Wiadomości

Andrzejkowe propozycje dla dzieci

Zbliżają się Andrzejki, czas wróżb i zabaw. Zobacz, jak zorganizować dziecku taki wieczór w domu lub gdzie w Trójmieście może ono poszaleć podczas andrzejkowego wieczoru.
Zbliżają się Andrzejki, czas wróżb i zabaw. Zobacz, jak zorganizować dziecku taki wieczór w domu lub gdzie w Trójmieście może ono poszaleć podczas andrzejkowego wieczoru. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Już niedługo Andrzejki, noc magii i przepowiadania przyszłości. Lubicie to święto? Wiele osób, które nie uznają Halloween, właśnie Andrzejki uważają za dobrą okazję, żeby zabrać dziecko na jakąś zabawę.Które wróżby i zabawy andrzejkowe wspominasz ze swojego dzieciństwa najlepiej?

lanie wosku przez dziurkę od klucza 55%
wyścigi butów 9%
obieranie jabłek 4%
magiczny atrament 10%
zabawa w szpilki 3%
przekłuwanie serc z imionami chłopców i dziewczyn 19%
zakończona Łącznie głosów: 124
Imprez andrzejkowych dla dzieci w Trójmieście urządza się o wiele mniej niż tych halloweenowych, ale to nie powód, żeby samemu nie zorganizować takiej zabawy w domu lub wybrać się na jedną z zaproponowanych przez nas. Marta, mama dwuletniej Amelki i pięcioletniego Oskara, postanowiła zaprosić znajomych z dziećmi do siebie.

- W piątek idziemy z mężem na Andrzejki dla dorosłych, ale że bardzo lubię to święto, zaprosiłam też kilka znajomych par z dziećmi na wieczór, podczas którego królować będą wróżby i zabawy dla maluchów - mówi. - W klubie pewnie nie będziemy lali wosku, a koniec listopada zawsze mi się kojarzy z zabawami w buciki, wróżenie z wosku czy odgadywanie imion przyszłej miłości. W poprzedni weekend przygotowałam większość potrzebnych do zabawy materiałów, w czwartek zostaną mi do zrobienia tylko przekąski.

Andrzejki obchodzimy w wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli 29 listopada. Jakie są najbardziej popularne zabawy andrzejkowe? Najważniejsza zabawa tego wieczoru to przepowiadanie przyszłości z zastygniętej plamy wosku. Potrzebne nam będą: stary garnek, klucz z dużą dziurką, miednica z wodą i świece (do roztopienia i później do rzucenia cienia na ścianę). W garnku, którego nie darzymy sentymentem, bo raczej go już nie doszorujemy, roztapiamy świecie. Do miednicy z wodą przelewamy przez dziurkę od klucza ciekły wosk. Jeśli nie mamy klucza z odpowiednio dużą dziurką - możemy go sami zrobić, np. z tektury. Kiedy wosk zaschnie, wyłączamy światło i oświetlając świeczką zastygłą woskową plamę - rzucamy cień na ścianę. Obracamy ją, aż zobaczymy w kształt, który powie nam coś o przyszłości.

Kolejna zabawa, którą dzieci bardzo lubią jest wyścig butów. Kiedyś dotyczyła tylko panien, ale równie dobrze możemy ją zorganizować na naszym przyjęciu w wersji uniseks. Lewe buty dzieci kładziemy w rzędzie, jeden za drugim, zaczynając od kąta pokoju. Buty przekładamy tak długo, aż któryś z nich dotknie progu. Właściciel lub właścicielka tego buta w najbliższym roku się zakocha. Możemy też przygotować plansze, na których wypiszemy imiona - na jednej dziewczęce, na drugiej chłopięce. Dzieci przebijają tarcze szpilką (lub ostrym ołówkiem) i imię, w które trafią (lub to znajdujące się najbliżej), będzie imieniem ich przyszłej żony/męża.

Obieranie jabłek to również bardzo fajna zabawa. Młodszym dzieciom będą w niej jednak musieli pomóc rodzice. Obieramy skórkę i staramy się, żeby była jak najdłuższa. Zadanie może nam ułatwić obieraczka, którą łatwiej się obiera niż nożem. Później skórkę rzucamy przez lewe ramię i zgadujemy, w jaką literę się ułożyła. Imię przyszłego męża lub żony będzie się na nią zaczynało. Zabawa w szpilki również dąży do tego, aby poznać imię przyszłego ukochanego lub ukochanej. Do kubeczka wsypujemy szpilki, wysypujemy na stół i szukamy, czy ułożyły się w jakieś literki. Jaką literkę odnajdziemy - na tą będzie się zaczynało imię ukochanego lub ukochanej.

Możecie też wprowadzić do zabawy odrobinę magii, wykorzystując do tego niewidzialny atrament. Na karteczkach wypisujemy imiona (osobno dziewczynek i chłopców) niewidzialnym atramentem, później dzieci losują z kupki dziewczęcej lub chłopięcej karteczkę i trzymają ją nad płomieniem świecy (ale nie za blisko, bo karteczka się spali), aż pojawi się imię przyszłego ukochanego. Magiczny atrament zrobicie bez problemu z soku z cytryny, jabłek lub cebuli. Można go rozcieńczyć wodą, żeby był jak najbardziej przezroczysty.

Miednicę, do której laliście wosk, możecie wykorzystać do innej bardzo fajnej zabawy. Do korków np. po winie, przyczepiamy szpilką karteczki z imionami chłopców i kładziemy je na wodzie. Korki, na których widnieją imiona dziewcząt, po kolei wkładamy do miednicy. Sprawdzamy, które korki się dotkną - to będzie przyszła para młoda. Odmianą tej zabawy jest wkładanie do miednicy dwóch małych świeczek (najlepiej takich na tort urodzinowy), przyklejonych do połówek orzecha. W myślach wybieramy osobę, której wróżba dotyczy i sprawdzamy, czy świeczki się dotkną. Jeśli tak - wróży to szczęśliwą miłość, jeśli nie - trzeba szukać innego kandydata na narzeczonego.

A gdzie się bawić, jeśli nie możemy Andrzejek zorganizować w domu? Nie ma zbyt wielu propozycji, ale maluchy mogą poszaleć w kilku miejscach.

Gdyńska sala zabaw - Family World zobacz na mapie Gdyni zaprasza na zabawę andrzejkową. Trzy godziny zabawy, podczas których dzieci wezmą udział w różnych grach i zabawach, powróżą sobie i spotkają się z wróżką. Oczywiście nie może zabraknąć lania wosku i andrzejkowych przepowiedni. Będzie również malowanie buziek i słodki poczęstunek. Piątek, godz. 17:00, wstęp: 35 zł/osobę. Obowiązują zapisy.

Również w Gdyni, w punkcie przedszkolnym Mali Odkrywcy zobacz na mapie Gdyni, odbędzie się impreza andrzejkowa. Dzieci od 3 do 9 lat będą brać udział w ciekawych zabawach i konkursach. Będzie przepowiadanie przyszłości oraz wróżenie z wosku. Nie zabraknie też tańców i zabaw ruchowych, dzieci będą mogły stworzyć prace plastyczne dowolną techniką i przekąsić co nieco. Piątek, godz. 18:00-20:00, wstęp 35 zł/dziecko.

Imprezy andrzejkowe odbędą się również w kilku filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Warto z nich skorzystać, bo zajęcia są ciekawe, a wstęp darmowy. Prawie wszystkie odbędą się w piątek. Biblioteka na Grabówku zobacz na mapie Gdyni zaprasza dzieci w wieku 7-14 lat, w godz. 16:00-17:00 na gry i zabawy w przepowiadanie przyszłości. Biblioteka na Pogórzu zobacz na mapie Gdyni zaprasza dzieci (8-14 lat) na magiczny wieczór, również w piątek, w godz. 17:30-18:30. Filia nr 11 zobacz na mapie Gdyni, która znajduje się na Małym Kacku, zaprasza dzieci na wróżby i zabawy andrzejkowe przy muzyce i tańcach. Filia nr 18 zobacz na mapie Gdyni zaprasza na dwugodzinną zabawę w przepowiadanie przyszłości oraz tańce dla dzieci w wieku 7-13 lat. Piątek, godz. 17:00. Wyjątkowo, bo w czwartek, chylońska filia nr 12 zobacz na mapie Gdyni, zaprasza o godz. 17:00 na godzinną zabawę andrzejkową oraz wesołe tańce. Również w czwartek biblioteka na Karwinach zobacz na mapie Gdyni zaprasza o godz. 17:00 na głośne czytanie książki pt. "Upiorne Andrzejki" oraz wróżby i zabawy. Mogą w niej wziąć udział dzieci w wieku 6-10 lat.

Opinie (22) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »