Gdzie i jak zrobić test na koronawirusa?

- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany - ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany - ogłosił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

W ciągu ostatniej doby przeprowadzono ponad 95 tys. testów na koronawirusa w całym kraju, w tym 5580 na Pomorzu. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można obecnie zapisać się na test.Czy byłe(a)ś chory na COVID-19?

Zobacz wyniki (1157)
Od września ubiegłego roku lekarze rodzinni stanowią trzon systemu kierującego pacjentów z podejrzeniem COVID-19 na testy, które wcześniej były zlecane przez służby sanitarne.

Obecnie ze względu na znaczące wzrosty zachorowań i większą obecność brytyjskiej mutacji resort zdrowia zdecydował się wprowadzić specjalny formularz, który pozwala dokonać samodzielnej rejestracji.

Jak zapisać się na test na koronawirusa?Wszyscy, którzy podejrzewają u siebie infekcję wywołaną koronawirusem, mogą obecnie skorzystać z rządowej strony internetowej projektu Domowa Opieka Medyczna. Po wypełnieniu ankiety, w której udzielamy odpowiedzi na temat wystąpienia objawów, kontaktów z osobą zakażoną czy obecności chorób współistniejących - system kwalifikuje pacjentów do wykonania testu. W dalszej kolejności powinniśmy poczekać na kontakt z konsultantem Domowej Opieki Medycznej, który następnie akceptuje zgłoszenie.

- Konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00. Prosimy, abyś składał formularz w tych godzinach. Konsultant potwierdza dane najpóźniej kolejnego dnia po wypełnieniu i wysłaniu formularza. Formularze złożone po 18:00 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia lub później - informują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Po otrzymaniu zlecenia na test zostanie również wysłany SMS z systemu eKolejka z konkretnym terminem i miejscem przeprowadzenia wymazu.

- Jeśli nie udasz się na test we wskazanym miejscu i terminie, możesz skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje cię kolejka - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Testy na koronawirusa na NFZ i płatne - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Dodatkowo w najbliższym czasie zostanie uruchomiona możliwość rejestracji za pomocą profilu zaufanego, co ma jeszcze bardziej usprawnić ścieżkę zapisów.

- W piątek wprowadzamy możliwość automatycznego wystawiania skierowań na testy na koronawirusa przez profil zaufany. Zachęcam do jego założenia - potwierdził we wtorek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Warto podkreślić, że obecnie cały czas można przejść kwalifikację podczas zgłoszenia i bezpośrednio zarejestrować się na wizytę w mobilnym punkcie organizowanym przez UCK w Gdańsku.

Lekarz POZ wystawi skierowanie na testNa badania wymazowe cały czas kierują również lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Specjaliści medycyny rodzinnej mogą wydać skierowanie zarówno podczas teleporady, jak i w trakcie wizyty w przychodni.

- Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może także wystawić lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Kontakt z lekarzem jest szczególnie istotny w sytuacji wystąpienia jednoznacznych objawów sugerujących COVID-19.

Wiele osób unika wykonania testu na COVID-19, nawet jeśli są ku temu wskazania, bo boją się zamknięcia w domu. Tymczasem unikanie wykonania testu zwyczajnie się nie opłaca i jest społecznie nieodpowiedzialne.
Wiele osób unika wykonania testu na COVID-19, nawet jeśli są ku temu wskazania, bo boją się zamknięcia w domu. Tymczasem unikanie wykonania testu zwyczajnie się nie opłaca i jest społecznie nieodpowiedzialne. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Badanie tylko raz na tydzieńObecnie Ministerstwo Zdrowia wprowadziło również ograniczenia czasowe - test można wykonać po 7 dniach od przeprowadzenia ostatniego wymazu. Pojawiały się bowiem sytuacje, że pacjenci co kilka dni powtarzali badanie.

Podczas wykonywania testu w mobilnym punkcie należy pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Na 2 godziny przed badaniem:

  • nie spożywaj posiłków,
  • nie pij,
  • nie żuj gumy,
  • nie płucz jamy ustnej i nosa,
  • nie myj zębów,
  • nie przyjmuj leków,
  • nie pal papierosów.

Informacja o wyniku na IKPZ naszych informacji wynika, że obecnie czas oczekiwania na wynik wynosi 1-2 dni. Rezultat jest przekazywany za pośrednictwem profilu zaufanego na Internetowym Koncie Pacjenta, a wcześniej system wysyła SMS z powiadomieniem.

W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku powinniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który następnie podejmie decyzje dotyczące dalszych kroków terapeutycznych. Automatycznie rozpoczyna się również izolacja domowa trwająca 10 dni u pacjentów bezobjawowych. W przypadku chorych z objawami to lekarz rodzinny - podczas zdalnej konsultacji - decyduje o wydłużeniu izolacji.

W razie znaczącego pogorszenia się stanu zdrowia, a zwłaszcza w sytuacji problemów z oddychaniem, powinniśmy bezwzględnie udać się na oddział zakaźny lub wezwać karetkę.

Co istotne, osoby, które ukończyły 55. rok życia, kwalifikują się do monitoringu zdrowia przy użyciu pulsoksymetru w ramach Domowej Opieki. Warto jednak zwrócić uwagę, że z tej formy wsparcia mogą skorzystać również osoby młodsze. Wystarczy zgłoszenie przez lekarza pierwszego kontaktu bądź samodzielne wypełnienie formularza.

Czytaj też: Na oddziałach covidowych brakuje lekarzy. "Szukamy anestezjologów"

Gdzie zrobić test?Aktualnie mamy na Pomorzu 38 punktów poboru wymazów - 11 w Gdańsku, 1 w Sopocie, 4 w Gdyni, 2 w Słupsku oraz 20 w innych częściach naszego regionu. Większość z tych punktów w wybrane dni tygodnia czynna jest również w godzinach popołudniowych.

Wykaz punktów pobrań COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem

Jakie objawy powinny skłonić nas do wykonania testu?Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym momencie praktycznie każdy objaw infekcji górnych dróg oddechowych może wskazywać na rozwój COVID-19. Specjaliści podkreślają, że obecnie panująca brytyjska mutacja nie daje już tak wiodących symptomów jak utrata węchu i smaku. Te oczywiście mogą się pojawić, jednak nie są już tak nagminne. Dodatkowo coraz częściej chorują ludzie młodzi.

- Do tej pory nasz niepokój wzbudzały przeważnie takie czynniki ryzyka jak wiek czy choroby przewlekłe - zaznacza Andrzej Zapaśnik, lekarz rodzinny, prezes Przychodni BaltiMed w Gdańsku. - Wydaje się jednak, że obecnie coraz częściej ciężki przebieg COVID-19 dotyczy ludzi młodych i w pełni sił. Z rozmów z pacjentami wynika, że objawy nie są też tak specyficzne - uskarżają się na bóle gardła, objawy przeziębieniowe i objawy paragrypowe. Zdarza się często, że gorączka wcale nie jest taka wysoka - utrzymuje się stan podgorączkowy, a chorzy nie mają sił i odczuwają ogólne osłabienie organizmu. Praktycznie każde objawy przeziębieniowe i paragrypowe, które utrzymują się powyżej 2-3 dni, powinny być podstawą do wykonania testu.
Czytaj też: Młodzi coraz częściej trafiają na oddziały covidowe. Sytuacja w szpitalach

Lekarze rodzinni zaznaczają, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwują lawinowy przyrost pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (151)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane