• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co robić, gdy nasze dziecko samo siebie krzywdzi?

Katarzyna Lubańska
8 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zachowania autoagresywne u dzieci zawsze niepokoją rodziców. Zachowania autoagresywne u dzieci zawsze niepokoją rodziców.

"Moje dziecko uderza głową w podłogę", "Dwulatek sam się bije" - w wyszukiwarkach internetowych i na forach przeznaczonych dla rodziców często można znaleźć takie wpisy. Gdy dzieci przejawiają zachowania autoagresywne, rodzice zawsze są zaniepokojeni. Zastanawiają się, czy takie sytuacje za każdym razem powinny ich martwić, czy może tego typu zachowania u małych dzieci są normą.



Czy twoje dziecko przejawia/przejawiało zachowania autoagresywne?

- Agresja czy autoagresja od czasu do czasu towarzyszy w życiu każdemu z nas. Od wczesnego dzieciństwa szukamy sposobów, aby zwrócić na siebie uwagę czy odreagować zbyt silne lub długotrwałe emocje. Agresywne zachowania są jednym z nich, często bardzo skutecznym - mówi Maria Bemben, psycholog, psychoterapeuta z Centrum Terapii Enso.
Specjaliści z Centrum Dziecka, czyli psycholog Anna Badaszek, terapeuta integracji sensomotorycznej, fizjoterapeuta NDT Bobath Barbara Kita, pedagog specjalny, terapeuta widzenia Agata Hołubowicz oraz fizjoterapeuta NDT Bobath Beata Wasicka, twierdzą, że powodów takiego zachowania może być wiele.

- Często takie zachowanie związane jest z niemożnością kontroli sytuacji, emocji, co może być związane z niedojrzałością emocjonalną dziecka. Powodem może być też chęć zwrócenia na siebie uwagi otoczenia czy brak porozumienia bądź zrozumienia dziecka przez otoczenie, co może budzić frustrację i doprowadzać do takich zachowań. Uderzanie głową w podłogę czy w ścianę zdarza się też u dzieci z problemami z przetwarzaniem sensomotorycznym. Dzieci te "słabiej" odczytują informacje z ciała, dlatego też potrzebują silniejszych bodźców, by je poczuć. Kiedy takie zachowanie dotyczy dziecka z niepełnosprawnością intelektualną, jest ryzyko, że przerodzi się to w autostymulację i tu należy interweniować jak najszybciej, żeby nie stało się to nawykiem dziecka. Zdarzało nam się także mieć pacjentów z niedosłuchem, którzy mieli płyn w uszach powodujący u nich dyskomfort, co skutkowało zachowaniem w postaci uderzania głową w podłogę. Jak wynika z powyższych informacji, powodów takich zachowań u dzieci może być wiele, ale najistotniejsze jest całościowe spojrzenie na dziecko i rodzinę, tak by wspólnie zrozumieć trudne zachowania i dzięki temu móc je zmieniać - przekonują specjaliści.

Psychologowie dziecięcy w Trójmieście


Według psycholog Marii Bemben autoagresja to nic innego jak agresja skierowana na siebie, począwszy od uderzeń głową, wyrywania włosów, samookaleczeń, ale i zaniżania poczucia własnej wartości (jestem głupi, nic nie umiem) itp.

- Autoagresją są również zachowania prowokujące agresję innych. Nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny takiego zachowania, ale wiadomo, że jej pojawieniu się sprzyjają poniższe czynniki:
  1. ignorowanie potrzeb dziecka,
  2. poniżanie dziecka,
  3. niewłaściwe postawy wychowawcze rodziców - zarówno odrzucenie, jak i nadopiekuńczość,
  4. brak akceptacji dziecka takim, jakie jest, wieczne porównywanie z dzieckiem siostry, sąsiadki czy drugim własnym,
  5. częsta nieobecność lub brak rodziców,
  6. trudności i problemy rodzinne
  7. doświadczana przemoc - w każdej formie,
  8. choroby, np.: padaczka, depresja, zaburzenia odżywiania, nadpobudliwość psychoruchowa, zaburzenia osobowości,
  9. niepełnosprawność.

W przypadku napadów autoagresji ważne jest, by zabezpieczyć dziecko, żeby nie doznało urazu np. głowy. W przypadku napadów autoagresji ważne jest, by zabezpieczyć dziecko, żeby nie doznało urazu np. głowy.

Zadbaj o to, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy



Ważne, żeby wiedzieć, co robić, jeśli nasza pociecha zacznie sama siebie bić. Przede wszystkim należy zabezpieczyć dziecko, żeby nie zrobiło sobie krzywdy.

- Zawsze, gdy u dziecka pojawiają się zachowania autoagresywne, zagrażające jego zdrowiu czy bezpieczeństwu, ważne jest, aby udać się po wsparcie do specjalisty i jak najszybciej zabezpieczać dziecko - jego ciało - aby nie doznało urazu (np. głowy). Z pewnością takie zachowania mówią nam dorosłym, że dziecko "coś przerosło", że nie radzi sobie z trudnymi emocjami, np. związanymi ze stratą, zmianami, nadmierną ilością bodźców - informuje specjalista z Centrum Dziecka.
Warto zastanowić się, co może czuć dziecko, które przejawia zachowania autoagresywne.

- Dzieci czują złość, nawet nienawiść do siebie. Często bezsilność i lęk, również winę i wstyd. Zadanie sobie bólu fizycznego jest często sposobem na przerwanie bólu emocjonalnego oraz karą. Autoagresja jest często jedynym skutecznym sposobem pozyskania uwagi dorosłych i pomocy. Autoagresji rodzice się boją - mówi Maria Bemben.
Rodzice powinni skorzystać z pomocy specjalisty, zwłaszcza gdy trudnym zachowaniom towarzyszą duże kłopoty z koncentracją wzrokową, słuchową, z rozwojem mowy, zaburzeniami snu, jedzenia. Rodzice powinni skorzystać z pomocy specjalisty, zwłaszcza gdy trudnym zachowaniom towarzyszą duże kłopoty z koncentracją wzrokową, słuchową, z rozwojem mowy, zaburzeniami snu, jedzenia.

Sięgaj po wsparcie bez poczucia winy



Wielu rodziców z pewnością myśli, że jeśli ich dziecko uderza głową w podłogę, ścianę, szczebelki łóżeczka, to jest to na pewno ich wina.

- Ważne, aby rodzice sięgali po wsparcie (bez poczucia winy!), zwłaszcza gdy trudnym zachowaniom towarzyszą duże kłopoty z koncentracją wzrokową, słuchową, z rozwojem mowy, zaburzeniami snu, jedzenia. Powinniśmy mieć pewność, że wspólnie, z całą rodziną, znajdziemy rozwiązanie - przekonuje specjalista z Centrum Dziecka.
Przeczytaj także: Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci

Psycholog Maria Bemben potwierdza, że każdy przypadek niepokojących zachowań autoagresywnych wymaga konsultacji.

- W każdym przypadku należy zwrócić się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty i/lub psychiatry. Każdy wymaga innej pomocowej strategii, ale najczęściej dotyczy pracy z całą rodziną. Zachęcam, aby uważnie obserwować, kiedy autoagresja ma miejsce (w jakich sytuacjach, w jakich relacjach), oraz aby być blisko dziecka i chroniąc je przed autoagresywnymi zachowaniami, jednocześnie proponować alternatywę i pomoc - przekonuje.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka takie niepokojące zachowania, nie lekceważ tego. Być może okaże się, że to nic takiego, ale dobrze upewnić się, czy tego typu sytuacje nie są objawem czegoś poważniejszego.

Miejsca

Opinie (80) ponad 10 zablokowanych

  • W dzisiejszych czasach posiadanie dzieci to katorga (4)

    Znikąd pomocy wychowawczej, opieka lekarska nie istnieje, szkoły to patologia, a nie daj Boże jak dziecko urodzi się kalekie. A nasz Rząd jedyne co wymyślił to 500+ które w niczym dzieciom nie pomaga, urodzenia zmalały do czasu sprzed 500+ i narzekanie, że Polki nie chcą rodzić dzieci. Polki chcą rodzić dzieci, ale za granicą.

    • 21 9

    • Nie zgodzę się (1)

      Dzięki 500+ nie muszę posyłać dziecka do żłobka, tylko być z nim w domu. Obecności matki nie zastąpi żadna, nawet najcudowniejsza opiekunka i nawet najbardziej kreatywne zajęcia.

      • 6 12

      • I tak masz urlop to po co posyłac do żłobka?

        Chyba, że nie pracujesz, tyle że takich jest coraz więcej:( Rodzą po 4 dziei nie pracują przez kolejne 20 lat bo mają 500+ a potem nie mają emerytury i dalej na garnuszku Państwa!

        • 7 0

    • No tak, bo 30 lat temu było lepiej (1)

      Dziecko dostało po d*pie i był spokój, dziś bezstresowe wychowanie powoduje zupełnie inne problemy i nagle okazuje się że potrzebni są psycholodzy, szkolne wychowanie i inne pierdoły

      • 6 2

      • Tyle, że 30 lat temu nie było tylu bodźców

        Telewizja, internet, elektronika, pęd życia. To nie wpływa dobrze na rodziców i dzieci

        • 0 0

  • Kask, pas cnoty, itp

    w zależności co dziecko sobie bije

    • 12 2

  • Okno życia

    Tam podrzucić

    • 13 3

  • w jednym dziale o kotach (2)

    i dzieciach (niedobrych). czy to nie dziwne?

    • 5 5

    • no jak artykuły o życiu piszą nastolatki bez doświadczenia życiowego to czego się spodziewać

      • 1 3

    • Technicznie rzecz biora tu i tu mamy do czynienia z hodowla.

      • 5 0

  • (2)

    Należy wezwać egzorcystę. Dziecko po wypluciu z siebie ok. 5kg ostrych metalowych przedmiotów powinno się uspokoić. Asystować temu powinno dwóch silnych mężczyzn, aby dziecko nie odbijało się od sufitu. Potrzebne jeszcze będą sztormiaki, bo często przy wypędzaniu demonów z sufitu pada deszcz i śmierdzi zgniłym mięsem.

    • 11 5

    • Egzorcysta z rzymskimi certyfikatami ?

      • 0 0

    • Pomoc

      Mogę prosić o więcej informacji na maila ?
      jdarek@gmail.com

      • 0 0

  • Polecam konsultacje u doktora Paska.

    • 5 5

  • Aaa (4)

    Może zamiast klapsa, czekania aż samo się uspokoi i tym podobnych kiepskich metod wychowawczych rodzice powinni poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie własnego dzieciństwa. Może okaże się, że postępują dokładnie tak samo jak ich rodzice. Może okaże się, że to z czym się obecnie borykają (agresja, poczucie samotności, nieumiejętność zdefiniowania własnych uczuć i potrzeb) jest spowodowane wychowaniem. Zastanówcie się drodzy rodzice, czy dobrze wam się żyje i czy takiego właśnie życia (emocjonalnego) chcecie dla swoich dzieci. Jeśli tak, nic z tym nie róbcie, jeśli jednak przeszkadza wam, to że np. czujecie nienawiść do własnych rodziców, to możecie się spodziewać dokładnie tego samego w przyszłości od swoich dzieci. Sami musicie włożyć dużo pracy w samoświadomość a dopiero wtedy bierzcie się za wychowywanie dzieci. Jest to pewna generalizacja, ale schematy w jakich byliśmy wychowani i sami wychowujemy, są ogromną siłą destrukcyjną lub budującą. Nie poruszam tu chorób, zaburzeń niezwiązanych z wychowaniem.

    • 8 11

    • weź ty sie puknij w łep, bachor sie drze i wije po podłodze w markecie a ja miałbym się zastanawiać co robiłem (1)

      w dziecinstwie. kretyńska rada.

      • 2 4

      • Nie. W takim momencie nie masz się zastanawiać co robiłeś w dzieciństwie. Na takie analizy masz czas jak opcja A: jesteś w ciąży lub opcja B jesteś odpowiedzialnym partnerem kobiety z którą będziesz miał i docelowo wychowywał dziecko, a najlepiej jeszcze wcześniej. Poza tym czytać dużo literatury tematycznej o rozwoju dziecka oraz szeroko pojętego wychowania, nieco pokory oraz dystansu do rzeczywistości + stabilność emocjonalna dają spore szanse na dobre ukształtowanie psychiki dziecka.

        • 0 2

    • (1)

      Do Aaa: mądra i wyważona opinia. Niestety obawiam się że wielu czytelników tego nie ogarnie, po prostu zbyt wysokie loty. Choćby komentarz niżej...Ciekawy wstęp do dyskusji, ale napewno nie na tym forum.

      • 0 2

      • wstęp do dyskusji to sobie zrób w domu, tu nie miejsca na takie bajdurzenie

        • 0 0

  • Samokrzywdzące dziecko to wina rodziców

    Jeśli dziecko załapie że robiąc sobie krzywdę może wymusić na opiekunach dowolną rzecz lub uwagę to będzie to powtarzać żeby osiągnąć cel.

    • 9 1

  • Posiadanie dzieci w dzisiejszych czasach to wariactwo (1)

    Samookaleczenia, bezstresowe wychowania, ofensywa marketingowa w ich kierunku z każdej strony, wymyślne gadżety i zabawki powodujące rządze posiadania, smartfony i internet atakujące bodźcami, swobodny dostęp do pornografi i wszystkich treści jakie tylko jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, poprawnościowa walka lgbt i prawaków o dziecięce narządy płciowe, przemoc psychiczna i chęć współnależenia do grupy poprzez portale społecznościowe, rosnąca presja grup rówieśniczych gdzie zawsze znajdą się rozwydrzone pędraki którym rodzice zawsze wszystko kupują powodują u innych dzieci poczucie bycia gorszymi..

    Posiadanie i wychowanie dzieci w tych czasach to koszmar jak nigdy dotąd. Trzeba chyba zamieszkać na bezludnej wyspie na przynajmniej 15 lat żeby wychować normalnego człowieka.

    • 9 1

    • zapomniałeś o zagrożeniu ze strony kleru

      • 0 0

  • agresja dziecka wynika..ze rodzic nie slucha dziecka i go nie rozumie...albo za....

    bardzo pobłaża i nie potrafi egzekwowac od dziecka polecen ale w sposób mądry, spokojny i wyważony ....

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane