• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziecko w podróży. W jakim wieku bez opieki?

Patryk Szczerba
18 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Torba na siedzeniu ważniejsza niż pasażer
Wiele dzieci bardzo długo nie jest gotowych do samodzielnych podróży. Wiele dzieci bardzo długo nie jest gotowych do samodzielnych podróży.

Dziecko podróżujące bez opieki w autobusie, pociągu czy samolocie to coraz częstszy widok. Decyzja, czy może tam być samodzielnie powinna zależeć od rozeznania rodziców i konkretnej sytuacji, ale przewoźnicy posiadają regulaminy, a tam wiek podróżnych bywa już określony.



Przepisy prawa nie precyzują, jaki wiek jest odpowiedni do samodzielnych podróży. Tak samo sprawa wygląda w przypadku zostawania w domu bez opieki. Pełnoletność to ukończenie 18 lat, ale do tego czasu trudno ciągle towarzyszyć dziecku, nie zostawiając go na kilka godzin samego.

W przepisach można znaleźć dwa artykuły, które można odnieść do tej kwestii:

Artykuł 106 Kodeksu wykroczeń wskazuje, że pozostawienie dziecka do 7. roku życia bez opieki i narażenie go tym samym na niebezpieczeństwo podlega karze grzywny lub nagany. Z kolei w Kodeksie karnym, w treści art. 210 można znaleźć stwierdzenie, że porzucenie małoletniego do 15. roku życia podlega karze.

Czytaj też: Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Okazuje się, że podróż może być traktowana jako pozostawienie bez opieki lub porzucenie małoletniego. Wystarczy, że w przedziale będą się znajdowały pijane albo agresywne osoby, a już można narazić się na zarzut wystawienia dziecka na niebezpieczeństwo.

Z drugiej strony nie ma jasno określonych przepisów w tym względzie, a psychologowie twierdzą, że decyzja powinna zależeć od rozeznania rodziców i konkretnej sytuacji. Czym innym jest też podróż bezpośrednia, a czym innym jeżdżenie z przesiadkami, gdzie konieczna jest samodzielność związana ze znalezieniem kolejnego środka transportu.

Choroba lokomocyjna u dziecka. Co zrobić, gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną? Choroba lokomocyjna u dziecka. Co zrobić, gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną?

Przewoźnicy posiadają w swoich regulaminach stosowne punkty, które jasno określają wiek podróżujących i związane z tym kwestie.

W jakim wieku dziecko może podróżować komunikacją miejską? Wszystko zależy od regulaminu przewoźnika. W jakim wieku dziecko może podróżować komunikacją miejską? Wszystko zależy od regulaminu przewoźnika.

Podróż dziecka autobusem: regulamin określa



Firma Flixbus - dawny Polski Bus jasno określa wiek dopuszczający podróż dzieci. Dzieci i osoby małoletnie poniżej 10 roku życia mogą być przewożone na trasach krajowych i międzynarodowych wyłącznie wówczas, gdy podczas podróży towarzyszy im osoba dorosła.

- W wieku od 10 do 14 lat mogą podróżować bez opiekuna tylko, jeśli ich opiekun prawny pisemnie potwierdzi w procesie rezerwacji, że osoba małoletnia jest zdolna do odbycia takiej podróży i może ją odbyć samodzielnie i bez opieki - czytamy w regulaminie.
Przewoźnik zastrzega dodatkowo, że pracownicy nie przejmują tym samym obowiązku nadzoru nad osobą małoletnią.

Co istotne, dzieci nie mogą podróżować samodzielnie w przypadku połączeń nocnych oraz w autobusach jadących za granicę. Nie mogą samodzielnie podróżować na trasach z przesiadkami.

Podróżować samodzielnie mogą dopiero osoby, które ukończyły 15 lat.

Dziecko podróżujące bez opieki w autobusie, pociągu czy samolocie to coraz częstszy widok. Dziecko podróżujące bez opieki w autobusie, pociągu czy samolocie to coraz częstszy widok.

Podróż dziecka w samolocie: najbezpieczniejsza



Linie lotnicze w różny sposób określają warunki samodzielnego podróżowania dziecka. Najlepiej każdorazowo sprawdzić w wybranych liniach. Przepisy bywają mało restrykcyjne, a to dlatego, że w samolocie nie ma anonimowości.

Samolot nie zatrzymuje się nigdzie, a dziecko nie wysiądzie na innej stacji niż ta docelowa. Dodatkowo na pokładzie samolotu nie ma anonimowych osób, a to minimalizuje niebezpieczeństwo.

Niektóre linie lotnicze posiadają w swojej ofercie opcję stałej osoby towarzyszącej (opiekunki) dla dziecka. Bywa, że może wtedy lecieć nawet 5-letnie dziecko, które jest pod opieką także w trakcie odprawy na lotnisku.

Od 12. roku życia dziecko może samolotami podróżować już samodzielnie w większości linii lotniczych, ale zawsze warto tę kwestię sprawdzić w regulaminie.

Najbezpieczniejsza dla dziecka podróż to latanie samolotem i tam przepisy związane z obecnością dziecka są najmniej restrykcyjne. Najbezpieczniejsza dla dziecka podróż to latanie samolotem i tam przepisy związane z obecnością dziecka są najmniej restrykcyjne.

Dziecko w pociągu? Decyzja rodziców



PKP nie reguluje wieku, w jakim dziecko może samodzielnie jeździć koleją, pozostawiając w tym względzie dowolność rodzicom.

Co ciekawe, dziecko dopiero od 13 roku życia może samodzielnie jeździć komunikacją miejską. Dopiero będąc w tym wieku nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych - czyli np. może zakupić i skasować bilet w autobusie.

- Wraz z wprowadzeniem bezpłatnych przewozów dla dzieci ten problem praktycznie przestał istnieć. Ani teraz, ani nigdy wcześniej nie represjonowaliśmy jednak młodych pasażerów z powodu ich wieku - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
Badając temat samodzielnych podróży dzieci wykorzystałem informacje zawarte m.in. na stronie Mamopracuj.pl oraz Konfabula.pl

Miejsca

Opinie (79) 5 zablokowanych

  • Mnie rodzice wysyłali samego do dziadkow mieszkających 200 km od Gdańska. Najpierw jechałem pociągiem, potem przesiadałem się na PKS, a następnie musiałem iść z buta jakieś 3 km do wsi. Miałem wtedy 8 lat, i nie było wtedy powszechnie telefonów, więc moi dziadkowie nawet nie spodziewali się że przyjadę do nich, a moi rodzice do końca nie byli pewni czy dojechałem do dziadków szczęśliwie. Dzisiejsze dzieciaki są tak bezradne, że nie potrafią wyjść same nawet na na podwórko.

    • 6 0

  • (1)

    Mój 8 letni syn sam pod opieką stewardesy poleciał do NY , tak sprawnego przejścia przez bramki i odprawę zarówno po polskiej i amerykańskiej stronie jeszcze nie widziałam . Teraz ma 14 i właśnie znów zwiedza NY

    • 6 0

    • Ok

      Wszystko można jak się zapłaci.Niemowlę na drugi koniec świata do ojca zawiozą.Jeśli przewoźnik jest kompetentny:)

      • 0 0

  • (1)

    przesada ja jeździłam autobusami już mając 7 lat do szkoły i było to 4 przystanki a koleżanki z klasy nawet 8 przystanków niech dzieci będą coraz miej zaradne to będzie super

    • 2 0

    • Od wieku 10 lat

      Jeżdżę 35 przystanków

      • 0 0

  • Teraz dzieci są zaradne w inny sposób. Mają najnowsze smartfony, ogrywają dorosłych w gry komputerowe, wiedzą gdzie kupić modne ciuchy i jakie obecnie są gadżety na topie. Dziś ich cały świat to komórka do kontaktu z rówieśnikami i szkoła by w niej brylować. W dzisiejszych czasach dzieci nie potrzebują nigdzie jeździć.

    • 5 1

  • Młody kasztan

    10 lat mialem jak z plecakiem na Wigry 3 ze środmieścia na pustki cisowe jechalem do babci na wakacje.to byl 92 rok.Lat 12 to wypady rowerowe z ziomkami z dzielnicy na wszystkie okoliczne jeziora

    • 2 0

  • Ja uważam...

    Że jeżeli rodzice się boją puścić dziecko same komunikacją to niech zrzucą się na autokar, ktory będzie "zbierał" dzieci z osiedla i zawoził do szkoły i przywoził do domu

    • 0 0

  • Majorka

    Właśnie jestem po 5-dniowym pobycie na Majorce. Trzy tygodnie temu miałem jeszcze 17 lat. Przeżyłem i wiem, że dam sobie radę w innych przypadkach.

    • 0 0

  • Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!

    13 lat nie jest potrzebne, żeby zawierać umowy w "drobnych sprawach życia codziennego", jak kupienie jedzenia czy właśnie biletu na komunikację miejską. "Ograniczona zdolność do czynności prawnych" jest potrzebna, gdyby młody chciał kupić telewizor, komputer, rower itp. "droższe" rzeczy, których nie kupuje się codziennie. Dziecko chodzące do szkoły, posiadające legitymację szkolną, jest uprawnione do korzystania z komunikacji miejskiej i kolejowej, zakupu biletów itp.

    • 2 0

  • Bzdura

    Bzdura. Dziecko poniżej 13 rz ma ograniczoną zdolność prawną, tj MOŻE właśnie kupić bilet na autobus czy drożdżówkę w sklepiku szkolnym, nie moze natomiast zawierac innych umów cywilnoprawnych.

    • 2 0

  • Artykuł wprowadza w błąd

    Najgorzej jak za pisanie artykułów biorą się niedoinformowani ludzie. Dziecko poniżej 13 roku życia samodzielnie biletu nie kupi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za zgodą rodzica mogło podrożować. Nie reguluje tego precyzyjnie żadna ustawa. Ale kopij, wklej z innych stron i potem ktoś natrafia na takie krzaczki i się do nich stosuje.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane