Wiadomości

stat

Czytają dzieciom bajki online

Fundacja Zaczytani.org codziennie zaprasza dzieci na czytanie bajek na żywo w sieci, a także na wieczorynki dla dorosłych.
Fundacja Zaczytani.org codziennie zaprasza dzieci na czytanie bajek na żywo w sieci, a także na wieczorynki dla dorosłych. mat. prasowe fundacji/Zaczytani.org

Ogłoszenie stanu epidemicznego spowodowanego koronawirusem sprawiło, że kultura przeniosła się do sieci. Pojawia się tu coraz więcej inicjatyw zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Jedną z nich jest czytanie, bo - jak zapewnia wiele osób - okres kwarantanny to dobry czas do nadrobienia czytelniczych zaległości. Zachęca do tego m.in. Fundacja Powszechnego Czytania, która ruszyła z kampanią "Najlepszy czas na czytanie". Do akcji przyłączają się kolejne osoby i instytucje, które proponują również swoje różnorodne działania promujące czytelnictwo w czasie epidemii.Jedną z nich jest akcja, o której pisaliśmy niedawno w artykule Trójmiejscy aktorzy czytają bajki dla dzieci. Od poniedziałku, 23 marca, aktorzy Bałtyckiego Teatru Różnorodności czytają bajki i baśnie w cyklu "OTO BAJKA". Wszystkie czytania są dostępne bezpłatnie w sieci.

Ale to nie jest jedyna inicjatywa, jaka pojawiła się w Gdyni. Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, zachęca, by spędzić ten czas kreatywnie, a pomysłami wymieniać się z innymi, podzielić się swoimi pasjami, czegoś się od siebie nauczyć. Inspiracji możemy poszukać online. Na profilu fb oraz stronie Gdynia Rodzinna codziennie aktualizowane są informacje i spotkania na żywo, które dadzą nam poczucie bycia razem.

Czytają bajki edukacyjno-integracyjneKolejnym inicjatorem czytania dzieciom online jest gdyńskie Stowarzyszenie Dwie Strony Medalu, którego misją jest szeroko pojęta integracja osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Jednym z projektów stowarzyszenia jest książka i audiobook pt. "Dwie strony medalu". To cykl 33 edukacyjno-integracyjnych bajek, czytanych teraz w sieci.

- Są to nasze autorskie bajki edukacyjne opowiadające o niepełnosprawnych sportowcach, które wydaliśmy nakładem gdańskiego wydawnictwa Harmonia w marcu ubiegłego roku w postaci ilustrowanej książki i audiobooka. Jest to zbiór 33 bajek, z których każda opowiada o innej dyscyplinie sportu i innej grupie sportowców lub o jednym sportowcu. Są to bajki napisane przez grupę przyjaciół naszego Stowarzyszenia. W ramach tego projektu od października ubiegłego roku do początku marca br. prezentowaliśmy je podczas spotkań z dziećmi w szkołach podstawowych i przedszkolach znajdujących się na terenie Gdyni. W związku z zaistniałą w naszym kraju sytuacją musieliśmy trochę zmodyfikować sposób prezentacji bajek i stworzyliśmy cykl relacji na żywo tworzonych przez osoby współpracujące z naszym Stowarzyszeniem, dyrektorów szkół, a także przedstawicieli gdyńskiego urzędu miasta. Staramy się, żeby codziennie pojawiła się przynajmniej jedna z bajek na naszym fanpage'u na Facebooku. W najbliższym czasie do grona czytających dołączą aktorzy, którzy brali udział w nagraniu audiobooka, oraz aktorzy niemający wcześniej styczności z tym projektem - mówi Magdalena Kulczewska ze Stowarzyszenia Dwie Strony Medalu.
Bajki czytane są obecnie przez osoby związane z Gdynią, nominujące się nawzajem do odczytania kolejnego utworu. Wśród nich znaleźli się: Krzysztof i Wojciech Jankowski, Kasia i Marek Karczewscy, Lechosław Dzierżak, Tomek Podsiadły, Anna Szpajer, Magdalena Stencel, Magdalena Juchniewicz, Beata Szadziul, Ela Cupiał, Joanna Rutkowska, Michał Guć, Ewa Krym, Anna Myszka, Elżbieta Raczyńska.

Zaczytane wieczorynki na żywoZ kolei Fundacja Zaczytani.org codziennie o godz. 19 zaprasza dzieci na czytanie bajek na żywo, a także wieczorynki dla dorosłych o godz. 21 - spotkania z książką i rozmowy wokół książki dla starszych widzów. Wszystko na profilu Zaczytanych na Instagramie.

Fundacja Zaczytani.org zajmuje się promowaniem zaangażowanego czytelnictwa i edukacją społeczną. Uczy budowania poprzez książkę różnorodnych relacji: między dzieckiem a dorosłym, między dorosłymi lub relacji z samym sobą. W ramach programu Zaczytana Akademia fundacja prowadzi bajkoterapię w 13 polskich miastach. Przeszkoleni wolontariusze odbywają łącznie 50 godzin wizyt w szpitalach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, aby wspierać emocjonalnie dzieci. Niestety w okresie stanu epidemicznego wszystkie odwiedziny zostały wstrzymane.

- W trudnym czasie kwarantanny tych relacji szczególnie nam brakuje. Zostaliśmy odcięci od dyskusji, wymiany myśli, spotkań z drugim (trzecim, czwartym, piątym...) człowiekiem. Na szczęście internet nie zna kwarantanny, więc wpadliśmy na pomysł, aby takie spotkania przenieść do sieci. Mamy narzędzia do tego, żeby mimo społecznej izolacji spędzić razem czas przy książce - mówi Agnieszka Machnicka, prezes Fundacji Zaczytani.org.
Fundacja Zaczytani.org zapoczątkowała serię instagramowych wieczorynek dla dzieci. Codziennie o godz. 19 profil www.instagram.com/zaczytani.org przejmuje inny ambasador fundacji i czyta dzieciom bajki na żywo. Do tej pory czytały już: Monika Mrozowska, Joanna Jabłczyńska i Katarzyna Pakosińska. W nadchodzących dniach z dziećmi spotkają się aktorzy: Julia Kamińska, Agnieszka Sienkiewicz, Michał Meyer czy Mikołaj Roznerski.

Opinie (5) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Zle wyniki (3) Potas zbadano mi 6,4 następnego dnia 7,1 pilna konsultacja lekarska i szpital okazało się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Otwarte pepco (6) Wiem że się nie powinno ale moje dzieci jak na złość dra wszystkie skarpetki i rajstopy....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asienkaj

 • Przedszkole Misia Wojtka opinie Witam, Czy mozna prosić o opinię na temat tego przedszkola?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Zasiłek rodzinny jak teraz? (4) Nigdy nie korzystałam z pomocy Mops niestety mąż stracił prace ja 1/2 etatu . Jak teraz...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole prywatne- Morena Witam, Jakie polecacie przedszkole prywatne na Morenie? Jakie koszta ponosicie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Żłobek panstwowy- rocznik 2017 (8) Witam, Orientuje się ktoś czy dziecko z grudnia 2017, może pójść jeszcze do państwowego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: K

 • Zwrot z podatku Gliwice (2) Witam czy ktoś otrzymał zwrot z podatku z Gliwic ja składałam 21 lutego przez Internet...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aneta

 • OGTT Gdańsk (3) Cześć, Czy któraś z Was robiła ostatnio test tolerancji glukozy w ciąży? Jak to wygląda w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Ciąża biźniacza- bardzo silny ból... (3) Kuzynka jest w ciąży bliźniaczej,od poniedziałku bardzo ją bolą plecy do tego stopnia,że z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia Gdańsk

 • Rekrutacja do przedzkola (24) Proszę o informacje czy dzieci które dostały się do przedszkola tego roku to maluchy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamka

 • Zakupy do domu-prosze o podpowiedź (4) Mam pytanie ,czy mozecie polecic mi sklepy spożywcze raczej małe ,które dowoża zakupy do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: polanka

 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy-... (5) Obecnie pracuje, ale kierowniczka delikatnie zaczyna namawiać mnie i inne koleżanki żebyśmy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia Gdańsk

 • Zwrot Moja znajoma wysłała przez net rozliczenie 20 luty i dziś dostała kasę US Wejherowo,także...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: K

wszystkie tematy »