Wiadomości

stat

Bank mleka kobiecego w Redłowie. Pomóż chorym dzieciom

Do gdyńskiego banku mleka nadmiar pokarmu może oddać każda karmiąca mama. Dzięki temu naturalnym pokarmem będą mogły posilić się noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogły być karmione mlekiem własnej mamy.
Do gdyńskiego banku mleka nadmiar pokarmu może oddać każda karmiąca mama. Dzięki temu naturalnym pokarmem będą mogły posilić się noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogły być karmione mlekiem własnej mamy. fot./123rf.com

Mleko kobiece to najlepsze, co dziecko może otrzymać w pierwszych miesiącach życia od swojej matki: lekkostrawny, pełnowartościowy pokarm, bogaty w przeciwciała, witaminy, białka i tłuszcze. Niestety nie każda mama, choćby z przyczyn medycznych, jest w stanie obdarować nim swojego malucha. Dlatego powstał gdyński bank mleka kobiecego - każda zdrowa, karmiąca kobieta może oddać tu swoje mleko, a tym samym pomóc chorym, potrzebującym noworodkom.Czy miałaś problemy z karmieniem piersią?

tak, ogromne, ale przezwyciężyłam trudności i udało się

29%

tak, ale tylko w pierwszych dniach po porodzie

29%

nie, od razu wszystko się udało

33%

nie, bo nie chciałam karmić piersią i od razu wprowadziłam mleko modyfikowane

9%
Do tej pory najbliższy Bank Mleka Kobiecego znajdował się w Szczecinie i Toruniu. Od czerwca br. taka placówka działa też w Gdyni, przy ul. Huzarskiej 1, na czwartym piętrze budynku Szpitala Morskiego im. PCK. To miejsce, do którego nadmiar pokarmu może oddać każda karmiąca mama. Dzięki temu naturalnym pokarmem będą mogły posilić się noworodki i niemowlęta, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogły być karmione mlekiem własnej mamy.

To także małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego, bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczeniem go potrzebującym dzieciom.

- Koszt powstania Banku Mleka Kobiecego wyniósł 490 tys. zł, z czego 415 tysięcy złotych to środki Ministerstwa Zdrowia, zaś pozostała kwota - środki własne Szpitali Pomorskich. W ramach tego zadania dostosowano pomieszczenia w budynku nr 28 szpitala, mieszczącego się przy ul. Huzarskiej 1 w Gdyni oraz zakupiono niezbędny sprzęt, m.in.: pasteryzator, analizator składu mleka, sonikator czy komorę laminarną - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie. - Głównym celem powstania tego miejsca było zapewnienie dostępu do naturalnego mleka kobiecego noworodkom i niemowlętom, które nie mogą być odżywiane mlekiem biologicznej matki z powodu niskiej masy urodzeniowej lub chorób zagrażających życiu - dodaje.
W ramach Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka: w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

- W swoich zasobach posiadają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy współpracują z bankiem mleka. W przyszłości chcemy podpisać porozumienia ze szpitalami na terenie województwa pomorskiego, które zgłaszać będą potrzebę otrzymania takiego mleka - mówi Pisarewicz.

Kto może zostać dawcą i jak to zrobić?Proces rekrutacji dawczyń obejmuje m.in. rozmowę z koordynatorem Banku Mleka o stanie zdrowia oraz laktacji, a także konsultacje lekarza, który po zebraniu wywiadu zleci badania kwalifikujące do zostania dawczynią mleka kobiecego. Wykonywane są one w ciągu jednego dnia. Wszystkie konsultacje medyczne oraz badania krwi są bezpłatne. O dalszym postępowaniu informuje koordynator Banku Mleka.

- Każda karmiąca, zdrowa kobieta może zostać honorową dawczynią mleka kobiecego. Wystarczy się do nas zgłosić. Reszta leży po naszej stronie: pobieramy od kobiet krew do badań, zbieramy też próbkę pokarmu, którą wysyłamy na badania mikrobiologiczne, by sprawdzić, czy jest on wolny od bakterii - tłumaczy Ewa Borowska, koordynator Banku Mleka, pielęgniarka Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala Morskiego im PCK w Gdyni. - Jeżeli wyniki badań są dobre, wówczas kwalifikujemy mamę na honorową dawczynię, a jako bank wydajemy buteleczki na pokarm, instruujemy, w jaki sposób w domu przechowywać i mrozić mleko. Następnie ustalamy, czy mama przywiezie do nas swoje mleko osobiście, czy mamy po nie wysłać kuriera - wyjaśnia.
Po pobraniu mleka przeprowadzana jest analiza jego składu, następnie jest ono pasteryzowane, ponownie badane mikrobiologicznie i dopiero może zostać podane potrzebującemu dziecku.

Wszelkie informacje na temat działalności Banku Mleka Kobiecego znajdują się na stronie internetowej Szpitali Pomorskich (zakładka ABC PACJENTA). W razie dodatkowych pytań można wysłać maila na adres bankmleka@szpitalepomorskie.eu lub skontaktować się z położną telefonicznie, pod nr. tel. (58) 727 60 138, (58) 72 60 494.

Mleko z banku tylko dla chorych niemowlątMleko z banku będzie można otrzymać jak lek, tylko na receptę. Zgodnie z ideą przysługiwać ma chorym dzieciom, wcześniakom i wszystkim tym, które z przyczyn medycznych nie mogły być karmione naturalnie przez swoją mamę (mowa np. o mamach przyjmujących leki onkologiczne, które są przeciwwskazaniem do naturalnego karmienia, czy o kobietach po mastektomii, które urodziły dzieci).

- W przypadku wcześniaków, mleko podajemy do momentu hospitalizacji dziecka, chyba że mama odzyska pokarm i nie ma dłużej takiej potrzeby. Dzieci mam leczonych onkologicznie mogą korzystać z banku mleka przez pół roku, bo przez ten czas dziecko dostaje najwięcej przeciwciał, witamin i wartości odżywczych z mleka - tłumaczy Ewa Borowska.
Co możliwość żywienia naturalnego oznacza dla wcześniaka? Wiele dobrego. Podobnie jest w przypadku kobiet.

- Sztuczne mleko, podane w pierwszych dobach życia, zwłaszcza u wcześniaków, może doprowadzić m.in. do martwiczego zapalenia jelit. Dzieje się tak, ponieważ taka mieszanka, w przeciwieństwie do mleka matki, jest ciężkostrawna i nie radzą sobie z nią niewykształcone do końca jelita dziecka - mówi pielęgniarka Ewa Borowska. - Wiele badań dowodzi też, że dzieci karmione piersią są bardziej inteligentne, uczą się lepiej w szkole, mniej chorują, nie są otyłe i nie mają cukrzycy. Z kolei matki karmiące piersią rzadziej chorują na nowotwór piersi i jajników - podkreśla.

Zupełnie bezinteresowna transakcjaHonorowe dawczynie mleka kobiecego otrzymują od szpitala opiekę oraz wsparcie koordynatora Banku Mleka, który jest w stałym kontakcie z każdą z kobiet. I nic więcej. Żadnych innych symbolicznych gratyfikacji.

Szpital również nie pobiera żadnych opłat od pacjentek dzieci, które korzystają z zasobów banku. To więc inicjatywa zrodzona z czystej chęci pomocy małym, potrzebującym pacjentom.

- Warto zostać dawczynią i podzielić się swoim pokarmem, to jedyny moment w życiu, kiedy można pomóc. Dawcą krwi można być przez całe życie, a dawcą kobiecego mleka tylko wtedy, gdy urodzi się własne dziecko - przypomina koordynatorka projektu, Ewa Borowska.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (132)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Praca (1) Hej ☺️. Znacie może kogoś kto szuka opiekunki do dziecka? Jestem Mama 2-letniej dziewczynki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kamila

 • Sprzedam beret z szalikiem (1) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/beret-z-szlikiem-ogl61985641.html[/URL]

  Sprzedam , autor: polanka

 • przychodnia na Chełmie (1) Którą przychodnię polecacie dla maluszka - na ul.Rogalińskiej czy Świętokrzyską?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: dede

 • Dobry psycholog dla dziecka (1) Czy możecie polecić jakiegoś bardzo dobrego psychologa dla dziecka (5lat), który pomoże...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • rezonans głowy u 3latki (9) Witam gdzie zrobie pilnie i odpłatnie rezonans głowy 3letniej dziewczynce. Córka ma 2guzy na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ubranka dziecięce (1) Mam do sprzedania ubranka dla dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Maria

 • Odział ortopedi (1) Gdzie najlepiej opieka i lekarze mam do wyboru szpital wojewódzki czy MSWiA czy zaspa mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

 • Angina ropna (2) Witam.Dzisiaj popołudniu czułam jakby mi coś stanęło w gardle poszłam do lutra i zauważyłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Ubrania ciążowe (2) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/ubrania-ciazowe-ogl61976997.html[/URL]

  Rodzina i dziecko , autor: kas25

 • Wspomnienia (1) Ja mam tylko1 uwage chodzilam sama I tylko mam do1 zal ktury night nigdy nie minie. Pani...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Skrywdzona przez pracownika

 • gabinet ginekologiczny (2) czy w każdym gabinecie ginekologicznym musi być usg?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: lena

 • Torbiel Włosowata Operacja (1) Czy ktoś cierpi na to dziadostwo i miał przeprowadzoną operację wycięcia ? Jaki szpital...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wstydniś

 • Wynik 189,6 (7) Czy to oznacza ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam skórzane buty ecco rozmiar... (2) sprzedam skórzane buty ecco rozmiar 30 cena 30 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • sprzedam botki skórzane zara rozmiar 30 (1) sprzedam skórzane botki zara rozmiar 30 cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • guz na glowie bez uderzenia (7) Córka ma 3.5 roku. Myjac jej glowe zauważyłam guz na glowie bez siniaka twardy pod skora....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam kombinezon zimowy smyk... (2) sprzedam kombinezon cool club smyk rozmiar 68 cm stan jak nowy cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • ... (6) Dziewczyny jestem w 22 tc, a ważne już 68 kg przed ciążą wazylam 59kg przy wzroście 171cm....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karola

 • Opiekunka dziecięca (6) Witam. Czy któraś z mam poszukuje doświadczonej opiekunki do dziecka? Zapraszam do kontaktu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • ortopeda (2) Czy ktoś wie gdzie teraz przyjmuje dr Łabuc ? Na NFZ ? bo prywatnie do na Beniowskiego ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: czwartek

 • Sprzedaż na allegro (1) Dziewczyny, Czy któraś z Was prowadzi sprzedaż produktów na allegro w ramach prowadzenie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ciekawa

 • Drugie CC w jakim szpitalu? (7) Witajcie, Może ktoś ma aktualne informację o trójmiejskich szpitalach?. Czy w którymś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: 1234

 • Potrzeba poradnia alergologiczna dla... (1) Czy ktoś z Was może polecić dobrą poradnię alergologiczną w Trójmieście dla dzieci? Obecnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewelina

 • Gastroskopia gdzie najlepiej (9) Witam Jak w temacie. Ostatnio mam straszne bóle żołądka i ani leki zmniejszające...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zuzanna456

 • Oddam puszke mleka nan 1 (1) Mam całą puszke mleka nan 1 optipro h. a. zaraz sie przeterminuje bo jest ważne do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Lala_la

 • Czy szczepicie swoje dzieci na grype? (9) Dziewczyny zarowno pediatra jak i arelgolog zalecili nam zeby zaszczepic na grype nasza...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Rodziny 3+ Gdynia i okolice (1) Szukam rodzin 3+ z którymi można byłoby się spotkać i pogadać...najlepiej z Pogórza ale nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Barbara

 • szkoła pdst. 47 gdańsk-chełm (1) Widzę tutaj wpisy ludzi na temat tej szkoły sprzed 7 lat. Nie wiem jak było 7 lat temu, ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pysia

 • co do jedzenia (4) Mamusie poradźcie co dajecie swoim dzieciakom jako przekąski? Jak gdzies na dłuzej wychodziy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mela

 • Szpital (1) Witam. Chciałabym się dowiedzieć od doświadczonych mam na temat szpitala w Gdyni redlowie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Weronika

 • Oddam zakrętki z plastikowych butelek! (3) Mniej więcej jedna reklamówka, odbiór na Chełmie. Może komuś się przydadzą, u nas w szkole...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Dobre i niedrogie jedzonko w pobliżu... (1) Hej Dziewczyny pomóżcie, gdzie w pobliżu teatru muzycznego można dobrze i niezbyt drogo zjeść?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Chatka Przedszkolaka opinie (1) Będę wdzięczna za wszelkie opinie rodziców przedszkolaków na temat Chatki Przedszkolaka w Gdyni

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewa

 • Oslonki zimowe do spacerowki wodoodporne (2) [URL]https://www.facebook.com/WkWiczka/[/URL]

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zoia

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »