• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bohaterowie dzieci mają swoje święto, czyli jak obchodzimy Dzień Babci i Dziadka

Magdalena Raczek
20 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
W niedzielę 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a dzień później - w poniedziałek 22 stycznia - Dzień Dziadka. W niedzielę 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a dzień później - w poniedziałek 22 stycznia - Dzień Dziadka.

Mówi się, że rodzice są od wychowywania a dziadkowie od rozpieszczania. Coś w tym jest, skoro to właśnie oni pozwalają dzieciom niemal na wszystko - zabierają je na spacery, na wycieczki i do zoo, bawią się z nimi do późnej nocy, choć już dawno pora spać, odprowadzają lub odbierają z przedszkola, opiekują się nimi, gdy są chore, pocieszają, pomagają, podpowiadają, wspierają i zawsze są obok. Babcia i Dziadek - po prostu najlepsi na świecie. 21 i 22 stycznia obchodzimy ich święto.Życzenia na Dzień Babci i Dziadka 2023Jak obchodzicie Dzień Babci i Dziadka?

W niedzielę 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a dzień później - w poniedziałek 22 stycznia - Dzień Dziadka. Szczególnie najmłodsi wnukowie z radością i niecierpliwością wyczekują na te dni, aby móc uczcić swoich ukochanych seniorów.

Świętujemy od półwieczaDzień Babci to rodzinne, świeckie święto, obchodzone w Polsce dopiero od pięćdziesięciu kilku lat, dlatego nie jest ono powszechnie znane wszystkim pokoleniom. Zaczęło się w 1964 roku, gdy w tygodniku "Kobieta i Życie" padła propozycja utworzenia takiego święta. Rok później wydarzenie to zaczął popularyzować "Express Poznański", a w następnych latach "Express Wieczorny". Dzień Dziadka powstał później, prawdopodobnie dlatego, aby dziadkowie nie czuli się pominięci. Niektóre źródła podają także, że obchody te przywędrowały do nas z Ameryki w latach 80. I to właśnie w tej dekadzie święto to rozpowszechniło się w polskich szkołach i przedszkolach na dobre.

- Z uroczystym obchodzeniem Dnia Babci i Dziadka spotkaliśmy się dopiero wtedy, gdy nasi synowie zaczęli chodzić do przedszkola, czyli w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Panie przedszkolanki przygotowywały z naszymi dziećmi przedstawienia, robiły prezenty - rękodzieła, niektóre bardzo zmyślne, piekły nawet pierniczki. Dwie babcie naszych synów jeszcze wtedy pracowały zawodowo, więc nie zawsze mogły na tych przedstawieniach gościć, ale upominki przyjmowały ze wzruszeniem. Nie przypominam sobie, aby takie honorowanie babć i dziadków miało miejsce w okresie naszego dzieciństwa. My sami jesteśmy już od 4,5 roku babcią i dziadkiem - opowiada pani Ewa, babcia przedszkolaka.

W Polsce i na świecieW Polsce babcie świętują ze swoimi wnukami 21 stycznia, podobnie jak w Bułgarii i Brazylii. Inaczej jest np. w Hiszpanii, gdzie Dzień Babci obchodzi się 26 lipca. We Francji z kolei babcie świętują w pierwszą niedzielę marca. W Ameryce Północnej (w USA i w Kanadzie) celebruje się natomiast jednodniowy Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day) w pierwszy poniedziałek września - dzień ten ma swój oficjalny hymn "A Song for Grandma and Grandpa" ("Piosenka dla Babci i Dziadka") oraz swój symbol, jakim jest niezapominajka. W Wielkiej Brytanii również obchodzony jest National Grandparents Day - ale w pierwszą niedzielę października.

Święto babć i prababćWarto przy tej okazji powiedzieć, że dzisiejsze babcie i współcześni dziadkowie niemal w niczym nie przypominają tych sprzed 50 lat. Przede wszystkim oczywiście wydłuża się średnia długość życia (obecnie to 78 lat), rozwija się medycyna i seniorzy mają lepszy dostęp do nowych technologii medycznych, starsze osoby bardziej też dbają o siebie (dieta, aktywność fizyczna), ale są też po prostu sprawniejsze i fizycznie i umysłowo.

Obecni emeryci nie myślą wcale o odejściu na emeryturę dosłownie i w przenośni, lecz o tym, co na tej emeryturze będą robić, mają plany wyjazdów, wycieczek, rozwijania swojego hobby itd. Wizerunek siwiuteńkiej babci w okularach na nosie, bujającej się w fotelu i dziergającej na drutach bardziej odpowiada raczej dzisiejszym prababciom, których w wielu rodzinach nie brakuje.

- Dla mnie babcia była wzorem i wielką przyjaciółką, choć mieszkała w innym mieście, i wiedziałam, że mogę zawsze liczyć na jej intelektualne wsparcie, nawet wtedy, kiedy już sama byłam matką, a babcia miała przeszło 90 lat. Taka chciałabym być dla swoich wnucząt, choć dzisiejszy model "babciowania" i "dziadkowania" jest zupełnie inny. Jesteśmy chyba młodsi i sprawniejsi niż nasze babcie i dziadkowie, jeszcze niektórzy z nas pracują. No i staramy się dorównać wnukom - choćby w zabawie z tabletami - przyznaje pani Ewa.

Dotrzymać kroku wnukomWspółcześni seniorzy nie tylko starają się dotrzymać kroku swoim wnukom, ale i aktywnie uczestniczą w wielu wydarzeniach, spotkaniach, warsztatach, a nawet umawiają się na... randki. Miłość swojego życia można przecież poznać w każdym wieku i można się o tym przekonać w trakcie "Aioli senior speed dating", czyli podczas szybkiej randki dla Seniorów na prostych zasadach w restauracji Aioli.

Uroczystości szkolne i przedszkolneDziś to zwłaszcza przedszkola i szkoły szczególnie upodobały sobie organizowanie rozmaitych uroczystości w celu uczczenia babć i dziadków. Chyba nie ma instytucji, która nie miałaby jakiejś atrakcji przewidzianej na te dni w kalendarzu. Przedszkolaki ledwo skończą obchody bożonarodzeniowe i już muszą zabierać się za przygotowania do Dnia Babci i Dziadka, a jeszcze gdzieś po drodze bal karnawałowy, ferie - grafik współczesnego przedszkolaka jest mocno napięty.

- W naszych przedszkolach przez cały styczeń dzieci przygotowują się do Dnia Babci i Dziadka. Razem z nauczycielkami przygotowują upominki dla dziadków. Są to drobiazgi np.: medal Super Dziadka, ramka do zdjęć, korale dla babci, drzewko szczęścia z guzików, figurki lub wazoniki z masy plastycznej itp. Oprócz upominków przygotowują program artystyczny i zapraszamy babcie i dziadków na uroczystość, a rodzice z tej okazji przygotowują poczęstunek. Dzieci mają dużą przyjemność w występowaniu przed dziadkami, a dziadkowie mają dużą radość widząc wysiłek wnuków. Po występie razem z wnukami bawią się, uczestniczą w konkursach i zabawach, częstują się słodkościami. Razem spędzają czas - opowiada Jolanta Lebiecka, dyrektor przedszkoli Edu-Maluszek na Przymorzu i w Oliwie.
Podobnie sytuacja wygląda w innym gdańskim przedszkolu - Little Harvard.

- Co roku bardzo się staramy, aby Dzień Babci i Dziadka odbywał się w dniach, kiedy wypada on w kalendarzu i w godzinach umożliwiających przybycie naszym gościom. Czasem to jedyna okazja, żeby poznać babcie i dziadków naszych dzieci, którzy przyjeżdżają z różnych zakątków Polski czy świata specjalnie na tę uroczystość. Często to również jedyna okazja, aby dziadkowie mogli usłyszeć z ust nauczycieli o postępach swoich wnucząt i śmieszne anegdoty z ich codziennego przedszkolnego życia. Tego dnia skupiamy się na byciu razem. Oczywiście jak w każdym przedszkolu, i u nas nie może zabraknąć starannie przygotowanych występów, niespodzianek dla dziadków, wręczenia wykonanych własnoręcznie upominków, wspólnych zabaw i tradycyjnego słodkiego poczęstunku - mówi Marta Romanow, dyrektor przedszkola Little Harvard.
 • Przedszkolaki z Little Harvard przygotowują występ dla swoich babć i dziadków.
 • Dzień Babci i Dziadka w Little Harvard.
 • Dzień Babci i Dziadka w Little Harvard.
 • Dzień Babci i dziadka w Little Harvard.
 • Przedszkolaki z Little Harvard przygotowują występ dla swoich babć i dziadków.
 • Przedszkolaki z Little Harvard przygotowują występ dla swoich babć i dziadków.
Podczas spotkań z dziadkami w przedszkolu lub szkole dzieci zwykle recytują wierszyki, śpiewają piosenki, składają życzenia, ale również samodzielnie (lub z pomocą rodziców) przygotowują poczęstunek oraz drobne upominki, kwiaty lub własnoręcznie wykonane laurki.

- Z dużą przyjemnością pójdziemy do przedszkola naszego wnuka na przedstawienie w okazji naszego babciowo-dziadkowego święta i jestem pewna, że występy dzieci chwytać nas będą za gardło ze wzruszenia - tak, jak kiedyś występy przedszkolne naszych synów. Fajnie jest w czymś takim uczestniczyć, choć widzimy, że czas płynie nieubłaganie - wyznaje babcia przedszkolaka.

Gdy babcia i dziadek są dalekoJednak nie dla wszystkich są to radosne chwile. Wiele rodzin dziś mieszka od siebie daleko i niestety dziadkowie nie mogą się pojawić na uroczystości przedszkolnej swoich wnuków.

- Dla moich córek ten czas nie jest najlepszy. Moja mama mieszka za granicą, mój tata nie żyje od wielu lat, a rodzice męża z kolei mieszkają zbyt daleko, by móc przyjechać do nas na przedstawienie do przedszkola dzieci. Zwykle dziewczynkom jest przykro, że wśród tylu innych dziadków, nie są obecne ich babcie i dziadek, ale zawsze staramy się jakoś im to wynagrodzić i sami z mężem przychodzimy na te uroczystości, a potem w wakacje spędzamy z dziadkami maksymalną ilość czasu. Poza tym staramy się także przygotować dla dziadków prezenty wykonane własnoręcznie i to zawsze jest dla nas wielka frajda, a potem wielka radość dla dziadków, gdy przychodzi do nich paczka z prezentami - opowiada Kasia, mama czteroletniej Tosi i pięcioletniej Helenki.

Co wyjątkowego podarować dziadkom?Warto obdarować w tym dniu dziadków czymś wyjątkowym. Oczywiście zawsze można kupić kwiaty, czekoladki czy wysłać kartkę z życzeniami, jednak dziś jest wiele innych możliwości, bardziej kreatywnych i ciekawszych, z których można skorzystać.

Klasykiem samym w sobie jest laurka - i to na pewno sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieci. Do wykonania laurek można zaangażować już nawet dwulatka, a przedszkolak wykaże się zapewne niezłą inicjatywą. W przypadku laurki nie trzymajmy się żadnego wzoru ani szablonu, po prostu dajmy dziecku zaszaleć - zarówno w formie, jak i treści. Przyda się do tego papier kolorowy, bibuła, kolorowe farby, kredki, flamastry - zależnie od tego, co akurat wasza pociecha lubi najbardziej. Można też wykorzystać naklejki, wycinanki, pieczątki, ale też inne materiały - skrawki tkanin, guziki, cekiny i inne pasmanteryjne drobiazgi.

DIY - stwórz z dzieckiem małe arcydziełoJeśli macie w domu małego artystę, to warto to wykorzystać do stworzenia jakiegoś drobnego arcydzieła - może to być obraz namalowany pastelami lub innymi farbami albo jakiś mały prezent wykonany z ceramiki (np. biżuteria) lub drewna (np. pudełko) czy też uszyty (np. igielnik, czyli mała poduszeczka w dowolnym kształcie, np. serce na igły i szpilki). Jeżeli aż tak daleko nie sięga wasza kreatywność, to zawsze można kupić gotowy zestaw lub wybrany element, taki jak skrzyneczka, ramka na zdjęcia czy puszka i pomalować lub ozdobić je z dzieckiem wg własnego uznania.

Spersonalizowane prezenty-gadżetyW ostatnich latach hitem są także spersonalizowane prezenty-gadżety: kalendarze, kubki, koszulki, fotoksiążki, plakaty, obrazy, torby na ramię, w których wykorzystuje się osobiste zdjęcia. Wykonać je można chyba w każdym dużym, dobrym zakładzie foto albo zamówić przez internet. Warto wybrać najfajniejsze fotografie naszego dziecka z dziadkami i obdarować ich choćby zwyczajnym albumem ze zdjęciami, jeśli nie mamy czasu na wykonanie kalendarza lub fotoksiążki. Zdjęcia są nadal jedną z najlepszych pamiątek, jakie możemy podarować.

Weźcie dziadków na miastoJeżeli jednak nie jesteście najlepsi w dziełach typu hand-made i nie macie pomysłu lub ochoty na domowe ciasta czy ciasteczka, to formą prezentu może być ponadto zaproszenie dziadków gdzieś na miasto, choćby do kawiarni. Taką możliwość daje m.in. Espléndidos w Gdyni, zapraszając na obchody Dnia Babci i Dziadka. Na każdego seniora czeka pysznie pachnący koktajl rozgrzewający, a dla wnuków i prawnuków przygotowana zostanie specjalna zabawa. Wstęp na tę okoliczność jest wolny.

Babcia i Dziadek na medal - wielopokoleniowe rodzinne spotkanie w sobotę 20 stycznia o godzinie 16 organizuje ponadto gdyńska Ciuciubabka Cafe. Na spotkaniu babcie i dziadkowie będą rozwiązywać łamigłówki i zmagać się ze specjalnymi zadaniami, a wszystko przy gorącym dopingu ukochanych wnuków. Każdy senior otrzyma medal i specjalny dyplom.

Również w Gdyni z okazji Dnia Babci i Dziadka Centrum Nauki Experyment przygotowało dla swoich gości weekend pełen atrakcji. Dziadkowie razem z wnukami będą mogli m.in. zmierzyć się w grze sprawdzającej pamięć "Memobystrzaki", spędzić czas przy rozwiązywania zagadek logicznych i wziąć udział w grze rodzinnej "Genialna genetyka". Zaplanowano także zajęcia z mikroskopem, dzięki którym uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o DNA, a na specjalnym drzewie genealogicznym odkryją tajemnice dziedziczenia. Najmłodsi będą mogli ponadto wykonać dla dziadków prezenty - breloczki w kształcie kwiatków.

Z kolei w Sopocie, w Zatoce Sztuki, specjalnie z tej okazji przygotowany zostanie poczęstunek w postaci kawy i ciastka dla dziadków. Pociechy będą mogły w tym czasie wziąć udział w warsztatach robienia ciastek oraz przygotować kolorowe kanapki.

W Gdańsku Dzień Babci i Dziadka można świętować np. w Ludovisku, gdzie czas umilać będzie wszystkim gościom muzyka z lat 50. i 60. Na wszystkich czeka specjalny zestaw: sernik z żurawiną i kawa/herbata w cenie 12 zł. Dodatkowo w niedzielę w godzinach 14-17 oraz poniedziałek pomiędzy 16 a 19, odbędzie się Quiz zgodności, podczas którego będzie można sprawdzić, jak dobrze znacie się wzajemnie.

Natomiast w niedzielę 21 stycznia odbędą się w Restauracji Rada Miasta w Gdańsku Weekendowe animacje dla dzieci od lat 3. W godzinach 13-19 pociechami zajmie się profesjonalna animatorka. Dzieci będą mogły wykonać laurki dla ukochanych babć i dziadków, a do laurki będzie pyszne ciasto-niespodziankę w prezencie. Udział dzieci w animacjach gratis dla gości restauracji. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

Możliwości jest mnóstwo. Na cokolwiek się jednakże zdecydujemy, pamiętać warto, że to nie kosztowne i wymyślne prezenty ani wytworne restauracje czy superimprezy, lecz spędzony wspólnie czas i pamięć o dziadkach są najważniejsze.

Miejsca

Opinie (59) 1 zablokowana

 • Oby nie zapominać o dziadkach i babciach na codzień... (3)

  • 30 1

  • Babcia ela (1)

   Dzekuje. Ci babci I dziadek sktadam rzycienia OT wnukuw Justyna jest martayna I Paulina prawnuczki. Lenny I battle

   • 0 2

   • Justyna jest waszom

    Wnuczkom sktadam zyczenia babci dzadek kocham Was

    • 1 2

  • Vice versa

   U nas babcia zapomina o wnukach. Jest dość aktywna, ma liczne hobby... Raz w tyg zapyta przez SMS jak się małe mają. Spotkania od okazji do okazji.

   • 3 1

 • (5)

  I oby dziadkowie chcieli mieć kontakt ze swoimi wnukami.Niestety nie zawsze tak jest.

  • 36 5

  • Powiem tak.Nie zawsze babcie mają dobry kontakt z wnuczkami.

   • 13 0

  • (3)

   Oby dziadkowie mieli możliwość kontaktu z wnukami.
   Zdarza się, że kiepskie stosunki z synową/zięciem utrudniają kontakty dziadków z wnukami

   • 13 2

   • (2)

    W zasadzie w kazdym przypadku, gdzie jest biadolenie "nie widuje swoich wnukow bo synowa / ziec" prawda jest taka, ze wcale na ich widywaniu biadolacemu nie zalezy. Poza tym ludzie maja swoje plany. Jak dzwoni kochajaca babcia o 21:00 ze che wpasc a dzieciam spi od godziny to niech nie wymaga cudow.

    • 3 2

    • Czyżby to był głos synowej ?

     • 2 2

    • nie czekaj aż Was odwiedzą, tylko ...

     ... ubieraj wnuki i pędźcie w odwiedziny do babci i dziadka.
     Oni na pewno na Was czekają.
     Starszym o wiele trudniej ... często ze względu na wiek i zdrowie, a ponadto zazwyczaj traktowani są jak intruzy. ... jak nie za późno, to za wcześnie,

     • 4 4

 • ja udaję, że zapomniałam przez sesję albo roztargnienie itp:))) (1)

  • 8 28

  • Gdy zbliżają się Twoje imieniny, urodziny lub święta to wtedy jesteś kochającą wnuczką -może coś skapnie

   • 6 1

 • Normalnie. (2)

  Jeśli mają pieniądze i są sprawni, to wpadamy do nich by pożyrowali kredyt w banku, wzięli pożyczkę na potrzeby dzieci, wnuków, obdarowywali innych zbędnych dla nich zasobami pieniężnymi (w tym wieku nie trzeba dobrze się odżywiać, dobrze ubierać, wyjeżdżać na wakacje, do sanatorium, chodzić na imprezy kulturalne, dbać o siebie i własny rozwój). Gdy zachorują, lub potrzebują pomocy do rodzina o nich zapomina do chwili śmierci - wtedy wraca pamięć i ujawnia się wszechogarniające prawo do spadku.

  • 30 6

  • I powinni sie zdziwić, że dziadkowie nie zostawili im ani grosza...

   • 7 1

  • Mają kasę oprawcy typu mazgula który ma 11 tys emerytury.A oprawców co im zmniejszą emerytury (SB.UB ABW)jest ich (po)nad 30 tys.

   • 3 5

 • Co tu opisywac jak mamy lewackie polkolenie!!Dziadkowie maja gdzies wnuki a dzieci maja gdzies dziadków chyba ze kase daja :) (6)

  • 15 14

  • (5)

   Wnuki zamiast siedzieć przy stole wigilijnym,siedzieli w pabach imprezujac pijąc piwo.Paby przepełnione w dzień wigilijny.

   • 11 5

   • (2)

    Glabie czemu minusujesz,przecież to prawda,że paby w wigilię były przepełnione przez tęczowa młodzież.I nie tylko.

    • 5 8

    • Dlaczego przez tęczową młodzież ? (1)

     mamy z mężem po 51 lat każdy, nie świętujemy tego święta, byliśmy w pubie także, na drugi dzień wyjeżdżaliśmy razem z teściem i moją mamą,

     ----czy jest mus ustawowy siedzieć przy wigilijnym stole jak to robi wielu moich , tak naprawdę- niewierzących, znajomych ?

     • 1 1

     • A kto powiedział, że wigilijny stół ma być w miejscu zameldowania.
      Chodzi o spędzenietego świątecznego czasu (kolacji) razem w rodzinie.

      • 0 0

   • (1)

    A to jakis obowiazek spedzac wigile "jak wypada"?

    • 6 6

    • Skopiuj sobie ten swój wpis.
     Oczytasz go sobie za jakiś czas, kiedy będziesz siedział samotnie przy wigilijnym stole

     • 5 2

 • Mój dziadek

  Ja mojego dziadka mile wspominam. Mój dziadek był mistrzem pierdzenia w rodzinie. Co najmniej dwie godziny trzeba było wietrzyć mieszkanie. Ale było przy tym śmiechu.

  • 17 3

 • Z okazji dnia babci, w tym miesiacu

  ... nie zabiore jej renty.

  • 8 8

 • Kocham mojego wnuka,to jest cudowne uczucie i jestem dumna,że jestem babcią.Jutro będzie super dzień już się cieszę.Pozdrawiam wszystkich.

  • 9 2

 • Babcia ela

  Dzekuje. Ci babci I dziadek sktadam rzycienia OT wnukuw Justyna jest martayna I Paulina prawnuczki. Lenny I battle

  • 5 6

 • o dobrych babciach i dziadkach pamięta się cały rok... (1)

  ... a o złych.... Szkoda gadać. Rodzice mojej mamy mieszkali 10 minut spacerkiem ode mnie, a wyparli sie dzieci swojej córki bo... nie otrzymały one imion wybranych przez dziadków. Każda uroczystość z okazji ich święta była dla mnie torturą. Może zabrzmi to niewłaściwie, ale cieszę się, że nie muszę się "przejmować" moimi dziadkami. A znicz może zapalę wirtualny... są pochowani w innym mieście

  • 20 2

  • ... a ja myślę, że w większości wnuki wyrabiają sobie opinię o dziadkach na podstawie rozmów między rodzicami. Jeżeli rodzice nie dają uszanowania swoim rodzicom i wyrażają się o nich niekorzystnie, to trudno wymagać, aby wnuki darzyły babcie i dziadka sympatią.

   • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane