• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy z chorym dzieckiem można wyjechać na wakacje?

12 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
- Przede wszystkim należy się jednak zgłosić do lekarza, bowiem nie ma jednego przepisu. To specjalista zarekomenduje dalsze postępowanie - powiedziała lek. Ninela Irga-Jaworska. - Przede wszystkim należy się jednak zgłosić do lekarza, bowiem nie ma jednego przepisu. To specjalista zarekomenduje dalsze postępowanie - powiedziała lek. Ninela Irga-Jaworska.

Choroba dziecka, która rozwija się tuż przed wylotem na wakacje, wpisuje się w jeden z gorszych letnich scenariuszy organizacyjnych dla rodziców. Co należy robić w takiej sytuacji? Czy zawsze należy odwołać wyjazd?




Na urlop z dziećmi czy bez? A może wakacje z dziadkami?



Czy pojechał(a)byś z chorym dzieckiem na wakacje?

Batalia opiekunów o upragniony wyjazd z dziećmi często rozpoczyna się na długo przed pakowaniem walizek czy nawet wykupieniem ubezpieczenia, o którym zwykle myśli się na kilka dni przed podróżą. Przygotowania zaczynają się bowiem od zaklinania rzeczywistości i modlitw, mających doprowadzić pociechę w zdrowiu na trap samolotu albo gotową na wyprawę samochodem. Niektórzy rezygnują z przedwyjazdowych spotkań z rówieśnikami, inni wręcz robią tygodniową przerwę w chodzeniu do żłobka czy przedszkola. Wszystko po to, aby dziecko nie rozchorowało się tuż przed wykupioną i długo wyczekiwaną wycieczką.

Udar słoneczny. Jak uważać na dziecko?



Czy jechać z chorym dzieckiem na wakacje?



Niestety nawet najbardziej zmyślni rodzice, nie są w stanie całkowicie ograniczyć ryzyka transmisji patogenów. Zdarza się, że nadchodzi najgorsze - pociecha zaczyna kichać i prychać tuż przed odlotem. Biorąc pod uwagę całoroczną częstotliwość infekcji, nie wydaje się to czymś bardzo nadzwyczajnym, niemniej jednak przedwyjazdowe choroby bolą najbardziej.

- Szczerze mówiąc, czułam, że tak się to skończy, bo dwa dni wcześniej córka przebudzała się w nocy, nie miała temperatury, ale była zlana potem. Łudziłam się jednak, że może jest przemęczona. Na dzień przed wyjazdem pojawił się gęsty katar i ból gardła. W tym momencie mieliśmy mieszane uczucia, ale kiedy temperatura wzrosła do 38,5 stopni, to było "po zawodach". Musieliśmy odpuścić wyjazd na działkę - opisuje Kamila, mama czteroletniej Julii.
Choroba lokomocyjna u dziecka. Co zrobić, gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną? Choroba lokomocyjna u dziecka. Co zrobić, gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną?

Czasami jednak rodzice, mimo rozwijającej się gorączki, decydują się na wyjazd. Próbują wtedy redukować temperaturę lekami w nadziei, że wystarczy wytrzymać podróż, a w hotelu już można chorować. Niestety takie myślenie prowadzi do jeszcze większych problemów - potrzeby poszukiwania pomocy medycznej w innym regionie, a czasami w innym kraju. Albo próby zakupienia leków w miejscu, w którym najbliższa apteka jest oddalona o wiele kilometrów.

Dziecko może wszystko czy są granice?



Podróż z chorym dzieckiem: "Trzy dni rzeczywiście spędziliśmy wokół hotelu"



Zdarza się, że infekcja przebiega w sposób łagodny i ogranicza się do symptomów kataralnych, które są dobrze znane rodzicom. Pojawiają się oczywiście wątpliwości, ale taka sytuacja częściej doprowadza do modyfikacji planu podróży niż do odwołania całego wyjazdu.

- Byliśmy dzień przed wylotem na Kretę, a syn dostał katar. Wyglądało jak przeziębienie, bez gorączki. Zdecydowaliśmy się lecieć, na miejscu trzy dni rzeczywiście spędziliśmy wokół hotelu, żeby nie forsować dziecka, ale później szczęśliwie mieliśmy normalne wakacje. Natomiast nie wiem, jaka byłaby decyzja, gdyby wzrosła temperatura - myślę, że byśmy odwołali wyjazd - mówi z kolei Ania z Gdyni.
Zdarza się, że infekcja przebiega w sposób łagodny i ogranicza się do symptomów kataralnych, które są dobrze znane rodzicom. Zdarza się, że infekcja przebiega w sposób łagodny i ogranicza się do symptomów kataralnych, które są dobrze znane rodzicom.

Chore dziecko przed podróżą. "Przede wszystkim należy się jednak zgłosić do lekarza"



Niezależnie od intensyfikacji symptomów taka sytuacja zawsze jest dla rodzica niepewna i wzbudza stres. Nawet najbardziej łagodne objawy, które nie wskazują na ryzyko rozwoju poważnej infekcji, mogą szybko przeobrazić się w chorobę, która będzie wymagać wzmożonej farmakoterapii lub stałego obniżania temperatury. Dlatego specjaliści podkreślają, że jeśli jest taka możliwość, decyzję należy skonsultować z lekarzem.

- Jeśli dziecko jest w dobrym stanie ogólnym, to zazwyczaj nie ma potrzeby przekładania wyjazdu. Przede wszystkim należy się jednak zgłosić do lekarza, bowiem nie ma jednego przepisu. To specjalista zarekomenduje dalsze postępowanie - powiedziała lek. Ninela Irga-Jaworska, lekarz kierujący Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane