• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziecko czeka nawet 1445 dni do psychiatry. Pomorze z niechlubnym rekordem

Piotr Kallalas
12 września 2023, godz. 13:30 
Opinie (67)
Na Pomorzu dzieci potrzebujące konsultacji psychiatrycznej muszą zwykle czekać dłużej niż rok. Na Pomorzu dzieci potrzebujące konsultacji psychiatrycznej muszą zwykle czekać dłużej niż rok.

Pomorze należy do niechlubnej czołówki województw pod względem czasu oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego. W naszym regionie dzieci średnio czekają 411 dni na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.Jakie działania powinny zostać podjęte w pierwszej kolejności?

Fundacja GrowSpace opublikowała raport, w którym zebrano dane dotyczące czasu oczekiwania na przyjęcie na konsultację u psychiatry dziecięcego. Informacje zostały zaciągnięte ze strony światprzychodni.pl, która monitoruje dane Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika z nich jednoznacznie, że Pomorze należy do województw, gdzie dzieci i młodzież najdłużej czekają do specjalisty.

- Dane pokazują, ile młody człowiek musi czekać na konsultacje u psychiatry bądź psychiatrki dziecięcej w Polsce. Czas oczekiwania jest rekordowy, woj. pomorskie to średnio 411 dni oczekiwania na konsultację psychiatryczną, a pamiętajmy, że pełen proces leczenia i diagnozy nie kończy się na jednej konsultacji - mówi Dominik Kuc z Fundacji Grow Space.

Są miejsca, gdzie czeka się więcej niż 1000 dniPatrząc na mapę Polski pod względem czasu oczekiwania na konsultacje psychiatryczne w ramach rozliczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, dłużej poczekamy tylko na Śląsku, gdzie pacjenci dostają się na wizytę średnio po 512 dniach. Niestety w naszym regionie są miejsca, gdzie czeka się więcej niż nawet 1000 dni.

- Na Pomorzu padł jeden z pięciu głównych rekordów - 1445 dni oczekiwania do Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed w Gdańsku. To jednak nie wszystko. Szpital w Słupsku - ponad 600 dni, Gdańskie Centrum Zdrowia - ponad 500 dni oczekiwania. To jest ponad rok - dodaje Dominik Kuc.
Według raportu Growspace rekord padł w Będzinie, gdzie pacjenci muszą poczekać 2441 dni.

"Ogromny dramat dzieci"Niestety problemy z dostępnością do opieki psychiatrycznej przekładają się bezpośrednio na kondycję psychiczną młodzieży, która boryka się z okresem popandemicznego zamknięcia. Rośnie liczba nieletnich pacjentów z depresją oraz nerwicami. Tymczasem system pomocy medycznej w Polsce nie gwarantuje szybkiej reakcji, co jest kluczowe w tego typu zaburzeniach.

- To pokazuje ogromny dramat dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, którzy realnie nie będą mogli skorzystać z odpowiedniej pomocy. Przecież jeśli dziecko ma przykładowo 12 lat, to spokojnie w roku 2030 może się zapisywać już do "dorosłego" psychiatry. Rodzina nie będzie mogła liczyć na odpowiednią pomoc. Oczywiście w przypadku ogromnego kryzysu, który będzie zagrażać życiu, można wezwać karetkę, ale to nie rozwiąże przyczyny problemów - komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku

10 zł
wystawa

Halo, tu sztuka! Warsztaty rodzinne w Muzeum Narodowym w Gdańsku (1 opinia)

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Sensolabium. Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu

spotkanie, wystawa, warsztaty

Najczęściej czytane