Wiadomości

stat

Zobacz, jak funkcjonariusze kontrolują autobusy wożące dzieci


Od 14 maja do 21 czerwca na parkingu P5 zobacz na mapie Gdańska przy Stadionie Energa Gdańsk działać będzie stały punkt kontroli autobusów zabierających dzieciaki na wycieczki szkolne. Pojazdy będą sprawdzane przez policjantów i inspektorów transportu drogowego od poniedziałku do piątku w godz. od 6:30 do 10.Czy ufasz przewoźnikom zabierającym twoje dziecko na wycieczki szkolne?

nie, zawsze zlecam kontrolę autobusu 24%
raczej nie, chociaż nigdy nic złego się nie wydarzyło 14%
raczej tak, zlecam sprawdzenie dopiero w momencie, gdy stan techniczny pojazdu budzi moje wątpliwości 36%
tak, nie mam z tym problemu 26%
zakończona Łącznie głosów: 152
W analogicznym okresie ubiegłego roku funkcjonariusze skontrolowali 76 autobusów. Zatrzymano łącznie 10 dowodów rejestracyjnych, a cztery pojazdy nie zostały dopuszczone do ruchu. Co istotne, żaden z kierujących nie był w stanie nietrzeźwości czy stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Policjanci i inspektorzy transportu drogowego wierzą, że te statystyki w tym roku będą jeszcze lepsze.

- Ku naszej uciesze naruszeń jest coraz mniej, a autobusy do podróży przygotowywane są coraz lepiej. Organizatorzy wycieczek i przewoźnicy sumiennie i odpowiedzialnie podchodzą do swojej pracy. Ten punkt kontrolny ma za zadanie usprawnić organizację tychże kontroli, ponieważ zgłoszeń jest na tyle dużo, że nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich pojazdów pod szkołami na terenie Trójmiasta - tłumaczy Janusz Staniszewski, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny pojazdu, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy. Szczegółowa kontrola trwa około 30-40 minut. Co ważne, na kontrolę nie trzeba się uprzednio umawiać.

- Skrupulatnie sprawdzamy stan techniczny autobusu, wyposażenie, oświetlenie, ale również czy pojazd nie zagraża środowisku. Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju wycieki. Po sprawdzeniu pojazdu i kierowcy wydawane jest stosowne zaświadczenie o przeprowadzonej kontroli, które kierujący przekazuje organizatorowi wycieczki - wyjaśnia podkom. Zbigniew Korytnicki, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Punkt kontrolny na przystadionowym parkingu P5 zobacz na mapie Gdańska (wjazd od ul. Marynarki Polskie) będzie działał do końca roku szkolnego - od poniedziałku do piątku w godz. od 6:30 do 10.

- Jeżeli będzie konieczność sprawdzenia autobusu w weekend albo w święto - prosimy informować nas telefonicznie albo drogą mailową - dodaje Korytnicki.
Przypominamy również o istnieniu strony internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl, na której można sprawdzić dane dotyczące autobusu, przebiegu, daty pierwszej rejestracji oraz ważności polisy ubezpieczeniowej i badań technicznych. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Punkt kontrolny na parkingu P5 przy Stadionie Energa Gdańsk.
Punkt kontrolny na parkingu P5 przy Stadionie Energa Gdańsk. fot. Michał Jelionek / Trojmiasto.pl

Opinie (33)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »