Wiadomości

stat

Dokument dla dziecka. Niezbędny na wyjeździe, pomoże przy zniżce

Podczas podróży z dzieckiem konieczne jest posiadanie przy sobie jego dokumentu tożsamości.
Podczas podróży z dzieckiem konieczne jest posiadanie przy sobie jego dokumentu tożsamości. fot. 123rf.com/Dmitriy Shironosov

Niezbędny podczas rodzinnych wakacji, na co dzień pomoże też udowodnić, że nasze dziecko ma prawo do zniżki ze względu na wiek. Dowód osobisty, bo o nim mowa, coraz częściej jest niezbędnym dokumentem dla najmłodszych. Zbliżające się wakacje to moment, kiedy rodzice często składają wnioski o dowody lub paszporty dla swoich pociech. Jak wyrobić dokument dla dziecka, co będzie do tego potrzebne i gdzie zgłosić się w tej sprawie? Podpowiadamy rodzicom.Czy twoje dziecko ma dowód osobisty?

tak, wyrobiliśmy go od razu po urodzeniu 18%
tak, ale wyrobiliśmy go tylko dlatego, że chcieliśmy wyjechać 35%
nie ma dowodu osobistego, bo ma paszport 20%
nie ma dowodu 27%
zakończona Łącznie głosów: 206
Planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę? Bez odpowiednich dokumentów nie będzie to możliwe. W zależności od kraju, do którego się wybieracie potrzebny będzie ważny dowód osobisty lub paszport. Szczególnie przed wakacjami warto o tym pamiętać.

Bilety zarezerwujemy podając tylko takie dane jak imię, nazwisko i wiek dziecka, natomiast już na pokład samolotu dziecko, które nie posiada dowodu tożsamości, nie zostanie wpuszczone. Nawet w przypadku, kiedy ma bilet na lot krajowy. Co ważne, podczas odprawy należy koniecznie okazać do kontroli ten sam dokument, którego dane znajdują się na bilecie.

Rodzice, którzy nie zdążą wyrobić dziecku odpowiedniego dokumentu mogą sprawdzić, czy wystarczy akt urodzenia, bowiem niektóre linie lotnie honorują go jako ważny dokument na przelot krajowy.

Jak wyrobić dziecku dowód osobisty?Do wyrobienia dowodu osobistego dziecka potrzebny jest wniosek wraz ze zdjęciem dziecka (wytyczne do zdjęć do dowodu osobistego dla dziecka są takie same jak u dorosłych). Wniosek jest dostępny na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy. Wypełnione dokumenty ze zdjęciem należy dostarczyć do urzędu.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka składa jeden z rodziców lub opiekun prawny. Przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego wymagana jest obecność dziecka, które ukończyło 5 rok życia. Przy składaniu wniosku, jak i przy odbiorze dowodu osobistego dziecka do potwierdzenia tożsamości potrzebny będzie dowód osobisty rodzica. Dowód osobisty wydany małoletniemu odbiera wnioskodawca, a dziecko, które ukończyło 13 lat dokument może odebrać samodzielnie.

Po złożeniu wniosku urząd ma 30 dni na wydanie dowodu osobistego. Czas oczekiwania na dowód osobisty dziecka może się wydłużyć, jeśli wniosek zostanie źle wypełniony.

W przypadku lotów krajowych może być akceptowany akt urodzenia dziecka.
W przypadku lotów krajowych może być akceptowany akt urodzenia dziecka. fot. 123rf.com/ferli
Dowód osobisty ważny jest 5 lat od daty jego wydania dla dziecka, które nie ukończyło 5 roku życia oraz 10 lat od daty jego wydania dla dziecka powyżej 5 roku życia. Jest też możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną przez ePUAP. Wniosek elektroniczny składa rodzic lub opiekun prawny. Odbiór dokumentu możliwy tylko przez rodzica/opiekuna prawnego z dzieckiem (jeśli dziecko jest starsze niż 5 lat, bo do 5 roku życia nie wymagamy obecności dziecka).

W związku z wyrabianiem dowodu osobistego dla dziecka nie ponosimy żadnych urzędowych opłat.
Jakie informacje znajdują się w dowodzie osobistym dziecka?

 • nazwisko, nazwisko rodowe i imię (imiona),

 • imiona rodziców,

 • data i miejsce urodzenia,

 • płeć,

 • numer PESEL,

 • nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i termin ważności,

 • serię i numer dowodu osobistego,

 • wizerunek twarzy,

 • dane do odczytu maszynowego.


Jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwości w kwestii obywatelstwa osoby, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego.

Podczas podróży dziecko musi mieć dokument tożsamości.
Podczas podróży dziecko musi mieć dokument tożsamości. fot. 123rf.com/

Międzynarodowo z paszportemJeśli wyjeżdżasz z dzieckiem poza kraje Unii Europejskiej, niezbędny do podróżowania będzie paszport. Jak uzyskać ten dokument?

W przypadku dziecka do 5 roku życia:

Wniosek składają oboje rodzice lub opiekunowie (lub jeden z rodziców albo opiekunów prawnych jeśli: drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego, ma stosowne orzeczenie sądu).

Dziecko nie musi być obecne przy składaniu wniosku ani przy odbiorze gotowego paszportu. Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce (urząd wojewódzki). Koszt wyrobienia paszportu to 30 zł lub 15 zł jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka z rodziny wielodzietnej. Co ważne, jeśli stracisz lub zniszczysz paszport dziecka z własnej winy - opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa.

Wniosek otrzymuje się w punkcie paszportowym, musi on zostać podpisany w obecności urzędnika. Co należy przygotować? Jedno kolorowe zdjęcie dziecka - musi być aktualne, dlatego idź z dzieckiem do fotografa nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku, dowód opłaty za paszport, ważny paszport albo dowód osobisty dziecka - jeśli twoje dziecko ma taki dokument, ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny - jeśli masz.

Urząd ma 30 dni na wydanie dokumentu. Paszport można odebrać w punkcie paszportowym, odbiera go jeden z rodziców lub opiekunów. Dokument jest ważny 5 lat.

W przypadku dziecka od 5 do 13 roku życia:

Procedura odbywa się tak samo jak w przypadku dzieci do 5 roku życia, z tym że dziecko musi być obecne podczas składania wniosku o paszport. Jeśli skończyło 12 lat - urzędnik pobierze jego odciski palców.

Koszt wyrobienia paszportu w tym przypadku to już 60 zł (30 zł zniżka na przykład legitymację szkolną, 15 zł dla dziecka z rodziny wielodzietnej). W tym przypadku również paszport odbiera rodzic lub opiekun. Dokument jest ważny 5 lat.

W przypadku dziecka od 13 do 17 lat:

Procedura odbywa się tak samo jak w przypadku młodszych dzieci. Dziecko musi być obecne podczas składania wniosku o paszport. Musi też podpisać się na wniosku o paszport.

Koszt wyrobienia paszportu w tym przypadku to już 140 zł (70 zł zniżka na legitymację szkolną, 35 zł dla dziecka z rodziny wielodzietnej). W tym przypadku również paszport odbiera rodzic lub opiekun. Dokument jest ważny 10 lat.

Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny - złóż wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności - do 12 miesięcy.

Planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę? Bez odpowiednich dokumentów nie będzie to możliwe.
Planujesz wyjazd z dzieckiem za granicę? Bez odpowiednich dokumentów nie będzie to możliwe. fot. 123rf.com/Irina Schmidt

Zniżka w komunikacji miejskiej, hotelu czy centrum rozrywkiDokument tożsamości potrzebny jest jednak nie tylko podczas podróży. Może on ułatwić życie w wielu innych sytuacjach np. podczas kupowania biletów w środkach komunikacji, na basenie, w teatrze czy płacąc za nocleg w hotelu. Wielu rodziców jest przekonanych, że ich dziecko dostanie zniżkę, bo po prostu jest dzieckiem. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

Każda z tych instytucji może wymagać potwierdzenia wieku malucha. Często ocena wieku "na oko" bywa kłopotliwa i lepiej nie być zdanym na przychylność pracownika danego miejsca.

- Podczas ferii korzystaliśmy z dziećmi z parku wodnego, z którego dzieci do 3 roku życia mogą korzystać bezpłatnie. To było jakieś dwa tygodnie przed trzecimi urodzinami Filipa, więc nie płaciliśmy za niego. Za drugiego 8-letniego syna i naszą dwójkę zapłaciliśmy już całkiem sporo, więc nie ukrywam, że takie bezpłatne wejście dla malucha to dla nas odciążenie, które zachęca do korzystania z takich atrakcji. Teraz, kiedy Filip ma już trzy lata wiem, że nie wszędzie dostaniemy zniżkę czy darmowe wejście - opowiada Dominika.
Wiele instytucji kultury czy centrów rozrywki oferuje dzieciom do 2 czy 3 roku życia właśnie darmowe wejścia. Rodzice jednak często nie są przygotowani na potwierdzenie wieku swojego malucha.

- Jestem tatą 3- i 6-latka, moje dzieci mają dowody osobiste, jednak dopóki ktoś nie poprosi mnie o ich okazanie, nie wyciągam ich. Młodszy syn dopiero miesiąc temu skończył trzy lata, a że nie wygląda na wyrośniętego, może jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli korzystać ze zniżek - dodaje Marcin.
Czytaj też: Ile wydajemy na utrzymanie dziecka?

Wiek dziecka często upoważnia do niższych opłat np. w hotelach.
Wiek dziecka często upoważnia do niższych opłat np. w hotelach. fot. 123rf.com/ Kamil Macniak

Dzieci bez biletów w autobusieDzieci mogą również bezpłatnie korzystać z przejazdów w trójmiejskiej komunikacji. Zarówno w Gdyni, jak i w Gdańsku upoważnia je do tego karta mieszkańca.

Czytaj też: Radni przegłosowali bezpłatne przejazdy dla uczniów w Gdańsku

W Gdańsku z bezpłatnej komunikacji mogą korzystać dzieci do 4 lat (uchwała nie określa dokumentu potwierdzającego uprawnienie), dzieci w wieku od 4 do 7 lat (uprawnione do korzystania z Gdańskiej Karty Mieszkańca), uczniowie szkół: podstawowych, ponadpodstawowych z wyłączeniem szkół policealnych (uprawnieni do korzystania z Gdańskiej Karty Mieszkańca, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia).

W Gdyni z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać dzieci do ukończenia 7 lat (do końca roku, w którym przypadają urodziny) - na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka lub na podstawie Karty Mieszkańca. Uczniowie do 31 grudnia roku ukończenia 20 lat z adresem zamieszkania w Gdyni na podstawie legitymacji szkolnej (wg wzoru MEN i MKiDN) lub na podstawie Karty Mieszkańca.

Czytaj też: Dzieci nie pojadą za darmo po całym Trójmieście

Opinie (20) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Nauka zasypianie bez piersi Może jest jakaś mama która oduczyła zasypiania niemowlaczka przy piersi? Tak w skrócie to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ona

 • Opiekunka w razie choroby dziecka -... Poszukuję odpowiedzialnej Pani bez nałogów do opieki nad 4latkiem w razie jego zachorowania...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: blueberrycake

 • Temperatura w czasie okresu (4) Hej kobitki Dostałam dziś mieisaczke jakaś godzine temu wiec nie mogę określić jaka jest...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marlena

 • Czy jest jakiś dom dziecka który z... (5) Proszę o informację. Mam ciuszki i zabawki po córeczce w bardzo dobry stanie i chciałabym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Szkoła tańca dla dziecka Cześć, Jako "nowo przybyły" do Trójmiasta mam prośbę o zarekomendowanie fajnej szkoły tańca...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Łukasz

 • Karta profilaktycznego badania... (2) Bilans sześciolatka to badanie określające ogólny stan zdrowia dziecka pod kątem gotowości...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agatka

 • ja znam ja znam Fizjoterapia Mazur, może skontaktuj się z nimi i polecą ci kogoś w twojej okolicy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kinga

 • Asiula (4) Mój były mąż został ojcem chrzestnym... I to jest dla mnie dziwne... twierdzi że przepisy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Antykoncepcja dla par (11) Co polecacie takiego na dużo procent gdyż nie moge za bardzo hormonów brać a spirala też...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama...

 • domowe soki dla 5 miesięcznego (15) Jak zrobić soki dla dziecka ? Lepiej gotować czy tylko na tarce zetrzeć np marchewke i jabłko ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • Mikołajki klasowe (17) U syna Vi klasa robią sobie paczki na Mikołajki. Podpowiedzcie co można kupić fajnego za 20 zł?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Fotelik samochodowy (2) Szukam fajnego sklepu z wózkami i fotelikami dla dzieci, najlepiej online. Znajoma poleca mi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Emilka589

 • Zaspa- odwiedziny na porodzie (3) Czy sala odwiedzin jest nadal w remoncie i możliwe są odwiedziny na salach? Proszę o info z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aaa

 • Pediatra morena/ piecki-migowo Polecacie kogoś?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: T

 • Szkola (2) Żenada , nie ogarnęły sie z planem zajęć od września .. podzieliło nas na grupy i informacja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Słodziaki w wersji junior - gdzie są... (8) Czy ktoś widział jeszcze słodziaki pszczółki w jakiejś Biedronce? Mała się uparła na tę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Joasia

 • pediatra chełm (3) Witajcie, Zbliża mi się termin porodu i muszę wybrać pediatrę. Kogo polecacie na Chełmie, i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jaga

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »