Dziecięce studia w Trójmieście

Podczas wykładów w innych miastach mali studenci okazali pełne zdyscyplinowanie. Czy w Gdańsku Będzie podobnie?
Podczas wykładów w innych miastach mali studenci okazali pełne zdyscyplinowanie. Czy w Gdańsku Będzie podobnie? mat. organizatorów

Marzysz o posłaniu syna lub córki na politechnikę lub uniwersytet? Twoje marzenia mogą spełnić się wcześniej niż myślisz. W tym roku uczelnie otwierają się nawet na dzieci w wieku 6-12 lat.W ramach "Polskiej Akademii Dzieci" na Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym oraz w sopockiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej jeden raz w miesiącu dla najmłodszych studentów wykładać będą nauczyciele akademiccy oraz zaproszeni goście ze świata nauki. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców, że limit miejsc na rok szkolny 20101/2011 wyczerpał się bardzo szybko. Utworzono listę rezerwową, która obecnie liczy ponad pół tysiąca osób. Od października 2010 r. do maja 2011 r. odbędzie się osiem zjazdów.

- Nie chcemy pominąć żadnego dziecka, które ma ochotę przyjść do nas i zaprezentować swoje pasje, zainteresowania i własne sposoby na poznawanie otaczającego świata. Dlatego zdecydowaliśmy się umożliwić nawet sześciolatkom prowadzenie wykładów. Dzięki temu mamy możliwość podziwiać dziesięciolatka, który z pasją wykłada o lewitacji magnetycznej - wyjaśnia dr Agata Hofman, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego.

Z inicjatywą wprowadzenia dzieci na sale wykładowe wyszli również twórcy Uniwersytetu Dziecięcego Unikids. W podróż przez świat fizyki, chemii, architektury, archeologii i wielu innych dziedzin nauki zabiorą małych studentów utytułowani nauczyciele akademiccy z całej Polski.

Także tu duże zainteresowanie zmusiło organizatorów do utworzenia nowej grupy. Aby zapisać dziecko na Dziecięcy Uniwersytet Unikids należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie uniwersytetu. Decyduje kolejność zgłoszeń dzieci. Zajęcia będą odbywały się w sobotnie przedpołudnia, dwa razy w miesiącu. Rodzice odprowadzają dzieci na wykłady, ale sami w nich nie uczestniczą. Dziećmi opiekują się specjalnie wyszkoleni opiekunowie, którzy są obecni na sali wykładowej. Semestr wykładów kosztuje 160 zł. Jednorazowo pobierana jest także opłata wpisowa w wysokości 15 zł. Rok akademicki trwa dwa semestry. Obecnie prowadzone są zapisy tylko na semestr zimowy.

Kolejną odsłoną projektu edukacyjnego dla dzieci jest Akademia Gdańskich Lwiątek. Już po raz czwarty Fundacja Wspólnota Gdańska przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat (klasy I-III) do spotkania z kulturą i historią miasta. W ramach Akademii każde zgłoszone dziecko na początku roku szkolnego otrzymuje kolorowy Indeks Gdańskiego Lwiątka, w którym zbiera potwierdzenia wizyt w placówkach. Po wizycie w placówce kulturalnej uczestnik wykonuje pracę plastyczną dotyczącą poznanego miejsca. Na zakończenie danego roku szkolnego, uczeń, który z powodzeniem ukończy rok bierze udział w Wielkim Koncercie Finałowym i otrzymuje dyplom oraz Odznakę Gdańskiego Lwiątka.

Udział w projekcie Akademia Gdańskich Lwiątek jest bezpłatny. Wszelkie materiały, nagrody oraz imprezy finansowane są z zasobów Fundacji Wspólnota Gdańska.

Dokumenty do pobrania (regulamin oraz karty zgłoszenia) znajdują się na stronie Akademii Gdańskich Lwiątek w zakładce Jak przystąpić do Akademii.

Zajęcia Gdańskiego Uniwersytetu Dzieci

Uniwersytet Gdański
"Najciekawsze zakątki świata" - Michał Kochańczyk, znany podróżnik
"Świat gadów i płazów" - Marta Włodarczyk, lat 7
inauguracja: 01.10.2010 - godz. 12.00 - Wydział Nauk Społecznych, s. 204/205

Politechnika Gdańska
"Czy pociągi mogą latać?" (eksperymenty fizyko-chemiczne) - Dawid Kubacki
"Lewitacja magnetyczna" - projekt autorski - Przemysław Listowski, lat 10
inauguracja: 8.10.2010 - godz. 10.00 - aula główna

Gdański Uniwersytet Medyczny
"Jak działa ciało człowieka?" (medycyna) - prof. Bolesław Rutkowski,
"Igraszki z powietrzem" - Zuzanna Ślizień i Barbara Wirska, lat 11
inauguracja: 29.10.2010 - godz. 11.00 - Auditorium Primum

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie
"Czy przysłowia są prawdziwe?" - prof. Bogdan Wojciszke
inauguracja: 15.10.2010 - aula główna

Terminy wykładów inauguracyjnych mogą ulec zmianie. Aktualne informacje o zmianach zostaną zamieszczone na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Dzieci
Zgłoszenia(indywidualne i grupowe)na cykl wykładów jednej z wybranych uczelni na adres e-mail
Koordynator: dr Agata Hofman (adiunkt UG), tel. 501 011 544

Opinie (19)

 • (2)

  "Czy pociągi mogą latać?" I po co te retoryczne pytania? Każdy dzieciak wie, że tak, szczególnie relacja PKP Gdynia-Warszawa.

  "Świat gadów i płazów" - Marta Włodarczyk, lat 7 - dzieci uczą dzieci???

  • 20 2

  • no przecie napisane jest, że dzieciaki prezentują swoje zainteresowania

   • 2 0

  • Gdynia - Warszawa

   to ponaddzwiękowe

   • 0 0

 • to

  nie jest normalne...

  • 22 2

 • haha uczelnie już czują brak studentów, bo studenci się w końcu obudzili i nie dadzą już tak łatwo nabijać się w butelkę, wiadomo że nawet po politechnice czy też UG, z pracą dalej ciężko i że nie najważniejsze jest wykształcenie tylko odpowiednie wejścia.

  • 10 2

 • Niestety to pracodawcy nakręcają maszynkę z wykształceniem: (1)

  Idealny kandydat musi mieć 20 lat, dwa wyższe wykształcenia, 10 lat doświadczenia, angielski, niemiecki native, a jeszcze po chińsku dobrze jak coś powie... I nie ważne do jakiej pracy i nie ważne, że ten przykładowy angielski nigdy w tej pracy nie jest używany... To jest chyba taki standard, że musi to mieć i już! A jak nie ma, to szef ma kogoś z rodziny czy znajomych na to miejsce. Przykre!

  • 30 1

  • zgadzam sie !

   jeszcze trzeba dodać, ze nie można byc kobietą, bo ta zachodzi z zasady w ciążę, a już tym bardziej kobietą ktora ma juz dzieci, bo te z zasady choruja...
   paranoja jakaś

   • 8 0

 • "la najmłodszych studentów wykładać będą nauczyciele akademiccy oraz zaproszeni goście ze świata nauki."

  "Świat gadów i płazów" - Marta Włodarczyk, lat 7
  "Lewitacja magnetyczna" - projekt autorski - Przemysław Listowski, lat 10
  "Igraszki z powietrzem" - Zuzanna Ślizień i Barbara Wirska, lat 11

  • 11 1

 • Zdecydowanie za późno. Takie wykłady powinny sie odbywać dla dzieci 2-3 letnich,

  choc najnowsze badania pokazują, że wyscig szczurów najlepiej już zacząć w wieku prenatalnym.

  • 22 2

 • a śłyszeliście o "Edukado" w Warszawie?? (2)

  Tam rodzice rocznych szkrabów zapisują je na zajęcia edukacyjne!!!! co ci rodzice mają w głowach? chca zabrać tym dzieciom dzieciństwo i beztroskie siusianie w pieluszki, i jak tak dalej bedzie, to bedziemy mieli habilatantów w wieku 10 lat :) pozdrawiam nadgorliwych rodzicow... ;/

  • 13 2

  • gupiś (1)

   • 0 4

   • tyś mąndry za to

    • 1 1

 • Czy ktos (1)

  sie juz leczyl czy dopiero zaczyna przygode z psychiatra? o ostatnie polecam coniektorym rodzicom, autorowi tego artykulu i oczywiscie pomyslodawcom.

  • 6 3

  • Witam, drogi Gal-u, polecam Tobie zacząć od nauki języka polskiego.

   • 0 1

 • dzieci 6-12 to nie jest klasa I-III 12 lat ma dziecko w piątej klasie!!!A i piszą że jest bezpłatne ale....trzeba zapłacić 160 zł za semestr.....nie wiem ale kogoś tu wali!!!

  • 3 0

 • przepraszam, ale czegos nie rozumiem. Na stronie jest info: ZE WZGLĘDU NA BRAK WOLNYCH MIEJSC ZAKOŃCZYŁY SIĘ ZAPISY W GDAŃSKU NA ROK AKADEMICKI 2010/2011., kiedy jednak zapisze się dziecko przychodzi informacja na maila o tym, aby dokonać wpłaty na konto w wysokości 175 zł...

  • 4 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
Zabawa malarska w Malorcie
Zabawa malarska w Malorcie
warsztaty
wrz 20-17.12
Gdynia, Halo Kultura
Trening uważności
Trening uważności
warsztaty
wrz 22-10.11
g. 16:00
Gdańsk, Mindfulness dla dzieci

Najczęściej czytane