wiadomości

stat

Dziecko zgubiło się na plaży? Można temu zapobiec

Dziecko na plaży może tak zatracić się w zabawie, że zapomni o bożym świecie. Dla rodzica to zawsze problem, któremu na szczęście może przeciwdziałać.
Dziecko na plaży może tak zatracić się w zabawie, że zapomni o bożym świecie. Dla rodzica to zawsze problem, któremu na szczęście może przeciwdziałać. mat. prasowe

Są sposoby, by łatwo odnaleźć dziecko zagubione na plaży, ale są też metody, by naszego dziecka na plaży w ogóle nie zgubić.Nadbałtycka plaża w środku sezonu. Parawany, parasole, paralotnie. I fale morza. I fale turystów. Ktoś sprzedaje lody. Ktoś inny szuka drobiazgów wykrywaczem metali. Przemykamy się między gęsto i ciasno ułożonymi kocami i ręcznikami, które już od rana rosną na piasku, jak miękki mech w lesie. Łatwo się tu zgubić. Łatwo stracić z oczu nawet dzieci, które biegają od zabawy do zabawy i nagle zapadają się pod ziemię, jak w ruchome piaski. A to niestety zdarza się nierzadko w takim tłumie.

Jak nie zgubić dziecka na plaży?- Nie chodzi o to, że rodzice są nieodpowiedzialni. Większość z nich zwiększa swoją czujność, kiedy wchodzi razem z dzieckiem między dużą grupę ludzi - mówi pan Adam, który wraz z rodziną co roku przyjeżdża nad polskie morze. - Ale wystarczy dosłownie chwila, żeby dziecko zniknęło w tłumie i oddaliło się od opiekunów. Codziennie słyszę o takiej sytuacji. W zeszłym roku zdarzało się, że ratownicy odnajdywali malucha nawet kilka kilometrów od miejsca zniknięcia - dodaje.
Dziecko chętnie założy kolorowy zegarek z lokalizatorem GPS. Jeśli tylko opuści ono niewidzialną strefę bezpieczeństwa, zegarek zaraz wyśle o tym informację na telefon rodziców.
Dziecko chętnie założy kolorowy zegarek z lokalizatorem GPS. Jeśli tylko opuści ono niewidzialną strefę bezpieczeństwa, zegarek zaraz wyśle o tym informację na telefon rodziców.
Dawniej, kiedy ulice były raczej szare, wystarczyło ubrać dziecko w jaskrawe kolory, żeby dosięgnąć je wzrokiem nawet z pewnej odległości. Teraz większość dzieci ubranych jest kolorowo, więc ten pomysł nie przyniesie takiego efektu. Jednak skoro jesteśmy już przy odzieży - coraz więcej producentów ma w ofercie dziecięce ubranka z wszywką, na której można wpisać dane kontaktowe do rodziców.

Wtedy musimy jednak liczyć, że naszą "zgubę" ktoś znajdzie i skontaktuje się z nami. Natomiast rodzice, co oczywiste, chcą przez cały czas mieć dziecko na oku.

- W ostatnich latach popularnym i praktycznym pomysłem jest lokalizator GPS w formie zegarka, który dziecko może mieć na ręce, np. podczas zabawy na plaży - komentuje Przemysław Błędowski, ekspert sklepu Spy Shop w Gdyni. - To bardzo proste urządzenie. Namierza dziecko z dokładnością do kilku metrów. Taką informację zaznacza na mapie, którą rodzice mogą podglądać w swoim telefonie. Widzą też drogę, jaką przebył maluch, dzięki czemu jeszcze łatwiej pójść po jego śladach. W ofercie mamy nawet model, który pozwala na połączenie głosowe z dzieckiem - dodaje.

Lokalizator GPS czy opaska z numerem kontaktowym?- Zauważyłam, że od kilku lat na plażach ratownicy GOPR rozdają dzieciom opaski, na których można wpisać numer telefonu opiekuna. W ten sposób, jeśli dziecko się zgubi, to osoba, która je odnajdzie może skontaktować się z jego rodzicami. Natomiast opaska działa dopiero niejako po fakcie - komentuje pani Magda, która razem z mężem i 4-letnią córeczką wypoczywa na sopockiej plaży.
Zobacz także: ratownicy rozdają kolorowe opaski dzieciom

Tymczasem dzięki aplikacji w telefonie rodzica, zegarek z lokalizatorem GPS umożliwia stworzenie niewidzialnej strefy bezpieczeństwa, w której może poruszać się dziecko. Jeśli tylko wyjdzie ono z tej strefy, to aplikacja od razu powiadomi o tym rodziców. Dzięki temu, kiedy tylko maluch zniknie z oczu w gęstym tłumie, można go odnaleźć błyskawicznie.

- Warto doradzać dziecku, że jeśli się zgubi, to powinno stać w miejscu i czekać na rodziców albo poprosić o pomoc kogoś, kto budzi zaufanie: ratownika czy kobietę z dzieckiem - przypomina Karolina Stankiewicz, ekspertka sklepu Spy Shop.
Najbliższy sklep Spy Shop znajduje się przy ul. Władysława IV 41 w Gdyni zobacz na mapie Gdyni
nr tel 58 621 92 20
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (7)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane