• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lodowisko, zoo, a może granie w planszówki? Co robić z dziećmi w przerwie między świętami?

Magdalena Raczek
25 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Co robić z dziećmi? Podpowiadamy, jak możecie spędzić przerwę między świętami z pociechami albo jak zorganizować im czas. Co robić z dziećmi? Podpowiadamy, jak możecie spędzić przerwę między świętami z pociechami albo jak zorganizować im czas.

Okres między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem to dla jednych okazja do przedłużonego czasu wolnego i możliwość spędzenia go w gronie rodzinnym i z przyjaciółmi, a dla innych kłopot. Choć większość dzieci i nastolatków zwykle nie może się doczekać przerwy świątecznej, to tej radości nie podzielają wszyscy opiekunowie. Nie każdy rodzic może sobie pozwolić na urlop w tym okresie, dlatego wiele osób staje przed dylematem: co zrobić z dziećmi? Podpowiadamy, jak możecie spędzić ten czas razem z pociechami albo jak inaczej zorganizować im wolne między świętami.Jak twoja rodzina spędza czas między świętami?

Sprawdź atrakcje dla dzieci w Trójmieście między świętami


Przerwa świąteczna w szkołach rozpoczęła się w piątek 23 grudnia i od tego dnia aż do Nowego Roku uczniowie mają wolne. Do placówek wracają w poniedziałek, 2 stycznia 2023 r. Później z kolei pierwszy tydzień nauki w nowym roku potrwa tylko cztery dni, bo w piątek 6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli i jest to również dzień wolny. Daje to niektórym rodzicom szansę na dłuższy urlop, innym z kolei spędza sen z powiek. Co zrobić z taką ilością czasu z dziećmi? Podpowiadamy zarówno jednym, jak i drugim.

Przeczytaj także: Wolne od szkoły. Kiedy świąteczna przerwa i ferie zimowe 2023?

Zarówno my, jak i nasze dzieci, potrzebujemy się ponudzić i poleniuchować. Zarówno my, jak i nasze dzieci, potrzebujemy się ponudzić i poleniuchować.

Nie robić nicNiektórzy rodzice mają możliwość wzięcia wolnego i mogą wspólnie z dziećmi gdzieś wyjechać, odwiedzić rodzinę albo po prostu posiedzieć w domu... Brzmi mało atrakcyjnie? Dla wielu osób to wymarzony sposób na spędzanie czasu wolnego, zwłaszcza w zimie, gdy dzień jest krótszy, a pogoda nas nie rozpieszcza. Może niektórym wydawać się to niemożliwe do realizacji, ale zarówno my, jak i nasze dzieci, potrzebujemy się ponudzić i poleniuchować. Zostać dłużej w łóżku, wyspać się i po prostu pobyć razem w domu.

Nawet jeśli wam się wydaje, że nuda jest głównym wrogiem wszystkich dzieci, to jesteście w błędzie. Współcześnie najmłodsi narażeni są na nadmiar bodźców, przerost wrażeń i stymulacji. Wiele dzieci niestety na co dzień żyje w ciągłym pędzie, wypełniając grafik, jaki sprawili im rodzice. Czas świąteczny i międzyświąteczny to dobry moment na to, żeby po prostu odpuścić. Nuda i "nicnierobienie" są ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Nuda ponadto często motywuje i staje się początkiem najciekawszych zabaw i zajęć. Chwila zwolnienia tempa i oddechu dobrze wszystkim zrobi.

Krótsze i dłuższe spacery, zabawy na podwórku, zjeżdżanie na sankach, a może wyprawa do lasu? Każdy rodzaj ruchu na świeżym powietrzu jest dobry. Krótsze i dłuższe spacery, zabawy na podwórku, zjeżdżanie na sankach, a może wyprawa do lasu? Każdy rodzaj ruchu na świeżym powietrzu jest dobry.

Pobyć na świeżym powietrzuKrótsze i dłuższe spacery, zabawy na świeżym powietrzu, zjeżdżanie na sankach (tam, gdzie śnieg dopisze), wyprawa do lasu, a może wyjście na lodowisko? To tylko kilka propozycji na spędzanie czasu w terenie. Ruch to samo zdrowie dla każdego - i dużego, i małego. A może warto też wyciągnąć z domu znajomych lub dziadków? W grupie zawsze weselej.

Gdzie się wybrać? Na pewno warto zobaczyć miejskie iluminacje świąteczne, które podziwiać można w różnych lokalizacjach, w Gdańsku do 2 lutego 2023, w Gdyni do 2 stycznia, a w Sopocie do 16 stycznia. Dodatkowo w kurorcie możecie odwiedzić również do 8 stycznia Sopockie Miasteczko Noworoczne, gdzie można coś zjeść albo skorzystać z karuzeli. Przewidziano tam ponadto wiele innych atrakcji, o których przeczytacie w naszym artykule. Karuzelę znajdziecie też w Gdańsku, a na torach tego miasta kolejna atrakcja - Świąteczny tramwaj, który w dniach 25-30 grudnia kursuje w godz. 15- 21 na trasie Strzyża PKM - Siedlce. Przejazdy są bezpłatne.

Przeczytaj także: Zobacz świąteczne iluminacje w Gdyni i Gdańsku

Jeśli nie macie pomysłu, gdzie się wybrać, to zawsze warto odwiedzić największy ogród zoologiczny w Polsce, czyli Gdański Ogród Zoologiczny, który czynny jest codziennie, przez cały rok, również w dni świąteczne i długie weekendy, itd. Wizyta w ZOO nie wymaga rezerwacji. Bilety można kupić online albo na miejscu w kasie lub biletomacie. W grudniu godziny otwarcia to 9-14 (koniec zwiedzania o 15).

Będąc w Oliwie, warto przy okazji zajrzeć do pięknego o każdej porze roku Parku Oliwskiego, gdzie od jakiegoś czasu czynna już jest po długim remoncie Palmiarnia. Godziny otwarcia Palmiarni w dni świąteczne znajdziecie tutaj. Wstęp wolny. W Oliwie, w pobliżu parku, dokładnie przed Oliwskim Ratuszem Kultury, warto również zobaczyć, jak co roku, niezwykłą Szopkę bożonarodzeniową z piasku. Będzie ona dostępna do 8 stycznia.

Wspólne czytanie książek, gotowanie razem, granie w planszówki, a może oglądanie filmu? Wybierzcie coś, co lubicie robić razem. Wspólne czytanie książek, gotowanie razem, granie w planszówki, a może oglądanie filmu? Wybierzcie coś, co lubicie robić razem.

Czas w domu: planszówki, książki, serialeNa co masz ochotę? Warto zadać to pytanie sobie i dziecku. Na pewno znajdą się wspólne aktywności dla dużych i małych. Ważne, by szanować prawo dziecka do odmowy, gdy nie chce spędzać czasu z nami. Ale nie zapominajmy też o tym, by proponować i wcale nie musi to być nic szczególnego. Wspólne czytanie albo gotowanie, planszówka, a może oglądanie filmu? Każdy lubi coś innego. Warto jednak zadbać o to, by dziecko nie spędzało całych dni przed komputerem, telefonem czy telewizorem.

Wyjście do kina, teatru lub na warsztatyJeśli od siedzenia w domu wolicie jednak wyjścia na miasto, warto przejrzeć nasz kalendarz imprez i znaleźć w nim coś dla siebie. W tej chwili znajduje się w nim ponad 80 różnych wydarzeń na ostatnie dni roku. Może teatr? W Teatrze Miniatura zobaczyć można spektakl "Magiczne święta Malwiny" (grany 28 i 29 grudnia). Albo kino? W naszym serwisie znajdziecie repertuar na każdy dzień wszystkich kin w Trójmieście.

W kalendarzu nie brak także innych atrakcji, takich jak warsztaty np. Pachnące ekoprezenty - rodzinne warsztaty tworzenia kosmetyków (27, 28 i 29 grudnia) w Domu Zdrojowym w Brzeźnie czy Pada śnieg! Rodzinne warsztaty kreatywne (27, 28 i 29 grudnia) w Hevelianum. Z kolei wydarzenia bezpłatne znajdziecie pod tym linkiem.

Międzyświąteczne zajęcia zimowe 2022 organizuje Adventure Park Kolibki. Międzyświąteczne zajęcia zimowe 2022 organizuje Adventure Park Kolibki.

Zajęcia zorganizowaneNa koniec kilka propozycji dla pracujących rodziców, którzy chcieliby zapewnić pociechom jakieś zajęcia. Choć nasz serwis z ogłoszeniami już jest przepełniony ofertą na ferie i półkolonie, to jednak warto tam również poszukać zajęć na czas między świętami. Jedną z propozycji są tutaj Międzyświąteczne zajęcia zimowe 2022Adventure Parku w Kolibkach dla dzieci w wieku 7-12 lat w okresie pomiędzy świętami, a Sylwestrem (27-30.12). Cztery dni podzielone na cztery bloki tematyczne: dzień wysokościowy, wojskowy, terenowy oraz survival. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Koszt to 700 zł za cały pakiet, w tym dwudaniowy obiad z deserem oraz słone przekąski na koniec dnia oraz stały dostęp do wody i napojów.

Opiekę dla młodszych dzieci w dniach 27-31 grudnia oferuje także bawialnia Pobaw się z nami️ w godzinach: 9-15:30. W tym czasie odbędą się zajęcia plastyczne, sensoryczne, ogólnorozwojowe, dodatkowo w wybrane dni tygodnia udział: w Gordonkach, zajęciach tanecznych, zajęciach dla przyszłych przedszkolaków, muzykoterapii. Jest to oferta dla dzieci w wieku od 1,5 do 4 lat. Możecie zostawić swoją pociechę na dowolną ilość godzin. Koszt: pierwsza godzina: 25 PLN, kolejna: 20 PLN, pakiet całodniowy: 6h w cenie 90 PLN. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy.

Wydarzenia

Iluminacje świąteczne w Trójmieście (10 opinii)

(10 opinii)
pokaz

Szopka z piasku (2 opinie)

(2 opinie)
wystawa

Pachnące ekoprezenty | warsztaty tworzenia kosmetyków

25 zł
warsztaty

Pada śnieg! Rodzinne warsztaty kreatywne

25  zł
warsztaty

Sopockie Miasteczko Noworoczne (14 opinii)

(14 opinii)
jarmark

Świąteczny tramwaj (1 opinia)

(1 opinia)

Miejsca

Opinie (10) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (1)

  Najważniejsze odstawić te smartfony w których dziecko spędza 3/4 czasu.Spacer,wspólne gry-planszówki,wyjście do kina i spędzanie czasu inaczej.Szkoda że śniegu zabrakło bo wtedyo wiele więcej atrakcji.

  • 11 8

  • Odstawić smartfony? I kto to mówi!

   • 2 2

 • Ja wywiozłem dzieci do dziadków (1)

  I mamy z żoną święty spokój i samych siebie.

  Teraz dyskutujemy, czy nie oddać ich do adopcji.

  • 29 3

  • Zawsze możesz sprawdzić,

   czy jeszcze się mieszczą do okna życia...

   • 10 1

 • Tramwaju nie polecam chyba ze macie ze soba termos i jestescie gotowi p0rzeczekac kilku godzinne awarie

  • 8 2

 • Opinia wyróżniona

  Im więcej (2)

  dzieci spędzają czasu na dworze, tym dla nich lepiej.

  • 8 3

  • Ojej! (1)

   Nie ma śniegu? Winien - oczywiście - PiS i faceci w czarnych kieckach.

   • 0 8

   • Poza tym w domu wszyscy zdrowi?

    • 6 1

 • Opinia wyróżniona

  Największą atrakcją dla dziecka jest

  przebywanie i zabawa z równowieśnikami

  • 2 0

 • za dużo tego wolnego

  Mam wrażenie że dzieci mają wiecej wolnego niż są w szkole. Jakbym miała trójce dzieci opłacić zajęcia dodatkowe w dni wolne od szkoły to pensji by nie starczyło. Nie każdy ma do dyspozycji dziadków do opieki a samemu trzeba byc w pracy tym bardziej na końcówce roku. Zaraz ferie do ogarnięcia, potem długie weekendy i 2 miesiące wakacji a urlop rodzica nie jest z gumy ;(

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane