- 1 Dlaczego w szkołach nie promuje się szczepień przeciw HPV? (126 opinii)
- 2 Atrakcje na rodzinny weekend (8 opinii)
- 3 Nowy budynek atrakcją leśnego ogrodu (76 opinii)
- 4 Darmowe leki dla dzieci i młodzieży (57 opinii)
- 5 Lęk separacyjny u niemowląt. Jak sobie z nim radzić? (14 opinii)
- 6 Dziecko zastraszane w szkole. Jak pomóc? (82 opinie)
Porodówka na Zaspie wyróżniona za kontakt "skóra do skóry"
Maluchy na brzuchy to jedyny taki w Polsce ranking szpitali pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu "skóra do skóry" po porodzie. Ranking ten powstaje na bazie odpowiedzi kobiet w ankiecie "Głos matek" dla Fundacji Rodzić po Ludzku. Wśród wyróżnionych szpitali znalazł się Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku jako jedyny szpital z Trójmiasta został odznaczony złotą odznaką. O prawidłowo przeprowadzonym kontakcie matki z dzieckiem po porodzie poinformowało w ankietach 83 proc. kobiet, które urodziły drogami natury.
Czym jest "skin to skin"?
Jak przekonują położne, pierwszy kontakt mamy z dzieckiem to czas, kiedy zaczyna się nawiązywać więź pomiędzy nimi, ale także zdrowotny. Kontakt "skóra do skóry" wpływa też na termoregulację dziecka, czyli pomaga mu w utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Pozytywnie działa na gospodarkę hormonalną matki i dziecka.
Prawidłowy kontakt "skóra do skóry" po porodzie powinien być nieprzerywany i trwać minimum 2 godziny, najlepiej do zakończenia pierwszego karmienia. Maluszek po porodzie sam jest w stanie dopełznąć do sutka, będąc na brzuchu mamy ("breast crawl"). Dziecko otrzymuje wtedy pierwsze mleko mamy (siarę), bogate w wiele fantastycznych związków. Badania potwierdzają, że dzieci mają wtedy lepszą odporność, a rozpoczęcie w tym momencie karmienia sprawia, że później dzieci są dłużej karmione mlekiem matki.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca minimum 2-godzinny i nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" po porodzie.
Kangurowanie, gdy mama potrzebuje wsparcia
Jeżeli z jakiegoś powodu mama nie może uczestniczyć w kontakcie "skóra do skóry", tę rolę przejmuje ojciec.
W przypadku cięcia cesarskiego w znieczuleniu regionalnym kontakt dziecka z matką można rozpocząć już na sali operacyjnej lub kilkanaście minut później - na sali poporodowej. W czasie oczekiwania na zakończenie cięcia cesarskiego dziecko do kangurowania może dostać ojciec dziecka lub inna wyznaczona przez mamę osoba.
Brązową odznaką "Maluchy na brzuchy" - szpitale, które wykazały się wysokim stopniem wsparcia kangurowania przez osobę towarzyszącą po cięciu cesarskim, również jeśli 2-godzinny kontakt skóra do skóry nie uzyskał 70 proc., wyróżniony został Swissmed Centrum Zdrowia S.A. w Gdańsku - 95 proc. głosów.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-05 21:31
w Gdańsku nie ma dobrej porodówki
w Gdańsku nie ma dobrej porodówki. Sama na własnej skórze się o tym przekonałam. W żadnym nie chcą przyjmować pacjentki z powikłaniami. Chcieliby , żeby były same łatwe porody a pacjentki same rodziły bez żadnej pomocy.
- 24 4
-
2023-09-05 14:51
Zaspa? (4)
Najlepszy szpital!
Lekarze, opieka okołoporodowa, diagnozowanie, na prawdę gorąco polecam na podstawie własnych doświadczeń.- 20 33
-
2023-09-05 17:36
Czy najlepszy to nie wiem, ale my byliśmy zadowoleni.
Nie tak jak z UCK bo wiadomo UCK nowe, amełykańskie. Niemniej tylko na Zaspie pozwolili mi kangurować syna. Piękne wspomnienie.
- 6 4
-
2023-09-06 10:37
Oksytocyna, oksytocyna wincyj oksytocyny ... (2)
I nazywanie tego potem porodem naturalnym. A jak na dole rozerwie to ups.. panowie doktorzy pomogą w prywatnym gabinecie. Taka jest porodówka i patologia ciąży na Zaspie.. No chyba że idzie książkowo, to co innego.
- 6 2
-
2023-09-07 12:36
(1)
Nieprawda.
- 0 1
-
2023-09-07 23:41
Co jest nieprawdą?
Wymień chociaż jedną nieprawdę.
- 1 0
-
2023-09-05 15:56
Super (3)
Ja ogólnie bardzo dobrze wspominam lekarzy jak i pielęgniarki. Wszystko pomogli powiedzieli jak i co. Tak więc polecam bardzo Zaspe
- 20 20
-
2023-09-06 12:07
(2)
4,5 godziny partych po 8 godzinach skurczów , żona krew w oczach , wypychanie płodu na siłę i obwiązywanie brzucha ręcznikiem by tylko urodzić naturalnie , okazalo się że jedyny anstezjolog miał zabieg i czekali aż skończy , skończyło się cesarką i niedotlenieniem poporodowym oraz krzywicą czaszki - lekarze nie poczówają się do winy ... jak jeden mądry lekarz powiedział - trzeba było się wydrzeć i zacząć rzucac ku..ami to by inaczej było
- 8 0
-
2023-09-06 14:06
(1)
Złóż zawiadomienie do prokuratury. Niech ktoś za to odpowie. Na tym oddziale w ciagu ostatnich 5 lat co najmniej kilka osób miało wyroki za błędy, na przykład skutkujące śmiercią dzieci. I te osoby nadal pracują...
- 7 0
-
2023-09-08 12:18
dlatego właśnie przed jakimkolwiek zabiegiem każą ci teraz podpisac że zgadzasz się na to na własną odpowiedzialność... by uniknąć kary za błędy - poprostu wiedziałeś że może nie wyjść - czyli moze cie wyleczymy a moze zabijemy - rosyjska ruletka - zgdazasz się ?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.