• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy dawcy szpiku są wciąż potrzebni?

ws
13 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Już prawie tysiąc osób w regionie podzieliło się szpikiem, ratując życie drugiej osobie walczącej z nowotworem krwi. Już prawie tysiąc osób w regionie podzieliło się szpikiem, ratując życie drugiej osobie walczącej z nowotworem krwi.

Dawca szpiku - niemal 162 tys. potencjalnych dawców szpiku jest zarejestrowanych na Pomorzu, z kolei już prawie 1 tys. osób w regionie podzieliło się cząstką siebie, ratując życie drugiej osobie walczącej z nowotworem krwi. Dla wielu pacjentów często jedyną szansą na pokonanie choroby jest przeszczepienie szpiku od "bliźniaka genetycznego". 13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku.




Czy jesteś zarejestrowany(a) jako dawca szpiku?

Rocznie ok. 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku, a nadal co piąty z nich nie znajduje zgodnego dawcy. Województwo pomorskie jest na trzecim miejscu pod względem liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS w Polsce. Dawcy szpiku ratują życie pacjentom na całym świecie, walczącym z nowotworami krwi.

13 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Czy dawcy szpiku są wciąż potrzebni? Oto 7 najważniejszych faktów na temat idei dawstwa szpiku:

1. Rejestracja w bazie potencjalnych dawców jest szybka i prosta



Gdy słyszymy hasła "rejestracja w bazie dawców szpiku" lub "uratowanie komuś życia" może wydawać nam się, że to skomplikowane procesy. A faktem jest, że tylko pięć prostych kroków oraz kilka minut dzieli nas od tego, by zostać potencjalnym dawcą szpiku i być może dać komuś szansę na drugie, zdrowe życie. Rejestracji w bazie Fundacji DKMS można dokonać online, zamawiając pakiet do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Jak to zrobić krok po kroku? Wystarczy:
  1. Krok 1. Wejść na stronę www.dkms.pl.
  2. Krok 2. Wypełnić formularz rejestracyjny i zamówić bezpłatny pakiet do samodzielnego pobrania wymazu.
  3. Krok 3. Sprawdzać skrzynkę pocztową i wypatrywać w niej pakietu, który powinien do nas dotrzeć w ciągu tygodnia od momentu rejestracji.
  4. Krok 4. Gdy otrzymamy pakiet, pobieramy wymaz z wewnętrznej strony policzka, zgodnie z instrukcją, którą znajdziemy w przesyłce, a także uzupełniamy i podpisujemy załączony formularz.
  5. Krok 5. Na koniec odsyłamy pakiet na adres Fundacji DKMS w kopercie zwrotnej, dołączonej do przesyłki.

I to tyle! Teraz przez trzy miesiące nasz wymaz będzie szczegółowo badany pod kątem zgodności antygenowej HLA, czyli układu, który decyduje o zgodności między dawcą a biorcą. Po tym czasie otrzymamy również kartę dawcy, będącą potwierdzeniem, że proces rejestracji przebiegł pomyślnie.

Straciła partnera, teraz walczy o syna. Potrzebny dawca Straciła partnera, teraz walczy o syna. Potrzebny dawca

Fakt 2. Nie każdy potencjalny dawca szpiku zostanie faktycznym dawcą szpiku



Codziennie średnio 4 dawców z Fundacji DKMS oddaje krwiotwórcze komórki macierzyste, by dać szansę na życie osobie walczącej z nowotworem krwi. Jednak nie każda osoba zarejestrowana jako potencjalny dawca szpiku przystąpi do procedury pobrania. Dlaczego?

Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji maksymalnie 1 proc. osób zostanie dawcą faktycznym. Niektórzy telefon z informacją o tym, że na ich pomoc czeka "bliźniak genetyczny", mogą otrzymać już po kilku miesiącach od momentu dołączenia do bazy Fundacji DKMS, inni - po kilku latach, a może też się zdarzyć, że takiego telefonu potencjalny dawca w ogóle nie otrzyma.

Żeby nasz "bliźniak genetyczny" mógł przyjąć od nas krwiotwórcze komórki macierzyste, musimy pasować do siebie w zakresie antygenów (białek) zgodności tkankowej HLA - a układ ten daje nam aż 5 mld kombinacji! To sprawia, że rejestracja w bazie dawców szpiku nie gwarantuje tego, że dojdzie do pobrania od nas komórek - to wbrew pozorom dobra informacja, świadcząca o tym, że nasz "bliźniak genetyczny jest zdrowy. Niezależnie od tego, czy zostaniemy dawcą faktycznym, to już sama rejestracja w bazie zwiększa szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla potrzebującego pacjenta.
 

Fakt 3. Krwiotwórcze komórki macierzyste w 90 proc. przypadków pobiera się z krwi obwodowej



Procedura pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy przypomina oddanie płytek krwi w stacjach krwiodawstwa - tylko trwa dłużej. Dawcy zakłada się dwa dożylne dojścia w obydwa przedramiona. Z jednego krew wypływa, trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste, a następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem. Taki zabieg trwa ok. czterech-pięciu godzin, po których dawca od razu może wrócić do domu.

Jest ich nawet 6 tys., a tylko na 5 proc. jest lek. Coraz częściej walczymy z chorobami rzadkimi Jest ich nawet 6 tys., a tylko na 5 proc. jest lek. Coraz częściej walczymy z chorobami rzadkimi
 

Fakt 4. Organizm dawcy szpiku szybko się regeneruje



Oddając cząstkę siebie, by ratować życie drugiego człowieka, niczego nie tracimy. Organizm dawcy po donacji (metodą pobrania z talerza kości biodrowej) regeneruje się bardzo szybko, bo w ciągu dwóch-trzech tygodni wraca do stanu sprzed oddania. W tym czasie dawca w żaden sposób nie odczuwa tego procesu. W przypadku donacji z krwi obwodowej od dawcy pobrany zostaje tylko nadmiar krwiotwórczych komórek macierzystych, które powstały w wyniku podawania czynnika wzrostu (bezbolesnych zastrzyków mobilizujących nasz układ krwiotwórczy do produkcji komórek). Warto pamiętać, że krwiotwórcze komórki macierzyste mnożą się przez całe życie, dając początek innym krwinkom (krwinki czerwone, płytki krwi oraz krwinki białe) - nie może nam ich zabraknąć.
 
Dawstwo szpiku w poszczególnych regionach Polski. Dawstwo szpiku w poszczególnych regionach Polski.

Fakt 5. Dawcy szpiku są wciąż potrzebni



W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund ktoś słyszy diagnozę - nowotwór krwi. Każdego roku blisko 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Szansa, że taki się znajdzie, wynosi 1 : 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu nawet 1 : kilku milionów! Zgodny dawca szpiku jest często jedyną szansą dla chorego na drugie życie i powrót do zdrowia - niestety nie zawsze udaje się go znaleźć.

Pomimo blisko 40 mln potencjalnych dawców szpiku na świecie i ponad 2 mln w Polsce nadal co piąty pacjent nie znajduje zgodnego dawcy szpiku, a tylko 25 proc. chorych ma swojego "bliźniaka genetycznego" w rodzinie. Właśnie dlatego rejestr potencjalnych dawców szpiku powinien nieustannie się powiększać, by szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla osoby chorej rosły.

Gdańscy specjaliści zajmą się chorymi dotkniętymi Klątwą Ondyny Gdańscy specjaliści zajmą się chorymi dotkniętymi Klątwą Ondyny
 

Fakt 6. Szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych nie da się wyprodukować w laboratorium



Szpiku, tak jak i krwi, nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Są to produkty naszego organizmu, mające ogromną moc, ponieważ mogą ocalić ludzkie życie i dać chorym szansę na wygraną z nowotworem krwi. Ten wyjątkowy lek nosi w sobie każdy z nas i może się nim podzielić z drugą osobą, niczego przy tym nie tracąc.
 

Fakt 7. Potencjalnym dawcą szpiku można zostać do 55. roku życia


 
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać ogólnie zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która nie zmaga się ze znaczną nadwagą. Ważnym faktem dotyczącym idei dawstwa szpiku jest również sama decyzja o rejestracji, która powinna być świadoma.

- Musimy pamiętać o tym, że gdy otrzymamy telefon z Fundacji DKMS z informacją, że właśnie naszej pomocy potrzebuje pacjent, to może oznaczać, że jesteśmy jedyną szansą dla niego na powrót do zdrowia. Dlatego właśnie przed podjęciem tej ważnej, mającej wpływ na ludzkie życie decyzji, zachęcamy osoby rozważające rejestrację do zajrzenia na naszą stronę i naszpikowania się wiedzą - podsumowuje Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.
ws

Opinie (34) 2 zablokowane

  • "Czy dawcy szpiku są wciąż potrzebni?" (1)

    A czy nowotwory to wymysł księży ?

    • 4 3

    • Kler jest nowotworem ludzkości

      • 11 3

  • Ochrona danych osobowych a DKMS (3)

    Przy rejestracji naszych danych trzeba pamiętać, że podmiot nie jest polski, tylko niemiecki.

    • 18 40

    • I co w związku z tym? (1)

      • 27 11

      • W sumie dobrze, przynajmniej pisowcy nie rozkradną i nie zniszczą

        • 30 11

    • No to zapisz się w Poltransplant

      Ale proszę zapisz się naprawdę. Możesz komuś uratować życie ycie

      • 0 0

  • (3)

    Czy można się zarejestrować tak, żeby kasa nie szła do DKMS?

    To chyba nie jest jedyna instytucja, która się tym zajmuje.

    • 5 16

    • Fundacji jest wiele, znajdź inną (1)

      Ale jeśli bardziej niż uratowanie komuś życia, interesuje cię czy fundacja coś na tym zyska, to pewnie i tak nigdy nikomu nie pomożesz.

      • 17 5

      • Sugestywna opinia

        To nie chodzi o chęć ratowania życia drugiemu człowiekowi, tu chodzi o niechęć do zarabianiu przez osoby trzecie na zdrowiu osób chorych i dawców a dodatkowo traktowanie tego jako normalny sposób na funkcjonowanie w gospodarce.

        • 7 14

    • Możesz również do Poltransplant

      • 0 0

  • Dawcy szpiku są bardzo potrzebni (5)

    szkoda, że tak mało się o tym mówi i się o nich zapomina. Powinno się zachęcać i uprzywilejowywać chociażby przez uprawnienia do bezpłatnej komunikacji miejskiej tak jak honorowych dawców krwi

    • 38 9

    • (4)

      Żeby uzyskać darmowe przejazdy to trzeba oddać 15 litrów krwi, czyli trzeba wykonać 34 donacje, co przy 5 donacjach w ciągu roku daje nam 7 długich lat honorowego krwiodawstwa.
      A Ty chciałbyś po ilu donacjach szpiku uzyskać darmowe przejazdy?

      • 8 5

      • (2)

        za zrobienie wymazu i rejestrację...

        • 6 9

        • To bardzo zły pomysł (1)

          Wiesz co jest dużym zmartwieniem biorców? To, że zdarza się, iż dostają informację, że znaleziono dawcę w bazie, a potem okazuje się, że dawca rezygnuje. Tu nie chodzi tylko o rozczarowanie, ale także o to, że czasem taka rezygnacja odbywa się w trakcie procesu przygotowywania biorcy do zabiegu, co jest dla jego życia zagrożeniem.
          Gdyby za samą rejestrację w bazie były jakiekolwiek ulgi, to masa nieodpowiedzialnych ludzi by się tam zapisywała tylko po to, aby uzyskać przywileje.
          Rejestracja w bazie potencjalnych dawców to musi być świadoma i odpowiedzialna decyzja!!

          • 7 0

          • Mnie się wydaje, że problemem jest tutaj też takie: "hop, zostań dawcą" i zdjęcia pałeczek do wymazów. Jeszcze kiedyś było hasło "to nic nie boli". Ludzie działają impulsywnie, a potem zaczynają się bać. Rzetelne przedstawienie, jak to wygląda, skutkowałoby może mniejszą liczbą dawców w bazie, ale jednak dawców odpowiedzialnych...

            • 3 0

      • Ja bym po jednej dawała.

        • 1 0

  • chętnie bym sie zgłosiła (2)

    jestem zdrowa jak ryba tylko wiek przekroczony

    • 7 4

    • to trzeba było się wcześniej zgłosić. (1)

      • 2 7

      • 25 lat temu

        Nie nagłaśniali tych spraw

        • 3 3

  • Sugestywna opinia (9)

    Jestem w bazie DKMS; przystąpiłem do projektu zanim poznałem kontrowersje związane z niemiecką zależnością tej fundacji i jak to działa.
    A to z mojej perspektywy jest bardzo lukratywny biznes. Za sam 2016r. DKMS Polska z działalności gospodarczej miał zysk 44mln PLN. Wiem też, że wcześniej dane z Polski trafiały do niemieckiej bazy i zresztą sami pacjenci też do Niemiec trafiali, bo historia takie przypadki zna. Nie wiem, co zrobię, jeśli zadzwonią do mnie i potwierdzą możliwość oddania szpiku.
    Jakoś nie widzi mi się, by na moim zdrowiu zarabiał ktokolwiek, a tym bardziej niemiecka fundacja.
    Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć że fundacje to biznes z piękną otoczką często dla zamglenia rzeczywistej sytuacji sposobu funkcjonowania.

    • 18 14

    • czyli, że twój szpik oddany w Polsce idzie do niemieckich pacjentów a nie polskich? (3)

      • 4 4

      • Dawcą mozesz być dla osoby z drugiego końca swiata (2)

        Przeszczep robią w chwili kiedy jest potrzeba nie magazynują tego nigdzie na zapas

        • 17 0

        • Sugestywna opinia (1)

          Wujek Google dostępny jest niemal cały czas 24/7/365, a mimo to zdarzają się jednostki pragnące mieć podane wszystko na tacy.
          Nie rozumiem gdzie podziały one ludzką ciekawość pogłębiania wiedzy, także na temat zdarzeń i faktów i co najważniejsze, konfrontowania info z różnych źródeł, by minimalizować błędne wnioski.
          Jak chciałem sprawdzić MK-ultra i różne kwestie z tym związane,to czytałem ny times'a z lat 60'/70' z ichniejszego archiwum online; ale to przykład że można...
          A co do Niemca, Niemniej i niemieckich fundacji; w naturze wg mnie mają dążenie do osiągania założonych korzyści kosztem innych nacji, ale najistotniejsze - tych korzyści sami dobrowolnie nie wskażą, a w razie W będą odwracać kota ogonem.
          Zanim mądry zauważy bądź się jorgnie, głupi pomyśli, że tak ma być. Ale nie Niemcy do przodu...

          • 1 15

          • Nie marnuj sił za klawiaturą

            Idź na onkologię i poopowiadaj chorym, czekającym na to leczenie te swoje mądrości, że nie ma co im pomagać, bo ktoś może na tym też zarabia.

            • 8 1

    • Prawda. DKMS jest bardzo metnie dzialaja a instytucja.

      • 1 13

    • Ręce opadają jak to czytam (1)

      Cytuję: "Nie wiem, co zrobię, jeśli zadzwonią do mnie i potwierdzą możliwość oddania szpiku". Jeżeli pozostało w Tobie choć trochę przyzwoitości, to się wypisz z tej bazy!!!!
      Te Twoje wywody o tym kto i ile na tym zarabia, to bełkot, gdyż stawka jest tu znacznie większa! Tu chodzi o czyjeś ŻYCIE! Czy Ty jesteś poważną, dorosłą osobą? Cytuję: "pacjenci też do Niemiec trafiali". I co? Jak Ci powiedzą, że Twój szpik byłby dla Niemca albo Chińczyka, to powiesz, że Twoje sarmackie / aryjskie (niepotrzebne skreślić) geny nie pójdą dla nieczystej osoby?
      Ręce opadają, jak czytam takie wypowiedzi trolli. Martwi mnie też liczba lajków pod taką wypowiedzią. Nie podoba się ta fundacja? Załóżcie własną, prawdziwie polską, patriotyczną, tylko dla Polaków. Będziecie śpiewać rotę, modlić się i święcić każdą strzykawkę! Ale dajcie spokój innym, których interesuje tylko ratowanie życia Polaków, Niemców, Kenijczyków, itd.

      • 11 5

      • Zmniejsz ciśnienie

        Wiesz o tym, że prawdopodobieństwo znalezienia jak najbardziej zbliżonego genetycznie człowieka jest znacznie mniejsze w puli dawców innej rasy? Afrykanczyk czy azjata to nieco inne rasy niż europejczyk (bez żadnych podtekstów rasistowskich) i po porstu dla każdej rasy najwyższe prawdopodobieństwo znalezienia dawcy jest wśród puli jego rasy.

        • 4 1

    • To wpisz się do Poltransplant

      Strona szpik.info lub w gdańskim UCK

      • 4 0

    • tez się kiedys dałem nabrać na szlachetną ideę dawcy szpiku

      Odnoszę wrażenie, że te donacje to raczej efekt uboczny działania fundacji. Co roku orzesyłają mi tradycyjną poczta jakieś materiały reklamowe i oczywiście przygotowane zlecenie przelewu na ich konto. Jeżeli robią tak do każdego zarejestrowanego to znaczy że faktycznie mają chyba zbyt wiele pieniedzy wydajac je na takie wysyłki. Im dłużej obserwuję aktynosc tej fundacji tym mam coraz mniejsze przekonanie w szczerość intencji.

      • 2 9

  • W większości miast Polski dawcy bądź zasłużeni dawcy mają darmową komunikację miejska

    Ale nie w Trójmieście. Może redakcja sprawdzi temat?

    Dwukrotny dawca.

    • 14 4

  • Dziękuję Wszystkim dawcom

    Dzięki jednemu z nich uratowano moją bratanicę. Ja sam jestem zapisany od lat 12:)

    • 13 0

  • Warto byłoby też napisać, że w przypadku pobrania z talerza kości biodrowej robi się to w znieczuleniu ogólnym. Nawet jeżeli jest to tylko 10%, to potencjalny dawca powinien o tym wiedzieć.

    • 13 2

  • Jest jeszcze Ośrodek Dawców Szpiku Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku (1)

    zgłosić się do naszego Punktu pobrań, który zlokalizowany jest w: Gdańsku, ul. Smoluchowskiego 17, budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (Punkt Pobrań)

    • 6 0

    • Nawet w sobotę przyjmują

      Do pobrania krwi nie trzeba być na czczo

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane