Wiadomości

Dziecięce bale karnawałowe w Filharmonii Bałtyckiej

Przed nami karnawał - czas zimowych zabaw, maskarad, pochodów, imprez, a nade wszystko balów. Również najmłodsi mogą uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich zabawach karnawałowych, takich jak te w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej, w której odbędą się aż trzy bale dziecięce. Pierwszy już 4 stycznia, a kolejne 15 i 22 lutego. Wszystkie rozpoczną się w południe, potrwają około godziny każdy i przeznaczone są dla rodzin z dziećmi od lat trzech.Imprezy dla dzieci w Filharmonii Bałtyckiej


Muzyka na żywo, ambitny repertuar, trzy bale i trzy osobne tematy, w tym motywy z najpopularniejszych bajek - to jedne z wyróżników imprez zaplanowanych w Filharmonii. Wszystkie koncerty dla dzieci są autorskimi pomysłami i realizacjami - od scenariusza po wykonanie bezpośrednio na scenie - za które odpowiada znany i zgrany duet: Natalia Walewska, koncertmistrz Orkiestry PFB, oraz Anna Bona - skrzypaczka PFB. Stworzyły one wcześniej już cykl koncertów familijnych i edukacyjnych oraz organizują rokrocznie Festiwal Baltic Souvenir.

Przeczytaj także: W każdym dorosłym jest odrobina dziecka - wywiad z Anną Boną.

- W dzisiejszych czasach to rzadkość, by muzyk wcielał się w tyle ról, tak odległych od wyuczonego zawodu, ale muszę przyznać, że ta praca daje nam mnóstwo satysfakcji, a efekt możecie ocenić państwo sami - zaprasza na koncerty Anna Bona.
Skąd w ogóle pomysł, by organizować bale karnawałowe dla dzieci w Filharmonii?

- Kto widział dziecko tańczące podczas koncertu w poważanej instytucji kultury? Taki widok nieczęsto się zdarza. Od najmłodszych, którzy przychodzą z rodzicami na koncerty do Filharmonii, oczekuje się, żeby grzecznie siedziały w fotelach, a po wysłuchaniu poważnego repertuaru klaskały w ściśle określonym miejscu. Kiedyś latem podczas jednego z plenerowych wydarzeń zauważyłam, że do słynnego "Bolera" Ravela tańczy mała dziewczynka. Nie przejmowała się reakcjami dorosłych, tylko beztrosko poruszała się w rytm muzyki. Wtedy pomyślałam, że dzieci powinny mieć możliwość przeżywania muzyki, tak jak im się podoba, a nie tak, jak chcemy im ją narzucić w odbiorze. Karnawał to idealny czas, żeby się przebierać za ulubionych bohaterów z bajek, śpiewać wraz z nimi znane piosenki i tańczyć do ulubionych melodii. Takie właśnie będą bale dziecięce w Filharmonii Bałtyckiej - zapowiada Anna Bona.

Bale dla dzieci w Trójmieście


Maja Gadzińska i Bogdan Smagacki podczas jednego z koncertów dla dzieci w Filharmonii Bałtyckiej.
Maja Gadzińska i Bogdan Smagacki podczas jednego z koncertów dla dzieci w Filharmonii Bałtyckiej. mat. prasowe / Filharmonia Bałtycka

Trzy bale i trzy osobne tematyData rozpoczęcia karnawału jest stała i przypada rokrocznie na 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli. W 2020 roku jest to poniedziałek, dlatego niektóre bale zaplanowano już na sobotę, 4 stycznia, w tym również ten w Filharmonii - W krainie bajek Disneya, który, podobnie jak pozostałe imprezy, rozpocznie się o godz. 12. W programie muzyka z najsłynniejszych bajek Disneya: "Kraina Lodu", "Dzwonnik z Notre Dame", "Tarzan", "Toy story", "Herkules", "Coco", "Kopciuszek", "Aladyn". Nie zapomnijcie o odpowiednich strojach.

- Bajki i taniec towarzyszą nam od najmłodszych lat. Znamy je nierzadko na pamięć, nucimy ulubione melodie, poruszamy się w rytm ulubionej muzyki. Dla dzieci jest to naturalne środowisko, w którym czują się komfortowo i bezpiecznie. Sięgamy po tematy bliskie dzieciom i ich rodzicom. Znane, lubiane i kochane przez wszystkich bez względu na wiek. I bal to bajkowe przeboje. Jak sobie wyobrazimy, że studio Disneya produkuje je od 96 lat, to robi to niesamowite wrażenie! Nie znamy nikogo, kto nie oglądał tych kultowych bajek choć raz w życiu. Pierwszy bal będzie więc gratką dla miłośników disneyowskich bohaterów, a przeboje wyśpiewają Maja Gadzińska, aktorka Teatru Muzycznego, i Bogdan Smagacki, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni - informują organizatorki.

Bajkowe przeboje i taneczna klasykaPodczas drugiego koncertu spotkamy się z muzyką ze słynnych kreskówek. W programie m.in. muzyka z bajek: "Było sobie życie", "Tom i Jerry", "Flinstonowie", "Looney Tunes", "Smerfy", "Myszka Mickey", "Różowa Pantera", "Muminki".


Z kolei trzeci koncert to największe taneczne przeboje wszech czasów szlakiem najsłynniejszych tańców świata. W programie m.in.: Walce i polki Straussa, Czardasz Montiego, Tarantella Rossiniego, Volare, La Bamba, Guantanamera, Lambada, Marsz Radetzkiego i tango.

- Na II Bal "Muzyka z popularnych kreskówek" zapraszamy wielbicieli kreskówek. Wraz z redaktorem Radia Gdańsk, Kamilem Wickiem, wprowadzimy słuchaczy w świat muzyki z "Toma i Jerry`ego", "Flinstonów", "Myszki Mickey", "Różowej Pantery" i wielu innych. Będzie dużo ciekawostek i pięknej klasycznej muzyki. III Bal "Taneczna podróż dookoła świata" to - jak sugeruje nazwa - taneczna wyprawa dookoła świata. Rytmy latynoskie będą się przeplatać z ludowymi przytupami i szybkimi czardaszami - mówi Anna Bona.

Co warto wiedzieć?Jak dokładnie będzie przebiegał taki bal, jak powinni być przygotowani dorośli i jak przygotować dzieci?

- Od razu chciałabym podkreślić, że nie są to typowe bale karnawałowe w rozumieniu dzisiejszych zabaw w dyskotekowych rytmach, z wodzirejem, różnego rodzaju konkursami z nagrodami i słodkim poczęstunkiem. Nie oferujemy opieki nad dziećmi, warsztatów i animacji, tylko koncerty balowe dla najmłodszych, w których rodzic uczestniczy razem z dzieckiem. Popularny repertuar wykonają profesjonalni muzycy i śpiewający aktorzy, a II i III bal poprowadzi znany dziennikarz radiowy - Kamil Wicik. Podchodzimy poważnie do naszych słuchaczy i balowa formuła oznacza dokładnie to, że będzie można się bawić w towarzystwie wspaniałej muzyki wykonywanej na żywo przez artystów. Można się również przebrać za ulubione postaci i nie trzeba siedzieć sztywno w filharmonicznych fotelach. Mam nadzieję, że swobodna atmosfera balów będzie zachętą do oswojenia słowa "filharmonia", do przezwyciężenia strachu przed wielką, nieznaną przestrzenią i okazją do rodzinnego spędzenia czasu - tłumaczy pomysłodawczyni.
Muzycy, którzy wystąpią na scenie podczas balów, to: Natalia Walewska, Anna Bona - skrzypce, Sławomir Iwaniak - altówka, Anna Śmiszek-Wesołowska - wiolonczela, Jędrzej Kacprzyk - kontrabas, Dawid Głowacki - klarnet/saksofon, Beniamin Baczewski - gitara basowa, Tomasz Skrętkowski - perkusja, Marta Żak - fortepian.

Opinie (1)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

wszystkie tematy »