Wiadomości

Domom dziecka potrzebne jest wsparcie przed świętami

Z powodu pandemii pogorszyła się sytuacja dzieci w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Z powodu pandemii pogorszyła się sytuacja dzieci w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. fot. 123rf.com/ Dmitrii Shironosov

Skutki pandemii koronawirusa odczuwa każdy z nas. Pogorszyła się również sytuacja dzieci w domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Do tej pory placówki mogły liczyć na wsparcie darczyńców czy przedsiębiorców, którzy teraz często sami borykają się z trudną sytuacją finansową. Ośrodkom można jednak pomóc, biorąc udział w zbiórce pieniędzy i potrzebnych rzeczy.Domy dziecka i ośrodki adopcyjne w Trójmieście


W czasach pandemii sytuacja dzieci z domów dziecka i placówek wychowawczych jest jeszcze trudniejsza niż wcześniej. Wychowankowie mało wychodzą, nie uczęszczają do szkół, bo są one zamknięte, a ze wsparcia placówek wycofuje się wielu sponsorów. W efekcie domom dziecka brakuje wszystkiego - przede wszystkim środków do czyszczenia, kosmetyków, a także produktów pierwszej potrzeby. Opiekunowie zgłaszają, że obecnie przydaje się wszystko, także gry i przybory, które umilą czas dzieciom. W wielu placówkach opiekuńczych brakuje również komputerów do nauki zdalnej dla każdego ucznia i innych rzeczy.

Nie wszędzie jednak sytuacja jest aż tak dramatyczna. Są placówki, w których nie brakuje podstawowych produktów, jednak potrzebne jest wsparcie w zakresie spędzania czasu wolnego przez dzieci, tak jak to ma miejsce w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.

- Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną - konieczność spędzania większej ilości czasu w domu oraz w miejscach rzadziej uczęszczanych - bylibyśmy wdzięczni za wsparcie w postaci gier planszowych, gier na konsole, rowerów. Mile będą widziane również inne sprzęty, artykuły umilające spędzanie czasu wolego np. papiernicze, artystyczne itd. Mogą to być również korepetycje online - mówi Remigiusz Walędziak, dyrektor Centrum Administracyjnego placówek opiekuńczo-wychowawczych w Gdyni.

Przedświąteczna zbiórka dla dzieciPrzedświąteczna zrzutka wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Powstała w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia - jej celem jest uzbieranie jak największej ilości produktów i pieniędzy, za które organizatorzy kupią najpotrzebniejsze artykuły do placówek wychowawczych. Liczy się każda złotówka. Ale nie tylko. W tej zbiórce ważne są nie tylko pieniądze - można także przekazać różne produkty. Wielu z nas ma w domu pełno niepotrzebnych rzeczy: zabawek, gier, kart, zeszytów, książek, kosmetyków. Mamy ubrania, których pewnie nigdy już więcej na siebie nie założymy. Właśnie to może się przydać potrzebującym dzieciom.

Kto zbiera?Organizatorem zbiórki jest Agencja Interaktywna MintBayGdańska, a dokładniej właściciele firmy - Paweł Czarnecki i Agnieszka Pokorska. Agencja na co dzień zajmuje się kompleksową obsługą firm: tworzy strony www, zajmuje się marketingiem online, materiałami reklamowymi itp. Jak twierdzą, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i codziennie stawiają sobie nowe cele. Teraz jednym z nich jest także pomoc innym.

Skąd pomysł, by zrobić taką akcję?

- Prywatnie od wielu lat staramy się pomagać potrzebującym. Nie tylko ludziom, ale także zwierzętom - wspieramy schroniska, skąd także wzięliśmy pieska. Nasza agencja powstała dopiero kilka miesięcy temu i stwierdziliśmy, że jest to kolejna okazja, aby móc dać coś od siebie, wesprzeć potrzebujących. Często wystawiamy swoje usługi na aukcjach charytatywnych, zbiórkach, licytacjach. Pomoc dla dzieci z POW i domów dziecka przyszła nam do głowy, ponieważ natknęliśmy się na ogłoszenie na jednej z grup na Fb, że jest zapotrzebowanie w jednym domu dziecka na owoce, jedzenie i inne rzeczy dla dzieci. Wzbudziło to w nas zainteresowanie, więc skontaktowaliśmy się z kilkoma placówkami i dowiedzieliśmy się, że potrzeby są ogromne, którym sami niestety nie jesteśmy w stanie sprostać. Stąd urósł w nas pomysł zbiórki, ponieważ wiemy, że ludzie mają dobre serca. Liczymy na chęć pomocy oraz na to, że wspólnie uda się pomóc chociaż w jakiejś części potrzebującym dzieciom i placówkom - tłumaczą Agnieszka Pokorska i Paweł Czarnecki.

Dla kogo zbierane są rzeczy i pieniądze?Organizatorzy zbiórki chcą dotrzeć i pomóc jak największej liczbie placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka w Trójmieście i okolicach. Jednak wszystko zależy od ilości uzbieranych rzeczy oraz budżetu, jakim będą mogli dysponować. Do tej pory udało się pomóc Placówce opiekuńczo-wychowawczej nr 2 w Gdyni, do której 9 listopada organizatorzy zawieźli kilka zakupionych przez nich produktów.

Chęć uzyskania pomocy wyraziły również inne POW z Gdyni oraz Dom Dziecka z Kartuz, w którym przebywa 56 wychowanków.

Jak można pomóc?- Tak naprawdę potrzebne jest wszystko. Potrzeby, jakie wypisują placówki i opiekunowie dzieci zaczynają się od chemii, proszków, akcesoriów do sprzątania, kosmetyków do codziennego użytku dla wychowanków, ubrań, potrzebne są również różnego rodzaju gry i produkty, które umilą ten czas siedzenia w placówkach dzieciom. Teraz jest to jeszcze bardziej potrzebne, ponieważ podczas panującej pandemii te dzieci nie wychodzą praktycznie nigdzie. Potrzebne jest wszystko - apeluje Agnieszka Pokorska.
Co możesz oddać lub podarować?

 • chemię gospodarczą
 • kosmetyki
 • akcesoria do sprzątania
 • nowe ubrania
 • słodycze
 • gry i zabawki
 • książki
 • artykuły papiernicze
 • gry na konsole
 • rowery
 • korepetycje online
 • sprzęt elektroniczny.

Zbierane są rzeczy nowe oraz rzeczy używane, ale niezniszczone i w dobrym stanie. Możesz również wesprzeć zbiórkę finansowo, wpłacając dowolną kwotę na zrzutkę dostępną pod tym adresem. Do akcji przyłączył się również sklep Kids Concept, w którego siedzibie na ulicy Morskiej 174 w Gdyni zorganizowano punkt zbiórki rzeczy w godzinach 9-17. W godzinach późniejszych organizatorzy proszą o kontakt.

Zbiórka trwa do 20 grudnia, ponieważ organizatorzy jeszcze przed Wigilią chcą zdążyć zakupić i porozwozić produkty do placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka. Kontakt do organizatorów: tel. 601-529-425, mail: pomagam@mintbay.pl.

Przedświąteczna zbiórka trwa do 20 grudnia.
Przedświąteczna zbiórka trwa do 20 grudnia. mat. prasowe organizatora

Opinie (116) 8 zablokowanych

 • Gulbinowicz ponoć zostawil po sobie fortunę,Ģłódz też ma spory majątek.Dlaczego tak się dzieje,że klerycy opływają w luksusach? Dlaczego premie,które się należały politykom,potem zwrócone po oburzeniach poszły na Caritas?My,społeczeństwo wspieramy albo zwierzęta albo chore dzieci.Co by było gdyby Owsiak orkestr nie robił? Nawet zakupił leżanki dla rodziców w szpitalach.Wstyd i oburzenie na co idą moje podatki.I jak zawsze dzieci niczemu winne.Szacunek za akcję.

  • 10 1

 • razem możemy wiele, a uśmiech dziecka bezcenny!

  • 0 0

 • Podarować jedzenie ?

  Po co takie rzeczy pisać? Jedzenie dla Domu dziecka obwarowane jest sanepidem, są ścisłe przepisy regulujące co może zostać dostarczone do domu dziecka, a gdy nie wszystko zostanie zjedzone danego dnia, trzeba wyrzucić- to co jest otwarte i ugotowane.

  • 4 0

 • (1)

  Utrzymanie dziecka w placówce to koszt ok. 3000-6000 zł na miesiąc. W tym liczone są m.in. pensja personelu, wyżywienie wychowanka, ubrania dla niego, przybory szkolne oraz jakaś drobna suma na kieszonkowe. Kto w sumy te nie wierzy, niech poszuka rozporządzeń poszczególnych gmin w całej Polsce, są ogólnodostępne na stronach rządowych. Nie uwierzę więc, że wychowankom brakuje jedzenia. Oczywiście akcja jest szlachetna i można się do niej włączyć, jednak jako osoba mająca na codzień do czynienia z dokumentami rządowymi po prostu wiem, jakie to są kwoty. Mam w domu zabawki, ubrania w dobrym stanie, które są dość modne/uniwersalne, dokupię słodycze, jakieś kosmetyki i dołączę do akcji, jednak z głową i bez widma "biednych dzieci z domu dziecka".

  • 6 0

  • Domy Dziecka nie ugotują z produktów, które my zakupimy, nie pozwalają na to przepisy,

   przynajmniej tak jest w Domu Dziecka , który znam.

   • 2 0

 • (1)

  Bardzo wspolczuje, ale mam pytanie czy te domy dziecka sa panstwowe czy prywatne?

  • 3 0

  • państwowe

   • 0 1

 • najlepiej spytać dzieci w domu dziecka..... (1)

  Parę lat temu taka mała akcja była w mojej poprzedniej firmie. Taka na małą skalę. Zbieraliśmy przed świętami jakieś rzeczy na podarki dla dzieci z jednego domu dziecka, w niedużym powiatowym mieście. Żeby się lepiej rozeznać pojechaliśmy do domu dziecka. Spytaliśmy dzieci o czym marzą. Jeden z chłopców powiedział, że marzy aby dostać wełniane skarpety........

  • 3 0

  • W większości dzieci marzą o miłości rodziców i o dobrej elektronice,

   Jak i w niejednej rodzinie ,,z rodzicami".
   Warto by robić ankiety w każdym Domu Dziecka , wtedy pomoc będzie celowa.

   • 3 0

 • Cel szczytny ale

  Zamiast na utrzymywanie dorosłych mężczyzn i kobiet zdolnych do pracy byłoby dla dzieci

  • 3 0

 • Mało transparentne - na co zostaną wydane zebrane pieniądze?

  Proponuję napisać raport np. w styczniu 2021 na co poszły zebrane pieniądze- konkretnie i z adresem obdarowanego Domu Dziecka. Wtedy zaufanie do sensu zbiórek wzrośnie. Wspieram regularnie działalność na rzecz zwierząt, ale mam tam dostęp do każdego paragonu i faktury (działaczki umieszczają skany na portalu, a oryginały trzymają w segregatorach przez trzy lata ), na koncie także widzimy każdy wpływ i wydatek.

  • 5 0

 • Chemię gospodarczą, środki czystości , lekkie przegięcie . Ja mam problem żeby młodych ludzi zachęcić do pracy za 30 zł a tutaj mam rozdawać pieniądze które państwo powinno przeznaczyć w bogatym mieście. Chętnie zawsze pomagam ale to jakaś Bzdura. Młodzi wychowankowie wcale nawet nie próbują pomagać wy prowadzić psa do nieść zakupy robić w ten sposób a wy zabieracie ciężko pracujących ludzi to jest po prostu szczyt

  • 3 1

 • Prezenty! (2)

  Dajcie dzieciom te wszystkie chore kotki i pieski nad ktorymi placza portalowe panienki. Dzieci jak beda caly czas ratowac te dary to zapomna o glodzie, a wy bedziecie dumni ze pieski maja domek mily...:-)

  • 1 6

  • weż leki

   • 2 0

  • Jak skrzywdziło Ciebie życie, że masz tyle jadu i jesteś taki smutny i zgorzkniały ?

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Beta (2) Dzisiaj dzień spodziewanej miesiączki. Zrobiłam betę. Wynik

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • xbox dla dzieci (6) może ktoś podpowie jakiego xboxa najlepiej kupić na chwilę obecną ? myślimy czy używany czy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • 500+ Witam.ja już 10 miesięczny czekam i nic.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Edyta

 • Jak to w końcu liczyć... (2) Dziewczyny pomóżcie,ostatni @ dostałam 27.10 ale wieczorem..czyli podobno mam liczyc,że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Starania o drugą dzidzię- kto ze mna? (10) Hej kochane. Jak tam Wasze starania..ja w lutym niestety zaszłam w ciążę pozamaciczna....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra

 • Krople sab simplex Zostały mi dwa opakowania kropli sab simplex na kolki. W czerwcu przywiezione z Holandii....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda 515102506

 • Poród w wojewódzkim podczas pandemii (20) Hej :) czy są tu mamy, które w ostatnim czasie (powiedzmy od września) rodziły w szpitalu...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monika

 • Hsg gdzie? (5) Proszę o informację gdzie aktualnie można wykonać badanie hsg i czy w ogóle gdzieś można?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Autorka

 • Położna (4) Dzień dobry, Czy mają Panie do polecenia godną zaufania położną? Pozdrawiam

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ao

 • jak usunąć plamy z fioletu z... (2) Mam na blacie w kuchni plamy z fioletu jak je usunąć

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Miłość prawdziwa i przyjazn fałszywa (2) Miłosc istnieje w realu . mozna z soba byc od podstuwki, wziac ślub i byc z soba całe zycie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Alinka

wszystkie tematy »