• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dzieci Dzieciom

W programie:

- Spektakl Teatru Miniatura "Afrykańska przygoda"
- Koncert Dzieci Dzieciom - piosenki Jerzego Wasowskiego (100-lecie
urodzin)w wykonaniu dzieci z Winda-GAK
- Zabawy plastyczne, warsztaty prowadzone przez Robotników Sztuki z
PGR ART.Podczas warsztatów stworzymy niepowtarzalną instalacje pt.
"Inżynieria Dźwięków", która zostanie umieszczona w przestrzeni lasu
przez uczestników warsztatów wraz z rodzicami.
- "Malowanie twarzy" - makijaż artystyczny w wykonaniu
Elżbiety Stanielewicz

Spektakl Teatru Miniatura "Afrykańska przygoda"

scenariusz: Mariola Fajak-Słomińska
reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński
muzyka: Paweł Dudzik
scenografia: Jolanta Brejdak
obsada: Jolanta Darewicz, Joanna Tomasik,
Jakub Zalewski (gościnnie)
inspicjent: Jakub Zalewski


Spektakl przygotowany specjalnie dla najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od 1 do 4 lat.
Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę - dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Małe dzieci z zaciekawieniem oglądają jego przygody, ponieważ Jacuś używa dobrze im znanych sygnałów słownych: bam, hopa, opla, patataj...Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Maluszki nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.

Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy.

Mariola Fajak-Słomińska w rozmowie z Violiną Janiszewską

Przez długi okres swojej historii teatr nie uznawał dzieci do lat czterech za widzów teatralnych. Współcześnie zaczyna się to zmieniać. W 2006 roku poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, opierając się na doświadczeniach bolońskiego teatru La Barca i wybitnego aktora Roberta Frabetti, zainicjowało cykl przeglądów spektakli dla najmłodszych w połączeniu z konferencjami naukowymi. Zaowocował on rosnącą ilością przedstawień uwzględniających zaobserwowane przez psychologów zasady percepcji tak małego odbiorcy sztuki. Na tym etapie rozwojowym najważniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe - barwa, dźwięk, forma - uruchamiające jego funkcje poznawcze. Dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłuższej, skomplikowanej historii, jego uwagę przyciąga wyrazisty szczegół.

"Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego - spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki - ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

"Piosenka jest dobra na wszystko" - koncert Dzieci Dzieciom

piosenki Jerzego Wasowskiego w 100-lecie urodzin kompozytora
opracowanie muzyczne: Mariusz Wala
soliści:
Emilia Beneda - Nie budźcie mnie (sł. Jeremi Przybora)
Delfina Bielan - Wesoły deszczyk (sł. Jeremi Przybora)
Natalia Chruszczewska - Złoty pierścionek (sł. Roman Sadowski)
Aneta Gieras - Ja dla pana czasu nie mam(sł. Jeremi Przybora)
Paula Kizik - Kaziu, zakochaj się (sł. Jeremi Przybora)
Konrad Kozłowski - Adios pomidory (sł. Jeremi Przybora)
Karolina Łukomska - Muzykalny zastęp (sł. Roman Pisarski)
Michalina Łukomska - Ja pana z sobą zabiorę (sł. Jeremi Przybora)
Malwina Miętki - Tango kat (sł. Jeremi Przybora)
Nikola Nerc - Zakochałam się w czwartek (sł. Jeremi Przybora)
Jagoda Nerc - Znaki drogowe (sł. Anna Bernat)
Oliwia Pachucka - Deszcz (sł. Bronisław Brok)
Paula Raczkowska - Blues to zawsze blues jest (sł. Błazej Perkun)
Aleksandra Solska - Do ciebie szłam (sł. Jeremi Przybora)
Agnieszka Świestowska - Lubię wrony (sł. Wojciech Młynarski)
Karolina Wasilewska - Panienka z temperamentem (sł. Jeremi Przybora)
Zuzanna Wężyk - Jak pan mógł? (sł. Jeremi Przybora)
Dominika Wilińska - Embarras (sł. Jeremi Przybora)
Małgorzata Zdrojewska - Mamusia myśli (sł. Roman Pisarski)

zespół:
Marusz Wala piano
Mariusz Świątek saksofon
Tomasz Przyborowicz bas
Piotr Dudek perkusja


Od pięciu lat koncerty, które przygotowuje dla dzieci klub Winda - GAK są koncertami tematycznymi. W klubie prowadzimy zajęcia wokalno-estradowe dla dzieci. Edukacją muzyczną młodych wokalistów zajmuje się Mariusz Wala, pianista, lider zespołu Piano21, przygotowaniem wokalnym Katarzyna Burakowska. Uczestnicy zajęć są w wieku od 7 do kilkunastu lat. Dzieci i młodzież dotychczas przygotowały następujące programy: Jest taki dzień - piosenki bożonarodzeniowe i kolędy, Podróż za jeden uśmiech - piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Zielona pani Ziemio - piosenki Seweryna Krajewskiego, Wonderful world - światowe standardy swingowe, Żyj kolorowo - piosenki polskich jazzmanów oraz Wiosna - piosenki grupy Skaldowie. W tym roku ze względu na przypadającą 100 rocznice urodzin Jerzego Wasowskiego przygotowaliśmy program poświęcony jego twórczości. Ze względu na przypadający również w tym roku jubileusz piętnastolecia klubu do udziału w koncercie zaprosiliśmy również byłych, często już dorosłych uczestników zajęć. Wystąpi w nim dziewiętnastu wokalistów, którzy zaśpiewają dwadzieścia piosenek Jerzego Wasowskiego nie tylko tych z Kabaretu Starszych Panów. W koncercie znajdą się też piosenki śpiewane przez Renę Rolska czy Marię Koterbską, Wojciecha Skowrońskiego, Wojciecha Młynarskiego oraz utwory specjalnie napisane jako piosenki dla dzieci. Piosenka jest dobra na wszystko zostanie wykonana przez wszystkich uczestników koncertu.


PGR ART istnieje poza podziałami i jednoznacznie
wyznaczonymi granicami. Nie jest dla nas istotne , czy to co robimy to jeszcze sztuka, już polityka lub zabawa. PGR nie tworzy, PGR uzmysławia. PGR stanowi tym samym coś więcej niż tylko grupę artystyczną, jest mianowicie projektem społecznym a może nawet sposobem na życie -mówią o sobie Sylwester i Mikołaj.

Nasza praca z dziećmi to właśnie nie nauczanie, lecz uzmysławianie im procesów, które w nich samych zachodzą. Dostarczamy im materiały i narzędzia do własnej kreacji. To edukacja plastyczna, która ma służyć dzieciom, a nie spełnieniu ambicji pedagogów.

Mikołaj Robert Jurkowski - Robotnik Sztuki , założyciel i Prezydent [1995-2000] grupy artystycznej Centralny Urząd Kontroli Technicznej CUKT oraz Wolnej Pracowni PGR_ART z siedzibą w Koloni Artystów Gdańsk Stocznia. Inicjator powstania Instytutu Twórczych Działań ITEDE oraz Koloni Artystów Gdańsk Stocznia. Autor projektów edukacyjnych: "Młodzi Młodego Miasta", warsztatów dla dzieci pt. "Dotyk Sztuki" Związany z działaniami TOTARTU i Fundacją Wyspa Progress, pomysłodawca Warsztatów artystycznych realizowanych w CSW Łaźnia pt. "Kraina Kreatywności" oraz "Wędrowcy".

Sylwester Gałuszka - Robotnik Sztuki, prezes Fundacji Kolonia Artystów, założyciel Instytutu Twórczych Działań ITEDE oraz animator wydarzeń artystycznych w Koloni Artystów Gdańsk Stocznia. Założyciel Wolnej Pracowni PGR_ART z siedzibą w Koloni Artystów Gdańsk Stocznia. Autor projektu cyklicznych prezentacji studentów ASP "Extreme art", współtwórca warsztatów artystycznych pt. "Kraina Kreatywności" i "Wędrowcy". Realizuje prace wideo w technice found footage. Wideo tła tworzył min dla: Bartek Wołyniec, Skinny Patrini, DataDisk, Prawatt, Folder, Magnum38.

Przeczytaj także

Opinie