• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Córka pod opieką ojca - dylematy codziennego życia

Hanna Banaś
5 listopada 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 
Dziś tatusiowie, którzy decydują się na kilka godzin odciążyć mamy i wziąć pod opiekę swoje dziecko, mogą natrafiać na trudne dylematy, np. do której toalety/przebieralni na basenie wejść z małą córką? Dziś tatusiowie, którzy decydują się na kilka godzin odciążyć mamy i wziąć pod opiekę swoje dziecko, mogą natrafiać na trudne dylematy, np. do której toalety/przebieralni na basenie wejść z małą córką?

Ojciec, który przejmuje część obowiązków związanych z wychowywaniem dziecka i spędza z nim czas sam na sam, np. na basenie, w kinie czy restauracji, nie dziwi dziś nikogo. Czasem jednak całą radość ze wspólnie spędzonego czasu mogą zepsuć dylematy codziennego życia, np.moment, w którym tata musi zdecydować, do jakiej toalety lub szatni udać się z małą córeczką.Do której toalety powinien pójść w miejscu publicznym ojciec z córką?

Dla kobiet zazwyczaj nie jest to krępująca sytuacja. Bez problemu korzystają z damskiej toalety, niezależnie od tego, czy posiadają syna, czy córkę. Często przewijaki dla dzieci również znajdują się w damskich toaletach. Chociaż z punktu widzenia rodziców powinno być osobne pomieszczenie, w którym również tata mógłby swobodnie przewinąć swoje dziecko.

- Korzystając z toalet w miejscach publicznych, zupełnie nie krępuję się, aby zaprowadzić synka do damskiej toalety. Jest jeszcze małym chłopcem i myślę, że paniom, które akurat przebywają w toalecie, to nie przeszkadza. Ale na pewno nie odważyłabym się wejść do toalety męskiej. Myślę, że ojcowie, którzy mają córki mogą mieć z tym problem, bo ani nie wezmą jej do damskiej, a w męskiej może to krępować zarówno panów, jak i małą dziewczynkę. Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby toalety dla niepełnosprawnych były również udostępnione dla dorosłego z dzieckiem. Tam również powinny być montowane przewijaki - mówi Natalia, mama 3-letniego Kubusia.
Mężczyzna raczej nie zdecyduje się na to, żeby wejść z córeczką do damskiej toalety. Byłoby to bardzo krępujące dla kobiet, które poza kabiną mogą poprawiać sobie rajstopy lub staniki przy lustrze. Z drugiej strony mała dziewczynka w męskiej toalecie również może czuć się nieswojo lub powodować krępację u mężczyzn, którzy znajdują się aktualnie w środku. Zwłaszcza, jeśli toaleta jest wyposażona w pisuary, które znajdują się poza kabinami.

Sprawa często nie wygląda lepiej na basenie, gdzie ojcowie w towarzystwie córek muszą udać się do szatni męskiej. Wciąż niewiele obiektów dysponuje szatniami rodzinnymi, z których można korzystać całymi rodzinami.

- Faktycznie jest problem korzystania z szatni na basenie lub w toalecie publicznej. Jeśli mam jechać sam z córką, to wybieram takie baseny, które mają szatnie rodzinne. Nie wyobrażam sobie wprowadzać córki do szatni pełnej nagich mężczyzn. W restauracji, jeśli jestem do tego zmuszony, bo na przykład nie ma toalety dla niepełnosprawnych, z której moglibyśmy skorzystać, to idziemy do męskiej. Staram się tak przeprowadzić córkę, żeby nie widziała pisuarów, następnie zamykamy się w kabinie. Ale tak, jest to krępujące, na razie bardziej dla mnie, ale z czasem może być również dla niej - mówi Szymon, tata 4-letniej Zuzi.
Chyba żaden ojciec nie chce narażać córki na widok całej sali nagich mężczyzn. Żaden pewnie również nie czuje się komfortowo, jeśli przy takim zgromadzeniu musi córkę przebrać lub przewinąć. Czasami niewiele trzeba, aby zostać oskarżonym o pedofilię.

- Ostrożność w tej kwestii to bardzo dobra cecha, ale czasami zostaje niepotrzebnie wyolbrzymiona i ojciec przebywający na basenie ze swoją córeczką czuje się jak potwór - dodaje Szymon.
Na szczęście coraz więcej basenów decyduje się na rozwiązanie problemu szatniami rodzinnymi. W Trójmieście można je znaleźć między innymi w Centrum Sportowym u Jezuitów oraz w Szkole Pływania Pływak.

- W naszym obiekcie jest szatnia rodzinna - koedukacyjna oraz dwie dodatkowe szatnie dla par: mama z synkiem czy tata z córką, do których wchodzi się tylko w takich konfiguracjach. Takie rozwiązanie bardzo się sprawdza, osobne szatnie cieszą się dużym powodzeniem. Rodzice mówią nam, że to jest jedyny obiekt, który ma takie możliwości, ponieważ zazwyczaj jest tylko szatnia damska i męska - mówi Agnieszka PłosajCentrum Sportowego u Jezuitów.
Również inne obiekty, takie jak kina czy restauracje, coraz częściej decydują się na oddzielne toalety dla rodziców z dziećmi, zaopatrzone w przewijaki lub umożliwiają im korzystanie z toalety dla niepełnosprawnych.

- W Multikinie w Gdańsku rodzicom z dziećmi najwygodniej jest korzystać z toalety dla osób niepełnosprawnych. Jest ona przestronniejsza i rodzicowi łatwiej jest do niej wejść razem z dzieckiem. Ponadto jest ona wyposażona w przewijak dla małych dzieci, więc jeśli rodzic chce z niego skorzystać, to ma taką możliwość - mówi Natalia Kaleta-Nguyen, Specjalista ds. PR z Multikina Gdańsk.
Nie zmienia to jednak faktu, że problem wciąż istnieje. Współcześnie rola ojca małej dziewczynki nie jest prostym zadaniem. Jednak dzięki odpowiedniemu nagłośnieniu sprawy, nowo powstające budynki i przestrzenie przeznaczone dla całych rodzin stają na wysokości zadania i biorą pod uwagę różne sytuacje, starając się ułatwiać pobyt rodzicom z dziećmi, niezależnie od płci.

Miejsca

Opinie (86) 4 zablokowane

 • Po pierwsze primo (6)

  szatnie basenowe powinny wszedzie byc takie jak w np. Aquaparku w Sopocie, po drugie primo z ta pedofilia to juz czasem paranoja jest. Sam np. mam opory przed pogladzeniem nie swojego dzieciaka po glowie.

  • 69 6

  • lepiej nie głaskaj cudzych dzieci ,po co ci to? ,a pedofilów

   w gdańsku jest dużo tylko ty o tym nie wiesz ,moja c*otka pracuje w tym wydziale.

   • 9 7

  • (4)

   pani Banas sama stwarza problem. Do damskiej szatni na basenie nie raz wszedl mezczyzna ze swoja corka.Moj maz tez przebiera corke w meskiej i nikt sie temu nie dziwi. Z toaleta jest to samo, najczesciej idzie sie tam, gdzie odpowiada plci rodzica, chyba ze sa same pisuary w meskiej. A jak w meskiej nie ma przewijaka, to sie idzie dla niepelno, a jak tam nie ma to do damskiej. No juz bez przesady. Nie tworzmy problemu. Ojciec sie czuje jak potwor, nie wie gdzie wejsc. Co to za ojciec. Dziecku chce sie siku, dziecko rzeba przebrac na basenie to dzialaj, a nie placz, bo wielki problem, nie wiadomo do ktorego kibla wejsc.

   • 12 22

   • (2)

    Ojciec z córką idzie do damskiej szatni na basenie. No to grubo :D

    • 17 2

    • (1)

     A grubo. Chodzę na basen i kilka razy zdarzyła się taka sytuacja, że tata z córką wchodził do damskiej szatni lub pod damskie prysznice. Zarówno ja, jak i inne dorosłe, myjące się nago lub przebierające się, kobiety za każdym razem czułyśmy się strasznie skrępowane. W zasadzie to zawsze kończyło się zawinięciem w ręcznik i czekaniem, aż pan sobie pójdzie.

     • 6 1

     • Z psychologicznego punktu widzenia można to potraktować tak, że ojciec podglądacz uprzedmiotawia swoje niepełnoletnie dziecko i traktuje je jako bilet na striptiz na żywo.

      • 13 2

   • Twój mąż idzie do damskiej szatni na basenie a ty temu przyklaskujesz...? Serio? XD

    • 3 0

 • wydumany problem (7)

  Fakt, że mam dwóch synów a nie córkę to i tak nie widzę problemu. Rodzic dziecka, które nie radzi sobie jeszcze z własną toaletą idzie do toalet w następującej kolejności:
  a) toalety dla dzieci (z przewijakiem itp.)
  b) toalety dla niepełnosprawnych
  c) toalety dla przedstawicieli płci rodzica.

  Hania powinna zrobić więcej "researchu" w kwestii warunków panujących w męskich toaletach i szatniach.

  >> Z drugiej strony mała dziewczynka w męskiej toalecie również może czuć się nieswojo lub powodować krępację u mężczyzn, którzy znajdują się aktualnie w środku. Zwłaszcza, jeśli toaleta jest wyposażona w pisuary, które znajdują się poza kabinami.

  W prawie wszystkich męskich toaletach pisuary są poza kabinami. Trzeba jednak specjalnie chcieć podejrzeć sikającego przy pisuarze mężczyznę, by zobaczyć coś więcej niż jego plecy. Czy to jest krępujące dla kogoś? Raczej nie. Jakby było, to krępować się powinien normalny użytkownik pisuaru / męskiej toalety. Zarówno ten przy pisuarze jak i ten obok.

  >> Chyba żaden ojciec nie chce narażać córki na widok całej sali nagich mężczyzn.

  Żyję 37 lat i nigdy nie widziałem sali nagich mężczyzn. Z rozmów z żoną wynika, że częściej zdarza się to w toaletach i szatniach dla kobiet. Bywałem i w Polsce i zagranicą w wielu miejscach i Bóg mi świadkiem, że nie widziałem nawet kawałka gołego męskiego tyłka czy to na basenie czy w męskiej toalecie.

  >> Czasami niewiele trzeba, aby zostać oskarżonym o pedofilię.

  Trzeba chyba najpierw wiedzieć, co oznacza pedofilia, zanim się zacznie o nią oskarżać. To pociąg SEKSUALNY do osób sprzed okresu dojrzewania. Jeżeli ktoś oskarża przewijającego swoje dziecko ojca czy matkę o pedofilię, to trzeba naprawdę mieć nierówno pod sufitem.

  >> Nie zmienia to jednak faktu, że problem wciąż istnieje.

  Jeżeli istnieje, to tylko dla niewielu osób, które mają problem z dystansem do siebie, ludzi i wychowaniem dziecka. Miejsc dla "matki z dzieckiem" (dlaczego często tak to jest opisywane?) jest coraz więcej. Przypadków typu c) jest naprawdę niewiele ale i tak dalej uważam, że nie jest to problem. Wchodzimy, robimy co trzeba, nie oglądamy się za nikim i za niczym. Prosto, szybko i na temat. Ewentualnie ciekawskiemu dziecku tłumaczymy sytuację na poziomie odpowiednim do wieku. Bądźmy ludźmi z głową i tyle...

  • 65 28

  • Całkiem trafny komentarz (1)

   Moim zdaniem decyduje płeć rodzica.

   Ogólnie dzieci uważane są za osoby "bezpłciowe" więc wszystko im jedno czy sikają w damskiej czy męskiej toalecie.

   Odnośnie basenu - tam akurat łatwo trafić na widok nagich mężczyzn i dziwi mnie, że autor komentarza nigdy nie widział tam gołego męskiego tyłka, chyba poprostu nigdy nie był na basenie. Na kązdym basenie na jakim byłem lata się pod prysznicami z wackiem na wierzchu, wręcz komicznie wygląda ktoś kto próbuje się umyć w gaciach kąpielowych.

   Ale widok męskiego prącia czy kobiecego sromu dla dziecka raczej nie jest traumatycznym przeżyciem.

   Ten tekst o pedofilii jest mega. Jak można być oskarżonym o pedofilie sikając w kiblu obok dziecka? Reporterkę moooocno ponosi fantazja, radzę to z kimś skonsultować, najlepiej w szpitalu na srebrzysku.

   pozdro 600

   • 23 6

   • Może i dla dziecka ,,bezpłciowego'' jest to obojętne tylko w imię czego ja mam być przez tego bachora szantażowany?

    • 3 4

  • Bardzo mądry komentarz!

   • 4 4

  • Ciekawe baseny, gdzie ludzie się nie myją i przebierają (1)

   "Żyję 37 lat i nigdy nie widziałem sali nagich mężczyzn. Z rozmów z żoną wynika, że częściej zdarza się to w toaletach i szatniach dla kobiet. Bywałem i w Polsce i zagranicą w wielu miejscach i Bóg mi świadkiem, że nie widziałem nawet kawałka gołego męskiego tyłka czy to na basenie czy w męskiej toalecie."

   NO bez jaj. Na basenie chyba normalne jest mycie się nago i przebieranie w kąpielówki.

   • 15 6

   • no bez jaj

    Chodzę najwyraźniej do jakichś lepiej zorganizowanych aquaparków, skoro nie muszę paradować nago wśród bandy facetów. Wszystko kwestia organizacji i tyle. Byłem w takich miejscach i w Polsce i zagranicą i naprawdę nie musiałem ani oglądać ani być oglądanym nago.

    • 4 8

  • brawo, zdrowe podejscie do zycia. Ojciec nie chce narazaccorki na widok pisuarow. ojojoj straszne to, ukrywajmy kiblem, niech dziecko mysli, ze meski mocz aniolki do nieba zabieraja...Bylam tyle razy na basenie, do damskiej wchodzili mezczyzni z corkami i nie zdarzylo mi sie, zeby ktors to skomentowala. Na basenach sa przebieralnie, toalety, mozna tam sie przebrac.

   • 5 4

  • A w imię czego mam być szantażowany w męskiej toalecie przez damskiego bachora?

   • 3 5

 • (2)

  Jakoś jeszcze 10 lat temu ojcowie radzili sobie z takimi problemami bez artykułów na Trójmieście. Chyba każdy facet zanim wprowadzi córkę do męskiej toalety sprawdzi czy akurat jakiś pan nie bierze prysznica (w przypadku basenów) lub nie korzysta akurat z pisuaru, poczeka chwilę i dopiero wtedy wejdzie z córką do toalety. Inni mężczyźni powinni zrozumieć, taką sytuację. Przynajmniej kiedyś rozumieli, gdy jeszcze tyłu wieśniaków nie było. Mnie 20 lat temu ojciec prowadzał na basenie do męskiej toalety i sprawdzał czy ktoś czasami nie paraduje nago, spaczonego umysłu nie mam. Jestem normalną kobietą i żyje.

  • 75 7

  • Pragnę dodać, że będąc małą dziewczynką gdy chodziłam z moim ukochanym ojcem na basen ani razu nie widziałam sali pełnej nagich mężczyzn ani nawet centymrtra męskiego przyrodzenia..artykuł jest tak bzdurny, że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać...

   • 28 6

  • ale pani hania zdaje sie, ze prowadzi bloga rodzicielskiego i trzeba temat rozdmuchac, "dzieki odpowiedniemu naglosnieniu"...kobieto nie badz roszczeniowa, wejdz z dzieckiem do kibla, szatni, zrob co trzeba i wyjdz, a nie rozgladasz sie dookola, zamiast szybko zalatwic sprawe.

   • 16 2

 • wydumany problem (1)

  Jakoś mamy chłopców problemu nie mają... Idzie się do toalety odpowiedniej dla płci rodzica i tyle. Zresztą, ten problem dotyczy tylko małych dzieci. Nie wiem, czy ludzie są dziś tak niezaradni, czy po prostu nie mają większych problemów??

  A co do nagości... nie demonizujmy jej - uczmy dzieci od małego, że nie ma w niej nic złego. W niektórych miejscach, jak szatnie, baseny, toalety - można się z nią spotkać. Z nagością trzeba się oswoić, a swoje ciało lubić i szanować i tyle :) Sama dusza do życia nie wystarczy ;)

  • 55 4

  • oczywiscie, ze wydumany. Dzieci 7-8 letnie przebieraja sie juz same. A maluchom bez roznicy czy w meskiej czy damskiej. Co z tego, ze zobacza kawalek posladka. Wy na basen chodzicie czy do kosciola? Pzeciez celowo nikt z golym tylkiem tam nie paraduje. A ze zobacza kawalek piersi czy wiecej nogi to co? To basen

   • 18 0

 • (3)

  A ja się pod tym podpisuje. Uważam że problem jest .Panie się wstydzą bo puszczają głośne bąki między sobą a w męskich toaleta chyba wszystko zaszczane. Poza tym nie będę głowy wsadzał do szatni patrząc czy ktoś nie biega na Golasa, bo oczywiście że biega. A ja zostanę posadzony o podglądanie.

  • 9 27

  • mogłeś się podpisać (zaszczaniec) co nie lubi kobiet ,bo się ich boi ,bo ma mnóstwo kompleksów.

   • 3 7

  • (1)

   Pani Haniu, pisanie takich komentarzy i promowanie się na Facebooku niestety nie nabije pani wyświetleń skoro artykuł jest tak absurdalny i po prostu beznadziejny

   • 11 3

   • Ja ostatnio przypadkiem weszłam pod męskie prysznice (byłam pierwszy raz w tym miejscu i nie widziałam tabliczki na drzwiach) no i panowie myli się nago, a w damskiej babeczki w strojach wszystkie, więc to może być problem. Nie chciałabym, żeby moja córa mała oglądała męskie golasy.

    • 0 0

 • ja tam z córą walę do damskiej i tyle. Przewijaki też były zwykle w damskich, rzadziej w osobnym pomieszczeniu (1)

  to chyba logiczne.

  • 21 3

  • Mój

   • 1 0

 • co za bzdury...Idz czlowieku do psychiatry. Nie truj nas swoim choroba!!! (1)

  Tu inne kobiety w komentarzach Napisaly prawde. Kobiety Dzielne iRealistki wysmialy twoje wydumania.
  Po co Portal wogole prezentuje takie jeczeni?.
  NIE trujcie nas czytelnikow problemami innych !!!!.
  Co za zalosny , bezradny , psychicznie slaby , watly umyslowo i pewnie niezaradny zyciowo slabeusz.

  Wez nie truj nas swoja glupota ,please...

  • 18 10

  • pani hania potraktowala szatnie i kible jak zakon.

   • 7 0

 • (3)

  Może iść do damskiej, jak są osobne kabiny, nikt nago w publicznej łazience nie biega. Może iść do męskiej, zasłaniając córce oczy lub sprawdzając czy nikogo nie ma.

  • 14 5

  • (2)

   biega, biega, ale jak nie wie jak sie zachowac. Kiedys bylam na basenie, gdzie z szatni wchodzi sie do pomieszczenia z szafkami, od razu.Nie idzie sie zadnym korytarzem. Otwieram drzwi, a tam wypieta babka prezentuje mi swoje kakaowe oczko. Akurat po cos sie schylala...Mowie wam, mam ten widok przed oczami do dzisiaj. Dalej byly przebieralnie, toalety, a ona potanowila sie przebrac przy swojej szafce. Jej pech, ale moj chyba tez.

   • 2 3

   • mniam!

    :P

    • 2 0

   • Widocznie chciała się pokazać w takiej okrasie.

    • 0 0

 • Takie czasy ze baby to tylko protestują i kręcą lody. Życie codzienne już je przerasta.

  • 10 4

 • fantazje Pani Hani... (4)

  w męskich szatniach na basenie biegają grupy gołych facetów. Na widok kogoś wchodzącego każdy kręci śmigłem i rozpoczyna się gangbang.

  Musze Panią rozczarować - zazwyczaj każdy wciąga gacie i idzie na basen. Nikt nie czeka z fujarką na wierzchu aż zbierze się grupa nagich mężczyzn. Ani taka grupa nie czatuje, aż ktoś zacznie przebierać swoje dziecko.

  Ten artykuł jest taki bzdurny, że wahałem się czy warto to nawet komentować i jak widać podjąłem zła decyzję.

  • 59 6

  • W Słupsku

   bywa innaczej.

   • 5 3

  • aj się uśmiałam ;) (1)

   • 6 0

   • no to ja już nie marnuję czasu

    • 5 0

  • !

   mistrz! po prostu mistrz!

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Warsztaty filmowe dla młodzieży

460 zł
warsztaty

Wystawa budowli z klocków Lego

33 - 35 zł
wystawa

Zajęcia artystyczne dla dzieci

40 zł
warsztaty

Najczęściej czytane