- 1 Atrakcje na rodzinny weekend (8 opinii)
- 2 Dlaczego w szkołach nie promuje się szczepień przeciw HPV? (125 opinii)
- 3 Nowy budynek atrakcją leśnego ogrodu (76 opinii)
- 4 Lęk separacyjny u niemowląt. Jak sobie z nim radzić? (14 opinii)
- 5 Darmowe leki dla dzieci i młodzieży (57 opinii)
Dziecko w samolocie. Jak podróżować bezproblemowo?
Decyzja o pierwszej podróży samolotowej z dzieckiem często wiąże się z dużym niepokojem u rodziców. Jak się przygotować do takiego wakacyjnego wyjazdu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie biletów lotniczych?
Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani i zdeterminowani, warto zawczasu zaplanować podróż, by być gotowym na rozwój różnych scenariuszy.
Jak wybrać lot?
Niezależnie od tego, czy nasze dziecko zwykle bezproblemowo znosi wyjazdy, czy też jest bardziej nieprzewidywalne, dobrym rozwiązaniem jest wybranie lotu z lotniska najbliżej zamieszkania, co zdecydowanie ułatwi podróż. Odpada nam często wielogodzinna podróż samochodem czy pociągiem, kwestie logistyki oraz fakt, że jak przekraczamy próg samolotu, to jesteśmy wykończeni pierwszą częścią "operacji".
Inna kwestia to godzina lotu. Podróż z lądowaniem w środku nocy na pewno będzie o wiele bardziej uciążliwa dla dzieci, zwłaszcza że moment, w którym samolot "siądzie" na płycie lotniska, nie jest ostatnim elementem podróży. Zabranie bagażu, transport z portu lotniczego, a niekiedy również wypożyczenie samochodu - to wszystko trwa i sprawia, że do docelowego miejsca noclegu dotrzemy po kilku godzinach. Oczywiście nie zawsze da się odpowiednio ustawić loty, a poza tym niekiedy, i to wcale nie tak rzadko, przytrafiają się opóźnienia.
- Mieliśmy wszystko zaplanowane. Lot o godz. 15:30 do Rzymu. Na miejscu okazało się, że samolot wystartuje za 4 godziny, które musieliśmy spędzić na lotnisku. Kiedy wsiadaliśmy, wszyscy już byliśmy wykończeni, a dzieciak rozstrojony, bo ominęły go drzemki. Ostatecznie udało się, ale było to dość niespodziewane wyzwanie, którego się nie spodziewaliśmy - opowiada Adam, ojciec 4-letniego Szymka.

Poświęćmy więcej czasu na pakowanie
Na takie wypadki warto również się odpowiednio spakować i to w osobny plecak, w którym będziemy mieć ubranka na zmianę, zapas jedzenia i napojów dla dziecka czy pieluchy. Unikniemy wtedy nagłego wertowania walizki. Warto też pamiętać o wzięciu niezbędnych rzeczy na pokład samolotu.
Istotnym udogodnieniem jest również posiadanie dodatkowej torby, w której będziemy mogli zabrać np. pieluchy czy inne środki do pielęgnacji dziecka. Trzeba pamiętać, że takie czynności wykonywane w samolocie również mogą wiązać się ze sporym wyzwaniem.
- Poszedłem przewijać małą do toalety i oczywiście w tym momencie zaczęły się turbulencje, wszystko zaczęło latać - mówi Karol, który niedawno wrócił z Grecji.
W momencie startu dzieci mogą płakać ze względu na zmianę ciśnień i zatykające się uszy. Dobrze je wtedy zmobilizować do przełykania, karmiąc młodsze dzieci mlekiem czy dając jakąś przekąskę, napój tym nieco starszym.
Zawsze ważnym elementem bagażu powinna być apteczka, gdzie znajdują się nie tylko plastry czy środki dezynfekcyjne, ale również leki i to zarówno te, które dziecko przyjmuje na stałe, jak i te podawane w razie pogorszenia stanu zdrowia.
W jakim wieku można podróżować?
Każda linia lotnicza prowadzi własną politykę dotyczącą zakupu biletu dla małego dziecka. W przypadku najmłodszych niemowląt na pokład zwykle są wpuszczane dzieci już od 8 lub od 14 dni. Nasza pociecha w wieku do 2 lat przeważnie nie ma osobnego miejsca i musi siedzieć na kolanach u opiekuna.
- Z mojej obecnej perspektywy nasz najlepszy wyjazd z Heleną był, kiedy miała pół roku. Całą podróż samolotem przespała, na miejscu bez problemów z ciąganiem tubek, słoiczków czy organizowaniem jedzenia, bo jeszcze nie rozszerzaliśmy diety - mówi Michał.
Co ważne, jedna osoba dorosła może w takim wypadku zabrać jedno dziecko. Miejsca nie ma, nie oznacza to jednak, ze transport jest darmowy - linie lotnicze najczęściej wyznaczają opłatę dodatkową (np. w wysokości 150 zł). Jest możliwość, aby maluch podróżował również w foteliku samochodowym, ale to z kolei wiąże się z wykupieniem dodatkowego miejsca. Należy pamiętać, że taki fotelik musi również posiadać specjalne oznaczenie dotyczące wykorzystania w samolocie.
Dzieci starsze, w wieku od 2 do najczęściej 12 lat, będą musiały mieć wykupione miejsca obok osoby dorosłej.

Zastanów się nad dodatkowym sprzętem
Wyjazd na wakacje z dzieckiem wiąże się również z podstawowym pytaniem: jak będziemy transportować malucha, gdy już wylądujemy. Linie lotnicze często oferują bezpłatne nadanie takiego wyposażenia. Standardowo zwykle na jedno dziecko przysługują jeden lub dwa przedmioty. Mowa między innymi o foteliku samochodowym, wózku spacerowym, ale również innych sprzętach, takich jak łóżeczko turystyczne czy siedzisko.
Warto zawsze odpowiednio zapakować sprzęt, aby uniknąć zniszczenia. Zawsze możemy "ostreczować" taki wózek, a wcześniej zabezpieczyć go np. styropianem czy folią bąbelkową. Dobrze również pamiętać o spakowaniu takich elementów na drogę powrotną.
Opinie wybrane
-
2023-06-09 17:31
Prośba do rodziców (1)
Podczas lotu zajmujcie się dzieckiem zamiast gapić w tablet lub smartfon albo szczebiotać z psiapsi. Dziecko ma prawo czuć się źle i nie umie inaczej tego wyrazić niż płaczem lub krzykiem, ale matka, która nie reaguje i udaje że nic nie słyszy i nic nie widzi powinna ponieść odpowiedzialność za zepsucie innym pasażerom lotu.
- 78 7
-
2023-06-11 21:49
proponuję ją publicznie wybatożyć
- 3 0
-
2023-06-10 10:01
Trochę przesadzacie albo mało lataliscie
Latałem najpierw z żoną 2-3 razy w roku , teraz pierwszy raz z 10 miesięcznym niemowlakiem . Lot do Bodrum na pluskanie w basenie , pół samolotu dzieci , nasze płakało tylko przy starcie inne przy starcie i ładowaniu a inne widocznie wcale . Czyli jakieś 3-5 minut na początku i na końcu . W perspektywie lotu trwającego 3 godziny to więcej placzacych dzieci widuje chociażby w Biedronce .
- 11 22
-
2023-06-11 15:11
Jakaś głupia moda teraz nastała (3)
Żeby dzieci które jeszcze nawet roku nie skończyły zabierac po kilka razy w roku na wakacje samolotem. W jakim celu? Żeby się znajomym na insta pochwalić a dziecko tylko zmęczyć a i tak nic z tego nie zapamięta? Dodatkowo uprzykrzyć innym wyjazd. Chciałeś dziecko to poczekaj chociaż kilka lat z lotami
- 20 9
-
2023-06-11 21:48
(1)
Tak, ludzie latają dokądś samolotem tylko i wyłącznie po to, żeby pochwalić się na insta i uprzykrzyć innym życie. Cóż za krótkowzroczność. Każdy ma takie samo prawo być w tym samolocie jak i ty.
- 7 7
-
2023-06-11 22:46
Każdy ma prawo być w samolocie, ale nie po to, by uprzykrzać innym życie.
- 6 0
-
2023-06-12 15:01
Nie będę czekał, ale ja się moimi zajmuję i nie płaczą
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.