• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Atopowe zapalenie skóry - dokuczliwe, ale nie zaraźliwe

Ewa Palińska
19 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Lek. med. Justyna Dolny, specjalista ds. pediatrii i alergologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku  sp. z o.o.  i  Olga Świdzicka, specjalista ds. promocji zdrowia, podczas zajęć w Szkole Atopii. Lek. med. Justyna Dolny, specjalista ds. pediatrii i alergologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku  sp. z o.o.  i  Olga Świdzicka, specjalista ds. promocji zdrowia, podczas zajęć w Szkole Atopii.

Na atopowe zapalenie skóry nie ma lekarstwa - można jedynie minimalizować objawy poprzez właściwą pielęgnację i dobór odpowiednich kosmetyków. Choć dzieci dotknięte tą chorobą mogą normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie, to inni ludzie często boją się, że plamy na skórze chorych i świąd są zaraźliwe. O tym, z jakimi krzywdzącymi stereotypami walczą wykładowcy ze Szkoły Atopii działającej przy Szpitalu Polanki im. Macieja Płażyńskiego oraz jak wygląda codzienność osób chorujących na AZS rozmawiamy z lek. med. Justyną Dolny, specjalistą ds. pediatrii i alergologii.



Przebywając w towarzystwie dziecka, które się drapie:

Ewa Palińska: Czym jest atopowe zapalenie skóry? Z jakimi dolegliwościami na co dzień muszą zmagać się chorzy?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest najczęstszym alergicznym schorzeniem skóry. Choroba jest przewlekła, 50-60 proc. przypadków zaczyna się w wieku dziecięcym. Przebiega z uporczywym świądem oraz zaostrzeniami, które objawiają się wykwitami zapalnymi na skórze, często na całym ciele. Wymienione objawy, konieczność częstego, wielokrotnego w ciągu dnia stosowania zabiegów pielęgnacyjnych, przewlekłe leczenie, wpływa nie tylko na jakość życia pacjenta, ale całej jego rodziny.

Jakie jest podłoże tej choroby?

Badania nad patogenezą atopowego zapalenia skóry cały czas trwają. Przyczyny choroby są wieloczynnikowe. Dotychczas udowodniono udział licznych czynników genetycznych, zaburzeń w układzie immunologicznym, które wpływają na powstanie defektu bariery naskórkowej. Istotny jest też udział czynników środowiskowych, w tym m.in. alergenów, zakażeń w zaostrzaniu stanu zapalnego skóry.

Czy przed atopowym zapaleniem skóry można się uchronić?

Zalecenia profilaktyczne dotyczą dzieci tzw. "ryzyka", czyli osób z rodzin obciążonych występowaniem chorób alergicznych, w tym AZS. Zalecane jest karmienie piersią (minimum przez okres sześciu miesięcy), stopniowe wprowadzanie do diety produktów stałych w ok. 4-6 miesiącu życia, unikanie ekspozycji na dym nikotynowy oraz staranna pielęgnacja skóry. Od około 20 lat wiadomo, że nie ma dowodów na skuteczność jakichkolwiek diet u matki w ciąży na zapobieganie rozwojowi alergii u dziecka, zarówno w ogólnej populacji, jak i w grupach "ryzyka". Dieta o zmniejszonej podaży białka u ciężarnych kobiet niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych zaburzeń odżywienia zarówno u matki, jak i dziecka, i nie powinna być zalecana.

Widok człowieka z wysypką, do tego nieustannie się drapiącego, nie jest przyjemny dla oka. Czy inni ludzie mają problem z akceptacją osób chorych na AZS?

Tak, choroba niesie za sobą stygmatyzację. Jej objawy są widoczne dla otoczenia, pacjent ma często rany na skórze, drapie się, do tego jest rozdrażniony, niewyspany. Choroba wiąże się ze wstydem własnego ciała, co ogranicza, zwłaszcza dzieciom, kontakty z rówieśnikami. To często prowadzi do wykluczenia ze środowiska i samotności.

Lek. med. Justyna Dolny, specjalista ds. pediatrii i alergologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o.  Lek. med. Justyna Dolny, specjalista ds. pediatrii i alergologii w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o.
Jedna z mam powiedziała mi kiedyś, że musiała załatwić swojemu dziecku zaświadczenie o tym, że zdiagnozowano u niego AZS i długo przekonywać przedszkolanki, a także rodziców innych dzieci, że to, że dziecko się czasem drapie wcale nie oznacza, że należy je izolować. Bo nie należy, prawda? AZS nie można się zarazić od kogoś?

Tak jak wcześniej wspomniałam, atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, niestety widoczną na skórze, ale nie jest chorobą zaraźliwą. Przyznaję, że co jakiś czas dostajemy sygnały o wystawianiu zaświadczenia dla nauczycieli. Często jest to spowodowane niewiedzą oraz troską o to, by dziecku nie zrobić krzywdy, i tu rozumiem obawy nauczycieli. Dlatego zapraszamy do Szkoły Atopii również pedagogów.

Wspomniała pani o Szkole Atopii, która od 10 lat działa przy Szpitalu Dziecięcym Polanki. Czego się tam naucza i kim są wasi uczniowie?

Zajęcia w Szkole Atopii są bezpłatne i skierowane przede wszystkim do rodziców dzieci chorych, ale również do pielęgniarek, położnych, lekarzy, pedagogów, nauczycieli wychowania fizycznego. Prowadzącą zajęcia jest lekarz oraz terapeuta-edukator. Poruszane tematy na spotkaniu to m.in. atopowe zapalenie skóry (AZS) - istota schorzenia, prawidłowa dieta, profilaktyka oraz pielęgnacja skóry atopowej, funkcjonowanie dzieci z AZS w przedszkolu, szkole, wybór zawodu, profilaktyka roztoczowa/alergenowa. W praktyczny sposób pokazujemy, jak prawidłowo nakładać emolienty, jak używać mokrych opatrunków. Na naszych spotkaniach wielokrotnie powtarzamy, że atopowe zapalenie skóry to nie wyrok i przy dobrym leczeniu można realizować swoje pasje. Za najważniejsze w swym działaniu uznaliśmy wszystko to, co tylko możliwe, by chore na AZS dzieci mogły normalnie żyć i być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. W ponad 10-letniej historii Szkoły Atopii uczestniczyło ok. 1300 osób.

Zobacz też: 10 lat Szkoły Atopii. Pomagają chorym żyć z AZS

W ramach organizowanych darmowych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry. W ramach organizowanych darmowych szkoleń rodzice dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS) poznają zasady leczenia i pielęgnacji skóry.
Czy osoby chore i ich rodziny mają okazję nauczyć się w tej szkole, w jaki sposób opowiadać o chorobie tym, którzy w obawie przed zarażeniem unikają bądź boją się kontaktu z nimi?

Spotykamy się, aby przybliżyć samą istotę choroby, przedstawić najnowsze doniesienia naukowe dotyczące przyczyn choroby, możliwości diagnostyki oraz leczenia. Ważne jest też samo spotkanie w gronie osób borykających się z tymi samymi problemami - rodzice bardzo chętnie wymieniają doświadczenia między sobą. Liczymy, że nasze grono będzie się poszerzać. Ze zwrotnych informacji od rodziców wiemy, że chętnie spotkaliby się również z doświadczonym dietetykiem oraz psychologiem.

Co jest najbardziej istotne w leczeniu AZS? Profilaktyka, farmakologia, czy edukacja (np. na temat właściwej pielęgnacji skóry).

Najbardziej istotne w leczeniu AZS jest oczywiście systematyczne, odpowiednio dobrane leczenie, które ma zapobiegać nawrotom choroby i łagodzić świąd. Elementem bardzo ważnym tego leczenia jest staranna, często żmudna i nielubiana przez dzieci pielęgnacja skóry. To wielokrotne nakładanie na skórę balsamów, maści, opatrunków, stosowanie leczniczych kąpieli. Staramy się pokazać rodzicom, jak dobierać preparaty pielęgnacyjne, jak nakładać je na skórę np. w formie zabawy z dzieckiem. Szukamy często wspólnie nowych rozwiązań, które, mam nadzieję, choć trochę ulżą dzieciom i uspokoją zatroskanych, zmęczonych rodziców.

Szkoła Atopii jest jedyną taką placówką na terenie województwa pomorskiego. Powstała z inicjatywy dr n. med. Teresy Małaczyńskiej, a po przedwczesnej śmierci pomysłodawczyni kontynuacją zajęła się Fundacja Sport na Zdrowie wraz ze Szpitalem Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego, którzy starają się pomagać najmłodszym zmagającym się z chorobami cywilizacyjnymi.

Miejsca

Opinie (60) 7 zablokowanych

  • moje dziecko ciągle się drapie (3)

    i przez to dzieci nie chcą się z nim bawić. Nauczyciele też trzymają je na dystans. Masakra! Pozdrowienia dla wszystkich atopików i ich rodzin!

    • 36 1

    • My na szczęście mamy gorsze momenty za sobą ale doskonale Cię rozumiem. W żłobku panie co chwila dopytywały mnie czy to normlane ze dziecko non stop sie drapie... :( straszna choroba:(

      • 3 0

    • Może zmiana masci

      Spróbuj zwykłej euceryny do smarowania bo to obojętna baza do.lekow robionych

      • 3 0

    • Sposób na azs

      a próbowałaś np codziennych kąpieli w emoliencie. Moja córka też ma azs i codziennie rano robie jej 20 minutowa kąpiel w emoliencie (my akurat używamy oilatum ) a najbardziej dotknięte choroba miejsca dodatkowo smaruje kremem i ta skóra wygląda zupełnie inaczej.

      • 0 0

  • Matka (3)

    Moje dziecko miało ciężkie azs. To była gehenna całej rodziny: płacz, drapanie, ciągle poszukiwania nowych lekarstw i maści i lekarzy którzy nam mogą pomoc. Dopiero gdy dziecko miało 2.5 i trafilismy na super lekarza, ktory zdiagnozowal oprocz azs uczulenia alergiczne kontaktowe m.in. na nikiel. Po zamianie zywienia i garnków o wiele lepsza skóra. Bardzo wiele osób oprócz azs też ma alergie kontaktowe i o tym należy pamiętać i mówić głośno.

    • 20 0

    • Jakiś namiar na tego lekarza :) ?

      • 5 0

    • Bardzo proszę o namiar na lekarza..

      • 0 0

    • Pytanie.

      Do jakiego lekarza Pani chodziła na wizytyt?

      • 0 0

  • :-) (1)

    Moja córka AZS ☹️ Bardzo długo walczyłam

    • 5 1

    • :-)

      Moja córka AZS ☹️ Bardzo długo walczyłam

      • 0 1

  • Biedne dzidziusie! (1)

    • 10 0

    • I biedni rodzice

      Ciężko jest

      • 6 0

  • (2)

    Na stronie PTCA można pobrać bezpłatny biuletyn - pakiet edukacyjny dla szkół i przedszkoli dot . AZS

    • 6 0

    • To jest podstępne choróbsko. Czasem uda mi się wygrać bitwę ale nie wojnę :/

      • 5 1

    • Dziękuje za ten artykuł

      • 6 0

  • Dlaczego choroby dzieci nie mogą się przenieść na włodarzy z Ministerstwa Zdrowia??

    Szkoda dzieciaków

    • 7 0

  • Mam 27 lat i rok temu stwierdzono u mnie AZS. (6)

    Straszny skurczysyn. Każdej nocy drapanie do krwi. Plamy na ciele jakbym miał AIDS czy coś gorszego. Na szczęście teraz jest lepiej choć czasem coś tam zaswędzi ;)

    Oto kilka osobistych wskazówek dla tych, którzy się z tym męczą:

    1) zminimalizować przetworzone produkty - chleb jak już to bez glutenu, mięso z niewielką ilością przypraw a tak to warzywa i owoce ile się da
    2) krótkie i chłodne prysznice ze specjalnym balsamem pod prysznic zamiast mydła (ja kupuję wielką butlę za 70 zł i starczy na 3-4 miesiące)
    3) cienka kołdra
    4) EMOLIUM Krem Specjalny (nie, nie zapłacono mi za reklamę, ale ze wszystkich "magicznych" preparatów ten działa najlepiej) i przez 2 tygodnie maść ze sterydami (na tę chwilę używam Ivoxel)
    5) jak już chcemy się podrapać, wziąć szczoteczkę do zębów z miękkimi włoskami i używać jako drapak (przeczytałem o tym na jednym blogu - genialne!)
    5) i teraz najtrudniejsze - starać się nie myśleć o tej chorobie. W moim przypadku chyba najbardziej nakręcił tę chorobę stres. Problemy w pracy, związku, przeprowadzka i jeszcze AZS. Stres się kumulował i reagowałem na to drapaniem. Jak da się myśli zająć czymś innym to połowa trudności za sobą.

    Powodzenia i pozdrowienia dla wszystkich atopowców :)

    • 32 3

    • (2)

      Spróbuj kąpieli w solankach . Pozdr

      • 2 0

      • (1)

        ja musiałem natychmiast opuścić basen z wodą solankową w uzdrowisku termalnym - tak mnie skóra zaczęła swędzieć, że myślałem, że oszaleję; a mam AZS, jeszcze gorzej niż woda chlorowana

        • 0 0

        • Póki skóra się nie przyzwyczai to faktycznie piecze ale po dwóch , trzech wizytach na solankach te uciążliwości mijają , a stan skóry się poprawia. Trzymam kciuki !

          • 2 0

    • Polecam dorzucić dobry probiotyk do diety i olej lniany. U nas właśnie zaleczenie jelit spowodowało ustąpienie choroby.

      • 3 0

    • Krem na AZS

      Witam
      Proszę się zapoznać z moim kremem dostarczę pani darmową próbkę jeśli jest pani zainteresowana proszę o email kontak@kremzaspa.pl . Krem nie zawiera konserwantów jest przebadany dermatologicznie na razie jest mało znany ale wszytko przed nami.

      • 0 0

    • Rada

      Jffak swędzi Cię skóra to wypróbuj z Emolium serie z literka p - działa przeciwświądowo

      • 0 0

  • Oleje pomocne przy AZS

    Polecam zastosowanie oleju z tamanu oraz oleju z pachnotki (perilla). U mnie i mojego dziecka sprawdzają się świetnie, a wcześniej stosowaliśmy wiele różnych specyfików.

    • 1 0

  • Dla wszystkich rodzicow którzy walczą z choroba: nie poddawajcie sie! Polecam dołączyć do diety dobry probiotyk który pomoże uszczelnić jelita, olej lniany włączyć do diety i trzymać ddiety:( wiem z doświadczenia ze to nie jest łatwe i na efekty trEba poczekać ale one bedą. U nas dziecko przed 3 rokiem życia juz wyglądało normalnie. Żadnych większych plan przespane noce, swiad zmniejszony o 80% także warto powalczyć! Trzymam za was kciuki

    • 4 0

  • Alergologia jest chyba po remoncie, bo jeszcze dwa lata temu warunki były straszne. Warunki oczywiście warunkami, a lekarze najlepsi. Pozdrawiam p. dr Gącecka i p. dr Czarnecką. Najbardziej empatyczni lekarze.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane