Wiadomości

stat

Co przysługuje rodzicom po stracie ciąży?

Po stracie ciąży, kobieta ma prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, co jest o tyle ważne, że bez aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, tracimy prawo do urlopu i zasiłku pogrzebowego.
Po stracie ciąży, kobieta ma prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, co jest o tyle ważne, że bez aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, tracimy prawo do urlopu i zasiłku pogrzebowego. fot. 123rf.com/Katarzyna Białasiewicz

Strata ciąży to bardzo trudna sytuacja dla rodziców. Wiadomo, że w tym okresie potrzebują wsparcia i pomocy. Jest on tak pełen emocji, że wielu rodziców nie ma siły sprawdzać, jakie ma prawa. A jest to m.in. ośmiotygodniowy, pełnopłatny urlop.Czy ciężarne mają odpowiednią opiekę?

tak 24%
nie 56%
nie wiem 20%
zakończona Łącznie głosów: 635
Po stracie ciąży, kobieta ma prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, co jest o tyle ważne, że bez aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, tracimy prawo do urlopu i zasiłku pogrzebowego. Dotyczy to każdego etapu ciąży, nawet wczesnej.

- Aby zarejestrować akt urodzenia po poronieniu, należy zgłosić się do właściwego USC w terminie 3 dni od wystawienia przez szpital karty martwego urodzenia, z dowodem osobistym - wyjaśnia Marta Sowa, zastępczyni kierownika USC w Gdańsku. - Kartę dostarcza do USC podmiot wystawiający, jest to zazwyczaj szpital.
W 2018 r. na 8499 zarejestrowanych w Gdańsku urodzeń, 203 były martwe, natomiast w Gdyni Urząd Stanu Cywilnego sporządził 30 aktów urodzenia dzieci martwo urodzonych.

Zasiłek pogrzebowy i płatny urlopOtrzymanie tego dokumentu powoduje, że mamy prawo do zasiłku pogrzebowego, który wynosi do 4 tys. złotych oraz do pełnopłatnego, 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego. O chęci skorzystania z urlopu należy poinformować pracodawcę poprzez złożenie wniosku o urlop macierzyński oraz załączyć kopię karty martwego urodzenia. Urlop macierzyński liczony jest od dnia poronienia. Rodzicom przysługuje również prawo do dwudniowego urlopu z tytułu zgonu i pogrzebu dziecka.

Wracając do zasiłku pogrzebowego, wniosek o to świadczenie składa się do ZUS na specjalnym druku (ZUS Z-12) razem z załącznikami: odpisem skróconym aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe, oryginałami rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowody osobiste. Zasiłek jest wypłacany do 30 dni od dostarczenia wniosku.

Jednak, żeby otrzymać ten dokument, trzeba zacząć od szpitala. Zgodnie z prawem, aby otrzymać akt urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe z Urzędu Stanu Cywilnego, konieczne jest ustalenie płci dziecka. Szpital może też wystawić kartę zgonu bez określenia płci, na podstawie której można zorganizować pochówek dziecka, ale bez wszystkich, przysługujących praw (urlop oraz zasiłek).

O ile na późniejszym etapie ciąży, ustalenie płci dziecka nie jest to problemem, to przy wczesnej ciąży trzeba wykonać badanie genetyczne. Kosztuje ono ok. 400 zł i można je zrobić w niektórych prywatnych laboratoriach w Trójmieście. W celu badania trzeba poprosić szpital o udostępnienie próbek do badań. Należy je umieścić w jałowym, zakręcanym pojemniku, koniecznie w soli fizjologicznej a nie formalinie, która powoduje degradację DNA. Materiały do badania należy przechowywać w lodówce do czasu dostarczenia ich do laboratorium. Przy okazji badania można dodatkowo sprawdzić próbki w kierunku wad genetycznych.

Strata ciąży to bardzo trudna sytuacja dla rodziców.
Strata ciąży to bardzo trudna sytuacja dla rodziców. fot. 123rf.com/Olena Yakobchuk

Zadośćuczynienie za błąd lekarskiMoże się tak zdarzyć, że do poronienia doszło w wyniku błędu lekarskiego. Warto się w takiej sytuacji zgłosić do specjalistów, którzy krok po kroku przeprowadzą przez żmudny i skomplikowany proces uzyskania zadośćuczynienia.

- Pierwszą i najważniejsza rzeczą jest to, żeby na początku zebrać dokumentację medyczną, bo zdarza się, że ta ginie - mówi radca prawny Marek Foryś z Kancelarii Odszkodowawczej Helios. - Pamiętajmy, że mamy prawo do kopii swoich badań i warto je zbierać na bieżąco. Przypadki błędu medycznego prowadzącego do poronienia są bardzo skomplikowane, więc zawsze je konsultujemy ze specjalistami. Reprezentujemy klientów od początku do końca, dzięki czemu rodzice po stracie dziecka mają to jedno zmartwienie mniej. Jeśli błąd lekarski został popełniony w szpitalu, wtedy kierujemy roszczenia do szpitala, a właściwie do ubezpieczyciela, u którego szpital ma wykupioną polisę OC. Jeśli sprawa dotyczy lekarza, który prowadzi prywatną praktykę, sytuacja jest podobna, bo oni też muszą mieć polisę OC.
Kwoty zadośćuczynień, które zasądzają sądy, są bardzo różne. Eksperci mówią, że sukcesywnie rosną, ale nadal osiągają tylko połowę średniej europejskiej. Niemniej mogą to być kwoty liczone w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. Możemy też liczyć na zasądzenie renty oraz zwrotu innych wydatków medycznych związanych ze sprawą. Zazwyczaj zarobek kancelarii to procent od zasądzonego zadośćuczynienia i jest zawsze ustalany indywidualnie.

Poza wszystkimi formalnościami, które opisaliśmy, ważną kwestią jest pomoc psychologiczna, której potrzebują rodzice. Gdańsk dofinansowuje program pomocy psychologicznej dla osób z utrudnioną prokreacją, w tym po poronieniu, dzięki czemu spotkania z psychologiem są bezpłatne. Rejestracja, czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 8-19, pod numerami telefonu: 603 666 225 oraz 603 666 225.

Opinie (70) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Niedoczynność tarczycy a ciąża (4) Witam moje wyniki TSH 13,546 Mam 38 lat Endokrynolog w krótce , USG mam Hashimoto (...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jadźka

 • Jst Witam moje wyniki TSH 13,54 USG potwierdzone Hashimoto Wizyta u endo wkrótce Mam 38 lat...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jadźka

 • 11 tydzień (4) Ja jestem w 11 tygodniu od początku mdlosci od niedawna wymioty nawet po wodzie. Do tego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dominika

 • Pilnie poszukuje Cerazette (4) Może ktoś ma?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Zwolnienie lekarskie po macierzynskim (3) Witam po urlopie macierzyńskim poszłam na zwolnienie na dziecko na 6 tygodni ponieważ...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Korepetycje z angielskiego. Szukam... (3) Czy ktoś może polecić kogoś kto dojeżdża do domu i pomaga w angielskim? Raz, dwa razy w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wiśnia

 • Ubranko do chrztu stacjonarnie (8) Gdzie w Gdańsku kupię Ubranko do chrztu? Zamówiłam jedno z allegro i jestem rozczarowana,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Abc

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »