Gdańsk szykuje się na strajk w oświacie. Co z opieką nad dziećmi?

Strajk w polskiej oświacie ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia.
Strajk w polskiej oświacie ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Gdańsk przygotowuje plan awaryjny na czas strajku nauczycieli. Negocjacje między nauczycielami a rządem trwają, jednak wszystko wskazuje na to, że zapowiadany na 8 kwietnia strajk w polskiej oświacie się odbędzie. Oznacza to, że w poniedziałek, kiedy większość szkół czy przedszkoli przestanie działać, opiekę dzieciom musi zorganizować samorząd.Popierasz strajk nauczycieli?

Zobacz wyniki (1587)
Związek Nauczycielstwa Polskiego zgłosił prezydent miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz 127 placówek, w których ogłoszona została akcja strajkowa, w tym jest 31 przedszkoli. Stanowi to 61,95 proc. publicznych placówek oświatowych, których w Gdańsku jest ponad 200.

- My musimy sprawić, żeby mieszkańcy i mieszkanki Gdańska mieli ten komfort, że dzieci mają opiekę i są bezpieczne, a rodzice mogą spokojnie pracować. Informujemy rodziców, które placówki strajkują. Informujemy także o tym, co przysługuje rodzicom, którzy mają dzieci w wieku do lat 8 - zarówno zwolnienie, jak i zasiłek opiekuńczy ZUS, także zwolnienia od pracy w zakresie dwóch dni z zachowaniem wynagrodzenia. Apelujemy też do pracodawców, aby jeżeli to jest możliwe rodzice mogli pracować zdalnie, bądź też jeżeli to jest możliwe mogli przyjąć do siebie dzieci pod opiekę w ramach godzin pracy, bo takie możliwości niekiedy bywają, mam świadomość jednak, że nie wszędzie - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Od dnia rozpoczęcia strajku na bieżąco będą pojawiały się komunikaty na temat sytuacji w szkołach i zapewnianiu opieki dzieciom w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej. Wszelkie informacje pojawią się też na specjalnej stronie. Do dyspozycji gdańszczan przez całą dobę jest Gdańskie Centrum Kontaktu, którego pracownicy udzielą niezbędnej pomocy: nr tel. 58 52 44 500.

Miasto przygotowuje się na różne scenariusze dotyczące strajku nauczycieli.
Miasto przygotowuje się na różne scenariusze dotyczące strajku nauczycieli. fot. Trojmiasto.pl
Czytaj też: Sprawdź, które szkoły będą strajkować

- Poprosiliśmy wszystkie jednostki kultury, sportu, wolontariuszy, organizacje pozarządowe o to, aby wsparły te największe szkoły, gdzie uczniów jest najwięcej, żeby zaoferowały pomoc w opiece nad dziećmi - dodaje Kowalczuk.
Jak podkreśla, priorytetem jest oczywiście zapewnienie dzieciom opieki na terenie placówki, lecz nie zawsze to będzie możliwe.

- Zaangażowaliśmy wolontariuszy, emerytowanych pracowników oświaty z przygotowaniem pedagogicznym, skontaktowaliśmy się z placówkami kultury, które dzięki dodatkowym imprezom kulturalnym, sportowym i edukacyjnym na terenie miasta pomogą zapewnić opiekę jak największej liczbie dzieci i młodzieży. Przygotowujemy kilka scenariuszy działań w zależności od rozwoju sytuacji. Wiemy na pewno, że dopiero 8 kwietnia w godzinach porannych będziemy dowiadywać się, ilu nauczycieli naprawdę bierze udział w strajku, dopiero wtedy będziemy mogli podejmować konkretne działania - mówił Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. Edukacji.
- Uzgodniliśmy z policją i strażą miejską wzmożone patrole wokół szkół i w popularnych punktach, w których lubi gromadzić się młodzież - dodaje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.
Urzędnicy zapewniają, że rozmawiają z dyrektorami placówek, aby w każdy możliwy sposób starali się zabezpieczyć również terminy egzaminów tak, by mogły się one odbyć.

Czytaj też: Co z dzieckiem podczas strajku nauczycieli?

W województwie pomorskim za strajkiem opowiedziało się 97 proc. placówek oświatowych.
W województwie pomorskim za strajkiem opowiedziało się 97 proc. placówek oświatowych. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Nauczyciele walczą o podwyżkiRozmowy związkowców z rządem w sprawie postulatów nauczycieli wciąż są wznawiane i przerywane. Jak na razie nie doszło do porozumienia i Związek Nauczycielstwa Polskiego przekonuje, że strajku nie zawiesi. Nauczyciele na początku żądali 1000 złotych podwyżki wynagrodzeń zasadniczych. Teraz proponują podwyżkę w wysokości 30 proc. od 1 stycznia 2019 roku oraz uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20 proc. Jak tłumaczy ZNP 30 proc. to kwota dla nauczyciela stażysty na poziomie zwiększenia wynagrodzenia o ok. 720-730 zł miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego 990 zł.

Pensje nauczycielom wypłacają samorządy, które środki dostają w ramach subwencji oświatowej.

- Kiedy tylko bezsensownie wydaliśmy pieniądze na koszty związane z reformą - a właściwie deformą oświaty - mówiliśmy, że te pieniądze mogły już wtedy trafić na podwyżki dla nauczycieli - przekonuje Kowalczuk.
Zgodnie z przepisami prawa strajkujący pracownik w czasie strajku zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

- Nie zarabiamy na oświacie, tak naprawdę w każdej wydanej złotówce 44 grosze pochodzą od gminy. Środki, które są przeznaczone na wynagrodzenia zostaną w placówkach edukacyjnych, chcemy, żeby nauczyciele mogli poprowadzić inne zajęcia, żeby po prostu odpracować te pieniądze, ewentualne potrącenia postaramy się rozłożyć na raty, żeby budżety domowe również nie ucierpiały - wyjaśnia wiceprezydent Gdańska.
Czytaj też: Będą strajkować, stracą pensje. "Zastraszają nauczycieli"

W związku z zapowiadanym strajkiem w poniedziałek w kraju może przestać działać większość szkół.
W związku z zapowiadanym strajkiem w poniedziałek w kraju może przestać działać większość szkół. fot. Mateusz Ochocki / KFP

Miasto chce przesunięcia rekrutacji do szkół średnichZastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych wystosował również list do pomorskiej kurator oświaty Moniki Kończyk z prośbą o skorygowanie terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w tym roku.

Prośba prezydenta wynika z uwagi na zagrożenie, z jakim wiąże się strajk w oświacie: późniejsze egzaminy w klasach ósmych szkół podstawowych i w III klasach gimnazjów w strajkujących szkołach mogą spowodować, że będzie za mało czasu na sprawdzenie w terminie wszystkich prac uczniów. Przez ewentualne opóźnienie będą mogli oni wtedy wziąć udział jedynie w rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich.

- O ile nigdy przyjęte terminy nie budziły zastrzeżeń, o tyle w tym konkretnym przypadku zachodzi realne niebezpieczeństwo, iż znaczna część prac egzaminacyjnych pisanych w terminie czerwcowym nie zostanie sprawdzona na czas, a tym samym spora grupa uczniów nie będzie miała możliwości dostarczenia koniecznych w rekrutacji dokumentów do wybranych przez siebie szkół średnich - napisał w liście prezydent Kowalczuk.

Opinie (455)

Wszystkie opinie

 • Skandal (59)

  Zarabiacie mało. Ale macie 18-20 godz tyg. Ja mam w stoczni ok 45-50 godz. W handlu też ludzie robią za trzech bo nie ma chętnych. Kiedy wkoncu zbuntuje się handel i stoczniowcy... Ps. Dostałem 100zł w ciągu 4 lat. Dziwi mnie tylko że jak w latach 2011-2015 mieliście zamrożone płacę i było wszystko ok. P. Broniarz nie wstyd Panu zarabiać 13-14 tys co miesiąc..

  • 256 177

  • uczyc dzisiejsze dzieciary,to jest wysilek psychiczny,można depresji dostac i nerwicy,dlatego (7)

   pensja nauczyciela powinna wynosic 3.500 netto

   • 46 43

   • (2)

    Tylko 3.50 netto? Myślę, że nauczyciele powinni netto zarabiać co najmniej 20tys .i oczywiście jakieś 5 godzin tygodniowo pracować. Przecież się tak poświęcają wychowując dzieci.

    • 51 29

    • A kto zabrania stoczniowcom lub handlarzom się zbuntować?

     Nauczyciele? Nie, więc czemu masz do nich pretensje i zabraniasz im się buntować?

     • 27 21

    • a czemu nie?

     skoro takie szydło zarabia 20tysiów - absolutnie za nic !!! ......
     skoro szef NBP płaci swoim króliczkom po 65tys/mies !!! ....

     • 6 4

   • Nie bądź śmieszny (3)

    W każdej pracy jest stres i nerwy.
    Z tym że inni pracują więcej i nie mają tyle urlopu czy wolnego.

    • 38 16

    • (2)

     Zachowujecie się jak psy ogrodnika. Mi jest źle, więc niech wam też nie będzie lepiej.

     • 26 19

     • no właśnie (1)

      czemu nikt nie się pana Broniarza nie spyta, jaki on ma w tym cel by akurat w czasie egzaminów protestować ?

      gdzie on był kilka lat temu ?
      czemu wtedy cichutko siedział ?

      • 19 6

      • Może dlatego, że kilka lat temu nie było reformy, która zrujnowała szkolnictwo

       nikt nie wydłużał nauczycielom ścieżki awansu, nie zmieniał systemu oceniania ich itd.

       • 7 7

  • dulkiewicz ma kasę na ecs czy kartę lgbt plus niech da podwyżki nauczycielom. (4)

   • 56 36

   • (3)

    A co dzbanie jeden ma z tym wspólnego Dutkiewicz.

    • 27 28

    • A to:

     "szkoły i placówki są prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego."

     • 26 7

    • (1)

     A to np. że właśnie miasto Gdańsk po cichu obniżyło pensję nauczycielom wspomagającym w Gdańsku. O 100 zł. Jakoś się tym nie chwalą.

     • 28 6

     • Zgadza się, nauczyciele wspomagający nie otrzymują ani dodatku za warunki pracy, ani za wychowawstwo.

      • 15 2

  • (2)

   Zapomniałeś o tych dziesiątkach godzin, które nauczyciele spędzają w domu, rzekomo na przygotowywaniu się i sprawdzaniu klasówek z wuefu :-)

   • 44 33

   • Głupi pseudodowcip

    • 17 15

   • Darek

    Jak byś nie wiedział to na w-f też są sprawdziany i diagnozy, dodatkowo wyjazdy na zawody za które nikt dodatkowo nie płaci a zajęcia na macie (macie piłkę i grajcie) już dawno przeszły do lamusa. Spróbuj pokolenie smartfonów zachęcić do ruchu ciekawą lekcją. Zapewniam cię, że dużo czasu spędzam na stronach int wyszukując ciekawych ćwiczeń i innowacji. Co ma osiągnąć twój post? Moje zniechęcenie?

    • 28 14

  • Spokojnie wróci kochana i uwielbiana Platforma (2)

   to wam wszystko cofniemy i nie będzie protestów, a dzieci oddamy w ręce LGBTQ+, a wy do 80 roku życia do emerytury na mirabelki i szczaw, a Broniarz dostanie podwyżkę i ekstra emeryturę od cesarza Peru.

   • 51 32

   • Kacper zmień nick (1)

    • 19 24

    • Niestety, ale za PO tak było.

     • 11 2

  • proste zostań nauczycielem (16)

   wytrzymaj 10 minut na przerwie - to wrócisz do stoczni - o lekcja nie wspominam.

   • 42 39

   • Skandal (13)

    Pospawasz w podwójnym dnie w zbiornikach to będziesz brać nadgodziny

    • 39 16

    • Było skończyć studia to byś pracował 18h/ tyg i zarabiał te nauczycielskie kokosy .

     • 28 29

    • Nie po to studiowałam, żeby siedzieć w zbiornikach. (10)

     Ile lat musiałbyś się kształcić, żeby mnie zastąpić na angielskim?
     Ja kurs spawacza zrobie w kilka tygodni

     • 29 33

     • to może warto:)

      • 18 2

     • Kurs może i zrobisz (1)

      Ale spadać nie będziesz umiała.
      Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.. Ale jeśli realnie policzyć stawkę godzinową, tak uczciwie..? Ja w korpo na zarobki nie narzekam, chociaż na dzisiejsze standardy chyba nie sa one zbyt wysokie (4500 netto), ale stres zjada, a za nadgodziny nikt nie płaci- ma być zrobione i tyle.
      Jak porównałem z siostrą jej zarobki za godzinę (licząc też dłuższy urlop) to zarabia niewiele mniej - co innego w Total.i przyznała, że za dużo poza szkołą nie robi..Ale to pewnie kwestia przedmiotu.

      • 12 5

      • Na dzisiejszym sprzęcie to i małpę nauczysz spawać. Wiem coś o tym!!!

       • 2 5

     • widocznie nie byłaś za dobra na tych studiach skoro pracujesz w szkole:)

      • 12 6

     • Robole minusują (3)

      Prawdę napisała.

      • 5 6

      • (2)

       Nauczyciele nieuki minusują.Kształcić się proszę a potem wymagać.Od braku dobrego wychowania nie wspomnę. Trzeba być zakompleksiony m człowiekiem,żeby o kimś mówić "robole".Inteligencja nie ma nic wspólnego z mgr przed nazwiskiem.

       • 6 2

       • Skąd wiesz czy to pisał nauczyciel? (1)

        Detektyw czy jasnowidz?

        • 1 4

       • Jasnowidz.

        • 2 1

     • Haha.Wystarczy wyjechać na jakiś czas żeby mówić po angielsku. Dobrze mówić. A następne lata dają biegły język. Nie mówię o akcencie bo ty też pewnie go nie masz.

      • 2 4

     • Pogardą zieje od was nauczyciele-wy się domagacie szacunku pisząc "robol" o uczciwe, ciężko pracujących ludziach. Wstyd mi za was. Ja mam dwa fakultety, wcale się z wami nie identyfikuję i was minusuję. Pracowałam też w szkole. Mam jednak na tyle pokory żeby przyznać że praca spawacza jest o wiele bardziej wyczerpującą. Potrafię też przyznać, że moje dwa fakultety robione równocześnie na UG były dużo mniej wymagające w porównaniu z jednym mojego męża na PG

      • 1 1

    • spawacz to nie zawód, przyuczenie!

     • 3 0

   • Głupoty (1)

    Jak jest się słabym nauczycielem to ma dym na lekcjach.
    Miałem nauczycielkę jez.Polskiego u której mysz było by słychać a byliśmy najgorszą klasą pod względem zachowania.

    • 21 5

    • Być może dlatego, że miałeś mądrzejszych od siebie rodziców

     którzy w domu i na forach internetowych nie niszczyli autorytetu nauczyciela. Niestety finalnie im się nie udało.

     • 21 9

  • jak zwykle niezorientowany krytykuje (8)

   nauczyciel nie pracuje 18 godzin. Pracuje 40 a bywa że 60 godzin. Te 18 godzin to minimum przy tablicy. Większość nauczycieli ma więcej godzin a w szkołach niesamorządowych (o których wszyscy zapomnieli) pracują i po 30 i więcej godzin przy tablicy! Te 18 godzin należy podwoić albo i potroić!

   • 24 32

   • Pewnie (1)

    Zaraz się okaże że pracują po 100 godzin tygodniowo.
    Tylko mam znajomych nauczycieli i sami mówią że pracują po 20 godzin.
    A zarobków nie mają takich małych.
    Samo to że dostali kredyty na mieszkania.

    • 31 16

    • dostali kredyt ....

     żona nauczycielka a mąż ma dość wysokie zarobki - to kredyt dostaną

     • 4 7

   • Dziś pracowałem od 7:00 do 15:20, następnie rada ped. (2)

    I właśnie czytam, że mam 18 godzin. Żona nauczycielka poszła właśnie na obowiązkowe szkolenie. A jeszcze muszę ogarnąć na jutro kilka spraw. Cóż, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Od początku roku liczę godziny. Dla własnej wiadomości. Zapewniam, że to dużo więcej niż 40 godzin, ale oczywiście znawcy wiedzą lepiej. I nie użalam się nad sobą i nie chcę czytać - "nie podoba się to do biedronki". Podoba mi się praca z dziećmi i współpraca z większością rodziców. Niestety zawsze znajdą się frustraci, którzy udowadniają że ktoś ma lepiej od nich. To nie tędy droga.

    • 32 17

    • niesamowite od 7 do 15 :):):):):):) (1)

     • 12 7

     • Czytaj ze zrozumieniem

      Od 7 do 15:20 plus rada - odpowiadając na post o 18 godzinach. Wygląda na to, że dziś w połowie dnia wyrobi już tę 18.

      • 3 5

   • nie ma sensu...

    ... tłumaczyć, im nie chodzi o to, żeby zrozumieć. Forum dla większości to miejsce odreagowania po ciężkim dniu. Jak mogą dowalić nauczycielowi, którego na co dzień nie mogą zbluzgać, to to zrobią tu.
    Zamiast podejść do sprawy racjonalnie tzn zapłacić godziwie za naukę swoich dzieci, to bluzgi biorą górę.
    Wyobraźmy sobie spotkanie w firmie z dyskusją. Ile czasu człowiek jest w stanie w skupieniu w tym uczestniczyć? 1? 2h? A nauczyciel musi to robić kilka godzin, często użerając się z niezbyt dobrze wychowanymi dziećmi. Ja tam nawet za 5 tys na rękę bym tej roboty nie wziął :p

    • 25 13

   • za nadgodziny mają dodatkowo placone

    I to nie malo

    • 13 3

   • To prawda

    A jak się pracuje w Korporacji ?
    Pracuje i obserwuje od wielu lat !
    Są oczywiscie działy gdzie szef ciśnie i trzyma za pysk ale są też takie gdzie jest luzik ploteczki i trzy przerwy na śniadanie

    • 1 1

  • (1)

   to idź z tej stoczni pracować do szkoły skoro tam taki miód i nie gadaj głupot

   • 20 11

   • No tak, ale kto wtedy zarobi na wasze nauczycielskie pensje?

    • 7 3

  • (1)

   Proponuję 3800 na rękę wszystkim nauczycielom ale za 168 h przepracowane w szkole jak każdy inny pracujący i 26 dni urlop w roku.

   • 26 5

   • i to jest bardzo dobry pomysł

    może rządzący powinni to rozważyć

    • 3 0

  • Handel niedługo zastąpią roboty a nauczycieli chyba jednak długo nie i może dlatego warto w nich inwestować... (1)

   • 7 15

   • hahahhahaahahahaha

    • 5 1

  • Skandaliczne wypowiedzi!!!! (5)

   Czy na pewno chciałbyś, żeby Twoje dzieci uczył nauczyciel po 7 godzinach zajęć z innymi klasami??? Przecież oni muszę się poza tym codziennie przygotowywać do zajęć w szkole!!!

   • 8 21

   • (1)

    W 8 h wlicza się wszystko przygotowanie do lekcji ocenianie klasówek i lekcje. Ale w szkole a nie w domku na kanapie

    • 13 3

    • Rozumiem, że jesteś za tym, by zapewnić nauczycielom warunki do takiej pracy w szkole.

     Też jestem za tym. Mam dość drukowania na własnym sprzęcie i odpisywania rodzicom poza moimi godzinami pracy. Chciałbym pracować od 8 do 16 i koniec.

     • 15 6

   • do skandaliczne... (1)

    Ale w szkołach niepublicznych nauczyciele pracują 40 godz. tygodniowo i poziom nauczania na tym nie cierpi.

    • 12 4

    • 40h pracy w tygdniu to fikcja

     Żaden pracownik umysłowy nie jest w stanie pracować efektywnie przez 8 godzin dziennie! Ja jestem za tym, żeby nauczyciele prowadzili tyle zajęć, ile prowadzą i mieli motywację do lepszego przygotowania się do lekcji w domu w postaci wyższych zarobków. Mieszkam w DE, tu nauczyciele zarabiają więcej i poziom nauczania na tym nie cierpi.

     • 5 10

   • Jakim trzeba być tłukiem ucząc tego samego przedmiotu przez ileś lat,żeby tak dużo czasu poświęcić na przygotowanie do lekcji. Uwzględniając oczywiście postęp, który się dokonuje. Ale wszyscy się doksztalcamy.

    • 3 0

  • Skandal? (1)

   Czy porównujesz dzieci do towarów sprzedawanych przez handlowców? Szkoda, że nie widzisz różnic. Jeśli marzysz, aby TwojedZiecko uczył ktoś z kwalifikacjami do sprzedaży ogórka kiszonego, to gratuluję sprytu i błyskotliwości.

   • 8 5

   • Uważasz, że ktoś kto sprzedaje ogórka kiszonego jest d**ilem? Masz w ogóle jakąś zmarszczkę na mózgu?Zaprzyjaźniony warzywniak prowadzi Pan po PG i wyobraź sobie,że oprócz ogórka sprzedaje też kapustę kiszoną.Ogarniasz ?tragedia -tacy ludzie "uczą "nasze dzieci. Twoje ego wątpię, żeby zmieściło się w See tower.

    • 3 0

 • Nauczyciele robia polityke na dzieciach. (8)

  uczyłem się w czasie stanu wojennego i pamiętam, że cała Polska strajkowała a nauczyciele nie, tłumaczyli nam, że nas chronią i chcą żebyśmy uczyli się i mieli zorganizowany czas.

  • 163 112

  • czy ktoś weryfikuje jakość nauczania przez nauczycieli?? (2)

   tylko daj i daj

   • 31 20

   • Tak. A twoją pracę kto weryfikuje? (1)

    Czy to nie godziny twojej pracy?

    • 17 10

    • No właśnie kontrolują i na podstawie moich wyników dostaje premie lub podwyżki

     • 3 2

  • (3)

   niech strajkują od 1 września - zamiast psuć życie gimnazjalistom i ósmoklasistom. Niech mi nikt nie wmawia że nie jest to termin nastawiony na wybory

   • 34 11

   • Najleszy czas by coś ugrać to ... po wyborach? (2)

    Brawo

    • 15 8

    • Wybory krajowe są jesienią... (1)

     • 4 1

     • Ale pani Zalewska po zrujnowaniu szkoły ucieka do PE

      • 3 4

  • polityke robi rząd

   • 4 6

 • bo ogolnie każdy powinen w dzisiejszych czasach zarabiac minimum 3 tys na rękę a minimalna emerytura (5)

  powinna wynosić 2 tyś na rękę,powtarzam-minimalna i wtedy każdy by był w Polsce szczęsliwy...
  Za rządów PO minimalna płaca wynosiła 900 zł na rękę a za godzinę 5 zł na rękę...i umowy były na dodatek śmieciowe,bez składek emerytalnych,to był koszmar!

  • 155 41

  • (1)

   2 tyś na rękę i był by szczęśliwy? Z mamą mieszkasz i zbierasz na nowego iPhona? Za tyle to ledwo co kawalerkę wynajmiesz z opłatami.

   • 20 7

   • Chodziło mu raczej o 2 tysiące emerytury...

    • 10 0

  • (1)

   Jak każdy będzie zarabiał po min. 3 tys jak piszesz to wszystko będzie droższe. Czy ty wiesz co to ekonomia i prawa rynku. Myślisz, ze jak każdy będzie miał 3 tys co miesiąc to ceny zostaną na tym samym poziomie?? Paliwo będzie wtedy po 6-7 zł za litr. Chleb będzie kosztował 5-6 zł za bochenek itp. Z tych twoich 3 tys kupisz realnie mniej niż teraz za 2-2,5 tys.
   Kiedyś w Polsce wszyscy zarabiali miliony i myślisz, że byliśmy najbogatszym społeczeństwem na świecie.
   Czy to naprawdę tak ciężko zrozumieć.

   • 3 4

   • Dokładnie

    Prosty przykład - Wenezuela, zachęcam do zgłębienia tematu, 20 lat zajęło tam socjalistom doprowadzenie do stanu gdzie po pieniądze leżące na ulicy (dosłownie) nikt się nie schyla bo nie mają wartości. 20 lat rozdawnictwa publicznych pieniędzy, długo? U nas zaraz będzie 3 lata, już niedługo...

    • 1 5

  • umowy

   Umowy śmieciowe dalej mają się dobrze

   • 1 3

 • dlaczego nie strajkujecie w wakacje tylko robicie wszystko żeby jak najmocniej uderzyć w rodziców i dzieci?? (8)

  dałbym wam podwyżkę ale pod warunkiem pracy jak każdy 40 godzin w tygodniu, wtedy byłoby potrzebnych mniej nauczycieli i byłby pieniądze na podwyżki.

  • 175 130

  • (2)

   A ty strajkujesz w trakcie urlopu ? Co za moron...

   • 33 18

   • Ponoć wakacje (1)

    To nie urlop nauczycieli.
    Mówią że mają go 2 tygodnie a reszta praca dla szkoły to jak to jest z nimi?

    • 20 15

    • Strajk w wakacje...

     Dodatkowo w soboty i niedziele. Taak, dobry plan. Rząd się ugnie.

     • 22 3

  • Bo strajkuje się w taki sposób, by uderzyć.

   • 30 4

  • Oficjalne badania - n-ciel pracuje 47h tygodniowo w tym 18 "przy tablicy".

   • 25 9

  • Na prawdę warto najpier pomyśleć a potem napisać (1)

   A kiedy niby nauczyciele przygotowują i sprawdzają prace klasowe, kartkówki, zeszyty i ćwiczenia?? W klasie, czy może jednak po lekcjach? I wiele, wiele innych obowiązków nakładanych na nich prawem.

   • 16 9

   • Naprawdę - pisane razem

    Polecam zajrzeć do słownika.

    • 4 4

  • OK

   ok, ale wszystkie materiały na zajęcia ( nie mówię o sprawdzaniu klasówek i przygotowywania się na zajęcia) przygotowują rodzice z dziećmi w domu ( wycinanie, kserowanie, rysowanie, malowanie, klejenie i tak bez końca dla całej grupy).. też po szkole i po pracy kiedy chcą odpocząć !

   • 8 4

 • idźcie do swojego szefa i powiedzcie mu, że od jutra to ja chcę 1000 zł na rękę więcej:)) (1)

  Broniarz dlaczego osiem lat rządów kumpli schetyny siedziałeś cicho?? mogłeś chociaż walczyć o 100 zł podwyżki rocznie, wtedy nauczyciele zarabialiby znacznie więcej niż obecnie.

  • 150 52

  • podwyzka

   a ja dostalem podwyzke 1k na reke i nawet sie o nia nie prosilem, po prostu zostalem doceniony za swoja prace, czego i wam zycze

   • 14 5

 • ile chciałbyś zarabiać za 18 x 45 minut pracy w tygodniu.? (15)

  do tego daję Ci ponad sto dni wolnego, wakacje, ferie, długie przerwy świąteczne, roczny urlop zdrowotny itd.

  • 159 108

  • (2)

   I różne dodatki i dodateczki, no i trzynastka

   • 27 11

   • Darek, jakież to przeszkody życiowe sprawiły, że nie jesteś nauczycielem? (1)

    Czekamy na historię o zbyt wysokich kwalifikacjach.

    • 19 11

    • Serio on raz tak napisał.

     Że składał podanie do szkoły a dyrektor go nie przyjął bo miał zbyt wysokie kwalifikacje.

     • 2 0

  • Kate (5)

   Nie masz pojęcia o pracy nauczyciela! Bezmyślnie powtarzasz to co Ci mówią w TV rządowej

   • 22 15

   • (4)

    Mam pojęcie. Mam bratową nauczycielkę.Co roku wakacje w ciepłych krajach. Córki w markowych ciuchach. Przed świętami wolne, po świętach wolne i wścieka się, że trzy dni przed końcem wakaci musi iść do szkoły na kilka godzin.

    • 26 13

    • Też jeździmy do ciepłych krajów (3)

     A nasze córki ubierają się w co chcą.
     Jednak dzięki temu, że ja nie pracuję w szkole.

     • 27 7

     • Niech żona pracę zmieni (1)

      Kredyt weźmie, obraz sprzeda:) nie będziesz musiał tyle zarabiać

      • 7 4

      • A kto wyprowadzi na ludzi..

       Twojego Brajanka ? Bo taki rodzic to raczej nie.

       • 3 6

     • Mąż bratowej też nie pracuje w szkole ale zarabia mniej od niej.Levis nie kosztuje 100 jak w sieciówce ale od 300.Itd..nie gadaj głupot bo nie można już sluchaćwiczenia o tej biedzie.

      • 2 0

  • Jestem nauczycielem i prostuję kłamstwo - mam 250 dni wolnego! 3miesiące wakacji, 2x 2 tygodnie, dodatkowo derie zimowe i uwaga

   Nie ma to jak urodzić się z ilorazem inteligencji poniżej dolnej normy, nie przejmuj się zawsze możesz iść do szkoły i uczyć, przecież nauczyciele to nie tylko nieroby, nieudacznicy ale osobnicy o inteligencji małp - nieprawdaż? Drzwi do szkół są szeroko otwarte - w zamian za niecnierobienie dostaniesz super wypłatę, dlaczego nie zacząłeś uczyć w szkole?

   • 16 11

  • A jaki masz pomysł na pracę nauczycieli w ferie? I w wakacje?

   • 2 7

  • Wspaniała fucha!

   Jako emeryt podjąłem się pracy w technikum z umową na jeden rok, na część etatu. Od września zwalniam miejsce, serdecznie zapraszam na moje miejsce, o ile się do tego nadajesz.

   • 8 3

  • Obyś cudze dzieci uczy ł! (1)

   Ten kto nie ma chociaż jednej osoby w szkolnictwie nie ma pojęcia o tej pracy.
   18h tygodniowo to jest fikcja.Nikt nie chce widzieć innych godzin pracy niezbędnych do wychowania młodego człowieka

   • 8 4

   • Prosze cie,jakiego wychowania. wiekszosc nauczycieli miala mnie gleboko w d... nawet jak dostalam sie do etapu wojewódzkiego konkursu to nikt z nich palcem nie kiwnal, nie pomogl sie przygotowac- ale nagrody oczywiście zgarneli.

    • 7 3

  • nauczyciele nie zarobili już?

   Chyba jako branża zawodowa, zarobili.
   Runeły muru, już nie dzieli ich uczeń rodzic ucznia rada rodziców kurator instytucja obrony praw dziecka.
   Nauczyciele nauczcie się być sami. Po co komu uczeń? Po co komu rodzic ucznia?

   • 0 0

 • Rozgonić pałami (8)

  to towarzystwo!

  • 100 99

  • Sam się rozgon

   • 11 11

  • Proponuję nie obsługiwać nauczycieli w ramach protestu (1)

   Szczególnie przydało by się, gdyby lekarze do których czekali miesiącami powiedzieli sorry, wezmę cię na zakładnika, a nowy termin sobie zrobisz za 2 lata.

   Może wtedy zrozumieją, jak czują się uczniowie.

   • 20 14

   • Ty co najwyżej możesz im samochodu nie zatankować na Shellu

    Ale sami sobie poradzą niestety...

    • 2 2

  • Byłeś w ZOMO?

   • 6 6

  • ciebierozgonic

   • 4 2

  • Bolek ,to ty ?

   • 4 1

  • I wówczas ktoś kto pisze takie bezmyślne komentarze będzie uczył dzieci! Brawo!

   • 6 1

  • Ot typowe pisowskie kompleksy

   i intelekt nabyty, na wazeliniarskich spotkaniach z kurduplem.

   • 2 2

 • Nauczycielom nie należą się podwyżki. Przeciwnie! Należą się im obniżki! Bo. (18)

  Kiedy dziecię idzie do szkoły, ma wiele cech niezbędnych by uzyskać sukces w życiu. Jest pewne siebie i ciekawe świata. Nauczyciele wykorzeniają to jak zepsuty ząb. Bo "przeszkadza im w prowadzeniu lekcji". Każdy pracodawca powie, że 80% informacji z tych lekcji jest totalnie zbędnych. Że osiemnastolatkowieie idą w rynek nieprzystosowani. By wykorzeniono z nich kreatywne myślenie na rzecz schematycznego. Kreatywność traktują jak najgorszą z możliwych zbrodni. I patologiczna alergia na zaglądanie do instrukcji. Wszystko musi być z pamięci. Prawdziwy ekspert nie wstydzi się zajrzeć. Za miliony bezwartościowych dorosłych, którzy mogli zawładnąć światem, gdyby nie dostali się w łapy nauczycieli, obniżki pensji. A co tam. Grunt, że bezużyteczna lekcja się odbyła.

  Mnie też to spotkało. Czekam, aż nauczyciele zapłacą moje rachunki za psychoterapie Nie ty mnie uczyłeś? Za to jesteś zwolennikiem odpowiedzialności zbiorowej. To kolejna patologia. Skoro tak lekką rączką karzecie zbiorowo, płaćcie mandaty za zbrodnie dokonane nawet w Nowej Zelandii. A co tam, miliony zniszczonych dzieci. Grunt, że lekcja się odbyła. I jeszcze uważacie się za jakąś arystokrację... Patologia na patologii.

  • 137 138

  • (8)

   To od nauczyciela zależy gdzie i czego uczy? Kto układa podstawę programową? W jakich warunkach pracuje nauczyciel? Ile zarabia? Widać, że słabo ci szła obserwacja. Poza tym sama idź do tego zawodu i to zmień, albo powiedz gdzie pracujesz to też Ci wyciągnę kilka rzeczy.

   • 19 9

   • Jeżeli dochodzi do zbrodni wojennej, 100 procent winy ponoszą wykonawcy rozkazów. (7)

    Gdyby kazali się dowódcom się gonić, mogliby im nagwizdać. Gdybym był nauczycielem, widziałbym że ta czy inna podstawa wykorzenia cechy niezbędne do osiągnięcia przez dziecię sukcesu w życiu. Zamienia je w bezużyteczny worek ekskrementów. Widzę, że to mądrzy ludzie, tak tak. Więc nie wierzę, że nie widzą ogromu zbrodni jakiej dokonują. Ale co z tego, że miliony dzieci niszczą? Grunt to ich stołki. Do celu idą po trupach. Trupach dzieci. Gdybym był nauczycielem, zwyczajnie nie wykonałbym tego programu i napisał własny. Oparty o to co mówią pracodawcy. I byłbym jedynym na świecie nauczycielem godnym uścisku dłoni. Bo naprawdę poświęcającego swoje interesy na rzecz ludu Unii Europejskiej czy IV Rzeczpospolitej czy co tam chcesz. Żadnej empatii dla niszczycieli dzieci.

    • 4 5

    • Ale szkoła nie jest obowiązkowa! (5)

     Możesz swojego geniusza sam nauczać w domu - edukacja domowa. Sam stosuję, dzieciak uczy się w weekend i zalicza wszystkie egzaminy. Co do nauczycieli to współczuję ciężkiej pracy i roszczeniowych rodziców. Nie poddawajcie się gawiedzi.

     • 12 7

     • Jeśli praca się nie podoba tej czy innej jednostce to niech ją po prostu zmieni. (4)

      Jak na razie nie dostrzegam pośród nauczycieli Ukraińców. Nie dotyczy dzieci ichniej diaspory.

      Idąc w branżę, wiedzieli co im grozi. Nie rozwalili mi dzieciństwa żadni ministrowie. Fizycznie i psychicznie byli to nauczyciele. Oddajcie szmal jaki musiałem zapłacić przez was psychoterapeutom.

      • 8 9

      • Pozwij ich do sądu.

       Uzyskasz odszkodowanie.

       • 6 1

      • Proponuję leczyć też nogi.

       • 4 3

      • Tak tak

       z podwyżek panu oddamy, jak już je dostaniemy, a psychoterapia to widzę raczej nie pomogła? :)

       • 3 3

      • Ukrainiec uczący historii Polski albo języka polskiego- genialny pomysł. A nie stój oni sami słabo mówią po polsku. Ale co tam ważne, że będą mniej zarabiać. A nie stój ich płaca w Polsce jest podobna do tej którą dostają Polacy. To może Chińczyków??
       Wróć do swojego terapeuty, bo albo twoja kreatywność to subiektywna ocen twoich krewnych albo jesteś tak kreatywny, że szukasz winnych za swoje nieudolne życie.

       • 1 3

    • Co ty wiesz

     mały nikczemny człowieczku o zbrodniach wojennych, nie przeżyłeś tego, to milcz, bo grzeszysz takim bezmyślnym kłapaniem bzdur!

     • 0 3

  • słabe chwaty trzeba wrywać

   • 1 3

  • Otóż to. Zgadzam się w 100%. Pieniadze powinny iść w parze z jakością pracy! (1)

   • 11 4

   • Tak proszę pana

    szanownego, dlatego tysiąc podwyżki dla nauczycieli to za maaaałoooo!

    • 2 10

  • A może to wina systemu a nie nauczycieli?

   • 8 5

  • Ale trzeba być zakompleksionym

   żeby takie pomyje wylewać na innych i jakim ograniczonym umysłowo, żeby nazywać nauczycieli zbrodniarzami - tak btw to za tego typu zniewagi funkcjonariuszy publicznych są paragrafy w KK! No i ta żenada, że
   psychoterapeuci byli potrzebni, bo biedny retard sobie w szkole rady nie dawał, no składam szczere kondolencje, bo tu nic innego nie
   pozostaje jak tylko współczuć takim nieudacznikom...

   • 5 7

  • HA

   To do MEN
   Program nauczania w Polsce to średniowiecze, niestety.
   I niestety każdy nauczyciel zdaje sobie z tego sprawę.
   Niestety każdy nauczyciel jest z tego rozliczany.

   Proszę pisać do MEN do początku tego bagna..

   • 5 1

  • zgadzam się z Tobą w 200%!!!!!!

   • 1 0

  • Gdy umarłeś nie wiesz o tym, tylko innym jest ciężko. Tak samo jak w wtedy gdy jesteś d**ilem

   • 0 1

  • !!!!!

   No i**ota !!! To nie wina nauczycieli ze jest pamięciowka w szkołach a archaicznego systemu nauczania !!!

   • 1 3

 • (7)

  Jestem za strajkiem nauczycieli
  Nalezy sie wam podwyzka
  Powodzenia

  • 148 152

  • Uderzyli (4)

   Prosto w dzieci i młodzież ...nie ma na to słów

   • 16 21

   • Po prostu przestaną pracować, nie szantażuj ich emocjonalnie

    Może teraz docenisz jak są ważni. Szkoła nie jest obowiązkowa, możesz sam nauczać jedno dziecko, powiedzmy godzinkę dziennie.

    • 12 9

   • (1)

    ta, uderzyli. Dzieci są szczęśliwe że mają wolne. uderzyli to w przewrażliwionych rodziców co myślą że jak dzieciak do szkoły nie pójdzie na troche to się świat zawali. zluzujcie majty i cieszcie się że wasze dzieci będą wesołe z wolnego.

    • 16 6

    • Rodzic idzie do roboty i jak ma małe dzieci to ich w domu nie zostawi samych za to jest paragraf!

     • 3 0

   • I nie ma wybaczenia

    • 2 1

  • tak dokładnie

   • 4 2

  • i stół okrągły z wódką

   • 1 1

 • nie rozumiem (2)

  • 5 18

  • Dlatego nauczycielom nie należy się podwyżka!

   • 6 6

  • Nie rozumie, nie rozumie

   Niech się uczy, to zrozumie! :P

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane