religię, bo chciałaby iść do komunii i tak jak inne dzieci być w białej albie i mieć swoje przyjęcie. Tłumaczyliśmy jej, że komunia to święto duchowe i to jest najważniejsze. Zauważyłam też, że odmienność nie budzi już negatywnych uczuć. Inne dzieci nie śmieją się z mojej córki, ani z innych dzieci, które nie uczestniczą w życiu religijnym - dodaje.

Niechęć i przekonania rodziców to nie jedyny powód decyzji o nieprzystąpieniu do sakramentu komunii. Bywa i tak, że dziecko nie zostaje dopuszczone do komunii przez Księdza. O to, dlaczego i jak często się to zdarza zapytaliśmy ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.

- To zdarza się bardzo rzadko. Na ogół sytuacje takie związane są z zaniedbaniem rodzica, który nie pilnuje, by dziecko chodziło na katechezy lub zgłasza chęć przystąpienia do Komunii na ostatnią chwilę - tłumaczy ks. Kowalski. - Przygotowania do przyjęcia sakramentu są ważne i nie można ich pominąć ani opanować z dnia na dzień, bo trwają ponad rok - dodaje.

Dzieci spóźnialskich rodziców mogą oczywiście przystąpić do komunii w kolejnym roku, bo na przyjęcie sakramentu nigdy nie jest za późno.

- Nawet do chrztu przystępują dorośli już ludzie. Prowadzi się wówczas przygotowania do przyjęcia sakramentu, to tzw. katechumenat. Do Komunii Św. także przygotowujemy ludzi dorosłych. Trwa to zazwyczaj kilka miesięcy, a żeby uczestniczyć w przygotowaniach wystarczy wyrazić swoją chęć i porozmawiać z proboszczem - tłumaczy Ks. Kowalski.

Opinie (496) 22 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Poród około czterdziestki (12) Drogie mamy, niebawem urodzę dziecko, a mam już prawie czterdzieści lat. Planuję rozwiązanie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kira

 • Wypłata chorobowego ZUS (20) Cześć, mam takie pytanie. Jestem w ciąży i przeszłam w zeszłym miesiącu na zwolnienie....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kika

 • Porodówka Zaspa Witam, mamusie czy możecie się podzielić opinią na temat obecnych warunków panujących na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama po raz drugi

 • Ginekolog poloznik gdynia Witam, Jestem w ciąży, szukam dobrego lekarza w Gdyni do prowadzenia ciąży (najlepiej...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sami

 • Jak dalej żyć (5) Hej, Na początku proszę nie hejtowac, zwracam się do Was z prośbą o radę, dobre słowo nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agata

 • Karmienie piersią - stabilizacja pokarmu (4) Drogie mamy, w jakim czasie stabilizuje się laktacja? Dwa tygodnie urodziłam i niestety od...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anulcia

 • Potrzebuje namiar (6) Witam ,czy ktoras z mam ma namiary na gina na CITO na nfz....? Wszedzie gdzie uderzam trzeba...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Dr.Przylucka Paulina Czy ktoras z Was orientuje sie gdzie przyjmuje na chwile obecna dr.Paulina Przylucka,kiedys...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Szukam niani dla synka w Pępowie Szukam niani u nas w domu w Pępowie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt: kasia_tczew@vp.pl

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Łóżko dla dziecka (3) Nasz synek wyrósł już z łóżeczka ze szczebelkami, więc szybko musimy mu kupić nowe, już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pelsonek

 • Restauracja Swojak czy Zacisze (... Witam, czy mogę prosić Państwa o wypowiedzenie się która restauracja lepsza?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna2020

 • Jakie zabawy na deszczowe dni (2) Jakie ciekawe zabawy na deszczowe dni polecicie? Jak zaplanować maluchowi czas?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Wkład wlasny (6) Mimo że odkładam i ciągle oszczędzamy nie udaje się odłożyć na wkład własny. Jestem tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zosia

 • Kupię płaszcz przeciwdeszczowy (3) Jw dla dziewczynki na 134

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Pończochy uciskowe na wymiar (5) Witam, szukam miejsca w Trójmieście gdzie uszyta mi na miarę pończochy uciskowe przeciw...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karola

 • Bilet na koncert Ariany Grande kupię!!!! Jak w temacie, może ktoś z Trójmiasta ma do sprzedania dwa bilety??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Natalia

 • Pytanie do kadrowych - ekwiwalent za... (3) Hej Forumki:) Mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto się na tym zna - dogadałam się z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Oszczędzanie pieniędzy (7) Witam, zastanawiam się jaki procent zarobków lub ile konkretnie przeznaczacie na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • Angelcare jak wlaczyc sama nianie Witam mam prosbe czy moze ktos napisac jak to zrobic pozdtawiam

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »