• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień bez futra

maj 21

wtorek, godz. 19:00

Gdynia,
bilety 40 zł
przedsprzedaż 35 zł
cze 6

czwartek, godz. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zbliża się 25 listopada, który jest Międzynarodowym Dniem bez Futra. Mogłoby się zdawać, iż problem futer nie dotyczy naszego społeczeństwa, naszego kraju, gdyż stosunkowo rzadko spotykamy ludzi odzianych w futro. To jest pozór. Polska jest znaczącym w świecie ich producentem. Od jakiegoś czasu na zachodzie Europy trwa batalia na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli i zabijania zwierząt dla ich futer (taki zakaz już obowiązuje np. w Wielkiej Brytanii oraz Holandii), w związku z tym inwestorzy coraz śmielej kierują się na wschód, m.in. do Polski, gdzie napotykają sprzyjające warunki swojej działalności w wyniku miernego respektowania Ustawy o ochronie zwierząt. Są kraje, w których publiczne pokazanie się w naturalnym futrze jest uważane wprost za niestosowne. Polska pod tym względem przypomina skansen, a bezpodstawna i niepotrzebna rzeź tysięcy futrzaków jest często u nas bagatelizowanym problemem. Temat rzadko jest nagłośniony przez media. Jednakże problem istnieje - każdego roku w naszym kraju zabija się omalże 600 tys. norek, 250 tys. lisów oraz 20 tys. szynszyli. „Normą” ich hodowli są fermy hodowlane, do złudzenia kojarzące się z obozami zagłady. Egzystujące w nich zwierzęta są stłoczone w malutkich klatkach, pozbawione ruchu, co powoduje ich nienaturalne zachowanie, takie jak gryzienie własnego ciała czy zjadanie młodych. W naszym kraju takie miejsca kaźni również występują.Największe fermy liczą nawet do 10 tys. samic norek, zaś fermy lisów skupiają przeciętnie bez mała tysiąca samic.

Stowarzyszenie Empatia, którego celem statutowym jest działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt oraz obrony ich praw, zajmuje się problemem futer od początku swojej działalności w 2003 roku. W tym roku akcja z okazji Międzynarodowego Dnia bez Futra jest przewidziana w 111 miastach. W Gdańsku zapowiadają się jedne z najbardziej widocznych obchodów w Polsce.

Obchody Międzynarodowego Dnia bez Futra w Gdańsku odbędą się w sobotę 26 listopada.

Oto ich całościowy program:

* 11.00 – rozpoczęcie pikiety pod Centrum Handlowym „Manhattan” przy alei Grunwaldzkiej 82 w Gdańsku-Wrzeszczu. Rozdawanie ulotek. Skandowanie haseł. Po czym marsz milczenia wzdłuż alei Grunwaldzkiej pod Centrum Handlowe „Jantar” (ul. Politechniczna 7/1), następnie przemarsz pod Pracownię Futer Brzóski Andrzeja przy alei Grunwaldzkiej 101. Tam kolejna pikieta i…

* 12.00 – ustawienie „kolejki od sklepu” pod hasłem „Wychodzimy – za wiele tam krwi”. Zachęcanie przechodniów do przyłączenia się. W planach ustawienie długiej kolejki. Rozdawanie ulotek. Informowanie. Plakat reklamujący to wydarzenie zamieszczam w załączniku.

* 13.30 – spotkanie pod Pracownią Futer "Marius" na Korzennej 8 w Gdańsku-Śródmieściu i ponowne ustawienie „kolejki od sklepu” pod w/w hasłem. Zapalenie zniczy. Na koniec (około godziny 14.00) „marsz przeciwko futrom”. Przemarsz ulicą Długą jako oddanie hołdu maltretowanym oraz zabijanym w sposób niehumanitarny zwierzętom futerkowym.



Wszelkie pytania związane z Międzynarodowym Dniem bez Futra proszę kierować na ten adres e-mailowy.

Opinie