• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Etno Multi Kulti - weekend wielokulturowości

Czy wiesz, skąd pochodzą twoi sąsiedzi? Spotkaj ich, porozmawiaj, zainspiruj się ich kulturą! Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Fundacja Ostańce Nadziei zapraszają na wyjątkowe wydarzenie tworzone wspólnie z kreatywnymi imigrantkami i imigrantami mieszkającymi w Trójmieście. Będziemy bawić się, tańczyć, jeść, śpiewać, tworzyć, rozmawiać o tym, co nas pięknie różni i w czym jesteśmy zupełnie tacy sami.

kwi 27

sobota, godz. 11:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
maj 29

środa, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 119 zł

Gdańsk od zawsze był miastem wielu kultur, które wspólnie składały się na barwną mozaikę. Również dziś mieszkają tu osoby z różnych krajów, kultur i religii. Oddając im przestrzeń Letniego Jarmarku w ogrodzie Oddziału Etnografii MNG chcemy stworzyć swobodną atmosferę spotkania i forum wzajemnej inspiracji. Podczas "Etno Multi Kulti - Weekend Wielokulturowości" wytwórcy i artyści pochodzący spoza Polski zaprezentują swoje talenty artystyczne i kulinarne i opowiedzą swoje historie. Wydarzeniu towarzyszą liczne warsztaty, koncerty i pokazy - każdy znajdzie coś dla siebie.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Wydarzenie otrzymało patronat "Łączy nas Gdańsk".

Program:

18 i 19 sierpnia
kiermasz rękodzieła Etno Multi Kulti
godz. 10:00-17:00
Ogród Oddziału Etnografii


Z okazji "etno Multi Kulti" przestrzeń Letniego Jarmarku Etnograficznego oddajemy w ręce kreatywnych mieszkańców Gdańska, którzy przyjechali do miasta z całego świata. Spotkacie tu artystów z Ukrainy, Gruzji, Białorusi czy Rosji, którzy nie tylko zaoferują swoje wyroby, ale także uraczą opowieściami o swojej kulturze i o poszukiwaniach swojego miejsca na ziemi.

18 i 19 sierpnia
wystawa malarstwa
Parter muzeum


Vasyl Nestko (Ukraina)
Vasyl Netsko urodził się w Białej Górze koło Lwowa w styczniu 1977 roku. Jest ukraińskim artystą, malarzem, mistrzem sztuki ludowej. Ukończył Lwowską Narodową Akademię Sztuki. Vasyl tworzy freski, portrety i autorskie kopie prac dobrze znanych artystów. Jego inspiracją jest codzienne życie. Co więcej jest on także profesjonalnym masażystą, trenerem personalnym i influencerem. Można go więc nazwać człowiek renesansu, bowiem jest on osobą wszechstronnie uzdolnioną. Co jest prawdopodobnie najbardziej imponujące w Vasylu to fakt, że umie on połączyć zarówno piękno duchowe (sztuka, malarstwo), jak i to fizyczne (kulturystyka, fitness). Netsko został między innymi ukraińskim mistrzem w kulturystyce i ukraińskim mistrzem w fitnessie. Artysta zawsze powtarza, że tym, co łączy oba te rodzaje sztuki jest wspólny cel: dążenie do perfekcji.

Vasyl Netsko brał udział w wielu prestiżowych wystawach i konkursach (indywidualnych i grupowych), np. wygrał XVIII Międzynarodowy Salon Wiosenny w Pałacu Sztuki we Lwowie. Artysta interesuje się filozofią i kulturą Wschodu, a także kulturystyką, fitnessem, dietetyką. Promuje tradycyjne słowiańskie wartości, religię i kulturę.

Marta Zwarycz (Ukraina)
Malarka i projektantka wnętrz urodzona w mieście Drohobycz, obwód Lwowski. Ma polskie pochodzenie i mieszka w Gdańsku.
Jest mistrzynią słynnego malarstwa Petrykiwka, które uznane przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludowe. W 2015 roku odbyła się jej własna wystawa W Gdańskim Archipelagu Kultury w Brzeźnie, brała też udział w wielu wystawach na Ukrainie.

18 sierpnia, sobota

9:00-12:00
Chińskie śniadanie na trawie
ogród Oddziału Etnografii
Obowiązują zapisy


Zapraszamy na śniadania na trawie do ogrodu Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, aby dobrze rozpocząć weekend! W czwartej edycji za menu odpowiada Restauracja Chiński Wiatr.

Koszt śniadania dla osoby dorosłej: 24 zł, dzieci: 12 zł (do lat 12.). Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58 552 12 71 wew. 101

9:00 - 12:00
12:30 - 15:30
Haftujemy! Warsztaty podstaw haftu

Prowadzenie: Natalia Kovalyshyna (Ukraina)
I piętro muzeum

Warsztaty technik hafciarskich, podczas których nauczymy się podstawowych ściegów od mieszkającej w Gdańsku mistrzyni z Ukrainy, Natalii Kovalyshyna.
Pani Natalia ukończyła szkołę zawodową w kierunku hafciarstwa i pracowała w Centrum Twórczości na Ukrainie, dzięki czemu otrzymała tytuł Ukraińskiego Mistrza Twórczości Ludowej Młodzieży oraz nagrodę Ministerstwa Kultury Ukrainy za znaczący wkład w rozwój sztuki ludowej.
Działa w gdańskim Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek jako asystentka pobytowa opiekując się kobietami w kryzysie. Pracowała także przy tworzeniu Modelu Integracji Imigrantów, jest również członkinią gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.

Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona. Wiek uczestników od 10 lat.

12:00 - 14:00
Torby jak malowane

prowadzenie: Hanna Drobchenko (Ukraina)
Ogród Oddziału Etnografii

"Вибійка"[Wybijka]- to dekorowanie płócien rozmaitymi wzorami i ornamentami za pomocą specjalnych rzeźbionych tablic, form, drewnianych klisz, obrabiarek. Na ukraińskim obszarze etnograficznym taka ozdoba odzieży była popularna od przełomu XVIII i XX w. na Bojkowszczyznie, Łemkowszczyźnie, Pokuciu zachodnim jak również w centrum Ukrainy.
"Вибійку" [Wybijki] ukraińskie kobiety wykorzystywały dla stworzenia niepowtarzalnego kolorytu ludowej odzieży, ręczników, obrusów, poszewek, firanek.

Podczas warsztatów wykonamy samodzielnie bawełniane torby ekologiczne ozdobione drewnianymi stemplami.
Warsztaty otwarte.

14:00 - 15:00
Koncert "Fiesta Latino"

CAFE Y SON Andres Nieva (Kolumbia)
Ogród Oddziału Etnografii

Liderem zespołu jest Andres Nieva - wokalista, gitarzysta, saksofonista, kompozytor. Pochodzi z Kolumbii, gdzie wraz z braćmi Jairo i Carlosem i kuzynem z Brazylii Joao, w latach 90-tych tworzyli zespół pod nazwą Cafe y Son. Zespół występował w wielu kolumbijskich miastach, głównie podczas karnawału, a także w innych krajach Ameryki Południowej: m.in. Ekwadorze, Brazylii i Meksyku.
Artysta od 10 lat mieszka w Trójmieście, gdzie kontynuuje działalność zespołu.

Towarzyszyć mu będą:
Willy Castillo - wokalista i basista, pochodzący z Peru, gdzie od najmłodszych lat grał muzykę etniczną. Przez kilka lat mieszkał w Niemczech, gdzie również grał muzykę latynoską w duecie ze swoim kuzynem. Do Polski przyjechał 10 lat temu, od tego czasu gra w zespole Cafe y Son. Sławomir "Rodriguez" Porębski - perkusjonista grający na congach, bongosach, cajonie.

15:00 - 16:00
Koncert "Słowiańska dusza"

VOLODYMIR BILOKUR (Ukraina)
ogród Oddziału Etnografii

Niezrównany wykonawca piosenek Okudżawy, Wysockiego i Wertyńskiego, ukraiński bard zaliczany przez melomanów i recenzentów do najlepszych wykonawców piosenek tych autorów. Niezrównany wykonawca pieśni ukraińskich, rosyjskich, żydowskich. Żywiołowe i oryginalne aranżacje, maestria wokalna i instrumentalna, spora dawka humoru, niebanalny repertuar sprawiają, że koncerty Wołodii doskonale odbierane są przez publiczność w każdym wieku. Wszechstronnie uzdolniony muzycznie, śpiewa, gra na gitarze, gitarze basowej, instrumentach klawiszowych, perkusji, komponuje i aranżuje utwory, jest dyrektorem artystycznym, autorem tekstów. Studia muzyczne ukończył na Ukrainie, przez wiele lat uczył muzyki, sam grał w filharmonii i orkiestrze wojskowej. Występował solo i ze znanymi muzykami, koncertował w Rosji, na Ukrainie, w Niemczech. Od 2009 współpracuje z Kąpieliskiem Morskim Sopot, koncertuje w trójmiejskich lokalach między innymi w SPATIFie, Cafe Galeria Kinski, Cafe del Arte, Alegoria, Zatoka Sztuki, Cafe Anioł. Towarzyszyć mu będzie znany trójmiejski perkusjonista Sławomir"Rodriguez"Porębski.

16:30 - 18:00
Pieśni do tańca, taniec do śpiewu

Rodzinne warsztaty muzyczne
Prowadzenie: Katarzyna Enemuo - śpiew, taniec, akordeon
z międzynarodowym zespołem
ogród Oddziału Etnografii

Śpiewa się nie tylko ustami. Śpiewa się wszystkim. Z akompaniamentem - rąk i nóg.
I przychodzi moment, w którym pieśń zamienia się w taniec. Wspólne świętowanie,
w którym wszyscy uczestniczą - śpiewając, tańcząc, klaszcząc, akompaniując jest jedną
z podstawowych cech wszystkich chyba tradycji świata. I jest najprzyjemniejsze. To język, którym porozumiewamy się bez względu na to, jakim językiem mówimy.

Uczymy się śpiewać - po pierwsze pełnym, otwartym głosem. Po drugie - po swojemu. Po trzecie - razem i we wspólnym rytmie, pod krok taneczny. I uczymy się tańców, które tańczy się do śpiewu. W repertuarze warsztatów pieśni i tańce z Polski, Ukrainy, Mołdawii, Bałkanów czy Włoch.

Katarzyna Jackowska-Enemuo
Z urodzenia - Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury - nomada, muzykantka i opowiadaczka historii. Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków - tych kształconych i tych ludowych.

Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych (Ludus Passionis, Ludus Paschalis, Ordo Annuntiatione, Cuda św. Mikołaja) i innych programach koncertowych (m.in. "Kanty i Psalmy" - XVII-wieczna nabożna tradycja ukraińska, "Theotokos" - tradycje maryjne Wschodu i Zachodu, "Zamek Warmia" - muzyka dawnych Prus Wschodnich, "Orient-Okcydent" - muzyka czasów krucjat). Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka zespołu ZGODKI (niegdyś Jazgodki) - jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe Trubadurki, Ay, Vida, Pieśni Wędrowne, Kubek do Nalewania Snów).

19 sierpnia, niedziela

10:00 - 11:00
12:00 - 13:00
RYTMY ZIEMI - muzyczna podróż dookoła świata

Rodzinne warsztaty muzyczne
Prowadzenie: Małgorzata "Aroma" Podjacka, Sławomir "Rodriguez" Porębski
Ogród Oddziału Etnografii
warsztaty otwarte

Warsztaty "Rytmy Ziemi" to rodzaj podróży. Podróży w czasie do początków cywilizacji, a także muzycznej podróży dookoła świata. Odkryjemy niezwykły świat bębnów i egzotycznych perkusjonaliów: "śpiewających mis", "kijów deszczowych" i mnóstwa innych przedziwnych instrumentów, takich jak : didjeridu, moktak, agogo, kalangu, reco-reco... Poznając ich pochodzenie, budowę i zastosowanie odbywamy muzyczne podróże dookoła świata. Każdy z uczestników zajęć staje się członkiem Orkiestry Perkusyjnej. Celem projektu jest wprowadzanie dzieci w świat dźwięków, rytmów, muzyki w intrygujący i zabawny sposób, stymulacja wielozmysłowa, rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej, kształcenie pamięci i wyobraźni. Istotnym aspektem zajęć jest propagowanie międzykulturowej tolerancji i szacunku.

Prowadzący:
Małgorzata "Aroma" Podjacka
Absolwentka wydziału Fizjoterapii i Nauk O Zdrowiu. Fizjoterapeutka w specjalności rehabilitacja funkcjonalna. Jest muzykoterapeutką i rehabilitantką. Prowadzi zajęcia arteterapeutyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej a także osób starszych. Wypracowała autorską metodę terapii dźwiękiem i ruchem, którą od 10 lat realizuje w praktyce warsztatowej oraz scenicznej. Jest także tancerką flamenco oraz członkiem grupy perkusyjnej "Taraban".

Sławomir "Rodriguez" Porębski
Muzyk perkusjonista z ponad 30-letnim stażem. Współzałożyciel, członek, lider szeregu zespołów, między innymi: NO LIMITS, LESZCZE, IKENGA, HELLO, ROCKA'S DELIGHT, ORQUESTA SAMBA PICANTE, HIMEROS, CAFE Y SON, DŻEMBERSI, EBANAKOMA...Instruktor muzyczny i teatralny, pracujący z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, także z seniorami i osobami niepełnosprawnymi - również za granicą Uczestnik, jako wykonawca i współautor, szeregu projektów teatralnych (między innymi w Portugalii, Niemczech i Wielkiej Brytanii).
Autor tekstów, członek ZAIKS.

13:30 - 15:00
Lalki motanki (Białoruś)

Prowadzenie: Alesia Zholik i Alena Yanukovich (Białoruś)
Ogród Oddziału Etnografii

Podczas warsztatów poznamy historię tradycyjnych białoruskich lalek, ich nazwy i okoliczności powstawania, a także własnoręcznie wykonamy jedną z nich - Dzwoneczek lub Trawnicę.
Warsztaty opierają się o ideę "zero waste" - z rzeczy już niepotrzebnych tworzymy nowe, potrzebne i piękne :) Prosimy o zabranie ze sobą kawałków materiałów (mogą to być stare poszewki, koszulki i itp.), z których powstaną laleczki.

Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona do 25.

13:00-15:00
To, co łączy. O integracji przez kulturę i taniec
Prowadzenie: Khedi Alieva (Czeczenia)
I piętro muzeum

O tym, jak ważna jest kultura w przełamywaniu granic między ludźmi opowie Khedi Alieva pedagog, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Absolwentka "Szkoły Mentorów Międzykulturowych" Fundacji Ocalenie, "Szkoły Liderów" Fundacji RCI w Gdańsku, Programu "Draw the line" Fundacji Feminoteka oraz licznych kursów na temat rozwoju kompetencji międzykulturowych (m.in. u M. Bennetta i K. Cushnera). Prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat integracji imigrantów. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat praw kobiet w Polsce. Współautorka i realizatorka programów edukacyjnych dla szkół w Gdańsku i Sopocie. Współautorka badań i artykułów naukowych na temat integracji imigrantów i uchodźców.

15:30 - 17:00
Warsztaty kaligrafii arabskiej

Prowadzenie: Mohd Atoun (Palestyna)
I piętro muzeum

Ozdobne pismo arabskie jest najbardziej charakterystycznym przejawem sztuki w świecie muzułmańskim, stając się nie tylko elementem tekstu pisanego, ale też najważniejszym elementem zdobniczym architektury arabskiej od Andaluzji po Indie.

W trakcie warsztatów poznamy teorię i praktyczną stronę stosowania pisma kaligraficznego.
Dowiemy się jak tworzyć kompozycje graficzne w jednym z siedmiu stylach: kufi, suls, naschi, perski, turecki, ruka i maghrebi.

Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    8 zł
  • Bilet ulgowy
    1 zł
Warsztaty są bezpłatne, obowiązują bilety do muzeum.
Koszt biletów: 8 zł (osoba dorosła), 1 zł (dziecko), dzieci do lat 7 bezpłatnie.
Liczba osób na warsztatach ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zapisy w kasie muzeum pod nr 58/552 12 71 wew. 101

Opinie

  • wystawa , warsztaty
    kwi 25-17.05
    g. 10.00
    Gdańsk, Łaźnia 2
    Lekcje Sztuki