Wiadomości

stat

Depresja poporodowa? Teraz ciąże będą pod specjalnym nadzorem

Hormony obwiniane są o większość ciążowych dolegliwości, w tym smutek i zmęczenie.
Hormony obwiniane są o większość ciążowych dolegliwości, w tym smutek i zmęczenie. fot. 123rf.com

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe standardy opieki okołoporodowej. Jedną z ważniejszych zmian jest kwestia stanu psychicznego ciężarnej, która nabierze w końcu większego znaczenia. Wprowadzone zostanie badanie, które pomoże lekarzowi czy położnej wykryć nieprawidłowości prowadzące do depresji - będzie wykonywane dwa razy w trakcie ciąży i podczas wizyty położnej po porodzie.Przechodziłaś depresję w trakcie ciąży lub po porodzie?

tak, ale tylko w trakcie ciąży

3%

tak, ale tylko po porodzie

22%

tak, w czasie ciąży i po porodzie

9%

raczej nie, miałam zmienne nastroje i obniżone samopoczucie, ale nie korzystałam z pomocy psychologa

37%

nie, nigdy nie miałam depresji

29%
Nowe założenia standardów opieki okołoporodowej mają być swoistym kodeksem praw pacjentek, tak aby kobiety wiedziały, co im przysługuje w trakcie porodu i po nim. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. Jedną z ważniejszych kwestii, jakie się pojawiły jest stan psychiczny ciężarnej - w końcu stał się ważny.

Badanie w trakcie ciąży i po porodzieWprowadzone zostanie narzędzie do badania depresji, czyli tzw. skala Becka. To 21 pytań wielokrotnego wyboru dotyczących m.in. kwestii odczuwania przyjemności i smutku, samooceny, poczucia winy, zainteresowania światem zewnętrznym, myśli samobójczych. Każda kobieta będzie miała trzy takie badania: w I trymetrze ciąży, w III trymestrze na miesiąc przed porodem, oraz miesiąc po porodzie (trzecie badanie wykonane będzie w czasie wizyty patronażowej położnej).

Test będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. Choć kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty, da jej to wiedzę o jej stanie. Według ekspertów to duży przełom w podejściu do depresji poporodowej w Polsce.

- To bardzo dobry krok, który przybliży standardy opieki okołoporodowej do tych, które panują na świecie. Okres ciąży i porodu to okres zmian, które powodują, że kondycja psychiczna kobiety jest zagrożona, co niestety później może odbić się na więzi z dzieckiem, relacjach rodzicielskich - mówi Katarzyna Wieczorek, psycholog i psychoterapeuta z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań.
Okres ciąży i porodu to zmiany, które powodują, że kondycja psychiczna kobiety jest zagrożona, co niestety później może odbić się na więzi z dzieckiem, relacjach rodzicielskich.
Okres ciąży i porodu to zmiany, które powodują, że kondycja psychiczna kobiety jest zagrożona, co niestety później może odbić się na więzi z dzieckiem, relacjach rodzicielskich. fot. 123rf.com

Zamiast cieszyć się z narodzin dziecka odczuwają smutek lub silny lękJak podkreśla Katarzyna Wojciechowska, psycholog, I trymestr ciąży jest dość trudnym okresem dla kobiety, większość pań nie czuje się dobrze, są bardzo zmęczone, a częste mdłości nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Jest to jednak normalne zjawisko, które powinno ustąpić po około 12. tygodniu ciąży. Z kolei ostatni trymestr ciąży to czas przygotowywania się na narodziny dziecka: kompletowanie wyprawki, załatwianie spraw, na które po porodzie może nie być czasu. Niemniej w każdym z tych okresów mogą pojawić się objawy depresji, która bez odpowiedniego leczenia może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia kobiety i dziecka.

- Coraz więcej kobiet zgłasza się do psychologa bądź psychiatry będąc jeszcze w ciąży. Martwi je ich złe samopoczucie, to, że zamiast cieszyć się z narodzin dziecka odczuwają smutek lub silny lęk. Kobiety zastanawiają się, czy "coś jest z nimi nie w porządku", mają myśli, że być może nie nadają się do roli matki, same wpędzają się w błędne koło negatywnego myślenia, mają olbrzymie poczucie winy, co może prowadzić do epizodu depresji. Dodatkowo presja społeczeństwa również odgrywa dużą rolę - przyszłe mamy mają być piękne, zdrowe, wypoczęte, a po porodzie błyskawicznie dojść do formy. Pacjentki obawiają się, że nie będą w stanie sprostać nowym wyzwaniom, czują się gorsze i nie widzą dla siebie rozwiązania trudnej sytuacji. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kobiet, najczęściej pacjentki, u których występują wyżej wymienione objawy, już przed ciążą mogły mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, zaburzenia osobowości itp. - dodaje.

Hormony obwiniane o większość ciążowych dolegliwości, w tym smutek i zmęczenieW trakcie ciąży kobieta odczuwa ogromny niepokój związany z macierzyństwem. U wielu z nich pojawia się bezsenność, przyspieszony puls, rozkojarzenie, uczucie ciągłego smutku. Jak opowiada Anna Bulczak ze Szkoły Rodzenia Zaufaj Położnej, po porodzie mamy często płaczą, nie chcą dopuścić innych do opieki nad dzieckiem lub opieka przerasta je na tyle, że nie chcą się angażować. Kobiety przestają panować nad emocjami, stają się apatyczne.

- Najtrudniejsze jest rozpoznanie depresji w ciąży ze względu na hormony obwiniane za większość ciążowych dolegliwości, w tym smutek i zmęczenie. Kluczowa jest rozmowa. Po porodzie trzeba się skoncentrować na słuchaniu - jakie są matki potrzeby, co ją najbardziej niepokoi, dlaczego czuje niepokój - wyjaśnia.
Na każdym etapie ciąży mogą pojawić się inne obawy czy problemy wynikające ze zmian, dlatego już wtedy warto zapobiegać depresji.
Na każdym etapie ciąży mogą pojawić się inne obawy czy problemy wynikające ze zmian, dlatego już wtedy warto zapobiegać depresji. fot. 123rf.com

"Depresja poporodowa jest możliwa i należy o tym mówić głośno"- Patrząc z perspektywy położnej, ale i matki 3-latka uważam, że tak, te badania są bardzo potrzebne. Przede wszystkim przyczynią się one do podnoszenia świadomości kobiet - tak, depresja porodowa jest możliwa i należy o tym mówić głośno. Kobiety czują lęk przed nową rolą, w jakiej się znajdą - będą odpowiedzialne za małego człowieka. Jednocześnie nikt nie chce mówić o tym niepokoju głośno ze względu na wstyd - przecież spodziewamy się upragnionego dziecka. Kobiety lubią siebie nawzajem oceniać - kto jest lepszy. Ta mama, która karmi piersią, ta, która urodziła naturalnie, ta, która karmi dziecko ze słoiczka czy ta, co gotuje sama. Niestety matki czują presję - mają być idealne. Biorąc pod uwagę, że kobiety decydują się na macierzyństwo dosyć późno, przed pojawieniem się dziecka ich życie osiągnęło już pewną stabilizację - społeczną i ekonomiczną. Pojawienie się dziecka zmienia wszystko: relacje damsko-męskie, postrzeganie samej siebie, status społeczny - przekonuje Anna Bulczak.
Na każdym etapie ciąży mogą pojawić się inne obawy czy problemy wynikające ze zmian, dlatego już wtedy warto zapobiegać depresji. Według Katarzyny Wojciechowskiej diagnoza w kierunku depresji nie powinna nikomu zaszkodzić, a może pomóc tym pacjentkom, które nie wiedziały, do kogo zgłosić się ze swoimi problemami. Ważne jest jednak, aby kobiety miały zapewniony odpowiedni komfort podczas badania, odpowiednią ilość czasu i żeby było wykonywane przez specjalistę: lekarza psychiatrę lub psychologa/psychoterapeutę.

- Myślę, że dobrym pomysłem byłaby także ogólna psychoedukacja pacjentek w tematyce zdrowia psychicznego. Nawet jeśli w danym momencie nie spełniają kryteriów depresji, warto, aby wiedziały, na co zwracać uwagę i kiedy trzeba szukać pomocy - przekonuje Wojciechowska.
O depresji poporodowej dużo mówi się również w szkołach rodzenia, podczas specjalnych konsultacji czy ogólnych zajęć, w których warto brać udział.

- Kobieta podczas ciąży ma zmienne nastroje i różnie może się czuć, a dzięki takim badaniom będą może bardziej świadome, co może je czekać, będą wiedziały, do kogo się zgłosić i jak sobie pomóc. W szkole prowadzimy dla mam wykłady z psychologiem i psychoseksuologiem, staramy się pomagać naszym pacjentkom, aby nie doprowadzić do depresji, żeby czuły się przygotowane do bycia mamami - mówi Ewa Soszyńska ze Szkoły Rodzenia Mama i Ja.
O depresji poporodowej dużo mówi się również w szkołach rodzenia.
O depresji poporodowej dużo mówi się również w szkołach rodzenia. fot. 123rf.com

Ciąża pod specjalnym nadzorem?Ponadto wśród najważniejszych zmian jest m.in. likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży (ma to być decyzja lekarza). Zmiany dotyczą także doprecyzowania przepisów, by pacjentka wybrała swoją położną jeszcze przed porodem (w 21-26 tygodniu). Nowe przepisy zakładają m.in. jednolitą edukację przedporodową. Nowością także ma być przesunięcie terminu tzw. badania połówkowego USG - z 21-26 tygodnia na 18-22 tydzień.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (109)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Dr. Przemysław Adamski ginekolog... (4) Hej, czy ktoś wie gdzie przyjmuje doktor Adamski ? Jakiś nr telefonu ?? Przeszukałam cały...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: paulina

 • Odam za darmo (5) Dzien dobry poszukuje ciuchuw damskich butuw 37 jakis torebek kurtki za kazdom pomoc dziekuje

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Alicja

 • douglas - ceny internetowe a ceny w... (3) czy w sklepie są takie same ceny? zwłaszcza mam na mysli promocje i wyprzedaze, dzieki

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jjjj

 • Przedszkole/klub dziecięcy trampolina Witam, czy są tu jacyś rodzice których dzieci uczęszczają do klubu dziecięcego/przedszkola...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Co pod choinkę? (2) Co poprosić pod choinkę nie ubrania nie kosmetyki nie drogie sprzęty nie książki i nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Cmv gdzie? (2) Witam może ktoś mi pomorze dzisiaj dostałam skierowanie do instytut morski medycyny...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jasia

 • Opieka na dziecko, l4 (11) Witam orientuje się ktoś może jak to jest z opieką na dziecko i L4? Córka jest chora i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • Sluz z pochwy (6) Witam, niedługo powinnam dostać okres, za jakieś parę dni. Mój obecny cykl 28d, ale różnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • crp z palca prywatnie wieczorem - gdzie? (2) crp z palca prywatnie wieczorem - gdzie? Poratujcie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Sprzedam sab simplex (5) Mam do sprzedania sab simplex sprowadzony przez kuzynek z Niemiec. Zapraszam.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MartaMaria

 • choinki przy hali Olivia (4) Czy wiecie w jakiej cencie są tam choinki do kupienia ? Szukam takiej 120 - 130 cm, niestety...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kacha

 • usg bioderek niemowlaka - podbielańska (3) Czy któraś z mam robiła na podbielańskiej usg bioderek i podzieli sie opinią? cięzko teraz z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jjjjj

 • kupie leżaczek od 9 kg (2) Jak w temacie kupie leżaczek od 9 kg

  Kupię , autor: MartaMaria

 • szkoła podstawowa Jaką szkołę podstawową polecacie w Trójmieście? Zależy nam na: dość wysokim poziomie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Matylda

 • Prezent dla 10latki (8) Dziewczyny co zadowoli 10latkę? Chciałabym jakiś prezent do max 70zł. Myślę, że zabawki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Koszt wizyty u dr... (3) Dziewczyny, czy znacie aktualny koszt wizyty u Pani doktor? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • przyjmę wózek spacerowy Przyjmę wózek spacerowy dla córki jeśli ma ktoś do oddania

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Antyperspiran dla 10cio latki (7) Hej dziewczyny czy jest jakis antyperspiran bądź dezodorant dla dzieci moja corka ma 10lat i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MamaM

 • Zabawki dla dzieci (4) Witam nie wiem co kupić chłopiec lat 8 pod choinkę i gdzie proszę o propozycje w kom

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Janusz

 • Leclerc -30% na zabawki - czy bedzie... (6) Czy ktos wie czy w najbliszy weekend w leclerc-u tez bedzie promocja -30% na zabawki na ich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MM

 • Zamawianie zakupów w Tesco- odradzam (6) Stanowczo odradzam wszystkim zamawianie zakupów z dowozem z Tesco. Odwołali dowóz 2 razy pod...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asia

 • Kupiłam w zoio Zamówiłam kilka rzeczy w tym sklepie ale słaba jakość prawie wszystkiego więcej nie chce...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Joanna

 • Wyprzedaż zimowa h and m Dziewczyny od wczoraj jest wyprzedaż zimowa w h and m. Naprawdę fajne ubrania - szczególnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Bumbox

 • Ciąża (28) Witam mam 15 lat okres mi się spóźniał 12 dni , zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Proszę o opinie nt Catering Pyszotka (3) Moja córeczka ma chodzić do przedszkola w Gdańsku, gdzie posiłki dostarcza Pyszotka...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacek

 • nianiadla 17 miesiecznej dziewczynki (2) Dzien dobry, poszukuję niani dla mojej 17miesięcznej córki. Od stycznia, miejsce-Sopot,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kochajaca mama

 • Który toster wybrać? (2) Z jakich tosterów korzystacie i możecie polecić?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jadźka

 • Położna środowiskowa NFZ Gdynia ? Czy ktoś może polecić położną, która odbywa wizyty patronażowe w ramach NFZ , w Gdyni ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • Oddam wersalke (2) Oddam potrzebujacej osobie wersalke z duzym pojemnikiem na posciel. Wymiary 210x95. Pow...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: a..nuka

 • strzelający kciuk u dziecka witam chciałam zapytać czy u kogoś dziecko miało operację na strzelający kciuk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: beata237

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »