Wiadomości

stat

Gdańsk dofinansuje in vitro dla mieszkańców. Radni zdecydowali

Zobacz jak wyglądał protest przed siedzibą rady miasta.

Nawet 15 tys. zł osiągnie dofinansowanie zabiegów in vitro dla każdej z gdańskich par. Tak miasto zamierza wspierać mieszkańców mających problem z płodnością. Rocznie chce na 200 takich procedur przeznaczyć 1,1 mln zł. W czwartek projekt uchwały przyjęto na sesji rady miasta.Uważasz, że program wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska jest potrzebny?

to dobra inicjatywa i duża pomoc dla par borykających się z problemami z płodnością

63%

ciekawy pomysł, ale nie wszystkie jego założenia mi odpowiadają

2%

ciekawy pomysł, ale miasto powinno wspierać też inne metody walki z niepłodnością

6%

to niepotrzebne wydawanie publicznych pieniędzy

29%
Gdańsk - po Poznaniu i Łodzi - jest kolejnym dużym miastem w Polsce, który pomoże bezpłodnym parom finansowo w urodzeniu dziecka metodą in vitro. To wspólna inicjatywa Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miasta i Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Decyzja o wsparciu to reakcja samorządu na wycofanie się obecnego rządu z ministerialnego programu refundowania kosztów zabiegu in vitro, który zakończył się w czerwcu 2016 roku.

Program in vitro został przyjęty w głosowaniu podczas sesji rady miasta. 16 radnych zagłosowało "za", 13 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

"Niepłodność to choroba i ciała, i duszy"

Aleksandra Dulkiewicz przekonywała, że projekt ma choć w części przywrócić program rządowy.

- Podmioty realizujące ten program będą wybrane w konkursie. Będą mogły to być placówki działające na terenie całego województwa pomorskiego, nie tylko w Gdańsku - zaznaczała.
- To trzeba doświadczyć, jak to jest, kiedy na monitorze usg zanika sygnał pracy serca dziecka, kiedy trzeba pochować kolejne dziecko. Niepłodność to choroba i ciała, i duszy, dlatego tak ważna jest dostępność do różnych metod leczenia - mówił jeden z zaproszonych na sesję gości, pan Tomasz, ojciec dziecka z in vitro.
Prezydent Paweł Adamowicz przekonywał, że nie należy ludziom odbierać prawa do in vitro tylko przez różne poglądy. Zaznaczał, że in vitro jest uznawane przez Światową Organizację Zdrowia.

- Nikogo nie zmuszamy do skorzystania z tej możliwości. Każdy jest obdarzony wolną wolą i każdy może skorzystać z tego programu. Nie wchodźcie w rolę sędziów ludzkich sumień - mówił.
Radni głosowali ws. projektu dot. finansowania in vitro przez miasto.
Radni głosowali ws. projektu dot. finansowania in vitro przez miasto. Wioleta Stolarska
Radni PiS wolą wspierać naprotechnologię

Program dofinansowania in vitro od początku budził sporo kontrowersji. Zapłodnienie tą metodą ma swoich zwolenników i przeciwników. Radni PiS chcą, by pieniądze podzielić: część na in vitro, a resztę na tzw. naprotechnologię - to "technologia naturalnego poczęcia". Skupia się ona na obserwowaniu biologii, w tym cyklu miesięcznego u kobiety, jej krwawień, długości faz, itp.

W czwartek rano przed siedzibą rady miasta, zanim rozpoczęła się sesja, protestowała grupa kilkudziesięciu osób. To zwolennicy naturalnych metod poczęcia oraz naprotechnologii.

- Program jest nieprawidłowo napisany, brakuje jasno sprecyzowanego problemu zdrowotnego i dowodów na skuteczność proponowanych działań. Kłamstwem jest, że in vitro leczy niepłodność - powiedział podczas sesji radny PiS, Piotr Czauderna.
Według niego Gdańsk nie ma doświadczeń ani możliwości, żeby kierować tego typu programami.

- Zwolennicy metody in vitro podnoszą argument, że rodzice mają prawo do posiadania dziecka. Człowiek nie ma prawa do posiadania drugiego człowieka. Dziecko to dar, który możemy otrzymać. Gdańsk ma dodatni przyrost naturalny jako jedno z niewielu dużych miast. Nie zaprezentowano żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby, że in vitro zmieni tendencje demograficzne - kontynuował radny PiS.
Piotr Czauderna zwrócił też uwagę, że gdańszczanie bardziej potrzebują sprzętu do leczenia nowotworów i to na to miasto powinno wydać pieniądze, a nie na in vitro.

Głos ekspertów

Do naprotechnologii przekonywała też dr Aleksandra Kicińska specjalizująca się w tej dziedzinie. Jak mówiła według badań w pierwszym roku leczenia naprotechnologią do zapłodnienia dochodzi u 40 proc. par, a w drugim roku - u 70 proc. prac.

Z kolei prof. Krzysztof Preis przekonywał, że wybranie którejś z tych metod nie oznacza, ze druga jest niewłaściwa.

- To nie jest tak, że jest albo in vitro, albo naprotechnologia, w leczeniu i diagnostyce stosuje się obie metody, ale kiedy dochodzi się "do ściany", to zostaje tylko in vitro. Brak dziecka jest wielkim cierpieniem, ale posiadanie dziecka jest wielkim szczęściem. Zgadzam się, że in vitro nie jest leczeniem przyczynowym. Istnieje jednak także leczenie objawowe - mówił.
Protest przed sesją rady miasta ws. in vitro.
Protest przed sesją rady miasta ws. in vitro. Wioleta Stolarska
Z programu skorzystać ma 720 par

Zgodnie z założeniami programu, każda z zakwalifikowanych par będzie mogła liczyć na dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do każdej z trzech możliwych w programie prób, co stanowi 80 proc. kosztu przeprowadzenia każdej z nich. Planowany budżet programu to 1,1 mln złotych rocznie (ok. 200 procedur). W 2017 r. koszt ma wynosić około 700 tys. zł (planowane rozpoczęcie planowane jest na lipiec br.).

In vitro dla gdańszczan - szczegóły programu

Jak oszacowano, długie oczekiwanie na dziecko dotyczy coraz większej liczby gdańszczan - według danych podanych przez miasto, problemy takie ma ok. 15 proc. par. Skorzystać ma z niego 720 par. Projekt zakłada również udzielenie wsparcia psychologicznego oraz podniesienie świadomości zdrowotnej mieszkańców.

Według założeń projektu program ma zostać przyjęty w 2017 roku i będzie kontynuowany do 2020 roku włącznie, zgodnie z okresem obowiązywania obecnego Narodowego Programu Zdrowia.

Gdynia: niech decyduje rząd

Na początku lutego z apelem o finansowanie zapłodnienia in vitro przez Gdynię wystąpili przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Kukiz '15, Nowoczesnej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Radni Samorządności Wojciecha Szczurka nie przyjęli jednak nawet tego podpunktu pod obrady Rady Miasta, odpowiadając, że sprawa jest polityczna, a takie decyzje powinien podejmować rząd.

Opinie (438) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Gdzie obiad urodzinowy ( 18 stka)? J/w. Gdzie polecacie wprawić córce 18 urodziny. Chodzi mi o obiad dla rodziny. 12 osób...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • wcaksham indocin

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • ranking wózków 2019 (3) Czas odświeżyć ranking wózków :) Napiszcie jaki polecacie, a jaki mniej. Na tą chwilę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: **emi

 • sukienka większy rozmiar (2) dziewczyny gdzie znajdę sukienkę jakiś większy rozmiar na komunię ale nie babciną , nie chcę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • Powiększenie biustu tabletkami (4) Czy ktoś powiekszał biust tabletkami? Jesli tak to jakimi powiekszaliście oraz ile Wam się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Brenna

 • Staramy się o dziecko (4) Nie stety znów fałszywy alarm przyszła @ ☹️

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Podpowiecie dobrą stajnię rekreacyjną? (2) Podpowiecie dobrą stajnię rekreacyjną? Dzieciaki coraz bardziej interesują się końmi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: JulkaNP

 • Nie akceptuje dzieci mojego partnera (18) Witam, Temat dosyc powszechny ale moj troszeczke inny. Moj partner jest cudowny, kochajacy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zdezorientowana

 • Hospicjum Sopot i nie tylko (3) Witam Przychodzę do Was z takim pytaniem czy ktoś z Waszych bliskich przebywał w hospicjum...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Hk

 • cc na zimno gdańsk (3) Czy któraś z Pań miała w tym roku planowane cc na zimno w którymś z gdańskich szpitali? Mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kobieta ciężarna

 • Saramy się o dziecko (6) Moze to któraś to miała plamienie o kolorze brąz to był 30 dzień cyklu a spodziewany okres...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • NFZ - chirurg dębowy oraz dobry dentysta (2) Kogo polecacie? Mam wiele zębów do zrobienia, a kolejne sie psują.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: A.

 • test genetyczny z krwi dla kobiet w... (3) czy ktos wie gdzie można zrobić w Trójmieście?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: zz

 • Twaróg sernikowy z mascarpone President (3) Wątek może dziwny, ale... Niedawno w Biedronce dostępny był Twaróg sernikowy z mascarpone...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • rower dla dziewczynki 9 lat (7) Witam . Gdzie kupić jakiś w miarę dobry rower za normalne pieniądze na wiek 9 lat wzrost...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • Ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem na... (6) Szukam ośrodka wczasowego na pobyt wakacyjny. Wymagane kryteria: :-) - domki nad jeziorem -...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: wczasowiczka

 • Grzybiczne zapalenie sutków podczas... (7) Czy któraś z was miała grzybiczne zapalenie sutków i udało się je wyleczyć? Mój córa ma 3...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agu

 • Tarczyca (5) Witam. Po założeniu spirali miałam wybuchy gorąca i za chwilę zimno, po dwóch miesiącach...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mania

 • Kupię fotelik 15-36 Minimum 4*. W bardzo dobrym stanie. Nie starszy niz 4 lata. Najchętniej BeSafe . Cybex lub...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sopocianka

 • obwody szkół (4) Co zrobić żeby dziecko dostało się do szkoły spoza obwodu z ulicy sąsiadującej z daną...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: tybcia

 • Panele w jodełkę (2) Może ktoś z Was ma w swoim domu panele podłogowe układane w jodełkę? Proszę o Wasze opinie,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ruda

 • Dziecko w szkole spoza obwodu (13) Cześć, chciałabym zasięgnąć informacji od rodziców, którzy posyłają dzieci do szkoły...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Torbiel jajnika (2) Witam czy ktoś leczył u dr.Legan torbiele na jajniku? Proszę o opinie

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Jagielonka Witam czy ktoś może podrzucić informację na temat senatorium Jagielonka -dzieci.Wybieram się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ginekolog (5) Proszę o polecenie ginekologa w rejonach Gdańsk Chełm, Łostowice, Orunia Górna. Zależy mi na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Magda

 • Pudełko na aparat ortodontyczny (3) Gdzie kupię? Gdańsk, Wrzeszcz lub Morena

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jadźka

 • Od kiedy kupowac wyprawke dla noworodka? (10) Od kiedy kompletowalyscie wyprawke dla dziecka? Ja jestem w 11 tyg, ok 2 tyg temu kupilas...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Andzia

 • Zlobki Sopot Ktos ma doswiadczenie i moze podzielic sie opiniom odnosnie zlobkow w Sopocie

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Iwo

 • Ginekolog Jakub Lewicki (5) Drogie Forumowiczki, szukam najnowszych opinii o lekarzu Jakubie Lewickim. Słyszałam, że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pacjentka

 • Ropiejące oczko u niemowlaka (9) Kochane mamy pomóżcie radą! Córcia właśnie skończyła 9 msc i od 2 msc mamy problem z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Malina

 • Ciąża a pies (5) Jestem w ciazy i mam w domu 2 letniego pieska, dosyc duzego adoptowanego, nie mamy go od...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Paulina

 • Ania (4) Cześć pisze do was staramy się z mężem o drugie dziecko bałam tabletki antykoncepcyjne i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anka

 • Do mam które mają panie do sprzątania? (4) Na codzień pracuje jako pokojowa w hotelu. Sprzątanie mi nie straszne

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kaja

 • piłka nożna dla dziewczynek 4-6 lat Wiosna coraz bliżej - jeśli Twoja córka jest aktywnym dzieckiem i lubi, bądź myślisz, że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dziewczęca Akademia Piłkarska ME

 • Nowy żłobek Żabianka? (4) Ostatnio obiła mi się o uszy informacja, że w budynku po straży miejskiej, obok Biedronki ma...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Przyszła mama

 • Rekrutacja do przedszkoli - ilość miejsc (2) Dziewczyny, czy przy przedszkolach ktore wybieracie dla dzieci w Gdansku widac ile jest...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MM

 • SPA (6) Hej, Chcemy z siostra wybrać się na jedna dobę do jakiegoś dla. Nie zależy nam na super...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda

 • Zajęcia dla maluszków :) https://www.facebook.com/events/2267605956838000/?__mref=mb "Zapraszamy na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monika

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »