Chore dziecko - kiedy zacząć szukać lekarza? "Lepiej, żeby rodzic przyszedł raz za dużo"

Choroba u dziecka zawsze budzi duże obawy i niepokoje u rodziców. Gdzie szukać pomocy?
Choroba u dziecka zawsze budzi duże obawy i niepokoje u rodziców. Gdzie szukać pomocy? fot.rf123/bialasiewicz

Choroba dziecka zawsze wywołuje stan podwyższonej gotowości u rodziców, którzy działając w emocjach, próbują najpierw jak najszybciej umówić się do specjalisty. - W przypadku gdy stan dziecka niepokoi rodziców, powinno ono być zbadane przez pediatrę, termin tego badania w dużym stopniu zależy od doświadczenia rodziców - wskazują lekarze.Lekarze rodzinni w Trójmieście - na NFZ i prywatnie


Czy korzystałe(a)ś z Nocnej Opieki Medycznej?

Zobacz wyniki (257)
- Wiem, że panikuję, ale wychodzę z założenia, że tylko tak mogę wykluczyć zagrożenie. W większości chorób nie była ostatecznie potrzebna większa interwencja, ale nasz lekarz jest przyzwyczajony do mojego podejścia - pisze pani Ania z Sopotu, mama dwójki dzieci.
Nie jest to odosobniony przypadek, wielu rodziców woli skonsultować stan zdrowia dziecka już na samym początku choroby - w momencie kiedy pociecha jest po prostu "niewyraźna" lub gdy zaczyna się katar czy kaszel bądź pojawia się wysypka.

- Mniej więcej 20 proc. konsultacji pediatrycznych jest realizowanych przedwcześnie lub niepotrzebnie. Niegdyś żyliśmy w rodzinach wielopokoleniowych i inaczej podchodziliśmy do kwestii chorób u dzieci. Dziś najmniejszy drobiazg jest powodem niepokoju i musi być skonsultowany. Obserwujemy też, że obecnie rodzice oczekują skierowań do wszystkich możliwych specjalistów, nawet w przypadku stosunkowo błahych objawów - wskazuje dr n. med. Marta Śledzińska, starszy asystent oddziału pediatrii PCChZiG.

Pediatrzy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


"Lepiej, żeby rodzic przyszedł raz za dużo niż raz za mało"To zrozumiałe, że każda choroba dziecka budzi u rodzica duże emocje - niepewność połączona z brakiem wiedzy i stale pogarszającym się stanem zdrowia skutkuje tym, że opiekunowie szukają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. To sprawia, że granice między faktyczną potrzebą pomocy a zbyt pochopną decyzją o wyjeździe do specjalisty bardzo się zacierają i są trudne do wychwycenia.

- Nie ma złotej reguły. Z pewnością rodzice mniejszych dzieci przychodzą częściej i częściej przychodzą z lekkimi objawami. Natomiast lepiej, żeby rodzic przyszedł raz za dużo niż raz za mało. Trudno się zresztą dziwić, jeśli rodzic nie ma doświadczenia, to bardzo trudno mu ocenić stan zdrowia. Drugą stroną medalu jest fakt, że czekając długo w przychodni z "lekkim" przeziębieniem, jesteśmy narażeni również na zakażenie innymi patogenami. Jeśli jednak rodzic czuje niepokój, to powinien udać się do lekarza, pediatry czy punktu NOCH. Zdarzają się bowiem poważne choroby, które dają niecharakterystyczne objawy, podobne do symptomów innych lżejszych chorób - wskazuje Piotr Komarnicki z przychodni Medyczna Gdynia.
Czytaj też: Chorowite dziecko - kiedy powinniśmy pogłębić diagnostykę?

Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?Lekarze potwierdzają, że częstość wizyt u specjalisty jest w dużej mierze związana z doświadczeniem rodzica. Doświadczenie to jedno, jednak obawy o zdrowie dziecka rosną wprost proporcjonalnie do zwiększającej się gorączki czy pojawiających się objawów, a stan zdrowia, który budzi wątpliwości opiekunów, powinien być skonsultowany.

- W przypadku gdy stan dziecka niepokoi rodziców, powinno ono być zbadane przez pediatrę, termin tego badania w dużym stopniu zależy od doświadczenia rodziców. Dlatego niektórzy odważniej czekają z wizytą, próbując leczyć dziecko samodzielnie, a inni, z mniejszym doświadczeniem, starają się dostać jak najszybciej do lekarza, mimo że obiektywnie dziecko być może nie jest ciężko chore - wskazuje Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. Lecznictwa i Świadczeń Nadmorskiego Centrum Medycznego. - Oczywiście zakładam tu sytuację, w której nie ma mowy o jakiś patologicznych relacjach w rodzinie, w szczególności braku troski o dziecko. Na nocnej nie zawsze są dostępni pediatrzy, a w przypadku małych dzieci (tak w wieku do kilku lat) lekarze, którzy na co dzień nie zajmują się dziećmi, mogą błędnie ocenić stan dziecka.

Lista trójmiejskich placówek laboratoryjnych - badania na NFZ i bez skierowania


Gdzie szukać pomocy pediatrycznej?W sytuacji nagłego pogorszenia się zdrowia lub zachorowania pomoc oczywiście otrzymamy także w godzinach nocnych, w weekendy oraz święta - w punkcie NOCH, który powinien przyjąć również dzieci.

Tak wygląda teoria, bowiem zdarza się, że specjalista pediatrii akurat nie dyżuruje albo że pacjenci są zmuszeni do kilkugodzinnego oczekiwania na przyjęcie. Z naszych informacji wynika, że pediatra dyżuruje między innymi w Nadmorskim Centrum Medycznym przy ul. Świętokrzyskiej 4, Medica Plus Przychodnia Rodzinna przy ul. Stanisława Lema 21. Problemu nie powinno być również w NOCH-ach obsługiwanych przez placówki szpitalne: Szpital im. Kopernika, Szpital św. Wojciecha czy Szpital św. Wincentego w Gdyni. Tam specjaliści pediatrii znajdują się również na izbach przyjęć. Oczywiście ważną placówką dla dzieci pozostaje NOCH w Szpitalu Dziecięcym Polanki.

- Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do godziny 8:00 dnia następnego - wskazują przedstawiciele Szpitala Dziecięcego Polanki.
Czytaj też: Chore dziecko? Trudno. Lekarza nie ma

Dwie placówki od chirurgii dziecięcejWarto jednak podkreślić, że w sytuacji urazów i złamań lub połknięcia przedmiotu lepiej skierować się na SOR Szpitala im. M. Kopernika, gdzie znajduje się również chirurgia dziecięca i pracownia endoskopii.

Z początkiem października w placówce nastąpiły zmiany - Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed została przeniesiona do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie będą prowadzone przyjęcia i operacje planowe. Nie zmienia to faktu, że to Szpital im. Kopernika pozostaje pierwszym wyborem w sprawach nagłych - tu cały czas funkcjonuje i będzie funkcjonować zespół chirurgii dziecięcej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane