• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdzie na basen z dzieckiem? Sprawdzamy możliwości w Trójmieście

Katarzyna Mikołajczyk
11 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Gdzie wybrać się z dzieckiem na basen? Sprawdziliśmy kilka miejsc w Trójmieście. Gdzie wybrać się z dzieckiem na basen? Sprawdziliśmy kilka miejsc w Trójmieście.

Zajęcia na basenie hartują, wspomagają wszechstronny rozwój dziecka, a przy tym są świetną zabawą. Aby były właśnie takie, niezbędne są odpowiednie warunki zapewniane przez obiekt, a także bezpieczeństwo. Czy trójmiejskie baseny można polecić rodzicom małych dzieci?Czy chodzisz/chodziłe(a)ś na basen z niemowlęciem?

Większość pływalni dostosowuje obecnie swoją ofertę do jak najszerszego grona klientów, włączając niemowlęta z rodzicami. Baseny różnej wielkości, temperatura wody, różnorodne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę - wszystko to zachęca do wybrania właśnie tej formy rekreacji. Trudno jednak będzie nam wejść na basen "z ulicy": na wielu pływalniach obowiązują limity przebywających w obiekcie osób, co regulują harmonogramy wejść.

Szukasz basenu blisko swojego miejsca zamieszkania? Skorzystaj z katalogu Trojmiasto.pl

Kryteria, jakimi kierujemy się wybierając basen, obejmują nie tylko temperaturę wody, powietrza i cenę. Z małym dzieckiem liczą się przede wszystkim warunki w przebieralni, bezpieczeństwo, dojazd i możliwość zaparkowania (najchętniej nieodpłatnie) samochodu w pobliżu obiektu. Pływalnie zaś starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i coraz mniej jest takich, które nie uwzględniają potrzeb małego dziecka.

- Basen przyjazny dziecku powinien zapewniać odpowiednią temperaturę wody i powietrza, miejsce, gdzie można wygodnie przebrać niemowlaka, a także szatnie rodzinne, w których może przebierać się razem mama z synkiem, czy tata z córeczką, co czasem trudno zorganizować w typowo sportowych obiektach - mówi Piotr Filipczuk, ze Szkoły Pływania Pływak.

To szczególnie ważne, gdy na basen chcemy chodzić z paromiesięcznym maluszkiem. Rodzice przyzwyczaili się już do myśli, że nauka pływania może zacząć się na długo przed nauką chodzenia i coraz większa liczba z nich decyduje się na wczesne oswajanie malca z wodą.

- Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko może chodzić na basen już od 3. miesiąca życia - mówi Ireneusz Tarasewicz, instruktor w Szkole Pływania Nasze Dziecko. - Przez pierwsze lata rodzice towarzyszą maluchowi, ale już 4-,5-latka mogą oddać pod opiekę instruktora, który zajmie się malcem i w szatni, i na pływalni.

W przypadku większości basenów komplet potrzebnych informacji znajdziemy na stronach internetowych obiektów. Baseny działające przy szkołach i uczelniach dostępne są dla osób "z zewnątrz" popołudniami i wieczorami, przy czym większość czasu zarezerwowana jest na działalność szkółek pływackich. Dlatego spontaniczne wyjście z dzieckiem na basen najlepiej jednak... zaplanować. Harmonogramy pracy dostępne są online, dlatego wcześniej warto dokładnie sprawdzić, czy w dogodnym dla nas czasie będzie można wejść na basen, czy może trzeba zarezerwować termin.

Czytaj również: Za obwodnicą powstanie druga pływalnia

Ogólnie dostępną pływalnią jest sopocki Aquapark. Dziecko w wieku do trzech lat wejdzie za darmo, za godzinę na basenie dziecko zapłaci 16 zł. W przebieralniach znajdziemy przewijaki i kojce. Na terenie obiektu jest wiele atrakcji dla dzieci, nawet tych najmłodszych. W Aquaparku prowadzone są zajęcia dla maluchów, uczestniczą w nich (wraz z rodzicami) nawet trzymiesięczne maluszki. Przy obiekcie dostępny jest parking, który w sezonie zimowym jest darmowy.

W Sopocie do dyspozycji mieszkańców jest także basen MOSiR, jest to jednak typowa pływalnia, na którą możemy się wybrać ze starszym, już pływającym dzieckiem. Jego głębokość (od 85 do 155 cm) sprzyja nauce pływania. Dla osób prywatnych obiekt dostępny jest od 16.20 do 21.40, a harmonogram wolnych torów znajduje się na stronie pływalni. Cena wejścia na jeden cykl (40 minut w wodzie) to 12 zł za dziecko i 15 zł za osobę dorosłą.

Czytaj także: Ile zapłacisz i gdzie znajdziesz wolną pływalnię?

Z kolei oblegana zazwyczaj pływalnia MOSiR w Gdańsku zaprasza chętnych o 20.40 lub 21.20 - w tych godzinach bez większego problemu powinniśmy dostać się na basen (duży), nawet kupując bilet w kasie bezpośrednio przed wejściem (dziecko zapłaci za 40 minut pływania 12,50 zł, dorosły - 18 zł). Jeszcze mniej kłopotu jest z wejściem na małe baseny, które nie są zajmowane przez szkółki pływackie. Harmonogram zajęć dostępny jest na stronie. Pływalnia przygotowana jest na przyjęcie najmłodszych - w przebieralniach są przewijaki, darmowy parking znajduje się przy samym budynku (choć czasem niełatwo znaleźć na nim miejsce).

Rekreację na innych gdańskich pływalniach warto zaplanować wcześniej: np. na bardzo lubiany basen Politechniki Gdańskiej można wejść tylko poprzez zapisanie się na zajęcia którejś z działających tam szkół pływania (ich lista dostępna jest na stronie internetowej obiektu), ceny wejść zależą od cennika zajęć.

W Gdańsku korzystać można też z Aquastacji, nowo powstałego basenu w biurowcu Alchemia. Za wejście do wody na 40 minut zapłacimy 15 zł za dziecko do 14 r.ż. i 24 zł za osobę dorosłą. Dla maluchów wydzielony jest osobny, płytszy basen, w którym rodzic może w komfortowych warunkach oswajać dziecko z wodą. Szatnie, przygotowane na przyjęcie najmłodszych pływaków, wyposażone są w przewijaki, parking znajduje się pod dachem na 3. piętrze budynku i do 2 godzin parkujemy na nim bezpłatnie. W Alchemii obowiązuje rezerwacja miejsc, dzięki czemu basen nie jest przepełniony, a harmonogram prowadzonych tam zajęć dostępny jest na stronie obiektu.

Za jednorazowe wejście na Basen START dziecko zapłaci 12 zł, a jego dorosły opiekun 19 zł. Dotyczy to wejść na jeden cykl (40 min.) w celach rekreacyjnych - inne ceny obowiązują w przypadku doskonalenia pływania i innych zajęć. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, ale konia z rzędem temu, komu uda się na basen dodzwonić. Obiekt dysponuje trzema nieckami i jest przystosowany do goszczenia najmłodszych klientów.

W Gdyni maluchy także znajdą miejsca, w których będą mile widziane. Centrum Sportowe u Jezuitów zaprasza na basen rodziców nawet z najmłodszymi dziećmi. Możliwe jest zapisanie się na zorganizowane zajęcia, można także wchodzić indywidualnie sugerując się grafikiem zamieszczonym na stronie. Wejście indywidualne na 45 minut kosztuje 14 zł (dziecko) i 18 zł (osoba dorosła). Przebieralnie rodzinne usprawniają zmianę garderoby, a ciepła woda sprawia, że maluchy nie wychodzą z zajęć sinofioletowe.

Kryta Pływalnia przy Gimnazjum nr 3 w Gdyni w godzinach od 16 do 21.15 zaprasza klientów indywidualnych. Za jednorazowe wejście na 45 minut dorosły zapłaci 12 zł, a dziecko - 8 zł. Jeden wypłycony tor umożliwia bezpieczne oswajanie dziecka z wodą. Na stronie pływalni dostępny jest przejrzysty grafik, w którym można sprawdzić godziny, w których basen jest dostępny dla klienta indywidualnego.

Wybierając się na basen warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące bezpieczeństwa - wewnętrzne regulaminy obowiązujące na basenach mogą się od siebie różnić. Dotyczą m.in. wieku, od którego dziecko może przebywać na pływalni bez opieki osoby dorosłej. Na większości basenów ta granica jest zadziwiająco niska (7 lat), ale np. w Aquaparku jest to granica lat 13, na krytej pływalni sopockiego MOSiR-u - 10; warto to sprawdzić zanim wyślemy pociechę na basen bez nadzoru.

- 7 lat to moim zdaniem za wcześnie, by wpuszczać dziecko na basen bez opieki - komentuje Piotr Filipczuk. - Regulamin powinien zawierać zastrzeżenie, że do 12. roku życia dziecko może na pływalni przebywać tylko z dorosłym opiekunem lub na zorganizowanych zajęciach.

Przepisy dotyczące opieki ratowników są odgórnie narzucone przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Dla basenu o długości poniżej 25 metrów (czyli większości basenów przy szkołach, hotelach itp.) jest to jeden ratownik, zaś każdej niecki o głębokości powyżej 120 cm także powinien strzec jeden ratownik. W praktyce obiekty deklarują, że ratowników jest co najmniej tylu, ile jest w obiekcie niecek.

Miejsca

Opinie (84) 2 zablokowane

 • (5)

  Niestety takich miejsc jest w Trójmieście b. mało (zaryzykowałbym tezę, że ich nie ma). A co do sopockiego Aquaparku, szatnie zaniedbane i przepocone, woda w basenie zimna, obsługa tragiczna, ceny wysokie. Byłem jeszcze na kilku innych podobnie niestety, dlatego wolę jeździć np. na termy do Białki - pełen profesjonalizm i czystość. Poza tym dziwię się, że większość ludzi przychodzących na basen w ogóle nie bierze prysznica przed wejściem, nie mówiąc już o tym, że ten prysznic bierze w stroju. Oj daleko nam jeszcze do cywilizacji.

  • 67 28

  • bez przesady, w Aquaparku jest ok

   • 17 26

  • dobry basen mają w AM na reumatologii (1)

   • 8 0

   • ja korzystałem z kaczki

    • 10 2

  • jaki prezydent, takie baseny w mieście

   • 13 1

  • Jak się pływa to woda nie jest zimna! Ale faktycznie doradzam zabierać bękarty gdzie indziej ;)

   • 3 10

 • Tylko nie do Aquaparku! (2)

  Miało tam miejsce wiele wypadków!

  • 30 24

  • Więcej ludzi, proporcjonalnie więcej wypadków.
   Czysta statystyka - nie ma powodów, by ludzi straszyć.

   • 16 8

  • pedofile w rurach siedzą!

   • 8 0

 • Polecam Hotel Marina - woda 29 stopni, czysta, ciepło, szatnia dla dzieci z rodzicami. (7)

  • 14 20

  • szatnia jest wspólna (1)

   mała ,a rdza na szafkach zaklejona taśmą .

   • 3 2

   • szafki są nowiutkie, jeszcze pachną:)

    • 3 3

  • marina to tragedia. Chodzilismy tam do szkoly plywania, dziewczyna w ogole sobie nie radzila, nikt jej nie sluchal, dzieci mialy w nosie jej polecenia, wydawane cichym glosikiem.

   • 3 2

  • (2)

   Jak z cenami? Można przyjść z ulicy?

   • 0 1

   • Można przyjść, ceny zobacz na stronie internetowej. (są przystępne) Basen mały ale z dzieckiem można popluskać się.

    • 1 1

   • Polecam karnet 10 wejść dla seniorów za 99 zł

    Dziadek z wnukiem to taniocha i przyjemność;)

    • 2 1

  • ha ha ale żart

   • 0 0

 • Na Osowie Akademia Pływania - polecam.

  • 11 8

 • Basen (3)

  Polecam mały basen Politechniki.

  • 11 5

  • Bzdura,

   Ostatnio pływał tam stolec, był długi jak węgorz ! Nie polecam

   • 7 4

  • Basen Politechniki (1)

   Brudno !!! Powinni zmienić firmę sprzątającą !
   Szkółki ok.

   • 6 4

   • Nie wszystkie szkółki są OK

    Ar.....t to w wymiarze komunikacji i relacji dno. Szkoda nerwów bo pływać można się nauczyć wszędzie.

    • 4 0

 • (5)

  Słyszałam, że "U jezuitów" jedynie jest jakikolwiek dodatek wody ozonowanej, a nie sam chlor, i dlatego można tam pójść z małym dzieckiem (są nawet zajęcia specjalne).
  Czy ktoś może potwierdzić (na stronie nie znalazłam informacji technicznych).
  Bo, oprócz tego, to w 3city nie ma już żadnych basenów z wodą choćby częściowo ozonowaną?

  • 8 1

  • Potwierdzam, chodzilam sama jak i z dziecmi od 6mca. Czysto, przyjemnie, w weekendy woda bardzo ciepla bo sa zajecia dla maluszkow. Przychodza cale rodziny wiec tloczno i glosno. Zajecia w tygodniu dla starszych dzieciakow super. Szczerze polecam

   • 4 3

  • Pani w recepcji na hasło "woda ozonowana" się już śmieje...

   Bo ozonowana podobno nigdy tam nie była. Nie oznacza to jednak, że wali tam chlorem - powiedziałbym raczej, że chloru jest tam poniżej przeciętnej. Woda przeważnie ciepła, w szatniach przewijaki i kojce dla malców. Są też i szatnie koedukacyjne dla rodziców nie radzących sobie z dzieckiem w pojedynkę. Do tego widownia i mini placyk zabaw dla dzieci czekających na swoje wejście (lub tych, które po zajęciach jeszcze trochę muszą się wyszumieć). Dla mnie ogólnie nieźle gdybym miał oceniać to 4/5 jak najbardziej się należy. Są pewne niedociągnięcia organizacyjne (zwłaszcza prędkość obsługi przy próbie zapisania dzieci na semestr jesienny, ale za to sporą część odpowiedzialności ponoszą też i rodzice). Chodziliśmy tam z dzieciakami przez 3 lata (cięgiem) i nie mieliśmy ochoty szukać gdzie indziej bo ogólnie jesteśmy zadowoleni.

   • 1 2

  • Woda u jezuitów tylko ozonowana jest, poleca, basen

   • 1 1

  • Woda jest mniej chorowana nie jest ozonowana w Polsce jest 1 basen z ozonem i nie jest to basen u jezuitów .
   Basen fajny przyjemny , mniej chloru powoduje więcej bakterie w wodzie.
   Syn mój mając około 6 miesięcy chodzącą tam złapał cos na skórze ,dermatolog odrazu powiedział ze przez basen .

   • 3 1

  • Basen

   Moje wnuczki na basen u Jezuitów chodziły co tydz od 3-mca życia do 7 lat( później w szkole basen).Nigdy niczym się nie zaraziły a pływały już same jako 4-latki.Kazdemu polecam zajęcia na tym basenie.

   • 0 0

 • Niestety możliwości są mizerne, bo obecny prezydent Paweł A. ma to gdzieś. (2)

  Liczy się dla niego tylko gdzie kupić tanio mieszkanie na wynajem u dewelopera, dla którego wcześniej zmienił plan zagospodarowania. Dlatego mamy pustawy stadion za 1,5miliarda, bo takie będą koszty całkowite po jego spłacie i dopłatach za przynoszone straty roczne niż wybudowanie parku wodnego czy kilku mniejszych basenów w dzielnicach. W Gdańsku wszyscy maja być morsami i pływać w morzu!

  • 40 8

  • przetsń sciać populizmu. (1)

   Do teatrów i oper, kościołów i muzeów jeszcze więcej dopłacamy. I co z tego ????

   • 5 15

   • to jestes leming w błedzie bo do stadionu doplacamy wiecej niz do wszystkich teatrów,kosciołów razem wzietych

    i znowu leming musiałeś sie pochwalić głupotą skoro porównujesz teatry ,muzea do pustego stadionu

    • 6 1

 • Alchemia - tam są wlaściwe warunki plywania dla maluchów (3)

  Odrębne baseniki dla najmłodszych i opieka trenera.

  • 14 8

  • tak ale pod warunkiem że trafi się pełnoletnie istoty rozumne które tych basenów nie zajmą

   • 5 1

  • tak

   Mnie się tam zdecydowanie podoba, w szczególności jak porównałem warunki z MOSIR w Gdańsku. Basen dla dzieci mógłby być trochę większy, ale i w tym można dać sobie radę.

   • 3 3

  • I co z tego ze odrębne baseny dla dzieci i tak woda spływa do jednego filtracji miesza sie z reszta i wraca do tego brodzika

   • 2 0

 • Aqwastacja (6)

  Moja żona pośliznęła się w przebieralni z 6-miesięczną córeczka, której pękła czaszka. Pomimo ubezpieczenia basenu Mieszko M. nie przyznaje się do winy, bo twierdzi, że mokro może być i trzeba uważać. Więc żona uważała pomimo tego doszło do poślizgnięcia. A ja uważam, że gdyby na bieżąco dbano o ściągniecie wody do tego by nie doszło.

  • 29 20

  • bez przesady

   I na suchym można się potkną i przewrócić. A z tak małym dzieckiem bezpieczniej jest zwyczajnie nie chodzić w takie miejsca i juz

   • 20 19

  • a ja uważam że 6 - cio miesięczne dziecko powinno się kąpać w wanience a nie na basenie

   • 17 21

  • 6-miesięczne dziecko na basenie publicznym??? powinien być zakaz

   • 16 15

  • To tak jakby kupić wycieczkę do Egiptu i za udar cieplny albo poparzenie słoneczne organizatora wycieczki skarżyć.
   Jak jest dookoła woda to jest mokro, jak jest mokro to może być ślisko, jak jest ślisko to można się przewrócić, i to tak niefortunnie...szkoda dziecka ale to nie jest wina ludzi że woda jest mokra.
   Iść na basen i się zdziwić że jest ślisko? I winą za swoje gapiostwo innych ludzi oskarżać? Wszystkiego dobrego dla dziecka, ale racja nie jest po waszej stronie w tym przypadku.

   • 17 9

  • niech prawnicy sprawdzą, jaka jest klasa antypoślizgowa kafli

   aquapark w Sopocie wymieniał kafle, bo miał wiele wypadków, położył kafle o klasie antypoślizgowej równej 0, ubezpieczyciel nie chciał płacić

   są jeszcze procedury jak często powinni ściągać wodę, a tego nie robią

   zapytaj w kancelarii DRB

   • 11 3

  • .

   Niechcący wcisnelam że nie zgadzam się z opinią. Dlatego prostuje. Życzę zdrowia coreczce i wygranej walki z bezczelnym często zachowaniem właścicieli obiektów. Bo zawsze znajdą kogoś winnego.

   • 0 2

 • Hotel Posejdon (1)

  Chodze z dzieckiem od jakiegoś czasu i podoba nam się Do 4 tego roku za darmo sauna parowa sucha także polecam.

  • 8 6

  • Oj, istoto z nową maturą, nie wisz co to przecinek?

   • 6 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world

45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (1 opinia)

(1 opinia)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane