wiadomości

stat

Idziesz z dzieckiem na plażę? Pamiętaj o opasce

Opaska pomaga szybciej odnaleźć dziecko.
Opaska pomaga szybciej odnaleźć dziecko. fot. Gdańskie Kąpieliska

Wakacje zaczęły się na dobre, więc na trójmiejskich plażach każdego ciepłego i słonecznego dnia można spotkać prawdziwe tłumy. W takiej sytuacji wystarczy dosłownie chwila, aby dziecko zgubiło się nad wodą. Gdańscy ratownicy przypominają, że pomóc w szybkim odnalezieniu malucha może specjalna opaska na rękę, gdzie będą wpisane dane opiekunów, m.in. telefon kontaktowy.Czy byłeś(aś) kiedyś świadkiem sytuacji, w której zaginęło dziecko?

tak, zaginęło moje dziecko na plaży

9%

tak, zaginęło czyjeś dziecko na plaży

46%

nie, nigdy nie widziałem(-am) takiej sytuacji

45%
- Od 2009 roku organizujemy letni projekt "Mamo, tu jestem". Polega on na rozdawaniu opasek zakładanych na rękę dzieci odwiedzających gdańskie plaże. Opaskę można oznaczyć imieniem dziecka oraz numerem kontaktowym do rodzica lub ratowników. Produkt jest nieprzemakalny, jednorazowego użytku. Dziecko samo nie zdejmie opaski z ręki - mówi Łukasz Iwański, kierownik Gdańskich Kąpielisk.
Podczas wakacji bardzo często zdarza się, że na gdańskich plażach gubią się dzieci. To dla nich wielki stres. A w poszukiwania często angażowani są nie tylko ratownicy, ale także jednostki straży miejskiej i policji. Często pomagają też sami plażowicze.

- Chodzi o to, żeby tym najmłodszym plażowiczom zapewnić bezpieczeństwo, ale też ograniczyć koszty związane z poszukiwaniem zagubionych pociech. Doświadczenia poprzednich sezonów, podczas których realizowaliśmy program pokazały, że akcja zdała swój egzamin - wyjaśnia Iwański.
Wdrożenie programu umożliwiło ratownikom szybkie odnalezienie rodzica zagubionego dziecka. Dzięki temu stres przeżywany przez zagubione dzieciaki był znacznie mniejszy. Również służby porządkowe wypowiadały się z uznaniem o tych działaniach. Dzięki temu policja czy straż miejska, współpracujące z ratownikami, w szczycie sezonu turystycznego mogły zwiększyć swoje zaangażowanie w innych newralgicznych miejscach.

- Wiemy, że warto kontynuować tę akcję i liczymy, że w znaczący sposób przyczynia się ona do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska oraz turystów wypoczywających na plażach naszego miasta - dodaje kierownik Gdańskich Kąpielisk.
Pewnych sytuacji nie da się przewidzieć, dlatego ratownicy apelują do rodziców, by zgłaszali się do nich po specjalne opaski dla dzieci przy okazji każdej wizyty nad wodą.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (87)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane