• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Baby blues. Jak sobie z nim radzić?

Joanna Stolp
28 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (85)
Krótko po porodzie mamom często towarzyszy baby blues, czyli smutek poporodowy. Jeśli po około dwóch tygodniach nie mija lub nawet się nasila, warto wybrać się do specjalisty. Krótko po porodzie mamom często towarzyszy baby blues, czyli smutek poporodowy. Jeśli po około dwóch tygodniach nie mija lub nawet się nasila, warto wybrać się do specjalisty.

Baby blues krótko po porodzie jest naturalnym zjawiskiem. Często mamom towarzyszą wahania nastroju, tzw. baby blues, czyli smutek poporodowy, który może pojawić się w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Chociaż może niepokoić, nie jest uznawany za stan chorobowy, ponieważ po unormowaniu hormonów nastrój kobiety także powinien się poprawić. Jak sobie z nim radzić?
Baby blues po porodzieCzy miałaś baby blues po porodzie?

Jedne kobiety macierzyństwo wręcz uskrzydla, inne odwrotnie - przynajmniej na początku te skrzydła podcina. Baby blues, czyli smutek lub przygnębienie poporodowe to powszechny stan emocjonalny u wielu kobiet w tym szczególnym okresie życia.

Objawy możemy zaobserwować od dwóch do pięciu dni po porodzie, które zazwyczaj ustępują po około dwóch tygodniach. Gdy tak się nie dzieje, warto skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą.


- Baby blues dotyka od 40 do 85 proc. kobiet po porodzie. Niekiedy mówi się o nim jako o końcowej reakcji na stres, czyli ciążę, poród lub urodzenie dziecka. W większości przypadków nie wymaga interwencji lekarskiej ani farmakologicznej, przemija samoistnie. Jeśli natomiast objawy utrzymują się dłużej i zaczynają znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie kobiety, istnieje podwyższone ryzyko rozwoju depresji poporodowej, czyli stanu wymagającego odpowiedniej diagnozy i pomocy lekarskiej - mówi mgr Katarzyna Makarska, psycholog, seksuolog, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Kiedy baby blues to już depresja poporodowa?O ile smutek, przygnębienie czy wahania nastroju w pierwszych dwóch tygodniach połogu można uznać za naturalną odpowiedź organizmu na fizjologiczne zmiany. To taki stan trwający powyżej miesiąca może zwiastować rozwijającą się depresję.

- Nieleczona depresja może natomiast predysponować do pogłębienia zaburzeń nastroju i funkcjonowania, co w konsekwencji może być powikłane takimi objawami, jak np. zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci, drażliwością, zaburzeniami snu czy chronicznym zmęczeniem - wyjaśnia lek. Anna Kowalska, psychiatra w trakcie specjalizacji z przychodni Medyczna Gdynia.
Z depresją do psychiatry czy psychologa? Z depresją do psychiatry czy psychologa?

Przyczyny baby blues- Za zaburzenia nastroju pojawiające się w tym czasie w dużej mierze odpowiadają zmiany gospodarki hormonalnej, które są fizjologiczną odpowiedzią organizmu kobiety na poród - dodaje lek. Anna Kowalska.
W największym stopniu winowajcą jest kortykotropina, inaczej CRH. Poziom tego hormonu stresu może wzrosnąć nawet trzykrotnie przed porodem. Po akcji porodowej jego stężenie drastycznie maleje, co skutkuje wahaniami nastrojów i pogorszeniem samopoczucia psychicznego. W ciągu kilku dni od porodu poziom CRH wraca do normy, a baby blues mija.

Obniżenie nastroju, drażliwość, zmienność nastroju, płaczliwość, wybuch złości lub nawet wrogie nastawienie do najbliższych to najczęstsze objawy baby blues. Obniżenie nastroju, drażliwość, zmienność nastroju, płaczliwość, wybuch złości lub nawet wrogie nastawienie do najbliższych to najczęstsze objawy baby blues.

Jakie się objawia baby blues?Jeśli u kobiety, która w ostatnich dniach urodziła dziecko, obserwujemy obniżenie nastroju, drażliwość, zmienność nastroju, płaczliwość, wybuch złości lub nawet wrogie nastawienie do najbliższych, to znak, że może ją dotyczyć baby blues. Do objawów tego stanu mogą się także zaliczać zaburzenia snu, trudności z koncentracją czy spadek apetytu.

- W przypadku wystąpienia typowych dla baby blues objawów nie ma konieczności korzystania z pomocy lekarza czy z farmakoterapii. To, co może być pomocne dla kobiety, to przede wszystkim wsparcie najbliższego otoczenia poprzez rozmowę, wysłuchanie, emocjonalną bliskość, poczucie bezpieczeństwa, wyrozumiałość, ale i przez pomoc w codziennych obowiązkach, zapewnienie możliwości wypoczynku lub wyspania się - dodaje Katarzyna Makarska.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane