Wiadomości

stat

Gdzie gdańszczanie przechowywali skarby?

artykuł historyczny
Spichlerze na Ołowiance
Spichlerze na Ołowiance

Dzisiaj wyruszymy na poszukiwanie skarbów, a właściwie miejsc, gdzie gdańszczanie przechowywali cenne towary: luksusowe materiały, przyprawy, zboże, drewno. Jeżeli chcecie poznać gdańską "wyspę skarbów", ubierzcie się ciepło i w drogę. Zapraszam wszystkich chętnych na Wyspę Spichrzów.Spichlerz Błękitny Baranek
Spichlerz Błękitny Baranek
Spichlerz Królewski
Spichlerz Królewski
Spichlerze pod Koroną Toruń, Elbląg i Gdańsk
Spichlerze pod Koroną Toruń, Elbląg i Gdańsk
Spotykamy się przed Bramą Zieloną, na Moście Zielonym, który dawno temu był mostem zwodzonym, bronił dostępu do Wyspy Spichrzów. W średniowiecznym Gdańsku nazywał się Mostem Kogi, łączył dzielnicę spichrzową z Głównym Miastem, tędy wiodła droga w kierunku Żuław.

Obecnie Wyspa Spichrzów wygląda zupełnie inaczej niż w dawnym Gdańsku. Przechodząc przez wyspę lub oglądając ją z Długiego Pobrzeża możecie zobaczyć nie tylko niedawno wybudowane budynki, odnowione spichlerze, ale także ruiny, pozostałości po wielkich magazynach Gdańska. Niestety, ostateczne zniszczenie gdańskiej "wyspy skarbów" dokonało się podczas II wojny światowej.

Już ponad 600 lat temu gdańszczanie zaczęli budować spichlerze nad Motławą (naprzeciw Głównego Miasta), przy ulicy Stągiewnej i ulicach do niej równoległych (Spichrzowa, Zarzewie). W XVI wieku było ich ok. 340! Przed spichlerzami położonymi nad brzegami rzeki zbudowano specjalny drewniany pomost służący do załadunku lub wyładowywania towarów.

Gdańskie spichlerze to duże magazyny, przestronne, z wieloma piętrami, zbudowane z drewna, cegły, gliny, kamieni. Nie miały numerów, ale ciekawe i niekiedy zabawne nazwy np. "Szara Gęś", Niedźwiedzi Taniec", "Wielbłąd", "Trzy cytryny", "Królowa nocy". Budowniczowie często na ścianie umieszczali godło spichlerza, będące ilustracją jego nazwy- mogło mieć ono formę znaku, rzeźby. Zachęcam Was, abyście podczas dzisiejszej wędrówki zwrócili uwagę na zachowane godła gdańskich magazynów.

W spichlerzach przechowywano przeróżne towary np. zboże przywożone do Gdańska Wisłą przez polskich flisaków, chmiel, drewno, konopie, len, wosk, sukno i jeszcze wiele innych, często luksusowych rzeczy. Niektóre z tych "cennych skarbów" wysyłano drogą morską do krajów Europy Zachodniej. Handel kwitł, miasto się rozwijało i bogaciło wraz ze swoimi mieszkańcami. Gdańsk stał się bardzo ważnym portem handlowym Bałtyku.

Przed nami ulica Stągiewna, jedna z głównych na wyspie. W głębi możecie zobaczyć Stągwie Mleczne - Bramę Stągiewną złożoną z dwóch wież (baszt), które były dobrym punktem obserwacyjnym, jak i obronnym, chroniącym wyspę. Po Waszej lewej stronie, na krańcu wyspy dawniej istniał Dwór Popielny i Smolny, gdzie specjalni urzędnicy kontrolowali jakość popiołu i smoły.

Teraz zapraszam, abyście za mostem skręcili w ulicę Chmielną, która była drogę dojazdową do wielu spichlerzy. Niebawem, po prawej stronie zobaczycie most zwany Krowim. Po jego drugiej stronie znajduje się Brama Krowia, zamykająca ulicę Ogarną od strony Motławy. To właśnie ulicą Ogarną i przez Krowi Most przepędzano psy, które miały strzec spichlerzy przed nieproszonymi gośćmi. Towary zgromadzone w magazynach były cenne dla właścicieli, a drewniane spichlerze często narażone na pożar i rabunek, dlatego też po zmroku podnoszono zwodzone mosty na Motławie, nie wolno było rozpalać ognia, a wyspy strzegły wcześniej wspomniane psy. Mimo tych wszystkich zakazów nie zawsze udało się ochronić spichlerzy przed pożarami, które wielokrotnie wybuchały na wyspie, niszcząc cenne towary wraz z magazynami.

Idziemy dalej w głąb ulicy Chmielnej, przechodzimy tunelem i ponownie wychodzimy na Chmielną. Tu w środkowej części wyspy w XIV w. zakładano pola drzewne, na których przechowywano przewiezione Wisłą i Motławą drewno.

Po prawej stronie ulicy, pod numerem 53 stoi spichlerz "Błękitny Baranek" (zwany także "Wisłoujście"), jedyny, który ocalał z wojennej pożogi. Ten duży, siedmiopiętrowy budynek, z dobrze zachowaną drewnianą konstrukcją mieści obecnie Centrum Edukacji Archeologicznej-muzeum gdzie możecie poznać tajemnice średniowiecznego Gdańska, Wyspy Spichrzów i spichlerzy. Dalej, przy Chmielnej 59-62 odnajdziemy cztery duże, ale niestety zaniedbane spichlerze-"Gdańsk", "Elbląg", "Toruń" i "Pod Koroną". Wyobraźcie sobie, że drogą, którą teraz idziecie, ponad 100 lat temu przejeżdżał pociąg; na krańcu wyspy zbudowano dworzec kolejowy i poprowadzono tory wzdłuż całej ulicy Chmielnej.

Jeżeli jeszcze macie ochotę podążać szlakiem gdańskich spichlerzy, zapraszam w drogę powrotną, do ulicy Stągiewnej i na Długie Pobrzeże- stąd roztacza się widok na kolejną gdańską wyspę rzeczną- Ołowiankę. Dawniej na Ołowiance przechowywano ołów, stąd jej nazwa. W średniowieczu, teren ten zwano Szafarnią, był on własnością Krzyżaków, tu znajdowały się krzyżackie magazyny i warsztaty ciesielskie służące m.in. do naprawy krzyżackich statków.

Na Ołowiance możemy odnaleźć trzy murowane spichlerze- "Panna", "Miedź" i "Oliwski". "Panna" zawdzięcza swą nazwę figurze, która kiedyś stała na szczycie spichlerza, "Miedź", ponieważ przechowywano w nim właśnie ... miedź, a spichlerz "Oliwski", bo użytkowali go zakonnicy z Oliwy, cystersi. Teraz spichlerze są siedzibą Centralnego Muzeum Morskiego ( do spichlerzy i muzeum możecie dojść skręcając w lewo przy Baszcie Stągiewnej).Przy nich znajduje się Spichlerz Królewski (dziś jest w nim hotel), zbudowany dla polskiego króla. Budynek jest murowany, zdobiony i ma dużo okien, jak przystało na spichlerz należący do władcy. Ciekawe jest w nim to, iż jego dłuższe ściany biegną wzdłuż nabrzeża, a nie w poprzek, jak u innych gdańskich spichlerzy.

Dla chętnych i niezmarzniętych proponuję odszukać jeszcze jeden spichlerz znajdujący się na ulicy Grodzkiej (idźcie Długim Pobrzeżem, do Targu Rybnego, przy skrzyżowaniu z ul.Podwale Staromiejskie, przy Baszcie Łabędź skręćcie w prawo w ulicę Grodzką właśnie). Nazywa się "Pod Jeleniem", co nie powinno nikogo dziwić, gdyż jak spojrzycie do góry zobaczycie figurkę jelenia na szczycie budynku.

Najcenniejsze skarby Gdańszczan znajdowały się w spichlerzach, których najwięcej było na Wyspie Spichrzów - "wyspie skarbów", miejscu o ciekawej historii, a także pełnym zabytków odnajdowanych dziś przez archeologów.


"Opowiedz mi historyjkę" - to cykl, który narodził się, gdy 5-letni Joachim wymyślił opowieść o olbrzymie, który usiadł na kościele wyglądającym jak krzesło. Mama nie chcąc być dłużna też zaczęła wymyślać. W literaturze brak dobrych przewodników po Gdańsku napisanych z myślą o najmłodszych. Chcemy pomóc rodzicom przybliżyć historię Gdańska przytaczając krótkie opowiastki napisane językiem dziecka lub z jego perspektywy. Historyjki będą wzbogacone specjalnymi mapkami, malowankami, krzyżówkami i innymi materiałami dydaktycznymi, które pomogą dzieciom je łatwiej zapamiętać.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (18)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Dr. Przemysław Adamski ginekolog... (4) Hej, czy ktoś wie gdzie przyjmuje doktor Adamski ? Jakiś nr telefonu ?? Przeszukałam cały...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: paulina

 • Odam za darmo (5) Dzien dobry poszukuje ciuchuw damskich butuw 37 jakis torebek kurtki za kazdom pomoc dziekuje

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Alicja

 • douglas - ceny internetowe a ceny w... (3) czy w sklepie są takie same ceny? zwłaszcza mam na mysli promocje i wyprzedaze, dzieki

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jjjj

 • Przedszkole/klub dziecięcy trampolina Witam, czy są tu jacyś rodzice których dzieci uczęszczają do klubu dziecięcego/przedszkola...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Co pod choinkę? (2) Co poprosić pod choinkę nie ubrania nie kosmetyki nie drogie sprzęty nie książki i nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Julia

 • Cmv gdzie? (2) Witam może ktoś mi pomorze dzisiaj dostałam skierowanie do instytut morski medycyny...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jasia

 • Opieka na dziecko, l4 (11) Witam orientuje się ktoś może jak to jest z opieką na dziecko i L4? Córka jest chora i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ja

 • Sluz z pochwy (6) Witam, niedługo powinnam dostać okres, za jakieś parę dni. Mój obecny cykl 28d, ale różnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • crp z palca prywatnie wieczorem - gdzie? (2) crp z palca prywatnie wieczorem - gdzie? Poratujcie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Sprzedam sab simplex (5) Mam do sprzedania sab simplex sprowadzony przez kuzynek z Niemiec. Zapraszam.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MartaMaria

 • choinki przy hali Olivia (4) Czy wiecie w jakiej cencie są tam choinki do kupienia ? Szukam takiej 120 - 130 cm, niestety...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kacha

 • usg bioderek niemowlaka - podbielańska (3) Czy któraś z mam robiła na podbielańskiej usg bioderek i podzieli sie opinią? cięzko teraz z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jjjjj

 • kupie leżaczek od 9 kg (2) Jak w temacie kupie leżaczek od 9 kg

  Kupię , autor: MartaMaria

 • szkoła podstawowa Jaką szkołę podstawową polecacie w Trójmieście? Zależy nam na: dość wysokim poziomie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Matylda

 • Prezent dla 10latki (8) Dziewczyny co zadowoli 10latkę? Chciałabym jakiś prezent do max 70zł. Myślę, że zabawki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Koszt wizyty u dr... (3) Dziewczyny, czy znacie aktualny koszt wizyty u Pani doktor? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • przyjmę wózek spacerowy Przyjmę wózek spacerowy dla córki jeśli ma ktoś do oddania

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Antyperspiran dla 10cio latki (7) Hej dziewczyny czy jest jakis antyperspiran bądź dezodorant dla dzieci moja corka ma 10lat i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MamaM

 • Zabawki dla dzieci (4) Witam nie wiem co kupić chłopiec lat 8 pod choinkę i gdzie proszę o propozycje w kom

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Janusz

 • Leclerc -30% na zabawki - czy bedzie... (6) Czy ktos wie czy w najbliszy weekend w leclerc-u tez bedzie promocja -30% na zabawki na ich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MM

 • Zamawianie zakupów w Tesco- odradzam (6) Stanowczo odradzam wszystkim zamawianie zakupów z dowozem z Tesco. Odwołali dowóz 2 razy pod...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asia

 • Kupiłam w zoio Zamówiłam kilka rzeczy w tym sklepie ale słaba jakość prawie wszystkiego więcej nie chce...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Joanna

 • Wyprzedaż zimowa h and m Dziewczyny od wczoraj jest wyprzedaż zimowa w h and m. Naprawdę fajne ubrania - szczególnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Bumbox

 • Ciąża (28) Witam mam 15 lat okres mi się spóźniał 12 dni , zrobiłam test ciążowy wyszedł pozytywnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Proszę o opinie nt Catering Pyszotka (3) Moja córeczka ma chodzić do przedszkola w Gdańsku, gdzie posiłki dostarcza Pyszotka...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jacek

 • nianiadla 17 miesiecznej dziewczynki (2) Dzien dobry, poszukuję niani dla mojej 17miesięcznej córki. Od stycznia, miejsce-Sopot,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kochajaca mama

 • Który toster wybrać? (2) Z jakich tosterów korzystacie i możecie polecić?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jadźka

 • Położna środowiskowa NFZ Gdynia ? Czy ktoś może polecić położną, która odbywa wizyty patronażowe w ramach NFZ , w Gdyni ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Princessa

 • Oddam wersalke (2) Oddam potrzebujacej osobie wersalke z duzym pojemnikiem na posciel. Wymiary 210x95. Pow...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: a..nuka

 • strzelający kciuk u dziecka witam chciałam zapytać czy u kogoś dziecko miało operację na strzelający kciuk?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: beata237

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »