• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie gdańszczanie przechowywali skarby?

Najnowszy artukuł na ten temat Gdzie w Gdańsku można spotkac anioła?
Spichlerze na Ołowiance
Spichlerze na Ołowiance

Dzisiaj wyruszymy na poszukiwanie skarbów, a właściwie miejsc, gdzie gdańszczanie przechowywali cenne towary: luksusowe materiały, przyprawy, zboże, drewno. Jeżeli chcecie poznać gdańską "wyspę skarbów", ubierzcie się ciepło i w drogę. Zapraszam wszystkich chętnych na Wyspę Spichrzów.Spichlerz Błękitny Baranek
Spichlerz Błękitny Baranek
Spichlerz Królewski
Spichlerz Królewski
Spichlerze pod Koroną Toruń, Elbląg i Gdańsk
Spichlerze pod Koroną Toruń, Elbląg i Gdańsk
Spotykamy się przed Bramą Zieloną, na Moście Zielonym, który dawno temu był mostem zwodzonym, bronił dostępu do Wyspy Spichrzów. W średniowiecznym Gdańsku nazywał się Mostem Kogi, łączył dzielnicę spichrzową z Głównym Miastem, tędy wiodła droga w kierunku Żuław.

Obecnie Wyspa Spichrzów wygląda zupełnie inaczej niż w dawnym Gdańsku. Przechodząc przez wyspę lub oglądając ją z Długiego Pobrzeża możecie zobaczyć nie tylko niedawno wybudowane budynki, odnowione spichlerze, ale także ruiny, pozostałości po wielkich magazynach Gdańska. Niestety, ostateczne zniszczenie gdańskiej "wyspy skarbów" dokonało się podczas II wojny światowej.

Już ponad 600 lat temu gdańszczanie zaczęli budować spichlerze nad Motławą (naprzeciw Głównego Miasta), przy ulicy Stągiewnej i ulicach do niej równoległych (Spichrzowa, Zarzewie). W XVI wieku było ich ok. 340! Przed spichlerzami położonymi nad brzegami rzeki zbudowano specjalny drewniany pomost służący do załadunku lub wyładowywania towarów.

Gdańskie spichlerze to duże magazyny, przestronne, z wieloma piętrami, zbudowane z drewna, cegły, gliny, kamieni. Nie miały numerów, ale ciekawe i niekiedy zabawne nazwy np. "Szara Gęś", Niedźwiedzi Taniec", "Wielbłąd", "Trzy cytryny", "Królowa nocy". Budowniczowie często na ścianie umieszczali godło spichlerza, będące ilustracją jego nazwy- mogło mieć ono formę znaku, rzeźby. Zachęcam Was, abyście podczas dzisiejszej wędrówki zwrócili uwagę na zachowane godła gdańskich magazynów.

W spichlerzach przechowywano przeróżne towary np. zboże przywożone do Gdańska Wisłą przez polskich flisaków, chmiel, drewno, konopie, len, wosk, sukno i jeszcze wiele innych, często luksusowych rzeczy. Niektóre z tych "cennych skarbów" wysyłano drogą morską do krajów Europy Zachodniej. Handel kwitł, miasto się rozwijało i bogaciło wraz ze swoimi mieszkańcami. Gdańsk stał się bardzo ważnym portem handlowym Bałtyku.

Przed nami ulica Stągiewna, jedna z głównych na wyspie. W głębi możecie zobaczyć Stągwie Mleczne - Bramę Stągiewną złożoną z dwóch wież (baszt), które były dobrym punktem obserwacyjnym, jak i obronnym, chroniącym wyspę. Po Waszej lewej stronie, na krańcu wyspy dawniej istniał Dwór Popielny i Smolny, gdzie specjalni urzędnicy kontrolowali jakość popiołu i smoły.

Teraz zapraszam, abyście za mostem skręcili w ulicę Chmielną, która była drogę dojazdową do wielu spichlerzy. Niebawem, po prawej stronie zobaczycie most zwany Krowim. Po jego drugiej stronie znajduje się Brama Krowia, zamykająca ulicę Ogarną od strony Motławy. To właśnie ulicą Ogarną i przez Krowi Most przepędzano psy, które miały strzec spichlerzy przed nieproszonymi gośćmi. Towary zgromadzone w magazynach były cenne dla właścicieli, a drewniane spichlerze często narażone na pożar i rabunek, dlatego też po zmroku podnoszono zwodzone mosty na Motławie, nie wolno było rozpalać ognia, a wyspy strzegły wcześniej wspomniane psy. Mimo tych wszystkich zakazów nie zawsze udało się ochronić spichlerzy przed pożarami, które wielokrotnie wybuchały na wyspie, niszcząc cenne towary wraz z magazynami.

Idziemy dalej w głąb ulicy Chmielnej, przechodzimy tunelem i ponownie wychodzimy na Chmielną. Tu w środkowej części wyspy w XIV w. zakładano pola drzewne, na których przechowywano przewiezione Wisłą i Motławą drewno.

Po prawej stronie ulicy, pod numerem 53 stoi spichlerz "Błękitny Baranek" (zwany także "Wisłoujście"), jedyny, który ocalał z wojennej pożogi. Ten duży, siedmiopiętrowy budynek, z dobrze zachowaną drewnianą konstrukcją mieści obecnie Centrum Edukacji Archeologicznej-muzeum gdzie możecie poznać tajemnice średniowiecznego Gdańska, Wyspy Spichrzów i spichlerzy. Dalej, przy Chmielnej 59-62 odnajdziemy cztery duże, ale niestety zaniedbane spichlerze-"Gdańsk", "Elbląg", "Toruń" i "Pod Koroną". Wyobraźcie sobie, że drogą, którą teraz idziecie, ponad 100 lat temu przejeżdżał pociąg; na krańcu wyspy zbudowano dworzec kolejowy i poprowadzono tory wzdłuż całej ulicy Chmielnej.

Jeżeli jeszcze macie ochotę podążać szlakiem gdańskich spichlerzy, zapraszam w drogę powrotną, do ulicy Stągiewnej i na Długie Pobrzeże- stąd roztacza się widok na kolejną gdańską wyspę rzeczną- Ołowiankę. Dawniej na Ołowiance przechowywano ołów, stąd jej nazwa. W średniowieczu, teren ten zwano Szafarnią, był on własnością Krzyżaków, tu znajdowały się krzyżackie magazyny i warsztaty ciesielskie służące m.in. do naprawy krzyżackich statków.

Na Ołowiance możemy odnaleźć trzy murowane spichlerze- "Panna", "Miedź" i "Oliwski". "Panna" zawdzięcza swą nazwę figurze, która kiedyś stała na szczycie spichlerza, "Miedź", ponieważ przechowywano w nim właśnie ... miedź, a spichlerz "Oliwski", bo użytkowali go zakonnicy z Oliwy, cystersi. Teraz spichlerze są siedzibą Centralnego Muzeum Morskiego ( do spichlerzy i muzeum możecie dojść skręcając w lewo przy Baszcie Stągiewnej).Przy nich znajduje się Spichlerz Królewski (dziś jest w nim hotel), zbudowany dla polskiego króla. Budynek jest murowany, zdobiony i ma dużo okien, jak przystało na spichlerz należący do władcy. Ciekawe jest w nim to, iż jego dłuższe ściany biegną wzdłuż nabrzeża, a nie w poprzek, jak u innych gdańskich spichlerzy.

Dla chętnych i niezmarzniętych proponuję odszukać jeszcze jeden spichlerz znajdujący się na ulicy Grodzkiej (idźcie Długim Pobrzeżem, do Targu Rybnego, przy skrzyżowaniu z ul.Podwale Staromiejskie, przy Baszcie Łabędź skręćcie w prawo w ulicę Grodzką właśnie). Nazywa się "Pod Jeleniem", co nie powinno nikogo dziwić, gdyż jak spojrzycie do góry zobaczycie figurkę jelenia na szczycie budynku.

Najcenniejsze skarby Gdańszczan znajdowały się w spichlerzach, których najwięcej było na Wyspie Spichrzów - "wyspie skarbów", miejscu o ciekawej historii, a także pełnym zabytków odnajdowanych dziś przez archeologów.


"Opowiedz mi historyjkę" - to cykl, który narodził się, gdy 5-letni Joachim wymyślił opowieść o olbrzymie, który usiadł na kościele wyglądającym jak krzesło. Mama nie chcąc być dłużna też zaczęła wymyślać. W literaturze brak dobrych przewodników po Gdańsku napisanych z myślą o najmłodszych. Chcemy pomóc rodzicom przybliżyć historię Gdańska przytaczając krótkie opowiastki napisane językiem dziecka lub z jego perspektywy. Historyjki będą wzbogacone specjalnymi mapkami, malowankami, krzyżówkami i innymi materiałami dydaktycznymi, które pomogą dzieciom je łatwiej zapamiętać.

Opinie (18)

  • (7)

    Powinno się te wszystkie spichlerze odbudować w oryginalnej formie z zewnątrz. Byłoby pięknie.

    • 27 5

    • (3)

      A czy za 100 lat ktoś będzie odbudowywać blaszaki przy obwodnicy? To były MAGAZYNY!!! M-A-G-A-Z-Y-N-Y.

      • 3 17

      • jasne, że tak dla nowej architektury, ale w odpowiednim miejscu i odpowiedniej formie. gdańscy architekci niestety o kant ... potłuc...

        • 3 0

      • Tak !

        Pod warunkiem, że będzie to w Gdyni ! Przecież będą to jedne z najstarszych zabytków tego wiekowego miasta !

        • 0 0

      • Do "tak....!"...

        ...jak widać i słychać magazyn magazynowi nie jest równy, postaw sobie blaszak obok tych spichlerzy a odpowiedź znajdziesz na swoje pytanie.

        • 0 0

    • (2)

      Jeśli za sponsorujesz 100% remontu to tak, jeśli uważasz, że to miasto powinno to zrobić to jesteś osobą płytko myślącą. Nikt nie ma prawa mówić co właściciel ma zrobić z własną nieruchomością.

      • 1 12

      • miasto to nie jest prywatny właściciel

        płacący z prywatnego portfela.

        • 10 0

      • Jesteś w WIELKIM błedzie pisząc że nikt nie ma prawa mówić co właściciel ma zrobić z własną nieruchomością. Jedyną rzeczą którą może zrobić bez pytania choć też nie zawsze, to ją poprostu sprzedać.

        • 1 0

  • Kolej na Chmielnej ,dworzec....super ktos kiedys widzial szerzej

    Wlasnie kiedy ktos odnowi te spichlerze..mozna by je bylo zamienic na piekne hotele czy jakies muzea..ale pewnie predzej sie rozpadna niz ktos na powaznie sie nimi zajmie

    • 15 2

  • super

    więcej wycieczek szkolnych i więcej poznamy o starym gdansku . ;-]

    • 4 0

  • I takich artykułów powinno być na trójmieście więcej...!!!

    • 7 2

  • To tak łatwo i pięknie sie mówi...odbudować...

    Mówimy o kilkuset spichlerzach. To wielkie budynki. Co chcecie aby w nich było??? Ktoś napisał "Piękne hotele, jakieś muzea..." Ileś osób to poparło...To ile ma być tych hoteli? Dziesiątki? Jakie muzea, czego? Aby odbudować taki spichlerz, względnie postawić od nowa kopię to wydatek setek tysięcy zł. Kto ma w to zainwestować, nie mając widoku na jakikolwiek zysk??? Czy prywatny inwestor,czy miasto to jeden biznes. Proszę bardzo, przedstawcie ciekawe plany,pomysły, to może ktoś się skusi na wydanie paru milionów...
    Na Wyspie w/w Białej Floty stoi "Deo". Wielki, w bardzo dobrym stanie spichlerz. Wykorzystują go gołębie, jako dom i toaletę. A przez tyle lat nikt nie wpadł na pomysł, co tam zrobić dla wszystkich, dla miasta, jak go wykorzystać.
    Mówić "odbudujcie mi wszystko tak jak było" to bardzo łatwo.Ale pomysłu, jak to zrobić, to nikt nie ma...

    • 7 3

  • przetarg (1)

    Zwykle wystawienie spichlerzy na przetarg załatwiło by sprawę. Bardzo ciekawy artykół ;]

    • 0 1

    • Słowo: "artykuł" pisze się w TEN sposób. Wystawienie na sprzedaż nie załatwia sprawy, o czym mieliśmy okazję przekonać się w przeszłości (dość nieodległej), gdy spróbowano tego rozwiązania przy innych obiektach zabytkowych. Proszę się zapoznać z literaturą przedmiotu, ZANIM zabierze Pani głoś.

      • 0 0

  • ja bym przegonil tak jak w sredniowieczu te psy przeganiali na wyspe spichlerzy, naszych wlodazy

    i kazal im tam mieszkac i pilnowac

    • 0 1

  • A gdzie zdjęcie ZUS-u

    Teraz, tam to są skarby!!!!

    • 4 1

  • Gdańsk

    szkoda, że Gdańsk jako miasto portowe lata świetności ma za sobą

    • 2 1

  • Historia..

    ..jesli ma byc autentyczna i wiarygodna to prosze o podawanie takze oryginalnych
    historycznych nazw spichlerzy zgodnych z dawnym pochodzeniem.
    Nieprawda, ze np. Krzyzacy uzywali nazwy Szafarnia..

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna
wystawa
kwi 30-31.10
g. 10:00
Gdynia, Muzeum Emigracji
Wstęp wolny
Lekcje Sztuki dla grup szkolnych
wykład / prezentacja, wystawa, warsztaty
maj 6-24.06
g. 10:00 - 15:00
Gdańsk, Łaźnia 2
Wstęp wolny
FUN RUN Zbiornik Kolorowy
gra miejska, zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację
maj 13-22
Gdańsk Zbiornik Kolorowy
15 - 21 zł