Wiadomości

stat

Proste eksperymenty, które wykonasz z dzieckiem w domu

Slime, który kochają dzieci, ciekawa piankolina czy może zaskakująca ciecz nienewtonowska? To wszystko można wykonać samemu w domu. Trzeba tylko wiedzieć jak - i tu z pomocą przychodzi gdyńskie Centrum Nauki Experyment, które ruszyło z projektem pt. "Zdalny Experyment".Czy chciał(a)byś zobaczyć więcej odcinków z doświadczeniami?

nie, nie interesuje mnie to 7%
raczej tak, to dość ciekawe 16%
tak, jeśli tylko będę mógł/mogła je wykonać w domu 77%
zakończona Łącznie głosów: 188
Mało jest osób w Trójmieście, które nie kojarzą lub chociaż raz nie były w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To jedno z pierwszych takich centrów w Polsce. Wizyta w Experymencie pozwala gościom na efektywne przyswajanie wiedzy, pomaga zrozumieć otaczające procesy, a także pobudza ciekawość świata.

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, centrum od dwóch tygodni pozostaje zamknięte do odwołania. Władze Experymentu postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom osób, które siedzą w domach i zapewnić im wirtualną rozrywkę.

- W związku z epidemią koronawirusa i tym, że nasze centrum jest zamknięte do odwołania, postanowiliśmy, że przekształcimy się w filmowców, aktorów, reżyserów i scenarzystów i rozpoczniemy edukację online - mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment. I dodaje: - Pomysłów mamy mnóstwo, bo pracuje dla nas ponad 80 osób. Jednak specjalizujemy się w naukach ścisłych i to jest ten temat, który chcemy realizować - w sposób zabawny i ciekawy. Chodzi o to, aby trochę odciągnąć naszych widzów od szarej rzeczywistości dnia codziennego.
Pierwszy czterominutowy odcinek o fluorescencji i fosforescencji, który ukazał się 23 marca na Facebooku Experymentu, cieszył się dużym zainteresowaniem. To tylko utwierdziło w przekonaniu pracowników, że warto realizować kolejne odcinki.

- Pokazujemy to, co można zrobić samemu w domu z dzieckiem, ale także trudniejsze eksperymenty z wykorzystaniem naszych specjalnych urządzeń. Będziemy nagrywać tak długo, jak to tylko możliwe - na pewno na czas epidemii koronawirusa i przez czas, kiedy wszyscy siedzą w domach - dodaje Alicja Harackiewicz.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


Trzy proste eksperymenty, które wykonasz w domuW związku z projektem "Zdalny Experyment" postanowiliśmy wraz z centrum nauki zrealizować odcinek pokazujący trzy krótkie doświadczenia, które każdy przy użyciu podstawowych produktów może wykonać w domu.


1. Slime wykonany w domu

 • 50 ml kleju płynnego
 • 2-4 łyżki wody
 • 30 ml żelu do prania
 • dodatki w postaci brokatu, barwnika
 • miska, łyżka, słoik


Klej wlewamy do miski. Następnie dodajemy porcjami wodę, aby rozcieńczyć klej. Klej powinien płynnie przelewać się na łyżeczce, ale nie być zbyt wodnisty. Do takiej mieszaniny wody z klejem możemy dodać dodatki, np. brokat. Ostatnim krokiem jest dodawanie porcjami żelu do prania. Niestety, nie z każdym żelem do prania uda się przygotować slime, więc czasem doświadczenie wymaga prób z różnymi produktami. Żel dodajemy do mieszaniny kleju i wody, mieszając do czasu uzyskania porządnego efektu, czyli konsystencji rozciągającej się masy (glutka). W czasie mieszania kleju i żelu substancja może zacząć się pienić. Slime można przechowywać w zamkniętym słoiku.

2. Piankolina

 • 0,5 kg skrobi ziemniaczanej
 • 200 ml pianki do golenia
 • łyżka płynu do naczyń białego lub przezroczystego
 • barwniki
 • miska, łyżka, foremki do zabawy

W misce umieszczamy skrobię ziemniaczaną. Następnie dodajemy płyn do naczyń i piankę do golenia (dobrze, aby dodawać porcjami, nie wszystko naraz). Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, aby uzyskać przyjemną masę, którą można formować, lepić. Masę można zabarwić na różne kolory z wykorzystaniem barwników. Masa powinna dać się lepić. Piankolina nie wysycha szybko.

Podpowiadamy: w czasie zabawy z dzieckiem można wykorzystać np. różnego kształtu foremki. Zabawa masami plastycznymi rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność i stymuluje zmysły.

3. Ciecz nienewtonowska

 • 0,5 kg skrobi ziemniaczanej
 • szklanka wody
 • barwniki
 • miska, łyżeczka

W misce umieszczamy skrobię ziemniaczaną, a następnie dodajemy porcjami wodę, którą wlewamy do czasu powstania jednolitej masy. To ważne, aby wodę dodawać stopniowo, żeby nie rozcieńczyć za bardzo powstałej mieszaniny. W przypadku rozcieńczenia masy zawsze można ją uratować, dosypując skrobi.

Masa powinna dać się formować - gdy szybko ją chwycimy i mocno zgnieciemy, utworzy się kulka, zaś po zwolnieniu nacisku powinna przelewać się przez nasze palce. W przeciwieństwie do cieczy newtonowskiej lepkość cieczy nienewtonowskiej nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w czasie. Kiedy działamy siłą, płyn nienewtonowski zachowuje się jak ciało stałe. Gdy przestajemy wywierać nacisk, zachowuje się jak ciecz. Aby nadać barwę cieczy, można dodać barwników.

- Będziemy wdzięczni, jeśli odezwiecie się do nas chociażby za pomocą Facebooka, żeby dać nam znać, czy się podoba, czy nie, czy chcecie zmian lub innych ciekawych doświadczeń - kończy Alicja Harackiewicz.

Opinie (17) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Gdzie zajecia z nauki fotografowania... Czy znacie jakies miejsca,gdzie w Gdańsku prowadzone sa zajecia z fotografii dla dzieci 6...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole Bajkoland (3) hej niedawno sie przeniosłam do gdyni i znalazłam przedszkole Bajkoland co o nim myślicie ??

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: patrycja

 • Jak się mieszka na Obłużu? Hej Kochani, planuję zakup mieszkania na Obłużu, ale trochę się obawiam hałasu dochodzącego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karo

 • Ośrodek Terapii Hej, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z Ośrodkiem Terapii Forest? Potrzbuje pomocy moja...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kasia123321

 • Ciąża NFZ brak terminów (17) Kobitki ratujcie...jestem w 7tc. Jak zrobiłam na początku maja test to zadzwoniłam do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monajka

 • Wczesna hipotrofia (4) W 17 tygodniu ciąży stwierdzono u mnie znaczną hipotrofię płodu. Aktualnie zaczął się 23...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AS

 • Czy ciągniecie ciągle zasiłek na... (8) Co na to Wasi pracodawcy? Jest dziwne patrzenie czy presja powrotu?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kilemol

 • Ile płacicie opiekunce do dziecka? (16) Jesienią kończy mi się urlop macierzyński i mam zamiar wrócić do pracy. Dziecko jest już...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mmm

 • dobry doświadczony psycholog (11) witam, szukam naprawde dobrego psychologa rozwojowego. Moja córka jest w 1szej klasie ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: fungi76

 • Czy w Trójmieście wśród dzieci jest... (9) objawiający się stanem podgorączkowym od kilku dni i właściwie tylko tym? Syn ma od środy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: miłamamam

wszystkie tematy »