Wiadomości

Czy wszystkie sześciolatki pójdą do szkół?

Rodzice mają coraz mniejsze szanse na walkę z reformą systemu edukacji. Czy wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły?
Rodzice mają coraz mniejsze szanse na walkę z reformą systemu edukacji. Czy wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły? fot. ©istock/Yah Lev

Sejm nie przyjął wniosku o przeprowadzenie referendum edukacyjnego ws. obowiązku szkolnego sześciolatków, pozbawiając tym samym rodziców prawa głosu. Czy los sześciolatków został przesądzony?Czy twoim zdaniem protesty przeciwko obowiązkowi posyłania sześciolatków do pierwszej klasy są uzasadnione?

nie, w innych krajach do szkoły idą już pięcioletnie dzieci 16%
raczej nie, przecież sześciolatkom nie dzieje się w szkole żadna krzywda, a zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony 10%
raczej tak, niektóre sześciolatki nie są gotowe na tak poważne wyzwanie 14%
tak, dopóki szkoły nie będą w stanie zapewnić bezpiecznej opieki nad dziećmi, nie powinno się posyłać do nich sześiolatków 38%
zdecydowanie tak, sześciolatki, jak dotychczas powinny mieć możliwość pójścia wcześniej do szkoły 22%
zakończona Łącznie głosów: 486
W piątek 8 listopada Sejm odrzucił wniosek o referendum ws. reformy systemu oświaty. Autorzy wniosku o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców chcieli, by obywatele odpowiedzieli w nim na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Rodzice i przedstawiciele ze stowarzyszenia zapewniają, że dalej będą walczyć o prawo do podejmowania decyzji w sprawie swoich dzieci.

- Politycy nas zignorowali, ale to nie zmienia faktu, że my, jako rodzice, będziemy walczyć do skutku o nasze dzieci. To my jesteśmy wyborcami, to my jesteśmy rodzicami, to my mamy konstytucyjne prawo do decydowania o edukacji dzieci - mówiła dziś dziennikarzom Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Wciąż trwa też starcie między rodzicami sześciolatków a Ministerstwem Edukacji Narodowej. W sporządzonym raporcie o szkolnej rzeczywistości 2013/2014 roi się od konkretnych zarzutów wobec źle przygotowanych na zmiany placówek edukacyjnych. Znalazły się w nim także trójmiejskie szkoły.

Rodzice skarżą się m.in. na przepełnione świetlice i klasy, tłumy na szkolnych korytarzach podczas przerw, brak kontroli nad agresją starszych w stosunku do najmłodszych, system zmianowy, który i tak nie prowadzi do zmniejszenia liczebności klas, przeciążenie najmłodszych nadmiarem materiału i prac domowych, ciężkie tornistry, ale także brak elementarnych środków higienicznych, np. papieru toaletowego w łazienkach, utrudniony dostęp do szkolnych obiadów itp.

Szkoły wymienione w raporcie nie są, zdaniem rodziców, jedynymi źle przygotowanymi na przyjęcie sześciolatków placówkami. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na forach, także na forum trojmiasto.pl.

Tylko do 2014 roku rodzice mogą decydować o tym, czy ich sześcioletnie dziecko rozpocznie naukę w pierwszej klasie, czy przejdzie jeszcze przygotowanie przedszkolne. Czytaj więcej. I choć pomysł wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków ma wielu przeciwników, nietrudno jest znaleźć też zwolenników. Część rodziców i dzieci, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie przygody ze szkołą wcześniej, zdają się nie żałować. Różnorodność opinii widać na naszym forum. Skąd taka rozbieżność zdań?

- Wiele uwag to tak naprawdę oczekiwania rodziców, które szkoły na miarę swoich możliwości starają się realizować - mówi Gabriela Albertin, Pomorski Wicekurator Oświaty. - Kontrole przeprowadzone we wszystkich szkołach, w odniesieniu do wszystkich zapisanych w dokumencie zarzutów, w znacznej części ich nie potwierdziły. Tylko w dwóch przypadkach wizytatorzy wydali zalecenia, które miały zapewnić bezpieczeństwo dzieci: zapisanie w statucie szkoły zasad przyprowadzania i odbierania przez rodziców dzieci w związku z lokalizacją szkoły przy ruchliwej drodze oraz organizację wydawania posiłków dzieciom młodszym i starszym o innej porze.

Resztę kwestii spornych reguluje nowelizacja ustawy o systemie oświaty, z której dowiedzieć się można, że klasy nie mogą liczyć więcej niż 25 osób, w szkołach, gdzie powstała więcej niż jedna pierwsza klasa dzieci powinny być dobierane rocznikami, nauczyciele muszą zrealizować podstawę programową, ale pozostawia się im dużą swobodę w ocenie możliwości dzieci i tempa realizowania programu.

Z obserwacji wynika, że zadowoleni rodzice sześcioletnich pierwszaków to ci, którzy po prostu... dobrze trafili: na doświadczonych, kompetentnych i empatycznych pedagogów, na przyjazne szkoły, chętną do współpracy dyrekcję.

- Sprawdziliśmy mnóstwo szkół, zanim wybraliśmy tę, do której wysłaliśmy później córkę - mówi Anna z Gdańska, mama siedmioletniej Zosi. - Dziecko nudziło się w przedszkolu, ale baliśmy się, że różnica pomiędzy domową atmosferą przedszkola a szkolną rzeczywistością będzie nie do przeskoczenia. Po sprawdzeniu kilku szkół mieliśmy chwilę zwątpienia, ale w końcu znaleźliśmy placówkę, w której Zosia czuje się dobrze, a my wiemy, że jest bezpieczna.

W tym gorącym okresie nawet rodzice dzieci z rocznika 2007 obawiają się o los swoich pociech w klasach, do których trafią dzieci urodzone w 2007 r. i w pierwszej połowie 2008 roku. Rok później do szkoły ma iść następne "półtora rocznika" (dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 roku oraz dzieci z roku 2009). Już teraz przepełnione klasy i szkolne korytarze oraz system zmianowy utrudniają życie i rodzicom, i dzieciom, więc wizja roczników powiększonych o połowę nie napawa optymizmem.

Przeciwnicy reformy zwracają uwagę także na aspekt gotowości szkolnej dziecka, która polega nie tyle na znajomości liter czy umiejętności liczenia, ile na dojrzałości emocjonalnej malucha. Ta rozwija się w indywidualnym tempie, którego nie przyspieszy żadna ustawa.

Opinie (101) 1 zablokowana

 • 6 latki powinny się kształcić w szkole, nie przedszkolu (3)

  wyjątkowo nauka mogła by zostać opóźniona po decyzji dwóch psychologów.

  • 39 110

  • dwóch? Czemu nie dziesięciu?

   • 16 5

  • Co?:D - Na poważnie? Weryfikacja dzieci przed szkoła?
   Co za pomysły:D - co za czasy...

   • 12 3

  • na pohybel

   Tuskom, Szumilasom i ich przydupasom

   • 5 2

 • sześciolatek powinien chodzić do zerówki (6)

  Sześciolatek powinien chodzić do zerówki. Po tej durnej ustawie, w okresie przejściowym, różnica wieku między najstarszym a najmłodszym w klasie wyniesie aż póltorej roku. Jak nauczyciele mają dostosować program i poziom nauczania do dzieci o tak różnym stopniu rozwoju fizycznego i psychicznego. Półtora roku różnicy dla małych dzieci to przepaść.

  • 151 22

  • tyle ze to wynik politykierstwa - kazda partia ktora bylaby u wladzy by to wprowadzila, ale zawsze sie jest o co poklocic

   • 5 11

  • półtora, nie półtorej

   Może, jakby uczeń chodził dlużej do szkoły, to by się nauczył języka ojczystego...

   • 8 10

  • (1)

   nie w każdej szkole tak jest, u nas w 13 w Gdyni dzieci są dopasowane wiekowo. różnica wieku najwyżej 7-8 miesięcy

   • 1 1

   • Wszędzie ta różnica występuje, może być jak piszesz 7-8 miesięcy ale niektórzy już dodają jeden rok. Robią to celowo zeby tylko sobie pisać lub zeby znowu skłócić .

    • 3 2

  • analfabetyzm

   Właśnie tą opinią dałeś przykład twojej nauki. Co oznacza półtorej roku, nie zgadzaj się dalej a juz wyrastają dzieci matoły i głąby takie jak ty.

   • 2 4

  • ale te 1,5 roku różnicy jeszcze tylko przez te 2 najblizsze llata szkolne a potem tylko jeden rocznik.\
   im dluzej trwa przepychanka tym gorzej dla kolejnych rocznikow pierwszoklasistow.
   moj syn mial byc juz klasa tylko 6 latkow, a dzieki zmianom i opoznieniom bedzie klasa mieszana*(choc u nas w szkole zaczynaja dzielic dzieci takze rocznikowo, a pojedyncze przypadki awansu klasowego lub wolniejszego rozwoju zawsze byly)
   oby moja 2 lata mlodsza corka dalej nie zalapala sie na te przepychanki

   to co uwazacie ze wasze 6 latki nie odnajda sie w zerowce z samymi 6latkami.. to szkoda mi ze tak wielu rodzicow uwaza swoje dzieci za opóźnione w rozwoju.

   • 3 1

 • Rodzice powinni mieć wybór (3)

  Rodzice powinni mieć wybór. Znają swoje dzieci najlepiej. Sześciolatek sześciolatkowi nierówny. Jedne dzieci są gotowe na rozpoczęcie nauki, inne nie.
  Osobiście żałuję, że moja córka nie rozpoczęła nauki jako 6 - latek. Była na to przygotowana, ale ja zdecydowałam inaczej. Dziś byłaby w klasie wyżej i być może nie nudziłaby się na zajęciach.
  Szkoły nie są przygotowane ani na przyjęcie dzieci 6 - letnich, ani na pracę z uczniem zdolnym, czy potrzebującym zajęć wyrównawczych.
  Nauczycielom nie chce się pracować z dziećmi. Często mam wrażenie, że przychodzą "odbębnić" swoje godziny i mieć spokój. I to jest problem.
  Oczywiście nie należy tu generalizować. Bo są wyjątki.

  • 101 20

  • (2)

   A ja mam wrażenie, ze to rodzice nie interesuja się swoimi dziecmi w szkole. Odstwiają je o 8:00 rano do szkoły i odbieraja ze swietlicy o 16:00 po południu.
   Od szkoły oczekują, że ma nauczyć, nakarmić i przede wszystkim za nich wychować dziecko. Oczywiście nie należy generalizować bo są wyjątki.

   • 19 18

   • a kiedy mają odebrać jak pracują ? (1)

    • 12 8

    • A JA MAM WRAZENIE ZE TO rodzice zamiast sprzymierzencami to sa wrogami nauczycieli a efekty ich swietnych metod wychowawczych i opluwania nauczycieli widac w gimnazjum, w którym juz tak chetnie rozice na zebraniach ani w szkole sie nie pojawiaja bo sie po prostu wstydza swoich dzieci bo stracili nad nimi kontrolę i nie sa ju z w stanie nic zrobic i wtedy nauczycielu radz sobei sam !!!

     • 14 3

 • (4)

  Jestem za tym, że rodzice dzieci z każdego rocznika mieli wybór czy posłać swojego 6-latka do szkoły, jeśli dziecko zostało urodzone w drugiej połowie roku. Tak jak będzie to miało miejsce w przypadku dzieci z 2008 roku.

  Moja córka jest z grudnia i w dniu pójścia do pierwszej klasy będzie miała skończone 5 lat i 8 miesięcy. Szkoły na chwilę obecną nie są przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci.

  • 71 13

  • Rocznik 2008

   Rocznik 2008 został podzielony, dzieci urodzone w pierwszej połowie muszą iść we wrześniu 2014 do pierwszej klasy, rodzice dzieci urodzonych w drugiej połowie sami o tym zadecydują.
   Moja córcia urodziła się 8 czerwca i do pierwszej klasy musi pójść, ale koleżanka, która ma syna z 1 lipca sama o tym zadecyduje. Około 20 dni różnicy w narodzinach, a wielka różnica w zmienie etapu życiowego przedszkole-szkoła. Dzieci z tego samego rocznika zostały podzielone i nie ma w tym sprawiedliwości.
   Ja też bym chciała zadecydować, czy posłać dziecko do pierwszej klasy w wieku 6 lat, chciłlabym to zrobić z własnego przekonania a nie z musu!

   • 18 3

  • Oczywiście, każdy medal ma dwie strony.
   Idealnym rozwiązaniem byłaby współpraca pomiędzy rodzicami, a szkołą, ale do tego nam jeszcze duuuuuuuuuuuużo brakuje, niestety.

   • 7 1

  • nie bardzo rozumiem, do tej pory szkoły były przygotowane do przyjmowania dzieci w wieku 6 lat do zerówki, a teraz nagle co??? Cofnęły się w rozwoju, że nie są gotowe na przyjęcie 6 latka do 1-wszej klasy???
   Poza tym, nie musisz córy posyłać do szkoły w przyszłym roku. Ty masz wybór, bo Twoje dziecko jest z drugiej połowy 2008 roku.
   I tu jest pies pogrzebany, ludzie nie wiedzą o co chodzi a protestują, przeciw wszystkiemu, przeciwko każdemu - protestują żeby protestować

   • 5 8

  • Moja corka rowniez jest z grudnia. Dopiero poszla do przedszkola ale widze jaka jest przepasc miedzy nia a dziecmi z poczatku roku. Niby rowiesnicy a dzieli ich nawet 12
   miesiecy. Zastanawiam sie jak bedzie to wygladalo pozniej ...

   • 7 0

 • Ja proponuję niech pani Szumilas i pan Tusk zadekretują, że każde poksie dziecko w wieku 6 lat (2)

  jest gotowe do pójścia do szkoły i PO kłopocie!

  • 26 16

  • Można było

   ogłosić koniec kryzysu to i to można również.

   • 13 1

  • bez litości

   Tobie też proponuję pójść do szkoły albo poznać klawiaturę.

   • 1 2

 • Tu głównie chodzi o Kartę Nauczyciela. (2)

  O anachroniczne zapisy np o pensum 18 (plus 2) godzin pracy w tygodniu. Ilu wychowawców potrzeba, aby zapełnić małemu dziecku pełna ochronę od 8 do 16?

  • 12 25

  • Rodziców?

   • 4 0

  • Szkoła = opiekunka ?

   Z całym szacunkiem, szkoła nie służy "zapewnianiu opieki", tylko nauczaniu, a wszyscy wiemy, ze dzieci nie są w stanie przyswajać wiedzy przez tyle godzin. Ktoś tu pomylił nauczycieli z nianią... zaś nauczyciele, którym tak wszyscy zazdroszczą wykonują wiele zadań nie związanych z pracą w klasie.

   • 0 0

 • obecne partie rządzące mają w d..e

  obywateli, ale obywatele na to zasługują, bo głosują bez przemyślenia

  • 41 11

 • Proszę pozostawić decyzję rodzicom!
  Niedługo będzie ustawowy nakaz poczęcia dzieci w konkretnych miesiącach bo tak sobie miernoty w Sejmie obliczyły.

  • 56 16

 • zapamiętajcie dzisiejszą decyzję PO i PSL rodzice i wyborcy !!! (2)

  podziękujmy im przy urnach!

  • 87 16

  • (1)

   tak? Problem w tym że kogo nie wybierzesz i tak zrobi DOKŁADNIE DO SAMO co dzisiejsi

   • 7 18

   • i właśnie dlatego jest tak jak jest, bo wmówlili nam że, zmiana władzy nic nie da!

    Ciągłe że, wybieramy mniejsze zło, zmiana i tak nic nie da, tamci będą jeszcze gorsi. bla bla bla bla . Dajmy szanse innym może to jednak coś da.

    • 17 3

 • tych co uchwalają nam przepisy stać na małe prywatne szkoły i się nie martwią (4)

  A dziecko w wieku 6 lat to często intelektualny geniusz, ale emocjonalny dzidziuś i w szkole tylko zrobią mu krzywdę, niemożliwą do nadrobienia. Naszemu rządowi jednakże nie są potrzebni pełnowartościowi obywatele, dla niech lepiej aby niezbyt wykształceni Polacy jak najszybciej poszli do roboty i płacili podatki

  • 73 11

  • Polska

   "demokracja" , najgorszy dyktatorski rząd Tusska od 1989 r !!!!!!

   • 4 4

  • rząd się może przejechać, bo po nauce wyemigrują

   • 4 3

  • porównują zachodnie kraje tylko juz niepodaja ze tam jest zupełnie inny system nauki! (1)

   tak jest inny standart zycia i poziom który w POlsce bedzie niewczesniej niz za 20 lat!!

   • 5 6

   • Wyposażenie może lepsze, ale poziom to żenada .W Holandii placilam w szkole panstwowej za pobyt dzievka w swietlicy.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • bbvrpbhj viagra pills 100 mg

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • udutimwt viagra how to get a prescription

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Teb Szczecin Odradzam to studium, przekazywana wiedza na bardzo niskim poziomie...chyba, że tylko zależy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sylwia

 • Życie w Polsce (8) Wraz z mężem, synem i pieskiem chcemy wrócić do kraju. Kalkujemy koszty, wynajmu mieszkania...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

 • Podkład Witam.szukam podkładu bez gliceryny,talku i parafiny i jeszcze silikonów

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Michał

 • Przedszkole Szukam opinii o przedszkolu MisieTulisie. Ma ktoś z Was tam dzieci swoje albo macie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Paulinna

 • Blada kredka (3) Witam Zrobiłam test ciążowy z porannego moczu, okres spóźnia mi się dopiero 1 dzień, jednak...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Weronika

 • Zwrot 2021 (2) Witam czy ktos dostal juz zwrot podatki 1us gdynia?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zofia

 • konsultacje lekarza dermatologa Czy potrzebujesz skonsultować zmiany skórne u Twojego dziecka oraz bezpłatnie zasięgnąć...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pihouse

 • Czy da się coś zrobić z odbarwieniami... (2) Dzień dobry, mam problem, ponieważ mam buty skórzane, które miały zacieki od soli i na kilku...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Lalki Barbie z rabatami do 50& Promocja na wybrane lalki Barbie do -50% z kodem rabatowym: barbie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Amkania

 • test Nifty czy Veracity (2) Cześć, który test bardziej polecany, dokładniejszy i jakie są opinie: Test prenatalny Nifty...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Koralin

 • dr śliwiński Czy doktor Śliwiński przyjmuje gdzieś jeszcze oprócz Gamety ????

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zwrot pit za 2020 (2) Jak co roku wpisujemy kto już jest szczęśliwym posiadaczem nadpłaty

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Rena

 • Alergolog Witajcie, czy możecie polecić w Gdyni dobrego alergologa dla dziecka? Może być na NFZ noże...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gusia81

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane