• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

Piotr Kallalas
4 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
"Należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek mówiących o tym, że kobiety spodziewające się rozwiązania nie mogą się zaszczepić". "Należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek mówiących o tym, że kobiety spodziewające się rozwiązania nie mogą się zaszczepić".

Już około 23,4 proc. populacji w Polsce zaszczepiono co najmniej jedną dawką. Rządowy serwis podał, że do poniedziałku w Polsce wykonano łącznie 11 944 959 szczepień przeciw COVID-19. Trwają badania nad zatwierdzeniem możliwości stosowania szczepień również u nastolatków. Tymczasem wiele kobiet w ciąży ma wątpliwości dotyczące zastosowania tej formy profilaktyki w trosce o zdrowie dziecka. Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?



Czy obawiasz się objawów poszczepiennych w przypadku szczepionki przeciw COVID-19?

Dyskusja związana z możliwością szczepienia kobiet w ciąży trwa od kilku miesięcy i cały czas budzi wielkie emocje przede wszystkim u przyszłych mam, które finalnie samodzielnie podejmują tę decyzję. Obawy pojawiają się zresztą nie tylko u ciężarnych, ale także u rodzin dopiero starających się o potomka. Sytuację potęguje również fakt, że mamy do czynienia z nowymi szczepionkami, a internet jest wypełniony najróżniejszymi teoriami.

Dlatego warto zwrócić uwagę, że Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało oświadczenie w tej sprawie wskazujące, że "szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym".

- Obecnie nie dysponujemy badaniami mówiącymi o dopuszczeniu kobiet w ciąży do programu szczepień. Natomiast należy wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek mówiących o tym, że kobiety spodziewające się rozwiązania nie mogą się zaszczepić - komentuje prof. Krzysztof Preis, kierownik Kliniki Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Co istotne, ze względu na odmienne uwarunkowania immunologiczne i potrzebę hospitalizacji ciężarne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Brytyjskie towarzystwa medyczne jako pierwsze jednoznacznie dopuściły kobiety w ciąży do szczepień. W naszym kraju również wiele ciężarnych słusznie decyduje się na taki krok - osobiście w pierwszym etapie wyszczepiania personelu medycznego w naszym ośrodku wielokrotnie wystawiałem i wystawiam zaświadczenia o braku przeciwwskazań dla lekarza kwalifikującego.
Czytaj też: Jak działają szkoły rodzenia w trakcie pandemii?

Podstawową i najważniejszą kwestią jest jednak podjęcie w pełni świadomej i przemyślanej decyzji, która jest zgodna z naszym stanem wiedzy i przekonaniem. Podstawową i najważniejszą kwestią jest jednak podjęcie w pełni świadomej i przemyślanej decyzji, która jest zgodna z naszym stanem wiedzy i przekonaniem.

"Należy szczepić, jeśli tylko jest taka możliwość"



Wydaje się, że główne wątpliwości koncentrują się wokół braku rekomendacji producenckich. Firmy, które opracowały i produkują preparaty, nie przeprowadziły badań w tej grupie pacjentek. Specjaliści podkreślają jednak, że stworzenie takich analiz w obecnym czasie będzie trudne, co w perspektywie skali zachorowań na COVID-19 i możliwych powikłań, a także faktu dopuszczenia preparatów do masowego użytku powinno rozwiewać wątpliwości.

- Jasne jest, że producenci szczepionek, którzy nie przeprowadzili badań klinicznych w tej grupie osób, nie mogą stworzyć takich zaleceń. W przypadku kobiet w ciąży bardzo trudno jest przeprowadzić takie badania, szczególnie w obecnym czasie i warunkach epidemii - mówi dr Piotr Głodek, ordynator Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta w Gdańsku. - Natomiast zawsze w takich przypadkach należy podjąć kwestie bilansu sytuacji - korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym. Dlatego wszystkim swoim pacjentkom, zarówno tym planującym dziecko, jak i tym w ciąży, zalecam szczepienia przeciw COVID-19. Czasami mówi się, że wakcynacja powinna nastąpić poniżej 34-35 tygodnia ze względu na obniżoną odpowiedź kliniczną, ale w obecnej sytuacji jestem zdania, że należy szczepić, jeśli tylko jest taka możliwość.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Jakie szczepionki są rekomendowane?



Podstawową i najważniejszą kwestią jest jednak podjęcie w pełni świadomej i przemyślanej decyzji, która jest zgodna z naszym stanem wiedzy i przekonaniem. Szczepienia nie są bowiem obowiązkowe i mają jedynie minimalizować ryzyko choroby. Dodatkowo sytuacja powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.

- Mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z kryteriami EBM, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Sugerujemy jednak, jeżeli nie ma wskazań do pilnego zaszczepienia kobiety w ciąży, aby powyższą procedurę wykonać po okresie organogenezy - czytamy w oświadczeniu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
"Zawsze w takich przypadkach należy podjąć kwestie bilansu sytuacji - korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym". "Zawsze w takich przypadkach należy podjąć kwestie bilansu sytuacji - korzyści z zastosowania szczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym".
Lekarze ginekolodzy i położnicy zwracają uwagę, że obecnie wszystkie dopuszczone szczepionki są bezpieczne, ale "ze względu na istnienie zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA to one są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności w walce z pandemią COVID-19 u kobiet ciężarnych". Chodzi więc o preparaty Pfizer i Moderna.

- Sama ciąża jest związana z nadkrzepliwością, co ma charakter fizjologiczny, dlatego wydaje się, że panie powinny wybierać preparaty, które nie są obarczone historią wystąpienia odczynów związanych z zakrzepami. Natomiast wszystkie szczepionki dopuszczone na rynku są bezpieczne - komentuje prof. Krzysztof Preis.
Warto podkreślić, że obawy bardzo często występują u osób, które nie decydują się na żadne iniekcje, będąc w stanie błogosławionym. Tymczasem w ciąży zastosowanie takiej formy profilaktyki jest nie tylko dopuszczone, ale wręcz zalecane. Chodzi między innymi o poddanie się szczepieniu przeciw grypie czy przeciw krztuścowi - w obu przypadkach mamy do czynienia z inaktywowanymi preparatami (tzw. żywe szczepionki nie są zresztą dopuszczone przy wakcynacji kobiet w ciąży). Co najważniejsze, szczepienia chronią zarówno matkę, jak i dziecko.

- Należy podkreślić, że każda infekcja stanowi ryzyko dla kobiety w ciąży, które dotyka zarówno przyszłą mamę, jak i płód. Dodatkowo pojawiają się doniesienia wskazujące na możliwe występowanie dosyć dużych nieprawidłowości w obrazie radiologicznym u dzieci, które przechorowały COVID-19, o nieznanych dotąd odległych następstwach - podkreśla dr Piotr Głodek.

Szczepienia przeciw COVID-19 - wszystkie informacje



Co z karmieniem po szczepieniu?



Podobną dyskusję, ale i zalecenia obserwujemy w przypadku procesu naturalnego karmienia przez mamy, które poddały się wakcynacji. Obecnie jest za wcześnie na dokonanie wiarygodnych analiz w przypadku COVID-19, jednak bazując na aktualnych doświadczeniach, można spodziewać się wytworzenia pewnej ochrony również dla noworodka.

- Kobiety karmiące również powinny się szczepić, aby oprócz siebie zabezpieczyć także noworodka. Szczepienie stymuluje produkcję przeciwciał u matki, które następnie mogą być przekazane z mlekiem. Systematyczne karmienie może przedłużyć tę ochronę - wskazuje prof. Krzysztof Preis.

Ginekolog w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Niepokojące sygnały dotyczące powikłań u dzieci



Badania nad szczepionkami to jedno, ale lekarze podkreślają, że obecnie bardzo ważne jest wprowadzenie analiz dotyczących stanu zdrowia dzieci, w tym także noworodków, które przeszły COVID-19, ale także w sytuacji pojawienia się infekcji u kobiety będącej w ciąży. Na razie szczątkowo napływające dane wskazują niestety na możliwość wystąpienia powikłań.

- W mojej ocenie powinien powstać program monitoringu noworodków w sytuacji, w której przed porodem matka jeszcze na etapie ciąży przechorowała COVID-19 - zaznacza prof. Krzysztof Preis. - Pojawiają się pewne pojedyncze doniesienia o wystąpieniu zmian patologicznych między innymi w obszarze wątroby, jednak sytuacja wymaga gruntownej analizy, aby móc jednoznacznie ocenić, a przede wszystkim potwierdzić to zjawisko oraz zbadać jego skalę. Obecnie w Polsce nie są prowadzone takie badania, a wydaje się, że jest to najlepszy czas na wprowadzenie narzędzi monitoringu.

Miejsca

Opinie (142) ponad 10 zablokowanych

  • "Odnośnie szczepionek dr Gold twierdzi, że mamy do czynienia z eksperymentem. Preparat, który jest obecnie stosowany, znajduje się w fazie badań. Jakie są potencjalne problemy z tym eksperymentalnym preparatem biologicznym? Nie chcę być pierwszą osobą, do przyjmowania nowych technologii, kiedy mowa o medycynie mówi prelegentka. Sars-Cov-2 jest w 78 procentach podobny do Sars-Cov-1. Próbowano już szczepionek na tego pierwszego wirusa, ale skończyło się to niepowodzeniem. Nie mogliśmy sobie poradzić z problemem, który uniemożliwia wyprodukowanie bezpiecznej szczepionki na koronawirusa ostrzega Gold. Temat jest bardzo gorący i przez mainstreamowe media wyśmiewany, debatę ucina się na samym wstępie jako zbędną i siejącą fałsz. Chcemy abyście sami wyciągnęli wnioski. Żeby jednak to uczynić, trzeba mieć dostęp do informacji. "

    "Blokowanie leków, które pomagały pacjentom w zmaganiach z chorobą, takich jak hydroksychlorochina, wynikało z nacisków firm farmaceutycznych i ubezpieczeniowych, a nie z troski o zdrowie. Leki, które przez lata były stosowane i nikt nie miał do nich zastrzeżeń, nagle stały się złe i szkodliwe. "

    • 18 1

  • Mam nadzieję, że Polki wykażą rozsądek i się nie zaszczepią.

    • 15 4

  • Jaka trzeba być pomylona matka tak ryzykować ,własnym dzieckiem ,historia nie jednokrotnie pokazała czym skończyło się podawanie nie przebadanych preparatów ciężarnym patrz contergan w Niemczech lata 60

    • 15 1

  • Na angielskiej szczepiace Pfizera w ulotce dla pesonelu medycznego stoi jak wol-nie szczepic kobiet w ciazy i dzieci ponizej 13

    • 16 1

  • Wszystko pięknie i ładnie ale szczepicie się szczepionką , która nie wiadomo jakie da skutki uboczne w organizmie np za 2, 3 lata. Ktoś jest w stanie zagwarantować ,że nie odbije się to na zdrowiu w przyszłości?

    • 37 6

  • Nie ma badan, ktore by wykluczyly negatywny wplyw tej szczpionki na PLOD

    Zarowno w odniesieniu do kobiety-matki jak i mezczyzny-ojca. Czy potwierdzono, ze szczepionka nie wplywa na plodnosc? - NIE. Czy potwiedzono, ze jest bezpieczna dla kobiet w ciazy, badz starajacych sie o dziecko? - NIE. I jak potem potwierdzic, czy zaprzeczyc, ze mutacje powstaly na skutek szczepienia? Wszyscy sie WYPRA, a ty zostaniesz z niepelnosprawnym dzieckiem w panstwie, gdzie brak porzadnej zapomogi dla takich osob. Skonczy sie na wspolczuciu i radz sobie sam.

    • 14 0

  • Dochodzi do poronień po tych szczepinkach no Covid19.

    • 6 1

  • Czemu oni chca aby kobiety w ciazy sie szczepily? (1)

    poniewaz to stworzy nowe choroby, a nowe choroby to nowa kasa na badania i nowe leki, kuracje...

    • 8 1

    • jeśli piszesz o producentach

      to oni akurat nie zalecają szczepienia ciężarnych

      • 2 0

  • Pan Krzysztof Preis mówi, że nie ma racjonalnych przesłanek, żeby się nie szczepić.

    A to nie oznacza, że są racjonalne przesłanki, żeby się szczepić. Nie dajcie się zmanipulować, myślcie logiczne.

    • 2 0

  • 100 lat temu lekarze zalecali papierosy na poprawę płuc

    20 lat temu na dziury w żębach lekarze dawali rakotrworczy amalgamat. I tak od czasów Faraonów... Co takiego stało się w 2021, że 'nie ma możliwości' aby produkt zalecany przez lekarzy był niebezpieczny?

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane