Wiadomości

stat

Co z wakacyjną opieką w przedszkolach?

Najnowszy artukuł na ten temat

"Łatwo nie było". Nowe lokale, które otworzyły się w czasie pandemii

Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy.
Wakacyjna opieka w przedszkolach może być dla rodziców dużym wsparciem po powrocie do pracy. fot. 123rf / Katarzyna Białasiewicz

Lipiec i sierpień to zwykle czas wakacji i urlopów, który przedszkola wykorzystywały jako przerwę, by przeprowadzić niezbędny remont czy dać ten czas pracownikom na skorzystanie z urlopów. W tym roku jednak ze względu na epidemię koronawirusa dzieci musiały zostać w domach, a wraz z nimi rodzice, korzystając ze zwolnień czy urlopów. Przymusowe "wolne" sprawiło, że nikt nie myśli o wakacyjnym odpoczynku, dlatego już teraz zastanawiają się, czy opieka przedszkoli w tym czasie będzie wystarczająca.Problem zapewnienia wakacyjnej opieki dzieciom w wieku wczesnoszkolnym powraca co roku, jednak tym razem sytuacja może być jeszcze trudniejsza. Jeśli do czasu wakacji uporamy się z pandemią koronawirusa, większość osób przekonuje, że wakacje będą czasem pracy, a nie odpoczynku. W związku z tym oferta opieki dla dzieci dla wielu osób będzie bezcenna.

Przedszkola w TrójmieścieJeśli w tym czasie nie będziemy mogli liczyć na pomoc rodziny, a nie stać nas na zorganizowanie dodatkowej opieki w domu, warto pamiętać o zapisach do wakacyjnych przedszkoli. Jak w tym roku wyglądają zapisy w trójmiejskich samorządach?

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeW Sopocie zapisy onlineW Sopocie zapisy do przedszkoli na lipiec i sierpień będą prowadzone od 4 do 22 maja 2020 r.

- Zgłosić będzie można dziecko telefonicznie lub e-mailem do swojego rodzimego przedszkola, podając dane dziecka i wybrany miesiąc, w którym dziecko ma uczęszczać do przedszkola - informuje Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Podczas przerwy wakacyjnej plan pracy przedszkoli w Sopocie wstępnie wygląda tak: w lipcu dyżury będą pełniły przedszkola nr 1, 2, 4, 8, z kolei w sierpniu będą to przedszkola nr 5, 10, 12.

Czytaj też: Przedszkole nie działa? Czesne należy zapłacić

Miesięczna przerwa w GdyniRównież przedszkola prowadzone przez samorząd gdyński planują miesięczną przerwą - w lipcu lub sierpniu.

- Jak na razie trzymamy się zasad takich jak co roku, ale wiadomo, sytuacja jest dynamiczna, więc wszytko może się jeszcze zmienić - zapewnia Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni.
Czytaj też: Właściciele przedszkoli i żłobków apelują o zrozumienie i pomoc

Dotychczas przerwy w pracy poszczególnych przedszkoli ustalane były rotacyjnie - placówki wymieniają się "parami" i położone są zazwyczaj najbliżej siebie. Jeśli dane przedszkole ma przerwę w pracy w lipcu, to za rok pracowało będzie najprawdopodobniej w sierpniu.

- Miesiąc, w którym przedszkole będzie miało przerwę w pracy, konsultowany jest na początku każdego roku z rodzicami, aby mogli oni podjąć swoje decyzje urlopowe. Zasadą powinno być, iż dziecko uczęszcza do przedszkola w tym miesiącu wakacyjnym, w którym pracuje jego przedszkole. Jeśli rodzice nie mogą dopasować swoich planów urlopowych i nie mogą zapewnić opieki dziecku w tym miesiącu, w którym jego przedszkole ma przerwę w pracy, mogą zgłosić to dyrektorowi swojego przedszkola, który w każdej indywidualnej sprawie skieruje dziecko do pracującego w tym miesiącu i dysponującego wolnymi miejscami przedszkola - wyjaśnia Grzegorczyk.
Jak dodaje, wszystkie sprawy związane z opieką przedszkolną w okresie miesięcy wakacyjnych rodzice ustalają w swoim macierzystym przedszkolu, z jego dyrektorem.

Dyżury w GdańskuW okresie wakacyjnym gdańskie przedszkola będą pełnić dyżury podobnie jak w ubiegłych latach.

- W związku z zaistniałą sytuacją zmianie ulegają zasady zapisów dzieci do przedszkoli na dyżury wakacyjne. Zapisu należy dokonać drogą e-mailową na adres przedszkola, a nie bezpośrednio w wybranym przedszkolu. Odpowiedź z przedszkola dot. przyjęcia dziecka rodzice otrzymają również drogą e-mailową w terminie do 5 czerwca 2020 r. na adres e-mailowy, z którego wpłynął wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur - informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Termin zapisu pozostaje bez zmian, tj. od 24 kwietnia do 31 maja 2020 r.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Gdzie zajecia z nauki fotografowania... Czy znacie jakies miejsca,gdzie w Gdańsku prowadzone sa zajecia z fotografii dla dzieci 6...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole Bajkoland (3) hej niedawno sie przeniosłam do gdyni i znalazłam przedszkole Bajkoland co o nim myślicie ??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: patrycja

 • Jak się mieszka na Obłużu? Hej Kochani, planuję zakup mieszkania na Obłużu, ale trochę się obawiam hałasu dochodzącego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karo

 • Ośrodek Terapii Hej, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Ośrodkiem Terapii Forest? Potrzbuje pomocy moja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kasia123321

 • Ciąża NFZ brak terminów (17) Kobitki ratujcie...jestem w 7tc. Jak zrobiłam na początku maja test to zadzwoniłam do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monajka

 • Wczesna hipotrofia (4) W 17 tygodniu ciąży stwierdzono u mnie znaczną hipotrofię płodu. Aktualnie zaczął się 23...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AS

 • Czy ciągniecie ciągle zasiłek na... (8) Co na to Wasi pracodawcy? Jest dziwne patrzenie czy presja powrotu?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kilemol

 • Ile płacicie opiekunce do dziecka? (16) Jesienią kończy mi się urlop macierzyński i mam zamiar wrócić do pracy. Dziecko jest już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mmm

 • dobry doświadczony psycholog (11) witam, szukam naprawde dobrego psychologa rozwojowego. Moja córka jest w 1szej klasie ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: fungi76

 • Czy w Trójmieście wśród dzieci jest... (9) objawiający się stanem podgorączkowym od kilku dni i właściwie tylko tym? Syn ma od środy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: miłamamam

wszystkie tematy »