Bezpłatna terapia dla dziecka. Gdzie w Trójmieście?

Jeśli twoje dziecko potrzebuje terapii psychologicznej, możesz w kilku miejscach w trójmieście skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty. Sprawdziliśmy, gdzie.
Jeśli twoje dziecko potrzebuje terapii psychologicznej, możesz w kilku miejscach w trójmieście skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalisty. Sprawdziliśmy, gdzie. fot. fotolia/Alexsokolov

Kiedy rodzic słyszy od nauczyciela, że jego dziecku potrzebna jest terapia, w głowie pojawia się pytanie: gdzie jej szukać? Warto wiedzieć, że zarówno doraźną, jak i regularną pomoc od psychologa dziecięcego możemy uzyskać w Trójmieście nieodpłatnie. Sprawdziliśmy, gdzie i ile trzeba na nią poczekać.Czy w przypadku utraty kontroli nad zachowaniem dziecka skorzystasz z pomocy psychologa?

nigdy nie stracę kontroli nad zachowaniem dziecka, bo umiem je wychowywać 8%
może, po wypróbowaniu innych sposobów dotarcia do dziecka 24%
tak, psycholog ma kompetencje, by pomóc w takiej sytuacji 46%
sprawy rodzinne są od tego, by je załatwiać w rodzinie 5%
nie wiem, mam nadzieję, że nie znajdę się w takiej sytuacji 17%
zakończona Łącznie głosów: 113
Ani szkoła, ani przedszkole nie zapewniają terapii psychologicznej dla potrzebujących jej dzieci. Swoich wychowanków kierują natomiast na terapie indywidualne i, jak mówią nauczyciele, uczniów takich nie brakuje. Bardzo często to dzieci pochodzące z rodzin, w których doszło do rozwodu.

Tak więc rodzic, który chce pomóc dziecku, sam musi rozeznać się w temacie. Sprawdziliśmy, dokąd może zwrócić się w Trójmieście po nieodpłatną pomoc dla dziecka.

W przychodni najtrudniej

Mimo że niektóre przychodnie otaczają swoich pacjentów opieką psychiatryczną i psychologiczną, ich oblężenie sprawia, że bardzo ciężko jest dostać się do specjalisty. Warto wiedzieć, że Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne pod hasłem "poradnia psychologiczna dla dzieci" dla województwa pomorskiego nie pokaże ani jednego wyniku. Jeśli chcemy korzystać z terapii refundowanej przez NFZ, szukajmy "poradni zdrowia psychicznego dla dzieci", a przekonamy się, że niektóre placówki przyjmą nas w czasie krótszym niż miesiąc. W przychodniach droga do psychoterapeuty wiedzie przez gabinet lekarza psychiatry, który po ocenie problemu kieruje małego pacjenta do psychologa w ramach tej samej poradni.

Jeśli zależy nam na tym, by trafić do psychologa bezpośrednio, możemy poszukać wsparcia także gdzie indziej.

Sprawdź listę psychologów dziecięcych z Trójmiasta

Niedoceniane ścieżki

- Radziłbym zacząć od szkoły, ma ona bowiem obowiązek udzielenia wsparcia w takiej sytuacji. Szkolny psycholog powinien pokierować rodzica, doradzić placówkę, która może otoczyć dziecko lub całą rodzinę opieką specjalistów - radzi Krzysztof Sarzała, szef Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku. - Pedagog może skierować rodzinę do poradni psychologiczno-pedagogicznej, rodzice mogą też zwrócić się o pomoc do takiej placówki sami, bez skierowania. Sztab psychologów czeka też na potrzebujących w ośrodkach pomocy rodzinie, centrach pracy socjalnej, w MOPR-ach, całodobowo można zwrócić się także do Centrum Interwencji Kryzysowej.
Pracownicy każdego z wymienionych miejsc bądź to posiadają kompetencje, by zapewnić dziecku pomoc psychologiczną (doraźną lub długoterminową), bądź są w stanie wskazać miejsca, gdzie taką pomoc rodzina może uzyskać.

Terapia dostępna w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne różnią się między sobą ofertą i dysponują różnymi specjalistami. Choć obowiązuje w nich rejonizacja, placówki współpracują ze sobą również w zakresie "przekazywania" sobie osób, które wymagają pomocy.

- Ze względu na ogrom realizowanych przez nas zadań czasem nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich, którzy tego potrzebują - mówi Anna Olczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdańsku. - Ale w miarę możliwości prowadzimy zajęcia terapeutyczne indywidualne, terapie grupowe, terapie dla dzieci z zaburzeniami zachowania, grupę dla rodziców, jesteśmy w stanie zapewnić także pomoc mediatora np. w przypadku konfliktu między rodzicami. Zapewniamy różne formy psychoterapii dla gimnazjalistów i młodzieży ponadgimnazjalnej - wszystko to dzięki wszechstronnej kadrze pracowników.
Gimnazjalistów i licealistów na psychoterapię przyjmuje też Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Gdyni. Uczniowie szkół podstawowych i dzieci w wieku przedszkolnym mogą skorzystać tam z zajęć socjoterapeutycznych, arteterapii, warsztatów grupowych, podczas których uczą się np. jak rozmawiać o emocjach.

Sprawdź listę poradni pedagogiczno-psychologicznych z Trójmiasta

- W przypadku młodszych dzieci czasem lepiej się sprawdza praca "między wierszami", gdy dziecko nie musi wprost mówić o swojej sytuacji, lecz może sygnalizować potrzeby, wyrażając je w formie innej niż słowa - mówi Marzanna Mróz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Gdyni.
Podobnie jak w Gdańsku, tu także bywa problem z miejscami.

- Najłatwiej zapisać się na zajęcia pod koniec sierpnia lub we wrześniu, gdy jeszcze kalendarz nie jest zapełniony - radzi Marzanna Mróz.
Dziecku należy się pomoc

Rodzice szukający pomocy dla dziecka czasem stają przed jeszcze jednym problemem: gdy przyczyną kłopotów jest konflikt między opiekunami, bywa, że jeden z nich nie wyraża zgody na zbadanie dziecka przez psychologa. Na szczęście przepisy mówią, że wystarczy zgoda tylko jednego z rodziców, gdy jej przedmiotem jest działanie dla dobra dziecka. Tym samym - kiedy np. szkolny pedagog kieruje ucznia do poradni, brak zgody rodzica na to, by dziecku udzielono wsparcia psychologicznego może być interpretowany jako działanie na szkodę dziecka.

Należy jednak pamiętać, że w wielu sytuacjach problemy dziecka ustaną wraz z zakończeniem konfliktu między rodzicami.

- Czasami łatwo jest delegować dziecko, bo gdy dzieje się coś w rodzinie, to właśnie ono odreagowuje emocje, swoim zachowaniem "odpowiada" na to, co dzieje się w domu - mówi psycholog Katarzyna Wieczorek, współorganizatorka Gdańskiego tygodnia wsparcia psychologicznego. - Tymczasem i bez problemów rodziców dziecko ma ogrom pracy do wykonania: musi dorosnąć i poradzić sobie ze wszystkimi towarzyszącymi temu dorastaniu emocjami na każdym jego etapie.
Nie taki psycholog straszny

Rozpoczynający się 14 marca Gdański tydzień wsparcia psychologicznego - wydarzenie zorganizowane przez Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy, we współpracy z Fundacją Wspierania Rodzin Przystań, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku, gdańskim Oddziałem Fundacji Dzieci Niczyje - to doskonała okazja, by przekonać się naocznie, na czym polega pomoc psychologa. Celem wydarzenia jest niejako "odczarowanie" stereotypowego myślenia o pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej oraz ukazanie, jak ważne i cenne jest odnalezienie w sobie odwagi do skorzystania z pomocy ze strony specjalistów, gdy stawką jest zdrowie i higiena psychiczna.

W ciągu siedmiu dni każdy będzie mógł przyjrzeć się z bliska roli psychologa w rozwiązywaniu problemów, zrozumieć, czym jest i na czym polega psychoterapia, wziąć udział w wykładach, warsztatach, ale przede wszystkim skorzystać z bezpłatnych wizyt w ramach konsultacji w publicznych ośrodkach i prywatnych placówkach pomocy, co, jak przewidują organizatorzy, może pomóc we wstępnym rozeznaniu problemu i możliwościach dalszego postępowania.
Placówki, które biorą udział w wydarzeniu, zostały sprawdzone pod kątem kompetencji do świadczenia pomocy psychologicznej na odpowiednim poziomie.

Lista ośrodków.

- Wydarzenie można porównać do giełdy, jarmarku, na którym można pooglądać z bliska, rozeznać się w tym temacie. To naturalne, że każdy broni swojej intymności, prywatności. Gdański Tydzień Wsparcia Psychologicznego to czas, kiedy można zweryfikować swoje obawy i podejście do psychoterapii i sprawdzić, czy to droga dla nas, czy może nie - zachęca Krzysztof Sarzała jako współorganizator wydarzenia. - Psychoterapia na pewno nie jest dla każdego, ale jeśli budzisz się któregoś dnia stwierdzając, że jesteś w innym miejscu, niż chciałbyś być, żyjesz z innymi osobami, niż chciałbyś żyć, czujesz, że jesteś na życiowym zakręcie, to warto sprawdzić, jak można pomóc samemu sobie.
Nie chodzi o to, by koniecznie poddać się psychoterapii, lecz o to, by nie zaniechać jakiejś drogi, która być może byłaby drogą do odnalezienia spokoju. Tylko sprawdzając, na czym polega pomoc psychologiczna, możemy stwierdzić, czy ta forma pracy nad sobą nie jest dla nas. Niektórzy zamiast psychoterapii wybiorą grupy samopomocy, medytacje, inni uciekną w życie duchowe - każdy sposób, który działa wart jest wypróbowania. Psychoterapia też zasługuje na to, by czasem nawet na przekór własnym uprzedzeniom, dać jej szansę.

Gdański Tydzień Wsparcia Psychologicznego ma szansę stać się początkiem zmian, zarówno w zakresie dostępu do psychologów i terapeutów, jak i naszego podejścia do korzystania z ich pomocy.

Ale nie to nie koniec. Miasto Gdańsk powołało zespół nad strategią miasta w zakresie dostępności opieki psychologicznej. Gdański Program Zdrowia Psychicznego wkrótce ułatwić ma mieszkańcom aglomeracji korzystanie z pomocy specjalistów. Podobne programy realizowane są w Sopocie i Gdyni.

Opinie (26)

 • Bezpłatna terapia dla dziecka. Gdzie w Trójmieście? (2)

  Z tekstu wynika, że nigdzie, bo miejsc i czasu nie ma. Z tekstu też wynika, że najlepiej, jakby rodzice się zeszli i terapia od razu niepotrzebna.

  • 28 1

  • poradnia zdrowia psychicznego w żukowie

   Psycholg dzieciecy i psychoterapia

   • 1 0

  • Kiedyś było wychowanie, teraz terapia

   • 1 1

 • Nic nie jest bezplatne wbrew temu co niektorzy mysla.

  • 5 3

 • Śmiechu warte... (8)

  Niby to wszystko takie proste i łatwe a w rzeczywistości... mam 9-cio letniego syna i od trzech lat uczęszczam z nim do psychologa i psychiatry. Problemy zaczęły się nagle i z nie wiadomego powodu..Szkoła nie pomogła wręcz chciała się pozbyć problemu,sugerowała zmianę szkoły,nauczanie indywidualne itd. Ze strony innych rodziców ciągle byliśmy atakowani i wytykani palcami że napewno problem wziął się z domu..Naj łatwiej powiedzieć że patologia jak z dzieckiem są problemy..Specjalistów metodą prób i błędów znaleźliśmy sami,nikt nam w tym nie pomógł.Spychologia taka prawda...

  • 34 2

  • W córki klasie 3 cwaniary postanowiły rządzic resztą. (1)

   Przemoc fizyczna, słowna, wymuszanie kasy itp.
   Jak zaczęłam grzebac to okazało się, że poszkodowanych jest więcej. Nagle wyjaśniło się, skąd u niektórych codzienne bóle brzucha i niechęć do szkoły.
   Weszła pedagog i psycholog. Na poczatku niby zainteresowana, później - jak odkryła guano pod kupa liści - zaczęła kręcić nosem. Trzeba było zacząć pracę z klasą. I niby zaczęła. Były jakieś pogadanki, wiele się nie zmieniło.
   Co usłyszałam na koniec: No tak, ma pani rację, ale....pani córka jest nadwrażliwa.
   Tak kochani. W tym kraju zawsze ofiara jest winna.
   Trzymam się z dala od psychologów i pedagogów, jeszcze nie poznałam takiego z prawdziwego zdarzenia.

   • 25 3

   • Już trolle minusują.

    Ostatnio zapytalam się o ściezkę rowerową i za to pytanie też dostałam minusy. Ludzie to idioci.

    • 5 2

  • zrób b.dokładne badania: krew ( w tym chlorki), hormony, (3)

   znajomy synów miał wykryte silne niedobory jakiegoś pierwiastka- rzutowało to na jego psychikę, poza tym:
   rodzice zaangażowali go w zajęcia dodatkowe- tenis stołowy ( super, bo nie obciążający trening, a jednak ruch, fajni trenerzy, praca w grupie),

   psycholog, praca z nim w domu ( wspólne spacery zabawy)

   dziecko było b.agresywne i miało mnóstwo problemów, teraz po 2-óóch latach- poprawa nie do poznania

   • 6 1

   • To prawda, hormony szczególnie, przy podejrzeniu ADHD tym bardziej. (2)

    Niestety w PL ciągle pod tym względem jesteśmy w lesie.

    • 3 3

    • (1)

     Właśnie nasza wspaniała ojczyzna...Miał wszystkie badania nawet eeg. Każdy z lekarzy twierdził że z jego strony jest wszystko ok. I do tej pory nie wiadomo co było przyczyną takiego zachowania. Pracujemy z nim sami w domu,mamy dodatkowo fajna Panią psycholog i świetna wychowawczynie w szkole. Dużo się zmieniło ale musieliśmy włożyć w to mnóstwo pracy i cierpliwości sami bez niczyjej pomocy. A ADHD już nie ma..

     • 2 5

     • JUŻ nie ma? A co się stało? Miał i sobie poszło??

      • 3 2

  • (1)

   Przeżyliśmy to samo, łącznie z tym, że szkoła w gminie Pruszcz Gdański wysłała zgłoszenie do sądu, że niby dziecko nie jest zaopiekowane. Taki d*pochron mający zakryć swoją nieudolność. człowiek płaci podatki i nic z tego nie ma.A niekompetentni ludzie w szkołach odbębniają swoją pracę

   • 4 2

   • możesz podać, jaka to była szkoła?

    • 1 0

 • ???

  A gdzie pełny program tego bezprecedensowego wydarzenia?

  • 7 0

 • Zanim do psychologa (2)

  Drodzy rodzice, zastanówcie się - czy jest to konieczne.
  Rodzice, a także często nauczyciele kierują dziecko do psychologa bo było niegrzeczne (bardzo szerokie pojęcie), bo raz czy drugi pobiło sie z kolegą, bo trochę gorzej się uczy itd Wymyślają bzdury a dzieci nie są głupie. Lądują u Pani psycholog lat 25, która na podstawie notatek ze studiów zapodaje im terapię, biedne dziecko sobie myśli, że chyba coś z nim nie tak skoro co tydzień musi latach do terapeuty (bo dzieci tez oglądają tv i wiedzą o takich rzeczach.

  Czasami naprawdę warto pomyśleć czy konieczne jest uczestniczenie w takim wilczym pędzie

  • 24 6

  • terapia dziecka pomysłem na rozwód

   Od dawna wiadomo że dzieci gdy dorastają mają większe lub mniejsze problemy. Ale czy gdy dziecko jest zbyt nadpobudliwe bądź inaczej za spokojne to trzeba je koniecznie ciągnąć na terapie.
   Czasami łatwo jest delegować dziecko, bo gdy dzieje się coś w rodzinie, to właśnie ono odreagowuje emocje, swoim zachowaniem "odpowiada" na to, co dzieje się w domu. To święte słowa !

   • 0 0

  • Zanim do psychologa (

   Racja, przemyśl i zanalizuj problem, zacznij zmiany od siebie !

   • 0 0

 • czemu Sarzała?

  Skąd taki pomysł, zeby pytac pana Sarzałę o kwestię terapii dzieci. Co on ma z tym wspólnego?
  Trochę więcej polotu dziennikarze...

  • 2 1

 • Smiechu warte (1)

  Na samą szkołę dla rodziców czekam poł roku.

  • 4 0

  • Na terapię psychologiczną czeka się od roku wzwyż.

   Także nie jęcz, pół roku to nie wieczność.

   • 0 0

 • Ja oglądam Trudne Sprawy,Dlaczego ja? Znalazlam też Dzień który zmienił moje życie i udzielam porad życiowych

  • 3 1

 • Poradnia Pegaz (1)

  Polecam placówkę Pegaz- mają siedzibę w Gdańsku i Gdyni. Tam są bezpłatne terapie dla dzieci i świetni specjaliści.

  • 0 0

  • jak najdalej od Pegaza. Pracowałam tam i nie polecam tego miejsca

   • 1 0

 • Teraz to z każda pitola do psychologa bez przesady moja córka jak się nudzi to czasem dokucza i się nie słucha a i się denerwuje to co odrazu do psychologa to by musiał u mnie w domu zamieszkac

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
Zabawa malarska w Malorcie
Zabawa malarska w Malorcie
warsztaty
wrz 20-17.12
Gdynia, Halo Kultura
Trening uważności
Trening uważności
warsztaty
wrz 22-10.11
g. 16:00
Gdańsk, Mindfulness dla dzieci

Najczęściej czytane