• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańskie szkoły nie będą rekrutować do "zerówek"? Będzie 6 tys. miejsc

Wioleta Stolarska
16 lutego 2024, godz. 14:30 
Opinie (174)
Rodzice mogą wybrać, czy będzie odbywało się to w zerówce w przedszkolu, szkole podstawowej albo w innej formie. Rodzice mogą wybrać, czy będzie odbywało się to w zerówce w przedszkolu, szkole podstawowej albo w innej formie.

1 marca w Gdańsku rusza rekrutacja do I klas szkół podstawowych i "zerówek" - poinformował w rozporządzeniu jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku gdański magistrat. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie szkoły zamierzają otworzyć oddziały "0". - W tym roku podobno 40 gdańskich podstawówek nie otworzy "zerówek", które są obowiązkowe (w szkole lub przedszkolu) - alarmują rodzice.Jaką "zerówkę" wybralibyście dla dziecka?

Obowiązek nauki w zerówce rozpoczyna się w wieku 6 lat. Oznacza to, że wszystkie dzieci, które kończą 6 lat w 2024 roku, powinny rozpocząć przygotowanie przedszkolne, potocznie nazywane zerówką, w roku szkolnym 2024/2025.

Rodzice mogą wybrać, czy będzie odbywało się to w zerówce w przedszkolu, szkole podstawowej albo w innej formie (warto pamiętać, że oddział przedszkolny w szkole podstawowej nie wchodzi w skład struktury szkoły podstawowej, co oznacza, że nie obowiązuje w nim rejonizacja).

Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu

Zerówka w szkole czy w przedszkolu?Wielu rodziców 6-latków staje przed decyzją, czy dziecko powinno zostać w "zerówce" w przedszkolu, czy też zmienić otoczenie i pójść do oddziału w szkole. Decyzja wiąże się również często ze zmianą finansowania opieki.


W Gdańsku rekrutacja do "zerówek" rusza 1 marca, jednak jak się okazuje, wiele szkół podstawowych nie będzie otwierało oddziałów "0".

- Na dwa tygodnie przed rekrutacją okazało się, że nie będzie już zerówki na Oruni Górnej, zostałam odesłana na ul. Kolorową lub Srebrną. Fakt, że to tylko 3 km stąd, ale dobrze wiem,y jak długo można pokonywać odcinek 3 km w Gdańsku, szczególnie na południu. Jeśli od września kolejni rodzice dołączą do kierowców, bo będą musieli dojeżdżać z dziećmi, to na drogach będzie dramat, a czas z dzieckiem będziemy spędzać w korku, w aucie - pisze nasz czytelnik.
- W tym roku podobno 40 gdańskich podstawówek nie otworzy "zerówek", które są obowiązkowe (w szkole lub przedszkolu) - alarmują rodzice.
- W tym tygodniu w szkołach podstawowych na terenie Gdańska odbyły się nadzwyczajne spotkania z nauczycielami placówek na których poinformowano, iż od roku 2024/2025 w większości szkół podstawowych i przedszkolach nie będzie naboru do zerówek. Dotyczy to bardzo dużej ilości dzieci z Gdańska, które miały iść do zerówki w podstawówkach. Niektóre przedszkola w ogóle nie mają zerówek. Miasto Gdańsk w tym temacie milczy, a rekrutacja rusza od 1 marca. Podobno ma być zwiększona ilość miejsc w przedszkolach pozytywne inicjatywy, które są zupełnie inaczej finansowane niż szkoły podstawowe - informuje inna nasza czytelniczka.

Niemal tysiąc dzieci mniej w "zerówkach"O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy gdański magistrat, który zapewnia, że wszystkie gdańskie sześciolatki znajdą miejsca w przedszkolnych lub szkolnych oddziałach zerowych, a oferta miejsc w oddziałach zerowych w poszczególnych latach przygotowywana jest w odpowiedzi na zapotrzebowanie, wynikające z liczby dzieci urodzonych w danym roczniku.

Jak poinformowano, "dane demograficzne wskazują, że w nadchodzącym roku szkolnym, w porównaniu do obecnego, liczba dzieci w zerówkach zmniejszy się o niemal tysiąc". Miasto przekonuje, że zabezpiecza miejsca zarówno w przedszkolach, jak i zerówkach szkolnych.

- Szacujemy, że w tym roku do zerówek pójdzie około 5,5 tys. młodych gdańszczanek i gdańszczan. Mamy dostępnych 6 tys. miejsc w oddziałach zerowych w przedszkolach i szkołach podstawowych. Zachęcamy rodziców do uczestniczenia w dniach otwartych szkół podstawowych i decydowania, czy chcą, by ich dzieci kontynuowały naukę w przedszkolu, do którego obecnie uczęszczają, czy wybierały się do szkół. Rodzice aktualnych przedszkolaków mają czas na podjęcie decyzji do 29 lutego - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Przypominamy, że w rekrutacji uzupełniającej będziemy jeszcze oferować dostępne miejsca i umożliwiać zmiany, zgodnie z zapotrzebowaniem.
Jak dodaje, sale, w których uczą się dzieci w szkolnych zerówkach muszą być dostosowane, a co za tym idzie, wymagają nakładów finansowych. Gdański magistrat zapewnia, że prowadzone są procesy modernizacyjne, zmierzające do zwiększenia liczby zerówek w szkołach podstawowych, by w rekrutacji uzupełniającej pojawiło się ich jak najwięcej.


O powstanie nowych oddziałów "0" w placówkach publicznych niesamorządowych prowadzonych przez Pozytywne Inicjatywy zapytaliśmy również przedstawicieli fundacji.

- W naszych placówkach decyzje o powstaniu zerówek podejmują indywidualnie dyrektorzy w odpowiedzi na lokalne potrzeby. Konsultujemy to też z Wydziałem Edukacji i właśnie z tego względu powstanie m.in. zerówka w przedszkolu przy ul. Wąsowicza. Wiemy, że w tym roku będą większe potrzeby tych miejsc niż w latach wcześniejszych. Staramy się w miarę możliwości na bieżąco i adekwatnie reagować na potrzeby danego miejsca. Mamy świadomość, że potrzeby w zależności od dzielnic są zróżnicowane - mówi dr Piotr Szeląg, Wiceprezes Zarządu, Fundacja Pozytywne Inicjatywy.

Zerówki w szkole (38 opinii)

Może redakcja się zainteresuje że nie będzie od września we wszystkich szkołach zerówek, bo samorząd Gdański nie wdrożył jakiś derektyw ppoż a miał na to 6 lat. Gdańsk Południe ma tylko 2 szkoły do tego przystosowane.
Może redakcja się zainteresuje że nie będzie od września we wszystkich szkołach zerówek, bo samorząd Gdański nie wdrożył jakiś derektyw ppoż a miał na to 6 lat. Gdańsk Południe ma tylko 2 szkoły do tego przystosowane.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (174)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane