Przed nami kolejny styczniowy weekend, jednak już nie w tak zimowej aurze jak dotychczas, więc zapewne wiele osób zdecyduje się sanki zamienić na inne atrakcje. Niestety pandemia ograniczyła nam wiele możliwości, ale jak zawsze mamy dla was kilka propozycji, jak ciekawie spędzić czas.
Nasz redakcyjny kalendarz imprez ze względu na przedłużenie przez rząd obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią nie może zaproponować wam zbyt wielu atrakcji.
Wiele instytucji wciąż pozostaje zamkniętych, ale nie wszystkie, część z nich przenosi się też do sieci, część działa zgodnie z reżimem sanitarnym, organizując zajęcia w mniejszych grupach.
Imprezy dla dzieci w naszym Kalendarzu
Kreatywne warsztaty
Na ten weekend dla najmłodszych dzieci proponujemy warsztaty w Budumi. Tam będziecie sypać, mieszać, dmuchać i bulgotać podczas kreatywnej soboty - godz. 11:00 - 11:45 - rezerwacja miejsc tel. 662 000 363, kontakt@budumi.pl.
Z kolei w sobotę oraz niedzielę między godz. 12:00 a 14:00 odbędą się tam warsztaty cukierniczo-artystyczne, podczas których udekorujecie ciastka-maski oraz stworzycie piękne maski karnawałowe. Zapisy: kontakt@budumi.pl. Zajęcia odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Teatr dla dzieci online
Teatr w Blokowisku w GAK Plama zaprasza dzieci na spektakl Teatru pod Orzełkiem pt. "3 x Królewna, 3 x Smok" - do oglądania na kanałach GAK Plama: Facebook oraz YouTube.
Aktorzy opowiadają trzy historie o królewnach. Choć wszystkie zaczynają się tak samo, w zależności od charakteru królewny: złośnicy, beksy lub roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci, utożsamiając się z bohaterkami bajki, uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem, jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość.
W spektaklu użyte zostaną różnorodne formy lalek: kukły, maski, lalka trikowa. Spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku 3-8 lat, a jego czas trwania to 40 min.
Czytaj też: Weekend w domu. Jak nie dać się nudzie?
Spacerowy maraton
Od kilku tygodni proponujemy wam spacery tematyczne po Trójmieście - nie ma to jak spędzić czas na świeżym powietrzu. Prezentowaliśmy pomysły na spacery w mniej znane miejsca Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także na spacery szlakiem architektury trójmiejskiej. W tym tygodniu przedstawiliśmy też trasy z punktami widokowymi, dzięki którym odkryjecie urok trzech miast widzianych z innej perspektywy.
Zobaczcie nasze wszystkie propozycje w spacerowych poradnikach.
Zrób to sam i kulinarne warsztaty
A może urządzicie domowe przyjęcie? Wcześniej oczywiście przygotujcie menu, a szefem kuchni mianujcie swoje pociechy. Nie musi to być nic wymyślnego - wspólne pieczenie ciasta czy babeczek, szaszłyki z owoców, kolorowe koktajle, a może domowa pizzeria.
Oprócz bałaganu wspólne gotowanie to oczywiście wielkie korzyści - poza spędzaniem czasu razem to również domowa lekcja matematyki, rozwój kreatywności czy oswajanie nowych smaków, co jest często sposobem na niejadków.
Dla małych artystów polecamy zajęcia "DIY" - zrób to sam. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Najlepsze, że do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które macie w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.
Wspólne czytanie i stworzenie własnej książki
Czas na bajkę? Zamiast spędzać kolejne godziny przed telewizorem, weźcie do ręki ulubione opowiadanie i zorganizujcie wspólne czytanie. To same korzyści. Czytanie książek na głos pozwala korzystnie oddziaływać na osobowość dzieci. Rozbudza wyobraźnię, pozwala kształtować kodeks moralny i etyczny, a także sprzyja poznawaniu świata. Czytając z dzieckiem książki, możemy z nim spędzać czas w najbardziej pożyteczny sposób.
Starsze dzieci po wysłuchaniu opowieści mogą spróbować swoich sił jako autorzy i stworzyć własną historię. Zszyj albo zepnij ze sobą kartki A4: tak żeby stworzyć książkę. Podpisz imieniem i nazwiskiem swojego dziecka. Teraz kolej na nie: musi wymyślić i narysować historię w obrazkach, a potem opowiedzieć. Zatytułujcie książkę, możecie też zapisać opowiedzianą przez dziecko historię na kartkach.
Czytaj też: 15 pomysłów na aktywne zabawy z dzieckiem w domu